Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycinanie, przecinanie, polerowanie i szlifowanie powierzchni metalu, stali, drewna, betonu czy ceramiki. W zależności od wielkości i typu tarcz montowanych do szlifierki kątowej oraz jej mocy będzie miała ona nieco inne zastosowanie.

W budownictwie, w czasie remontu i wykańczania wnętrz bądź też przy majsterkowaniu i pracach naprawczych w domu i poza nim przydają się różnego rodzaju elektronarzędzia. Zalicza się do nich również szlifierkę kątową. Jeśli na przykład projekt domu zakłada wykorzystanie drewnianych belek, to prędzej czy później fachowcy sięgną po szlifierkę kątową, by docinać je na wymiar czy też wyszlifować. To samo narzędzie możesz wykorzystać również do cięcia metalu. Jakie są rodzaje szlifierek kątowych?

Szlifierka kątowa – co to jest?

Szlifierka kątowa, nazywana również kątówką, jest narzędziem zwykle elektrycznym, choć na rynku tego typu urządzeń dostępne są też szlifierki pneumatyczne. Rzadko kiedy szlifierka kątowa zasilana jest silnikiem spalinowym.

Można uznać, że szlifierka kątowa jest narzędziem wielofunkcyjnym, które może posłużyć ci do wykonania wielu prac manualnych. Jej głównym przeznaczeniem jest cięcie i szlifowanie metalu lub drewna. Szlifierkę wykorzystasz do przecinania, cięcia, skracania i szlifowania twardych powierzchni. Przecina blachę, pręty zbrojeniowe, drewno, beton lub elementy ceramiczne.

Jakie są rodzaje kątówek?

Na rynku elektronarzędzi dostępne są różnego rodzaju szlifierki kątowe, inaczej kątówki. Różnią się one między innymi sposobem zasilania, mocą silnika, średnicą tarczy oraz dodatkowymi funkcjami, jakie nadają im producenci. Sposób pracy i źródło zasilania szlifierki kątowej pozwala wyodrębnić:

  • akumulatorową szlifierkę kątową – to szlifierka kątowa na akumulator, która nie ma plączącego się kabla i jest mobilna. Zabierzesz ją do ogrodu, gdzie wykonasz zaplanowane prace. Atutem tego rodzaju szlifierek jest możliwość wykonywania działań w oddaleniu od gniazdka elektrycznego, ale z drugiej strony musisz pamiętać o naładowaniu akumulatora za każdym razem, gdy planujesz korzystać z takiego urządzenia. 
  • elektryczną szlifierkę kątową – podłączaną do gniazdka elektrycznego. Takie urządzenie ma większą moc od szlifierki kątowej akumulatorowej i można pracować z jego użyciem przez długi czas bez obaw o rozładowanie baterii, jak ma to miejsce w przypadku szlifierki kątowej bezprzewodowej.
  • szlifierką pneumatyczną – pracującą poprawnie dzięki kompresorowi i sprężonemu powietrzu.
  • szlifierkę spalinową – występującą na polskim rynku niezmiernie rzadko.

Szlifierka kątowa – zastosowanie

Wiesz już, czym jest i jakie są rodzaje opisywanego sprzętu. Do czego służy szlifierka kątowa? Najczęściej przeznaczona jest do cięcia, przycinania i przecinania metalowych elementów, ale bywa wykorzystywana również do szlifowania. Można nią bez trudu przeciąć pręty zbrojeniowe i blachę, wyszlifować i wypolerować twarde materiały, choć wykorzystywana jest też szlifierka kątowa do cięcia drewna.

Narzędzie to częściej stosowane jest do cięcia czy szlifowania większych elementów, natomiast do mniejszych lepiej wybrać inne, jak szlifierka oscylacyjna lub taśmowa.

Szlifierka kątowa do metalu musi mieć odpowiednio wysoką moc i tarcze, które pozwolą na wykonanie precyzyjnego cięcia. Jednocześnie przy dużych powierzchniach, np. blaszanych, możesz wykorzystać szlifierkę kątową do polerowania. Bez trudu usuniesz za ich pomocą ogniska rdzy czy stare powłoki malarskie. Najmocniejsze szlifierki służą do cięcia kamienia czy granitu. Wyposażone są w tarcze diamentowe, które mają charakter wymienny.

Na budowie wykorzystywane są mocne szlifierki kątowe o mocy od 2000 W wzwyż. Dzięki nim można przecinać:

  • blachy wszelkiego rodzaju,
  • płytki ceramiczne i inne elementy z ceramiki,
  • pręty zbrojeniowe,
  • różne elementy betonowe.

Wykorzystasz ją także do szlifowania powierzchni twardych. Szlifierkę można wyposażyć w dodatkowe akcesoria jak kamienie szlifierskie czy tarcze z rzepem do przypinania papieru ściernego i obróbki szlifierskiej dowolnych powierzchni.

Mocne szlifierki kątowe, o mocy nawet 2600 W, nadają się doskonale do cięcia metalowych przęseł, zbrojenia, kostki brukowej, czy do szlifowania metalu oraz betonu. Jeśli mowa o takich urządzeniach, cechują się one najwyższą mocą oraz największymi rozmiarami. Poddawane są na co dzień dużym obciążeniom, dlatego najczęściej producenci wyposażają je w system antywibracyjny.

Szlifierka kątowa do metalu

Szlifierka kątowa – najważniejsze parametry

Kupujesz szlifierkę kątową? Budowa i opis urządzenia pozwolą ci podjąć trafną decyzję w kwestii wyboru odpowiedniego urządzenia. Sprawdź przy tym wszystkie najważniejsze parametry, które opisują sprzęt tego typu.

Budowa szlifierki kątowej uzależniona jest od jej rodzaju i trybu zasilania, najważniejszym elementem jest jednak wirnik umieszczony we wnętrzu stojana. Poza tym w konstrukcji szlifierki wyróżnia się również zębatkę atakującą i przekładnię kątową, które pozwalają na łączenie innych części urządzenia, tj. trzpienia i rotora. Wymienne tarcze umożliwiają pracę z różnymi materiałami, w tym nawet z granitem. Nazywane są one osprzętem szlifierki kątowej i zwiększają jej funkcjonalność.

Średnica tarcz szlifierki kątowej jest bardzo ważna przy doborze urządzenia do wykonania odpowiednich prac. Do majsterkowania i wykonywania w miarę prostych zadań domowych i warsztatowych wykorzystywane mogą być tarcze o średnicy 115 mm. Nadają się one nie tylko do przycinania elementów z blachy, lecz także cięcia płytek.

Do prac budowlanych i warsztatowych o większej intensywności czy zakresie lepiej nadają się szlifierki kątowe o średnicy tarcz wynoszącej 125 mm. Dostępny jest szeroki wachlarz dodatkowych akcesoriów do takich elektronarzędzi. W szczególności na uwagę zasługuje szlifierka kątowa 125 mm z regulacją obrotów. Zapewnia ona płynną pracę i wygodę zastosowania. Mogą mieć też system antywibracyjny, który pozwala ograniczyć poziom drgań nawet o 80 proc.

Przy bardziej zaawansowanych pracach w warsztacie, budownictwie czy w zakładach przemysłowych zastosowanie znajdują duże szlifierki kątowe, wyposażone w tarcze szlifierskie o dużej średnicy. Może być to m.in. szlifierka kątowa 230 mm, która bez trudu umożliwi ci cięcie zbrojenia czy kostki brukowej.

Zasadniczo większość amatorskich i profesjonalnych szlifierek kątowych pracuje w parze z tarczami o średnicy 125 mm. Przy ciężkich zadaniach średnica tarcz powinna wynosić 180 lub 230 mm. Najszersze tarcze szlifierek kątowych mają 300 mm.

Szlifierka kątowa – jaka moc?

Bardzo ważnym parametrem wyboru szlifierki kątowej jest jej moc. Dobór odpowiedniej wartości w tym zakresie powinien być uzależniony od celu, do jakiego ma być wykorzystana. Jaka moc będzie potrzebna do cięcia stali, a jaka do szlifowania blachy?

Jeśli urządzenie to ma być wykorzystywane do obróbki głównie twardych materiałów, wówczas najlepiej wybrać moc rzędu 2000 W. Natomiast szlifierka kątowa 1200 W jest w dużej mierze uniwersalna, ale w warunkach domowych, do majsterkowania czy wykonywania drobnych prac remontowo-wykończeniowych wystarczy urządzenie o mocy w granicach 400-900 W.

Najmniejsze, jednoręczne szlifierki kątowe potrafią mieć niewielką moc rzędu 50-1000 W, a montowane na nich tarcze odznaczają się małą średnicą – 115 lub 125 mm. Dwuręczne szlifierki o mocy od 1800 do 2500 W pracują natomiast w parze z tarczami o średnicy 180 lub 230 mm. Będą idealne do cięcia grubych, twardych elementów. Na budowie czy w zakładach przemysłowych wykorzystuje się właśnie takie szlifierki.

W opisie szlifierek akumulatorowych znajdziesz informację o napięciu znamionowym podawanym w V. Odpowiednią moc do wielu prac zapewni m.in. szlifierka kątowa Makita 18 V czy mocniejsza szlifierka kątowa Parkside 20 V.

Dowiedz się więcej: Wyrzynarka – rodzaje i najważniejsze funkcje wyrzynarki do drewna

Jakie są rodzaje tarcz do szlifierki kątowej?

Tarcze do szlifierki kątowej są jej osprzętem pozwalającym na dostosowanie elektronarzędzia do typu prowadzonych prac. Wyróżniamy kilka rodzajów tarcz do szlifierki kątowej, wśród których z pewnością warto wspomnieć o:

  • tarczach diamentowych – popularny rodzaj tarcz służących do cięcia i szlifowania twardych materiałów, jak beton, metal i płytki ceramiczne;
  • tarczach ściernych, listkowych – służą do obróbki i cięcia drewna oraz metalu;
  • tarczach do drewna – szlifierka kątowa może być wyposażona w tarcze łańcuchowe, które wykorzystywane są właśnie do cięcia drewnianych elementów;
  • tarczach z korundu – mogą być wzmacniane żywicami i służą do szlifowania i cięcia betonu czy metalu;
  • tarczach półelastycznych, z dodatkiem węglika krzemu – służą do szlifowania.

Zgodnie z innym podziałem tarcz do szlifierki kątowej można wyodrębnić tarcze do metalu, kamienia, stali oraz drewna.

Szlifierki kątowe mogą też mieć tarcze dzielone na dwie odrębne grupy, w zależności od wykonywanej pracy:

  • tarcze do cięcia – ich grubość mieści się w przedziale 1-3 mm,
  • tarcze do szlifowania – ich grubość zwykle wynosi około 6 mm. 

Nie powinno się wykorzystywać tarcz do cięcia do prac szlifierskich.

Kątówka

Jaka powinna być średnica tarczy do szlifierki kątowej?

W zależności od zastosowania tarcza będzie miała inną średnicę. Amatorska szlifierka kątowa ma tarczę o średnicy około 125 mm, choć może być także o 10 mm mniejsza. Natomiast profesjonalne szlifierki, wykorzystywane np. w warsztatach samochodowych do cięcia metali czy do szlifowania elementów metalowych z rdzy i starych powłok malarskich, mogą mieć nawet 230 i 300 mm średnicy.

Jak działa szlifierka kątowa?

Najważniejszym elementem tnącym i szlifującym jest tarcza szlifierki kątowej. Działanie tego urządzenia rozpoczyna się od chwili podłączenia do napięcia lub uruchomienia akumulatora. Silnik napędza przy użyciu przekładni wrzeciono usytuowane pod kątem prostym w stosunku do jego osi obrotu.

Do wrzeciona z kolei mocujesz tarcze szlifierki kątowej. Owa tarcza obraca się z wybraną prędkością, którą można w wielu modelach regulować. Uchwyt szlifierki i ona sama trzymana oburącz pozwoli ci na precyzyjne cięcie i szlifowanie obrabianego materiału.

Jak używać szlifierki kątowej?

Zanim przystąpisz do pracy z wykorzystaniem szlifierki kątowej, musisz zadbać o bezpieczeństwo własne oraz wszystkich osób, które mogłyby się znaleźć w pobliżu miejsca pracy. Musisz wiedzieć, że podczas kontaktu szlifierki kątowej z metalowymi elementami powstają iskry. Jak używać tego urządzenia, aby nie doszło do zaprószenia ognia?

Przede wszystkim upewnij się przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia, że w pobliżu nie masz żadnych obiektów, które mogłyby ulec stosunkowo łatwemu zapaleniu, czyli materiałów łatwopalnych. Najlepiej też, aby w promieniu kilku metrów po prostu nikogo nie było.

Instrukcja obsługi szlifierki kątowej wskazuje, że po zakończeniu pracy powinieneś odłożyć to urządzenie w miejsce, które jest czyste i suche. Wilgoć, pyły czy kurz mogą uszkodzić elektronarzędzia.

Pamiętaj, by zawsze ostrożnie korzystać ze szlifierki kątowej i stosować się ściśle do wytycznych z instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia przez producenta. Trzymaj szlifierkę oburącz, za korpus oraz rękojeść boczną, nieznacznie dociskając tarczę do ciętej lub szlifowanej powierzchni. W stosunku do niej powinna być położona pod nieznacznym kątem.

Kiedy wykorzystujesz szlifierkę kątową, np. do cięcia kostki brukowej, zadbaj o trzymanie tarczy urządzenia prostopadle względem kostki. Nie dociskaj tarczy zbyt mocno, bo mógłbyś ją niechcący uszkodzić.

Układanie kostki brukowej z wykorzystaniem szlifierki kątowej umożliwi docinanie odpowiednich fragmentów materiału. Jeśli zbyt mocno będziesz dociskać tarczę, dojdzie do przeciążenia i nawet pęknięcia tego elementu roboczego. Może też zakleszczyć się w materiale, co powinno skutkować natychmiastowym wyłączeniem urządzenia.

Za pomocą szlifierki kątowej można wycinać dowolne otwory w płytkach czy innych materiałach, ale do tego celu zaleca się wykorzystanie koronki diamentowej z odpowiednim mocowaniem do szlifierki kątowej. Pracuj na sucho i trzymaj szlifierkę pod lekkim kątem, tak byś mógł wykonywać ruch okrężny.

Szlifierka kątowa do drewna

Jak wybrać odpowiednią szlifierkę kątową?

Jaka szlifierka kątowa będzie odpowiednim narzędziem do cięcia, przecinania i obróbki różnych powierzchni? Wybór tego urządzenia powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami kupującego.

Mała szlifierka kątowa jak najbardziej wystarczy do drobnych prac warsztatowych i remontów. Awaryjnie w domu możesz mieć miniszlifierkę kątową na baterie, o małej mocy. Ułatwi ona cięcie metalowych prętów czy belek drewnianych oraz polerowanie powierzchni np. spawów.

Natomiast duża szlifierka kątowa to właściwie niezbędne urządzenie na wyposażeniu warsztatu mechanicznego, samochodowego czy zakładu przemysłowego oraz firmy budowlano-remontowej.

Jest wiele przykładów, gdzie rzeczywiście przydatna okazuje się szlifierka kątowa. Jaką kupić, aby usprawniała i przyspieszała różne prace, a przy tym była w pełni bezpieczna przy użytkowaniu?

Najlepsza szlifierka kątowa będzie pracowała sprawnie, bezawaryjnie i może ci służyć do wielu prac, jakich chcesz się podjąć. Dobrze by było, gdyby miała:

  • regulację obrotów – pozwala to na dostosowanie prędkości pracy do rodzaju obrabianego czy ciętego materiału;
  • silnik bezszczotkowy – usunięcie z silnika szczotek powoduje, że zyskuje on na trwałości i staje się w praktyce niemal bezawaryjny;
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem szlifierki;
  • system łagodnego startu, pozwalający na płynne przejście szlifierki w stan aktywności;
  • system antywibracyjny – ogranicza naturalne drgania szlifierki, jakie pojawiają się w trakcie korzystania z niej;
  • beznarzędziową regulację osłony;
  • osłonę tarczy – jej celem jest ochrona operatora szlifierki przed odpryskami;
  • blokadę wrzeciona – to po prostu dodanie do szlifierki nakrętki mocującej, która pozwala na szybką wymianę tarcz bez konieczności wykorzystania w tym celu narzędzi.

Szlifierka kątowa z regulacją obrotów przyda się przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. Ponadto możesz wybrać sprzęt z odkurzaczem, który podczas cięcia czy szlifowania odpyli i usunie pozostałości po obrabianiu danej powierzchni. Ułatwi to utrzymanie porządku w miejscu pracy.

Zasadniczo przy wyborze szlifierki kątowej powinieneś kierować się także jej parametrami technicznymi, które dotyczą rodzaju zasilania (na prąd lub akumulatorowe, pneumatyczne), mocy urządzenia, prędkości obrotowej czy średnicy i grubości stosowanych tarcz. Dodatkowe funkcjonalności pozwolą ci na wygodną pracę ze szlifierką.

Ile kosztują szlifierki kątowe?

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowała tania, dobra szlifierka kątowa? Cena zależy od tego, kto jest producentem danego modelu, jakie ma on parametry i do czego jest przeznaczony. Szlifierka kątowa z dużą liczbą dodatkowych elementów i mechanizmów będzie z pewnością droższa od miniszlifierki, do użytku hobbystycznego i domowego.

Cena szlifierek kątowych może być zróżnicowana. Tańsze są szlifierki akumulatorowe o tarczach ze średnicą 125 mm – kosztować mogą już 120-150 zł. Natomiast za najdroższe, profesjonalne szlifierki kątowe, z dodatkowymi funkcjami i zabezpieczeniami, zapłacisz ponad 500 zł.

Szlifierka kątowa – opinie

Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, jakie są opinie o wybranej szlifierce kątowej akumulatorowej. Przeczytaj komentarze dotyczące takiego urządzenia w sieci, np. w serwisach społecznościowych. Jeśli wśród znajomych masz majsterkowiczów czy fachowców pracujących zawodowo w budowlance i przy remontach, mogą ci oni pomóc w wytypowaniu szlifierki kątowej, która spełniłaby wszystkie twoje oczekiwania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

REKLAMA
Zamknij