Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Strop gęstożebrowy – sprawdź cenę, rodzaje i zastosowanie stropów gęstożebrowych

Strop gęstożebrowy

Strop gęstożebrowy jest przykładem popularnego stropu w konstrukcji domów jednorodzinnych w Polsce. Znakomicie przenosi obciążenia z wyższych kondygnacji. Strop w projekcie domu może być wykonany z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym elementów prefabrykowanych betonowych. Przykładem jest strop gęstożebrowy, popularny obecnie w budownictwie jednorodzinnym, zdolny do przenoszenia na konstrukcję budynku obciążeń z górnej kondygnacji.

Strop gęstożebrowy – co to jest?

Na początek warto powiedzieć, czym jest strop gęstożebrowy. To element przenoszący obciążenia z górnych kondygnacji na dolne, stanowiący jedną z odmian stropu żelbetowego. Tworzony jest z elementów prefabrykowanych, które mają postać gęsto rozmieszczonych żeber. To one spełniają funkcje nośne całego stropu.

W przypadku stropów żelbetowych belki nośne rozmieszczane są w odległości maksymalnie 60-90 cm, a przestrzeń występująca pomiędzy nimi zostaje wypełniona z wykorzystaniem pustaków. Wówczas pozostaje jeszcze uzupełnienie kilkucentymetrową warstwą mieszanki betonowej, tzw. nadbetonem. Klasa i grubość betonu wykorzystanego do tego celu powinny być określone w projekcie stropu.

Podczas wykonywania stropu gęstrożebrowego należy osadzić go na podciągach lub na ścianach nośnych budynku, ponieważ wymaga on właśnie takiego wsparcia.

Dodatkowo, jeśli rozpiętość stropu przekracza 4-4,5 m, powstaje konieczność wykonania dodatkowych belek, które będą usytuowane prostopadle do belek stropowych. To tak zwane żebra rozdzielcze, zapobiegające uginaniu się belek pod znacznym obciążeniem, czyli tak zwanemu klawiszowaniu. Mogłoby to doprowadzić do pękania tynku na spodzie stropu.

Jeśli planujesz wykonanie stropu gęstożebrowego, powinieneś wiedzieć, jak on działa. Bez względu na wybrany typ rozwiązania, zwykle odbywa się to w ten sam sposób. Żebra i belki przenoszą obciążenia z górnej kondygnacji i dachu na ściany i inne elementy nośne budynku.

Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety drewnianych stropów

Stropy gęstożebrowe – najpopularniejsze rodzaje

Pomimo tego, że strop gęstożebrowy sam w sobie jest pewnym typem stropu wykorzystywanego w domach jednorodzinnych, to ma również wiele odmian. Zawsze jednak składa się z gęsto rozmieszczonych belek – lekkich, stalowo-betonowych lub nieco cięższych, tj. stalowo-ceramicznych.

Poszczególni producenci stropów gęstożebrowych mogą oferować elementy prefabrykowane o różnych kształtach i wymiarach pustaków, a także wykonane z nieco innych materiałów. Wśród propozycji stropów gęstożebrowych można wymienić takie rozwiązania i marki, jak:

 • Teriva,
 • Porotherm,
 • Fert,
 • Ackerman,
 • Rector.

Strop gęstożebrowy Teriva

Firma Teriva oferuje strop gęstożebrowy prefabrykowany, który złożony jest z:

 • kratownicowych belek stropowych,
 • betonowych lub keramzytobetonowych pustaków,
 • płyty betonowej zalewanej na placu budowy.

W przypadku stropów gęstożebrowych Teriva warstwa wylewki betonowej stanowi dodatkowe wzmocnienie, które zapobiec ma klawiszowaniu, oraz pozwala na wyrównanie powierzchni na potrzeby wykonania podłogi.

Zaletą stropu Teriva jest niewielka masa własna, dzięki której nie trzeba do jego montażu wykorzystywać ciężkiego sprzętu, a przy tym duże możliwości przenoszenia obciążeń. Łatwo się go montuje nawet w trudno dostępnym terenie. Prefabrykowany strop Teriva jest też sprzedawany w niskiej, atrakcyjnej cenie. Wykonuje się go w dwóch rozstawach belek 60 cm:

 • strop Teriva I ma maksymalną rozpiętość 6 metrów bieżących,
 • strop Teriva Nowa ma maksymalną rozpiętość 7,2 metra bieżącego.

Jeśli rozstaw belek wynosi 45 cm, wówczas masz do wyboru:

 • strop Teriva Bis o maksymalnej rozpiętości 7,2 metra bieżącego,
 • strop Teriva II oraz Teriva III o maksymalnej rozpiętości 7,8 metra bieżącego.

Wykonawcy stropu Teriva muszą pamiętać o konieczności wykonania stabilnych podpór montażowych, jeśli strop ma mieć dosyć dużą rozpiętość. Ich liczba powinna być adekwatna do rozmiarów samego stropu. Przy rozwiązaniach o wielkości od 4 do 6 metrów konieczny będzie na przykład montaż co najmniej dwóch podpór, które zostaną zamontowane na 1/3 i 2/3 rozpiętości stropu.

Strop gęstożebrowy Porotherm

Strop żelbetowy gęstożebrowy Porotherm jest praktyczny, solidny i prosty w wykonaniu. Ma wysoką wytrzymałość i nośność. Ceramiczne gęstożebrowe stropy Porotherm wykonane są z pustaków ceramicznych, dla których istotnym elementem konstrukcyjnym są belki prefabrykowane. Możesz zastosować taki strop w przypadku budowy domów z ceramiki poryzowanej.

Prace przy stropie Porotherm można wykonać szybko i w stosunkowo prosty sposób. Należy uznać go za strop w dużej mierze uniwersalny. 

Strop gęstożebrowy Fert

Projekty domów ze stropem gęstożebrowym mogą zakładać użycie stropu Fert. To strop gęstożebrowy ceramiczny, do którego montażu wykorzystuje się prefabrykowane belki stalowo-ceramiczne, pustaki ceramiczne oraz beton monolityczny. Minimalne oparcie dla stropów typu Fert wynosi 80 cm, a belki stropowe muszą zostać ułożone na ścianach nośnych.

Strop gęstożebrowy typu Fert można wykonać w jednej z trzech klas obciążeniowych, mianowicie:

 • Strop Fert 40 – gdzie żebra rozstawione są w odległości 40 cm, a ciężar własny stropu konstrukcji wynosi 3,48 kN/m2;
 • Strop Fert 45 – gdzie żebra rozstawione są w odległości 45 cm, a ciężar własny stropu konstrukcji wynosi 3,23 kN/m2;
 • Strop Fert 60 – gdzie żebra rozstawione są w odległości 60 cm, a ciężar własny stropu konstrukcji wynosi 3,05 kN/m2.

Przyjmuje się, że im mniejszy rozstaw żeber zostanie zastosowany w przypadku stropu typu Fert, tym większe są jego dopuszczalne obciążenia. Do zalet stropów gęstożebrowych Fert zaliczyć należy:

 • atrakcyjną cenę,
 • prostotę montażu,
 • niską masę elementów stropu Fert,
 • kupno niewielkich elementów i dostarczenie ich na plac budowy,
 • brak konieczności wykorzystania ciężkiego sprzętu budowlanego do montażu.

Niestety, stropy te nie są wolne od wad. Mają pewne ograniczenia w zakresie dopuszczalnych obciążeń. Jeśli przewidziane w projekcie domu obciążenia na strop są duże, lepiej zastosować strop monolityczny.

Strop gęstożebrowy Ackermana

Strop produkowany przez Ackermana to najstarsza z dostępnych konstrukcji ceramicznego stropu gęstożebrowego. Nadal się ją stosuje, ponieważ charakteryzuje się wysoką sztywnością. Pustaki w takim przypadku mają 30 cm szerokości i dostępne są w kilku wersjach wysokościowych – od 15 do 22 cm.

Rzędy pustaków powinno się ustawić na deskowaniu na zasadzie mijanki, z zastosowaniem przesunięcia o połowę długości. Natomiast pomiędzy rzędami rozkłada się zbrojenie w postaci podłużnych prętów opartych na strzemionach zawieszonych na pustakach.

Wadą stropu gęstożebrowego Ackermana jest jego cena, ponieważ oprócz materiałów trzeba opłacić też wykonawców, a ci są drożsi z uwagi na konieczność wykonania wielu prac, których nie trzeba się podejmować w przypadku innych stropów gęstożebrowych. Strop Ackermana wymaga wykonania pełnego deskowania, podpartego gęsto rozmieszczonymi stemplami.

Po zabetonowaniu stropu z użyciem właściwej mieszanki powstają w nim betonowe belki, nazywane żebrami stropowymi, które rozstawione są co 31 cm. 

Strop gęstożebrowy Rector

Przy budowie domu jednorodzinnego możesz też wykorzystać strop gęstożebrowy Rector, czyli belkowo-pustakowy prefabrykowany strop sprężony, o dopuszczalnej rozpiętości do 10 m, bez żeber rozdzielczych. Wysokość stropu wynosi od 16 do 34 cm. Wykonywany jest on z mieszanki betonowej klasy C50/60. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, brakiem spękań i prostotą realizacji

Wypełnieniem prefabrykowanych belek sprężonych są żwirobetonowe wibroprasowane pustaki stropowe.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach jednorodzinnych?

Strop gęstożebrowy – jak dobrać jego grubość i wymiary?

Jaki przekrój powinien mieć strop gęstożebrowy? Czy wykonanie cienkiego stropu gęstożebrowego nie wpłynie negatywnie na solidność konstrukcji?

Na takie pytania odpowiedzieć można na podstawie specjalnych tabel, które pozwalają określić parametry i rozmiary stropów gęstożebrowych. W dokumentacji projektowej również powinna znaleźć się informacja dotycząca ilości oraz specyfiki materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania stropu gęstożebrowego. Rozpiętość stropu decyduje w dużej mierze o jego grubości i liczbie wykonanych warstw.

Przyjmuje się, że im grubszy jest strop gęstożebrowy, tym więcej powinno być belek stropowych, ich grubość również powinna być większa. Aby osiągnąć projektowaną nośność rozwiązania, warstwy betonowej płyty muszą mieć co najmniej 3-4 cm, a mieszanka betonowa nie może być klasy niższej niż C20/25.

Stop gęstożebrowy – cena

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje strop gęstożebrowy? Cena za m2 uzależniona jest od wielu zmiennych, między innymi od wybranego przez ciebie typu stropu gęstożebrowego. Na przykład w przypadku stropów Teriva najważniejszy wydatek stanowią belki. W zależności od ich rodzaju i parametrów mogą kosztować od 50 do 300 zł za sztukę, a do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty pustaków w cenie od 5 do 10 zł za sztukę oraz nadbetonu – za 1 m2 wylewki trzeba zapłacić od 150 do 200 zł.

Jeśli jednak wybierzesz strop gęstożebrowy Fert, koszt będzie nieznacznie wyższy niż w przypadku stropów Teriva. Za belki stropowe trzeba zapłacić od 80 do 350 zł, a za pustaki tyle samo co w przypadku konkurencyjnych stropów.

Na ograniczenie łącznych kosztów inwestycji związanych z wykonaniem stropu gęstożebrowego korzystnie wpłynie to, że nie wymaga on zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Obniża to koszty robocizny. Na ostateczną cenę stropu wpłynie też grubość konstrukcji.

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop gęstożebrowy – gdzie go zastosować?

Stropy gęstożebrowe bardzo często znajdują zastosowanie w budynkach o konstrukcji szkieletowej i mieszanej. Wszystko dlatego, że istnieją szerokie możliwości dostosowania takich stropów, w tym ich rozpiętości i grubości, do różnych schematów. Nie ma problemu z wykonaniem na nich sufitu podwieszanego.

Stop gęstożebrowy na poddaszu przenosi obciążenia z dachu na ściany nośne. Natomiast jeśli strop gęstożebrowy zostanie zastosowany w parze ze schodami, będzie solidną i trwałą konstrukcją.

Strop gęstożebrowy czy monolityczny żelbetowy?

Obecnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się zarówno stropy monolityczne żelbetowe, jak i gęstożebrowe. Co wybrać, strop gęstożebrowy czy monolityczny, a może żelbetowy?

Strop żelbetowy monolityczny daje wiele możliwości, jeśli chodzi o jego rozpiętość, szczególnie pod kątem budownictwa mieszkaniowego. Standardowa grubość płyt przy takich stropach wynosi 6-8 cm, a nośność 1 m2 stropu monolitycznego mieści się w granicy od 150 do 300 kg. Strop monolityczny wykonywany jest w całości na miejscu budowy.

Natomiast strop gęstożebrowy ma konstrukcję opierającą się na nośnych belkach, tzw. żebrach z fabrycznie wykonanym zbrojeniem, a wypełnienie stanowią pustaki z pustymi przestrzeniami wypełnionymi powietrzem. Za nośność stropu gęstożebrowego odpowiadają żebra i to one decydują o dostępnej rozpiętości – od 2,4 do 7,8 m.

Ich zaletą jest niższa masa w porównaniu z monolitami, mają jednak również większą grubość. Konstrukcje te można wykonać z zastosowaniem niewielkiej liczby podpór i bez deskowania.

Belki drewniane – jak wybrać belki drewniane na strop?

Strop gęstożebrowy – jakie ma zalety?

Do zalet stropów gęstożebrowych poszczególnych typów należy zaliczyć:

 • atrakcyjną cenę prefabrykowanych elementów;
 • stosunkowo łatwy montaż – niska masa elementów wyklucza konieczność użycia ciężkiego sprzętu budowlanego;
 • sprawdzoną, znaną wykonawcom technologię budowy stropu;
 • łatwo dostępne w sprzedaży prefabrykaty, produkowane przez wiele firm.

Strop gęstożebrowy – jakie ma wady?

Niestety, musisz mieć świadomość, że stropy gęstożebrowe nie są wolne od wad. Do ich grona zaliczyć należy:

 • trudność wykonywania stropów, jeśli mają mieć skomplikowany, niestandardowy kształt;
 • nieco gorszą izolacyjność akustyczną niż w przypadku betonowych stropów monolitycznych;
 • ryzyko wystąpienia zjawiska klawiszowania;
 • sporą pracochłonność konstrukcji stropów gęstożebrowych z uwagi na konieczność stosowania podparć do czasu osiągnięcia pełnej wytrzymałości stropu. 

Liczne zalety równoważą jednak minusy stropów gęstożebrowych i sprawiają, że są one dosyć często stosowane przy budowie domów jednorodzinnych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Ogrzewanie
Piec rakietowy. Do czego możemy go użyć i jak go samemu zrobić?
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
Schody tarasowe
06.12.2021 r. Jan Susmaga

Schody tarasowe – jak i z czego wykonać schody zewnętrzne na taras?

Schody tarasowe mają zastosowanie nie tylko czysto funkcjonalne, jako wygodne...

Stropy, balkony, schody
Profil okapowy
09.09.2021 r. Daria Rek

Profil okapowy – co to jest okapnik balkonowy i dlaczego warto go stosować?

Balkon to bez wątpienia jeden z dekoracyjnych elementów domu. Warto wykończyć...

Stropy, balkony, schody
Zabudowa balkonu
30.08.2021 r. Jan Susmaga

Zabudowa balkonu – jak przeprowadzić zabudowę balkonu zgodnie z prawem?

Zabudowa balkonu to rozwiązanie, na które możesz zdecydować się nie tylko w b...

Stropy, balkony, schody
Hydroizolacja balkonu
26.08.2021 r. Diana Sulyma

Hydroizolacja balkonu – co to jest, ile kosztuje i jak wykonać hydroizolację balkonu?

Balkon to element budynku, który najczęściej wystawiony jest na działanie czy...

Stropy, balkony, schody
Schody tarasowe
06.12.2021 r. Jan Susmaga

Schody tarasowe – jak i z czego wykonać schody zewnętrzne na taras?

Schody tarasowe mają zastosowanie nie tylko czysto funkcjonalne, jako wygodne...

Stropy, balkony, schody
Profil okapowy
09.09.2021 r. Daria Rek

Profil okapowy – co to jest okapnik balkonowy i dlaczego warto go stosować?

Balkon to bez wątpienia jeden z dekoracyjnych elementów domu. Warto wykończyć...

Stropy, balkony, schody
Zabudowa balkonu
30.08.2021 r. Jan Susmaga

Zabudowa balkonu – jak przeprowadzić zabudowę balkonu zgodnie z prawem?

Zabudowa balkonu to rozwiązanie, na które możesz zdecydować się nie tylko w b...

Stropy, balkony, schody
Hydroizolacja balkonu
26.08.2021 r. Diana Sulyma

Hydroizolacja balkonu – co to jest, ile kosztuje i jak wykonać hydroizolację balkonu?

Balkon to element budynku, który najczęściej wystawiony jest na działanie czy...