Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje piec kaflowy? Co z nim zrobić, gdy nie będzie można już w nich palić?

Piec kaflowy — cena, budowa i rodzaje pieców kaflowych

Czy piec kaflowy ma jeszcze rację bytu? Obecnie wykorzystywanie go jako podstawowego sposobu ogrzewania pomieszczeń to raczej pieśń przeszłości – zarówno ze względu na efektywność, jak i wdrażany stopniowo zakaz wykorzystywania niektórych rodzajów opału. Z tego powodu w nowych inwestycjach piece kaflowe nie pojawiają się, a w starszych budynkach są usuwane lub adaptowane do nowych funkcji. Jak rozebrać piec kaflowy? A może warto przystosować go do nowej roli? Jak to zrobić?

W grupie najbardziej wygodnych i najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania raczej nie wymienia się pieców kaflowych. Co więcej, od kilku lat systematycznie rezygnuje się z nich, choć to rozwiązanie ma również swoich zwolenników. To właśnie oni decydują się na restaurację pieca albo wykorzystanie go jako elementu dekoracyjnego. Ile kosztuje piec kaflowy dzisiaj? W jaki sposób można go odnowić? Co zrobić, gdy zechcesz z niego zrezygnować?

Czym charakteryzuje się piec kaflowy?

Piec kaflowy to jeden z wariantów pieca akumulacyjnego. Powstaje z kafli, gliny i cegieł szamotowych, dzięki czemu wykazuje korzystne właściwości grzewcze. Wydajnie gromadzi ciepło i pozostaje odporny na zmienne obciążenia termiczne. Co ważne, oddawane ciepło występuje w postaci bardzo dobrze oddziałującego na organizmy ludzkie promieniowania podczerwonego, co odróżnia piece kaflowe od tradycyjnych grzejników.

Pierwotnie piece kaflowe – ogrzewające zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową – były przystosowane do spalania węgla kamiennego i drewna. Obecnie przeszły sporą metamorfozę w zakresie wyglądu i funkcjonalności, dzięki czemu można dopasować je do wymogów współćzesności. Wszystko zależy od rodzaju wkładu, jaki zostanie w piecu zastosowany.

Jakie mamy rodzaje pieców kaflowych?

Wśród pieców kaflowych znajdziemy warianty bardziej nowoczesne lub tradycyjne – z niewielkim paleniskiem, pozbawione szyb lub wyposażone w niewielkie przeszklenia. Część pieców wykazuje dodatkowe funkcjonalności.

Niektóre modele umożliwiają na przykład jednoczesne ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody. Dotyczy to pieców kaflowych z wymiennikiem ciepła lub z płaszczem wodnym, które działają na takiej samej zasadzie jak kominki z płaszczem wodnym. Z kolei piec kaflowy z podkową ogrzewa wyłącznie zbiornik z wodą użytkową.

Jeżeli zależy ci na przesłaniu wytworzonego ciepła na wyższe kondygnacje, wybierz piec kaflowy z multiplikatorem. Świetnym pomysłem w klimatycznych sypialniach i salonach jest natomiast piec kaflowy typu koza – wolnostojący i prosty w obsłudze, który przywodzi na myśl wnętrza w starym stylu. Piec kaflowy kominkowy łączy zalety pieca kaflowego z tradycyjnym kominkiem, pozwalając cieszyć się widokiem ognia.

Ciekawym sposobem na unowocześnienie pieca kaflowego stają się wkłady elektryczne. Wewnątrz konstrukcji montuje się specjalne zestawy grzałek, które oddają energię cieplną do trzonu pieca, ten zaś dogrzewa pomieszczenie na takiej samej zasadzie jak piece wykorzystujące tradycyjny opał.

Czym możemy palić w piecu, a czym palić kategorycznie nie wolno?

Do kiedy będzie można palić w piecach kaflowych?

Wszystkie piece i kominki można podzielić na kilka grup, w tym także piece pozaklasowe, popularnie określane mianem kopciuchów. Aby więc odpowiedzieć na pytanie, czy piec kaflowy jest kopciuchem, trzeba ten podział znać. I tak, w tym przypadku rzeczywiście tak jest. Piece kaflowe czy kozy są kwalifikowane do tej właśnie grupy.

Czy piece kaflowe będą zakazane? W tym przypadku wątpliwości rozstrzygamy jednoznacznie: każdy, kto nadal wykorzystuje piec kaflowy, kominek czy stary kocioł jako główne źródło ogrzewania, powinien już teraz pomyśleć o przyszłości. Piece pozaklasowe, najstarszego typu, będą mogły być użytkowane jedynie do 2024 roku, pozostałe zaś trzeba będzie wycofać najpóźniej do 2028 roku.

Dodatkowo w części regionów, na mocy postanowień samorządów, już teraz takie regulacje obowiązują. Czy można mieć piec kaflowy, zamieszkując na tym terenie? Przewrotnie odpowiadamy, że tak, ale niekoniecznie można z niego korzystać – przynajmniej w tej podstawowej funkcji.

Wyjaśnijmy jeszcze, czy piec kaflowy trzeba zgłosić? Tak, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłasza się każde źródło ciepła – zarówno kotły grzewcze, kuchnie węglowe, kozy czy kominki, jak i instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?

Czy warto przerobić piec kaflowy na centralne ogrzewanie?

Pora odpowiedzieć na pytanie, w  jaki sposób można przekształcić piec kaflowy. Ogromną zaletą takich konstrukcji jest możliwość stosunkowo swobodnego łączenia ich z elementami magazynującymi ciepło, w tym z instalacją centralnego ogrzewania. Działanie pieców kaflowych opiera się na tłoczeniu gorącego powietrza do rur, a nie na podgrzewaniu wody, bez problemu rozszerzysz rozwiązanie o system filtrów lub nawilżaczy.

Pierwszą opcją jest po prostu podłączenie pieca kaflowego do systemu centralnego ogrzewania i umożliwienie wygodnego dokładania opału, na przykład we własnym salonie. To jednak może okazać się opcją krótkoterminową w obliczu zbliżającego się zakazu palenia węglem czy drewnem.

Trzeba również wziąć pod uwagę sposób użytkowania i warunki techniczne pomieszczenia, w którym taki piec miałby się znajdować, na przykład specyfikę kanału kominowego. Więcej na ten temat napiszemy za chwilę.

Najbardziej oczywistą modyfikacją jest przerobienie pieca kaflowego na ogrzewanie elektryczne. Nie warto jednak podejmować takich działań samodzielnie – zdecydowanie lepiej powierzyć sprawę specjalistom. Aby wykorzystać piec kaflowy w roli kotła grzewczego, należy wyposażyć go między innymi w tzw. podkowę. Zaniedbania na tym etapie mogą skutkować poważnymi niedogodnościami, począwszy od spadku efektywności ogrzewania.

Do kiedy trzeba wymienić piec kaflowy na inną formę ogrzewania? Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, w zależności od wariantu zmiany należy dokonać najpóźniej do 2024 roku – chyba, że przepisy lokalne wyznaczają wcześniejszą datę.

Piec kaflowy

Jak przerobić piec kaflowy na kominek?

Kupując stary dom lub mieszkanie w kamienicy, masz dużą szansę otrzymać niejako „w zestawie” piec kaflowy. Często są to, niestety, konstrukcje zaniedbane i nieestetyczne, wymagające albo usunięcia, albo renowacji. 

Czy piec kaflowy da się przerobić na kominek? Przepisy prawa budowlanego nie zawsze umożliwiają taką zmianę i przeważnie decydujące zdanie w tej kwestii będzie miał kominiarz. W wielu przypadkach bowiem przewody kominowe dostosowane do obsługi pieców nie nadają się do eksploatacji kominków, które potrzebują większej średnicy, aby skutecznie i bezproblemowo usuwać dym powstający w palenisku kominka.

Inną niedogodnością może być sam stan przewodów pieca kaflowego, w którym z upływem lat doszło do wykruszenia spoiwa między cegłami. Sytuację uratuje wówczas instalacja wewnętrznego stalowego wkładu, jednak w konsekwencji zmniejszy się średnica przewodu dymowego. Niezależnie od tego istnieje ryzyko, że długotrwałe użytkowanie w taki sposób starego komina doprowadzi do jego uszkodzenia. 

Czasami okazuje się zatem, że – mimo podjętych wysiłków – nie sposób przywrócić piecowi kaflowemu jego funkcjonalność lub przerobić go na kominek, a nawet jeżeli istnieje taka szansa, przedsięwzięcie wiązałoby się z poważnym remontem i sporymi wydatkami. Ciekawą alternatywą staje się wówczas wykorzystanie kafli ceramicznych z rozebranego pieca do obudowania kominka.

Jak można ogrzać mieszkanie i dom, gdy zabraknie prądu?

Ile kosztuje postawienie pieca kaflowego?

Załóżmy teraz sytuację odwrotną: kupujesz klimatyczne mieszkanie w kamienicy lub rustykalny dom i chcesz uzupełnić charakter wnętrz piecem kaflowym. Ile kosztuje postawienie pieca kaflowego przez zduna? Od czego uzależniona jest wysokość wydatków?

Aby w miarę dokładnie określić koszt budowy pieca kaflowego, musisz wziąć pod uwagę wielkość planowanej konstrukcji, która wpływa na ilość i rodzaj wykorzystanych materiałów. Weryfikacji wymaga także stan nieruchomości, zwłaszcza układ kanałów wewnętrznych oraz ich stan. Odrębny temat stanowi w przypadku budowy pieca kaflowego cena robocizny.

Uśredniając, możemy przyjąć, że samo zbudowanie pieca kaflowego wiąże się z wydatkiem na poziomie 1 500 – 3 000 zł. Do tego musisz doliczyć koszt materiałów, na które wydasz niemal drugie tyle. Oznacza to, że za średniej wielkości podstawowy piec kaflowy, stawiany przez szczególnych trudności konstrukcyjnych, zapłacisz około 5 000 – 6 000 zł.

Mówiąc o kosztach budowy pieca kaflowego w domu lub mieszkaniu, nie można pominąć także tematu jego eksploatacji. Jeśli konstrukcja ma mieć charakter głównie dekoracyjny, wydatki prawdopodobnie będą czysto symboliczne. Jeżeli jednak planujesz ogrzewać wnętrza w ten sposób – niezależnie od tego, czy piec kaflowy będzie wykorzystywał węgiel czy prąd – trudno nazwać taką metodę ekonomiczną. Bardziej opłacalne będą nowoczesne piece kaflowe z płaszczem wodnym.

Oczywiście, gdy twój wybór padnie na piec kaflowy z płaszczem wodnym lub z wkładem elektrycznym, zapłacisz więcej. Uzyskasz jednak dodatkowe korzyści. Współcześni zdunowie tworzą sprawne i szybkie sposoby na ogrzanie pomieszczeń przy jednoczesnej redukcji szkodliwych spalin, z nowoczesnymi funkcjami, jak choćby opcją rekuperacji.

Piece te doskonale magazynują ciepło i uwalniają je przez wiele godzin, czasem nawet całą dobę. Za taki zaawansowany piec kaflowy zapłacisz średnio 15 000 złotych.

W tym kontekście warto sprawdzić, który typ ogrzewania jest najbardziej ekonomiczny dla domu 100 metrowego:

piec kaflowy i sprzęd do jego obsługi

Jak rozebrać piec kaflowy albo przerobić go na element wystroju?

Zatrzymajmy się teraz nad trzecim zasygnalizowanym wyżej scenariuszem, czyli sytuacją, w której rezygnujesz z pieca kaflowego i całkowicie usuwasz konstrukcję z pomieszczeń lub nadajesz jej charakter wyłącznie dekoracyjny.

Jak rozebrać piec kaflowy? Nie jest to skomplikowane zadanie i z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. Musisz jednak liczyć się ze sporym bałaganem, gdyż w pomieszczeniu pojawi się duża ilość pyłu. Zanim więc przystąpisz do pracy, usuń z pokoju wszystkie lżejsze przedmioty, a pozostałe zabezpiecz folią malarską. Nie zapobiegnie to całkowicie problemowi, ale zdecydowanie ułatwi późniejsze sprzątanie.

Przygotuj potrzebne narzędzia: młotek, dłuto, łopatkę do zebrania gruzu oraz wiadro. Jak zburzyć stary piec kaflowy? Co zrobić najpierw?

  • KROK 1: Usuń kafle

Na początku usuń ceramikę, aby odsłonić otwór pieca. Na tym etapie możesz działać na kilka sposobów. Jeżeli zależy ci na zachowaniu kafli w całości, użyj dłuta i delikatnie oddzielaj pojedyncze elementy od spoiwa. Jeśli natomiast nie chcesz wykorzystywać kafelków później, możesz po prostu skuć je młotkiem.

  • KROK 2: Wypełnij konstrukcję wodą

Wlej do pieca kilka – kilkanaście litrów wody i odczekaj około godziny. Dzięki temu zmniejszysz zapylenie na kolejnych etapach prac.

  • KROK 3: Przystąp do właściwej rozbiórki

Młotkiem wybijaj kolejne elementy pieca. Jeśli ta czynność generuje duże ilości kurzu, możesz co jakiś czas spryskać powietrze wodą, dzięki czemu pył będzie sprawniej osiadał na podłodze.

  • KROK 4: Zamuruj otwór w ścianie

Dziurę w ścianie szczelnie zamuruj. Nie można pozostawiać jej na widoku, zasłaniać lub zastawiać elementami umeblowania. Każda nieszczelność komina może prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.

  • KROK 5: Posprzątaj gruz

Teraz pozostaje już tylko oczyścić pomieszczenie: zebrać łopatą wszystkie większe elementy do wiader i dokładnie umyć pokój. Następnie zorganizuj wywiezienie gruzu.

Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie prace rozbiórkowe przeprowadzaj w okularach ochronnych, maseczce i rękawicach.

Jeśli chcesz uniknąć kłopotliwej rozbiórki pieca kaflowego, możesz pozostawić konstrukcję – zwłaszcza, gdy metraż domu lub mieszkania na to pozwala – w charakterze elementu dekoracyjnego. To ciekawy akcent, który doskonale wkomponuje się w wiele aranżacji.

Najbardziej wyrazistymi przykładami takich połączeń są aranżacje klasyczne: w stylu vintage, rustykalnym, prowansalskim czy skandynawskim. W takich odsłonach najczęściej wykorzystuje się małe piece kaflowe, o zaokrąglonym kształcie lub narożne. Przeważnie wykańczane były one kaflami dekoracyjnymi o ciekawej ornamentyce i strukturze, stanowiącymi autonomiczną ozdobę wnętrza. 

Jeśli chcesz zaaranżować istniejący już piec, nie musisz trzymać się zastanych rozwiązań. Możesz przemalować kafle na inny kolor specjalną silikonową emalią, wymienić drzwiczki na stylizowane czy zdecydować się na sezonowe dodatki, na przykład zielone girlandy.

Piec kaflowy można wykorzystać także w nowoczesnej odsłonie. Wystarczy wybrać kafle wielkoformatowe, utrzymane w bardzo jasnej lub – przeciwnie – czarnej bądź szarej kolorystyce. W ten sposób warto odrestaurować zwłaszcza piece prostokątne umieszczone narożnie lub równolegle względem ściany. Ciekawie zaprezentuje się piec kaflowy w ramie metalowej. Chociaż w wielu przypadkach ma on charakter bardzo starodawny, może stanowić świetną dekorację, chociażby pomieszczeń industrialnych.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij