Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

1 000 zł i więcej🌞 Gorące rabaty na projekty!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Membrana dachowa – rodzaje, ceny, funkcje i zastosowanie membrany dachowej

Membrana dachowa - czym jest i jakie pełni funkcje?

Membrana dachowa to jedno z zabezpieczeń, które uszczelnia dach i stanowi ochronę termoizolacyjną. Na pierwszy rzut oka jest zupełnie niewidoczna, dlatego dla wielu może okazać się niepotrzebna. Sprawdziliśmy, ile wynosi cena membrany dachowej i dlaczego jej instalacja jest tak istotna w kontekście poprawnego funkcjonowania pokrycia dachowego.

Dobór odpowiedniego rodzaju membrany jest niezbędny, aby gotowa konstrukcja dachowa wykazywała odporność na warunki atmosferyczne i zapewniała lata bezawaryjnej eksploatacji. Czym różnią się poszczególne z nich i jak wybrać tę odpowiednią? Czy projekt domu ma znaczenie dla wyboru membrany? Sprawdzamy!

Membrana dachowa – co to jest?

Membrana dachowa to pojęcie, z którym ciężko spotkać się na co dzień szczególnie nie pracując w branży budowlanej czy dekarskiej. Zanim więc przejdziemy do wyboru odpowiedniego materiału, warto, abyśmy odpowiedzieli sobie na podstawowe pytanie, a mianowicie: co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa przez niektórych zwana też folią izolacyjną to materiał składający się z kilku warstw (najczęściej trzech), który umieszczony zostaje pod więźbą dachową. Z uwagi na właściwości izolacyjne, membrana stosowana jest najczęściej na dachach płaskich lub prawie płaskich, aby zapewniać ciepło i izolację, odprowadzać wodę z dachu oraz zapobiegać przedostawaniu się wody do budynku.

Membrany dachowe powszechnie wytwarzane są z kauczuku syntetycznego, modyfikowanego bitumu lub tworzywa termoplastycznego, takiego jak PVC. Dachy membranowe mogą być bardziej powszechne w budynkach komercyjnych, ale stają się coraz bardziej popularną opcją dla nieruchomości mieszkalnych. Ich zastosowanie zalecane jest zwłaszcza w przypadku dachów wyłożonych blachodachówką, dachówką lub blachą trapezową.

Membrana dachowa — jakie spełnia funkcje?

Membrana dachowa to system, który tworzy ciągłe, wodoszczelne pokrycie chroniące wnętrze budynku przed wilgocią. Dodatkowo odpowiada za odprowadzenie wilgoci z ocieplenia, dzięki czemu materiał izolujący nie ulegnie zawilgoceniu, a tym samym zachowa odpowiednią sprawność cieplną. Membrana działa kompleksowo, ponieważ ułatwia, przedostanie się pary wodnej, powstałej wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz.

Po co jest membrana dachowa?

Funkcja membran jest niezwykle istotna z uwagi na ich wodoszczelność. Odpowiednio dobrana i założona zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza budynku i jednocześnie chroni przed powstawaniem wilgoci.

Pokrycia membranowe stosowane najczęściej w przypadku dachów płaskich oraz o niskim nachyleniu, na których nie sprawdziłyby się pokrycia z gontów, łupków lub płytek.

Sprawdź także: Kominek wentylacyjny – poznaj rodzaje i funkcje kominka wentylacyjnego

Membrana na dach — jakie ma zastosowanie?

Stosowanie membrany dachowej pod blachę wydaje się niemal konieczne, jednak materiał ten wykorzystywany jest również pod inne pokrycia dachowe wykonane np. z dachówki ceramicznej, cementowej czy blachy trapezowej. Membrana nierzadko montowana jest również pod gonty czy płytę onduline, która słynie ze swojej lekkości i wytrzymałości.

Jaka membrana dachowa pod dachówkę? Wybierając konkretny rodzaj membrany, warto wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie ona miała swoje zastosowanie. Popularnością cieszy się membrana dachowa na deskowanie, która wyróżnia się wyższą gramaturą niż standardowa.

Przed ostatecznym wyborem, powinniśmy jednak zastanowić się, z czego zostanie wykonane deskowanie. Membrana dachowa na płytę OSB może nie mieć dużego sensu, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji pod płytą.

Membrana dachowa — jakie są rodzaje?

Membrany dachowe możemy podzielić na trzy główne typy:

 • paroprzepuszczalna membrana dachowa, którą można podzielić na:
 1. niskoparoprzepuszczlane folie, które przepuszczają w ciągu doby ok. 25 – 80 g/m2. Stosowane są w sytuacji, gdy kształt i funkcje dachu nie wymagają membran o wysokiej paraprzepuszczalności;
 2. wysokoparaprzepuszczalne, które przepuszczają w ciągu doby ponad 1000 g pary wodnej na m2. Zapewniają osłonę termoizolacyjną również podczas ekstremalnego działania warunków atmosferycznych;
 • membrana ze sztywnym poszyciem niezwykle trwała na promieniowanie UV,
 • membrana dachowa PCV, EPDM lub TPO przeznaczone do krycia dachów płaskich.

Membrana dachowa — na jakie cechy zwracać uwagę przed zakupem?

Szeroka dostępność materiałów sprawia, że ciężko samodzielnie podjąć decyzję i wybrać najlepszą membranę. Warto więc poprosić o pomoc fachowców, którzy opierając się na swojej wiedzy, podpowiedzą np. jaką grubość membrany dachowej wybrać, aby jak najlepiej spełniała swoje zadania.

Sam montaż również powinniśmy powierzyć wykwalifikowanym dekarzom. Dlaczego? Wiele słyszy się o problemie: membrana dachowa a deszcz. Źle zainstalowany lub uszkodzony podczas montażu materiał, w sytuacji silnego deszczu przepuści wodę pod dachówkę, a ta spłynie aż do ocieplenia. Niestety o istnieniu tego problemu dowiemy się dopiero w sytuacji, gdy woda pokaże się nam na płytach gipsowo-kartonowych, a wtedy może być już za późno.

Membrana dachowa — na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania membrany, warto dokładnie przeanalizować jej parametry oraz spojrzeć na cenę. Często jej wysokość jest uzależniona od proponowanych właściwości. Zanim wybierzesz konkretny materiał, odpowiedz sobie na poniższe pytania: 

 • Jaki jest ciężar membrany dachowej?
 • Ile wytrzyma membrana dachowa? 
 • Czy membrana dachowa przepuszcza wodę?
 • Jaki jest jej materiał wykonania?
 • Czy jest odporna na ciepło i promienie UV?
 • Ile wynosi obciążenie charakterystyczne membrany dachowej?

Odpowiedzi pozwolą Ci dobrać odpowiedni materiał do rodzaju dachu.

Membrana dachowa — jaka gramatura? Pamiętaj, że gramatura membrany nie powinna być mniejsza niż 100 g/m². Lżejszy materiał można z łatwością uszkodzić już podczas nakładania.

Ile kosztuje membrana dachowa?

Skoro wspomnieliśmy już, że cena membrany dachowej dużo mówi o jej parametrach, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje membrana dachowa?

Cena membrany dachowej w dużej mierze zależy od jej rodzaju i gramatury. Cena podstawowej membrany o gramaturze 100g/m2 i wymiarze 1,5×0,5 wynosi ok. 150-200 złotych. Za lepsze modele zapłacisz od 250 do nawet 300 złotych.

Do powyższych kosztów, warto doliczyć sobie jeszcze cenę samego montażu. Tutaj w zależności od województwa może ona wynieść od 13 do 19 zł netto za m2.

Jak wybrać najlepszą membranę dachową?

Jaką membranę dachową wybrać? Jaka membrana dachowa najlepsza? Oczywiście ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Można jednak posłużyć się pewną analogią i potraktować membrany dachowe podobnie jak odzież wodoodporną.

Ciężko oczekiwać, że tania wodoodporna kurtka „własnej marki” będzie równie dobra, jak markowa kurtka profesjonalnej jakości za dwu- lub trzykrotnie wyższą cenę. Oddychające membrany do dachów i ścian działają w podobny sposób: im są droższe, tym są grubsze, co oznacza, że ​​działają lepiej. Nie oznacza to jednak, że zastanawiając się jaka membrana dachowa będzie najlepsza, musisz zdecydować się na najdroższą dostępną opcję na rynku.

Membrana dachowa — jaka najlepsza? Najlepsza membrana dachowa to ta, która została przede wszystkim odpowiednio dopasowana do rodzaju dachu. Nawet ta o najwyższych właściwościach i najlepszych parametrach nie spełni tak dobrze swojego zadania, jeśli nie zostanie dostosowana do kształtu połaci.

Membrana dachowa czy papa — co lepiej sprawdzi się na dachu?

Dekarze najczęściej wybierają jedno z dwóch rozwiązań, a mianowicie:

 • papę lub folię na pełnym deskowaniu,
 • folię z paskiem klejącym, ewentualnie bez.

Wybór konkretnej metody uzależniony jest od połaci dachu oraz kąta nachylenia. Nie bez znaczenia jest też termin, w którym panujesz wykonać ostateczne pokrycie. Jeśli w ciągu najbliższych dwóch lat, warto wybrać papę, a nie folię.

Montaż membrany dachowej — krok po kroku

Jak układać membranę dachową, aby dobrze spełniła swoją funkcję? To zadanie najlepiej powierzyć doświadczonym dekarzom, ponieważ nie należy do najłatwiejszych. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega montaż membrany dachowej.

Membrana dachowa: instrukcja

Membrany mocuje się na więźbie dachowej. Najpierw jednak należy zastosować folię wstępnego krycia, którą rozciąga się na krokwiach, a następnie zamocować za pomocą gwoździ bądź zszywek dekarskich. Należy jednocześnie pamiętać, że folia nie powinna zostać zbyt mocno naciągnięta. Najlepiej, aby lekko zwisała pomiędzy kolejnymi krokwiami.

Jak kłaść membranę dachową? Pierwsze pasy folii muszą być ułożone od dołu na okapie, dzięki czemu woda nie dostanie się do poddasza. Istotne jest również zachowanie odległości ok. 20 cm przy kolejnych pasach.

Podczas montażu membrany dachowej może dojść do jej uszkodzenia — szczególnie gdy nie masz doświadczenia w tego rodzaju pracach. Wówczas nie spełni dobrze funkcji izolacyjnej. Zastanów się zatem, czy na pewno chcesz zabrać się za jej samodzielny montaż.

Warto pamiętać o tym, że montaż membrany dachowej PCV wymaga spełnienia kilku warunków bez których, hydroizolacja nie będzie realizować swojej funkcji.

Sprawdź także: Podbitka dachowa – PCV czy drewniana?

Membrana dachowa — czy warto ją stosować?

Na forach internetowych można znaleźć wiele informacji o membranach dachowych. Opinie dotyczą najczęściej sposobu montażu oraz oceny funkcjonowania przez pierwsze lata użytkowania. Wśród nich znaleźć można wiele pozytywnych ocen, szczególnie inwestorów, którzy zdecydowali się na membranę wysokiej jakości.

Na finalne zadowolenie z użytkowania konkretnej membrany z całą pewnością ogromny wpływ ma jej prawidłowy montaż, szczególnie w miejscach trudnodostępnych takich jak np. okno dachowe, komin czy lukarna. 

Wady i zalety membrany dachowej

Stosowanie membrany dachowej z całą pewnością wiąże się z wieloma wartościami, których fakt docenimy zapewne po jakimś czasie. Do najważniejszych zalet membrany dachowej możemy zaliczyć:

 • wiatroszczelność,
 • wodoszczelność,
 • paroprzepuszczalność,
 • ochrona konstrukcji dachu.

Ciężko szukać wad takiego rozwiązania, chociaż problemem mogą okazać się niewystarczające parametry, dotyczące konkretnej folii. Dlatego, aby uniknąć potrzeby renowacji lub remontu dachu, warto zakupić dobry produkt wysokiej jakości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przed budową
Formalności do kredytu na budowę domu
Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Przed budową
Formalności do kredytu na budowę domu
Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach kopertowy
3 marca 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dach kopertowy
3 marca 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...