Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy na paliwa stałe. Jeśli wybierzesz kocioł zgazowujący drewno z buforem, uzyskasz ekologiczne urządzenie grzewcze. Sprawdź, jak działa taki piec i jakie będą koszty w przypadku używania go jako podstawowego urządzenia grzewczego.

Jak i czym ogrzewamy domy? Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w polskich domach zdecydowanie królują kotły na paliwa stałe, w tym węglowe i na drewno. Takich wskazań do ewidencji było ponad 3,25 mln. W wielu przypadkach są to rozwiązania starego typu, przy czym należy zauważyć, że nadal można ogrzewać dom np. drewnem, tyle że w bardziej ekologiczny sposób. Pozwala na to kocioł zagazowujący drewno.

Na czym polega działanie takiego pieca? Sprawdź razem z nami, dlaczego warto wybrać kocioł zgazowujący drewno z buforem. Co będzie wiązało się z wyborem tego urządzenia grzewczego?

Jak działa piec na zgazowanie drewna?

Piece na paliwa stałe mogą mieć odmienne zasady pracy, czego przykładem jest kocioł zgazowujący drewno. To ciekawe rozwiązanie w kategorii nowoczesnych kotłów na paliwo stałe. Kotły zgazowujące cechują się wysoką sprawnością, dochodzącą w optymalnych warunkach nawet do 90 proc. Jak to się dzieje? W jaki sposób spalany jest opał w kotle zgazowującym drewno? Mamy w tym wypadku do czynienia z dwuetapowym procesem:

  • pierwszy etap obejmuje niecałkowite spalanie paliwa w komorze wsadowej, przy ograniczonym dostępie powietrza;
  • drugi to dopalanie się powstałych gazów w procesie spalania w komorze wtórnej.

Konieczne przy tym jest utrzymanie wymaganej wysokiej temperatury w piecu zgazowującym drewno, a także temperatury wody krążącej w instalacji, by nie doszło do wychłodzenia komory i zahamowania pożądanego procesu zgazowania. Z drugiej strony utrzymanie temperatury wody w granicach 70-80 stopni Celsjusza przez cały sezon grzewczy nie jest pożądane, bo prowadzi do przegrzewania pomieszczeń i nieustającego działania kotła.

Konstruktorzy pieców zgazowujących drewno radzą sobie z tym problemem, montując w instalacji grzewczej zbiornik buforowy lub zbiornik akumulacyjny. Ten pierwszy powinien mieć pojemność w granicach 300-500 litrów i zawór mieszający. Większą pojemnością charakteryzuje się zwykle zbiornik akumulacyjny – to nawet 2000 litrów.

Piec zgazowujący drewno dzięki wykorzystaniu zbiornika może utrzymywać w swoim obiegu wysoką temperaturę, ale bez ryzyka przegrzewania pomieszczeń. Do kaloryferów czy innego rodzaju grzejników transferowana jest woda o temperaturze zadanej przez użytkownika. Zbiornik podtrzymuje pożądaną temperaturę powietrza w pomieszczeniach nawet po wygaśnięciu pieca, ponieważ akumuluje wystarczająco dużo ciepła w trakcie jego funkcjonowania. Jest dodatkowym wymiennikiem ciepła.

Dodatkowo w wielu modelach pieców zgazowujących drewno montowany jest wentylator, kontrolowany przez sterownik elektroniczny. Wspomaga on stały dopływ powietrza do kotła, a także wydmuchuje spaliny do komina.

Co powstaje przy spalaniu drewna w kotle zgazowującym? Produkowana jest wówczas stosunkowo duża ilość pyłów, dlatego trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu ścian wymiennika ciepła i kanałów spalinowych.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu?

Kocioł zgazowujący drewno i pellet

Kocioł zgazowujący na drewno jest rozwiązaniem, w którym można palić wyłącznie drewnem. Nie można do niego dorzucić węgla czy ekogroszku. Warto podkreślić, że kocioł ma dość duże drzwiczki i komorę spalania, przez co można do niego wkładać dużo większe kawałki materiału. Rzadziej więc będziesz dokładał opału.

Prócz polan drewna piece zgazowujące drewno będą w stanie spalać również wióry drzewne czy inne pochodne drewna.

Czy można jednak kupić kocioł zgazowujący drewno i na pellet? Takie kombinowane urządzenia są już dostępne. Piec może stanowić połączenie kotła zgazowującego i palnika na pelety. Automatyczne załączenie palnika po zgazowaniu drewna kawałkowego pozwala na komfortową eksploatację takiego pieca. Można określić go mianem kotła kombi. Sam wybierasz, czy stosujesz ogrzewanie drewnem kawałkowym, czy peletem drzewnym. W czasie zgazowania drewna palnik peletowy jest wyłączony.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Jak palić w piecu zgazowującym drewno?

Dla prawidłowego i ekonomicznego spalania drewna w piecu zgazowującym drewno istotny jest dobór odpowiedniego gatunku opału. Jakie drzewo nadaje się najlepiej do zgazowania? Jest to drewno z drzew liściastych charakteryzujące się wilgotnością nieprzekraczającą poziomu 20 proc.

Takie drewno powinno być wkładane do komory załadunkowej, inaczej komory głównej, znajdującej się w górnej części kotła. W niej drewno jest dosuszane i odgazowywane, przez co powstaje gaz drzewny, który jest cenny w procesie ogrzewania. Ciepło pochodzące ze spalania tego gazu jest przekazywane wodzie krążącej w instalacji grzewczej.

Obsługa pieca zgazowującego drewno jest znacznie łatwiejsza i wygodniejsza niż obsługa kominka na drewno czy pieca na węgiel, jeśli wykorzystasz odpowiednie urządzenia sterujące. Kotły tego rodzaju nie wymagają komina, co zmniejsza koszty instalacji.

Ile drewna zużywa piec zgazowujący drewno? Na ogrzanie domu o powierzchni około 150 m2, o solidnie wykonanej izolacji termicznej, potrzebujesz około 7 m3 drewna sezonowanego minimum 18 miesięcy, suchego, dobrej jakości do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych w ciągu sezonu grzewczego.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

kaloryfer na ścianie

Ile kosztuje piec na zgazowanie drewna?

Przedstawiliśmy liczne zalety, jakimi cechuje się kocioł zgazowujący drewno z buforem. Cena takiego rozwiązania jest jednak jego wadą, ponieważ zwykle jest on znacznie droższy w porównaniu z tradycyjnymi piecami węglowymi czy wykorzystującego innego rodzaju paliwa stałe. Ile trzeba zapłacić za kocioł zgazowujący drewno? Cena na poziomie około 10 000 zł jest właściwa dla kotłów pozwalających na ogrzanie większego domu jednorodzinnego.

Sprawdź w poniższej tabeli, ile kosztują kotły zgazowujące drewno o właściwej dla siebie mocy grzewczej:

Rodzaj kotła

Cena

kocioł zgazowujący drewno 10 kw

5-8 tys. zł

piec zgazowujący drewno 12 kw

8-10 tys. zł

piec zgazowujący drewno 15 kw

13-15 tys. zł

kocioł zgazowujący drewno 20 kw

11-30 tys. zł

Kocioł zgazowujący drewno 25 kW

7-18 tys. zł

Kocioł zgazowujący drewno 80 kW

12-34 tys. zł

Do kosztów samego kotła trzeba doliczyć koszty związane z zakupem bufora o pożądanej pojemności, termoregulatora oraz zaworu mieszającego. Droższe są modele kotłów zgazowujących drewno wyposażone w rozbudowaną automatykę.

O czym pamiętać, planując kotłownię w domu jednorodzinnym?

Koszty ogrzewania piecem zgazowującym drewno. Czy warto go kupić?

Bardzo ważną zaletą pieca zgazowującego drewno jest to, że z uwagi na niewielki wpływ na środowisko naturalne oraz niską emisję spalin zaliczany jest do grona proekologicznych urządzeń grzewczych. Opinie o nim są pozytywne, zwłaszcza jeśli porównamy to urządzenie ze zwykłymi kotłami zasypowymi na drewno czy węgiel.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dolne spalanie materiału opałowego w piecu zgazowującym drewno pozwala wydajnie ogrzewać dom. Gaz drzewny powstający w pierwszej komorze spalania spala się w dolnej części kotła inaczej niż węgiel czy ekogroszek. Dla takich materiałów opałowych lepszym wyborem będzie kocioł mający układ górnego spalania.

Spaliny pochodzące z gazu drzewnego, który jest nośnikiem energii w opisywanych piecach, praktycznie nie powodują zanieczyszczania środowiska naturalnego CO2. Przyjmuje się, że podczas spalania tego gazu do atmosfery emitowane jest tyle dwutlenku węgla, ile podczas wzrostu w procesie fotosyntezy pochłaniają drzewa. Jest też mniej dwutlenku siarki, co przekłada się na niewielką ilość popiołu w piecu.

Dochodząc do sedna, czy warto wydać pieniądze na piec zgazowujący drewno? Czy koszty ogrzewania domu będą niższe niż w przypadku innych instalacji? Okazuje się, że tak. Zaletą tego pieca jest bowiem wyjątkowo niski koszt ogrzewania.

Tu poznasz miesięczne koszty użytkowania elektrycznego ogrzewania podłogowego

Czy na kocioł zgazowujący drewno możemy otrzymać dofinansowanie?

Rządowy program „Czyste powietrze” pozwala na uzyskanie dofinansowania zakupu ekologicznych pieców. Czy mogą to być również kotły zgazowujące drewno? Dofinansowanie można dostać również w takiej sytuacji, ale tak jak wszystkie kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe, takie urządzenia muszą mieć certyfikat potwierdzający spełnianie wymogów unijnego ekoprojektu.

Spełni je kocioł zgazowujący drewno klasy 5. Poziom intensywności dofinansowania w programie „Czyste powietrze” dla kotła zgazowującego drewno wyniesie:

  • 45 proc. wydatków kwalifikowanych dla kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie,
  • 40 proc. wydatków kwalifikowanych dla kotłów zgazowujących drewno.

Można więc uzyskać nową dopłatę na kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie w kwocie 9000 zł lub 6600 zł (o 600 zł więcej niż wcześniej) dla zwykłych kotłów zgazowujących drewno.

Czy warto postawić na ogrzewanie ścienne w domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij