Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Pompa do betonu – jak działa pompa do betonu?

Pompa do betonu – jak działa pompa do betonu?

Pompa do betonu jest jednym z częściej spotykanych sprzętów na placu budowy. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z wysokim budynkiem i potrzebą dostarczenia kompozytu na wyższe piętra. Jednak również proces budowy małego domu, wymaga użycia odpowiedniej, nieco mniejszej pompy do betonu. Sprawdź, jak działa ten sprzęt i kiedy może się sprawdzić.

Realizując swoje marzenia o budowie własnego miejsca na ziemi, oprócz wyboru konkretnego projektu domu, najczęściej zastanawiamy się, jak urządzić jego wnętrze oraz w jakim stylu urządzić ogród.

Warto jednak pamiętać o tym, że niestety z budową wiążą się nie tylko te przyjemne chwile, jak dobór wyposażenia, ale również mnóstwo spraw formalnych oraz wybór odpowiedniego sprzętu, szczególnie jeśli decydujemy się na budowę metodą gospodarczą. Pompa do betonu jest jednym z tych urządzeń, które mogą nam zdecydowanie ułatwić cały proces.

Pompa do betonu — co to właściwie jest?

Pompa do betonu jest jednym z wielu urządzeń należących do katalogu tzw. specjalistycznego sprzętu budowlanego. Jej działanie polega na szeroko rozumianym transportowaniu oraz pompowaniu kompozytu, jakim jest beton. Wśród wielu rodzajów pomp, możemy wyróżnić pompy stacjonarne i mobilne, a wśród tych mobilnych dodatkowo wyodrębniamy:

 • pompę gąsienicową,
 • pompę samochodową,
 • pompogruszkę do betonu.

Różne rodzaje urządzeń pozwalają łatwo dostosować je do typu przeprowadzanych prac oraz wielkości placu budowy. Jeśli tak specjalistyczny sprzęt, potrzebny jest Ci tylko na kilka dni, możesz skorzystać z wypożyczalni pomp do betonów, bez konieczności zakupu.

Pompa do betonu — zasada działania

Z całą pewnością nie raz widziałeś taki sprzęt na placu budowy i do tej pory nie zastanawiałeś się, jak działa pompa do betonu. Jednak czas budowy własnego domu, wymusza na nas zmianę sposobu myślenia oraz żywe zainteresowanie takimi zagwozdkami.

Pompa do betonu — zasada działania: zanim zaczniesz korzystać z pompy, powinieneś wsypać do kosza zasypowego mieszankę betonu, dzięki czemu pracujące mieszadła skierują ją w stronę zaworu zasuwy zwrotnej. Następnie przez układ roboczy oraz przy pomocy napędu, pompa zassie beton do wnętrza tłoków roboczych, a cylindry hydrauliczne skierują mieszankę do rurociągu. Rurociąg najczęściej ułożony jest na wysięgniku, więc aby beton dostał się do niego, ciśnienie powinno być odpowiednio wysokie.

Pompa do betonu — zasięg: w zależności od wyboru konkretnego rodzaju pompy, mogą one być wyposażone w naprawdę długie wysięgniki, sięgające nawet do 100 metrów. Obsługa takiej maszyny wymaga jednak odpowiednich umiejętności i wtedy najlepiej zatrudnić specjalistę, który ma doświadczenie w operowaniu ramieniem pompy.

Jakie są elementy pompy do betonu?

Oczywiście budowa pompy do betonu, może różnić się od siebie niektórymi elementami w zależności od konkretnego rodzaju sprzętu. Jednak większość głównych komponentów jest taka sama, niezależnie od wymiarów pompy do betonu. Wśród najważniejszych możemy wyróżnić:

 • układ pompujący, który składa się z: zasuwy, napędu zasuwy i mieszadła,
 • układ roboczy,
 • rurociąg z wysięgnikiem,
 • układ betonomieszarki lub kosz zasypowy,
 • podwozie.

Wśród najważniejszych danych technicznych pompy do betonu wyróżnić można:

 • ciśnienie, pod którym tłoczony jest beton,
 • wydajność pompy,
 • wysokość działania.

Te największe potrafią mieć nawet 180 m3 wydajności, pracują na 50-kilku metrach wysokości oraz działają pod ciśnieniem w wysokości 130 bar. Oczywiście, poszczególne parametry zależą nie tylko od konkretnego rodzaju sprzętu, ale również od danych wybranego producenta.

ofe-5847238-71032 w-71032

Pompa do betonu — wynajem czy kupno własnego sprzętu?

Pompa do betonu należy do sprzętów specjalistycznych używanych najczęściej przez fachowców. Jeśli nie planujesz dalszych inwestycji oprócz budowy własnego domu, nie ma potrzeby kupować takiego sprzętu na własność. Szczególnie że to Ty jako właściciel będziesz musiał zatroszczyć się o jego odpowiednie składowanie oraz regularną konserwację. 

Wiele lokalnych firm oferuje wynajem pompy do betonu. Wśród katalogu ofert znajdziesz zarówno te mobilne, jak i stacjonarne, dopasowane do Twoich potrzeb. Nierzadko korzystając z usług danej firmy, możesz liczyć też na transport sprzętu na plac budowy oraz opiekę wykwalifikowanego pracownika. Duże parki maszynowe dysponują wieloma sprzętami, dlatego w razie potrzeby bez problemu wymienisz niedziałający lub źle dopasowany sprzęt.

Pompa do betonu — cena za wynajem i kupno nowej oraz używanej pompy

Pompa do betonu nie należy do najtańszych urządzeń, szczególnie jeśli zdecydujesz się na zakup nowego sprzętu. Na finalny koszt niemały wpływ ma, chociażby sam producent urządzenia. 

Pompa do betonu — cena: szukając ofert sprzedaży używanych pomp betonowych, natknęliśmy się na kilka z nich, które wyglądały naprawdę obiecująco. W wielu przypadkach cena oscylowała w granicach 300 tys. zł, np. za używaną pompę do betonu z 2006 roku i zasięgiem 23 metrów. Nieco tańsza była pompogruszka z 2007 roku, której cena wynosiła 220 tys. zł.

W takim razie może warto pomyśleć o wynajęciu sprzętu? Tutaj na finalny koszt ma wpływ przede wszystkim zasięg pompy, ale też transport urządzenia na budowę. Im dłuższą trasę będzie musiała pokonać firma wynajmująca pompy, tym koszt z całą pewnością będzie większy.

Pompa do betonu - cena za godzinę:

 • 530 zł za pompę o zasięgu 52 metrów,
 • 450 zł za pompę o zasięgu 42 metrów,
 • 320 zł za pompę o zasięgu 32 metrów,
 • 270 zł za pompę o zasięgu 27 metrów,
 • 240 zł za pompę o zasięgu 24 metrów,
 • 200 zł za pompę o zasięgu 16 metrów.

Do podanych stawek warto doliczyć sobie też dodatkową opłatę za wynajem sprzętu w weekendy (zwykle około 500 zł) oraz za transport.

Rodzaje pomp do betonu

Zdecydowanie najczęściej na placach budowy spotykana jest pompa do betonu na samochodzie. Jednak bez problemu znajdziemy też pompy stacjonarne czy betoniarki z pompą do betonu.

Mobilna pompa do betonu

Mobilna pompa do betonu to zarówno pompa gąsienicowa, samochodowa, jak i tzw. pompogruszka. W zależności od wybranego modelu każda z nich sprawdzi się na innym placu budowy.

Gąsienicowa pompa do betonu swoim wyglądem przypomina pompę stacjonarną, chociaż jeśli się dokładnie przyjrzymy, to dostrzeżemy, że ma własny system jezdny. Pompa gąsienicowa ma niewielki kosz oraz stosunkowo małe gabaryty dlatego świetnie sprawdzi się na małym placu budowy.

Pompa samochodowa do betonu wyróżnia się na tle innych dużymi gabarytami, stąd często można je spotkać przy budowie obiektów wielorodzinnych czy budynków użytkowych. Ich znakiem rozpoznawczym jest długi wysięgnik, który pozwala rozprowadzić beton w miejscu, który znajduje się nawet 100 metrów od samej pompy. Dzięki temu pompa samochodowa z powodzeniem używana jest przy budowie budynków kilkukondygnacyjnych.

Pompogruszka do betonu to połączenie pompy samochodowej z cechami tradycyjnej gruszki, która stale miesza beton. Wyposażona jest w wysięgnik, który pozwala wykonywać pracę na wyższych piętrach, ale jednocześnie z uwagi na małą wydajność, używana jest głównie do niewielkich prac.

Stacjonarna pompa do betonu

Stacjonarna pompa do betonu oprócz tego, że nie posiada własnego systemu jezdnego, ma też najmniejszą pojemność. Najczęściej jest to urządzenie przymocowane na przyczepie, którym można sterować za pomocą specjalnego pilota. Jeśli chcemy użyć pompy do betonu stacjonarnej, która oddalona jest na konkretną odległość od placu budowy, warto skorzystać ze specjalnego, długiego rurociągu. 

Ręczna pompa do betonu

Ręczna pompa do betonu to niewielkie urządzenie, które powinni mieć w domu wszyscy wielbiciele majsterkowania. Ręczna pompka jest stosunkowo niewielka (ma około 60 cm wysokości) i pozwala samodzielnie wykonać proste prace, takie jak: klejenie, fugowanie czy montaż drzwi.

Mała pompa do betonu - kiedy się sprawdzi

Mała pompa do betonu sprawdzi się na niewielkich placach budowy, podczas tworzenia jednorodzinnej inwestycji, najlepiej z jedną kondygnacją. W przeciwnym razie pompa do betonu mała powinna zostać zastąpiona większą, np. samochodową.

Do drobnych, codziennych prac domowych sprawdzi się mini pompa do betonu, którą bez problemu kupisz w każdym sklepie budowlanym.

Jaka jest największa pompa do betonu?

Do „Księgi Rekordów Guinnessa” trafiła największa pompa do betonu na świecie, która mierzyła ponad 101 metrów wysokości i została zamontowana na 7-osiowym podwoziu. Całe urządzenie ma prawie 19 metrów długości i zostało zaprojektowane przez włoską firmę, należącą do chińskiego producenta maszyn budowlanych.

Największa pompa do betonu w Polsce również znalazła się u nas za sprawą chińskiego potentata. Pompa Zoomlion Cifa K80H Carbotech 7RRZ brała udział w budowie kilku ważnych inwestycji w naszym kraju, takich jak:

 • powstanie nowego bloku energetycznego z firmą Lafarge na Elektrowni Kozienice – wykonawca Eiffage Polska Budownictwo S.A., Wojtpol, Totalbud, Ids-Bud,
 • budowa bloku mieszkalnego z firmą JD w Warszawie ul. Wynalazek – wykonawca SPS Construction,
 • budowa biurowca z firmą JD w Warszawie ul. Konstruktorska – wykonawca Fabet,
 • budowa biurowca z firmą Cemex w Warszawie ul. Annopol – wykonawca Consteel,
 • budowa biurowca z firmą Bosta-Beton w Warszawie ul. Grzybowska róg ul. Wroniej Warsaw Spire – wykonawca Monting.

Największa pompa do betonu trafiła w ręce polskich budowlańców dzięki firmie Hadmasz, która jest przedstawicielem chińskiego producenta na terenie naszego kraju.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

REKLAMA
Zamknij