Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje i jak wybrać najlepszą wiertarkę do użytku domowego?

Wiertarka

Wiertarka klasyfikowana jest w kategorii elektronarzędzi – zarówno domowych, przeznaczonych dla domowych majsterkowiczów, jak i profesjonalnych, dla osób zajmujących się budową, rozbudową czy remontowaniem domów. Nie wyczerpuje to jeszcze zakresu, w jakim takie urządzenia mogą być wykorzystywane. Podczas wybierania wiertarki musisz zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, rozmiar, ciężar, a także na dodatkowe funkcje oraz cenę.

Budowa domu to inwestycja wymagająca zaangażowania ze strony inwestora lub wynajęcia kompetentnego, odpowiedzialnego kierownika.

Podczas realizacji projektu domu należy wykonać prace, przy których wykorzystywane są elektronarzędzia. Wiele z nich przydaje się na etapie remontu i wykończenia obiektu, a także w sytuacjach, do jakich dochodzi każdego dnia. Jednym z takich narzędzi jest wiertarka, którą na co dzień możesz trzymać choćby w swoim przydomowym garażu. To wielofunkcyjne, uniwersalne w zastosowaniu urządzenie, które przydaje się w domu i poza nim.

Sprawdź, jak wybrać odpowiednią dla siebie wiertarkę i co właściwie powinieneś wziąć pod uwagę w czasie analizowania ofert dotyczących sprzedaży tego typu elektronarzędzi.

Wiertarka – charakterystyka i zastosowanie

Wiertarka jest elektronarzędziem wykorzystywanym podczas wykonywania otworów w różnych materiałach, o różnej średnicy. Okazuje się przydatna, kiedy trzeba montować meble, zawiesić szafki lub półki, a także przytwierdzić do ścian obrazy i zdjęcia. Nie każda wiertarka ma taki sam zakres zastosowania i nie każda jest dokładnie takim samym urządzeniem. Mnogość modeli sprawia, że osobie kupującej swoją pierwszą wiertarkę trudno podjąć decyzję o tym, jaka właściwie powinna ona być.

Do zastosowań typowo domowych nadają się różne rodzaje wiertarek amatorskich. Charakteryzują się one niższą wydajnością i słabszymi parametrami w porównaniu ze sprzętami półprofesjonalnymi i profesjonalnymi. Z drugiej strony łatwo się je obsługuje, nawet jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia. Są stosunkowo lekkie, dlatego wykonywanie nimi otworów np. w ścianie na większej odległości nie powoduje zmęczenia mięśni rąk. Cena za wiertarkę amatorską jest też zdecydowanie niższa niż w przypadku profesjonalnej, ale jej żywotność także będzie krótsza.

Wśród tego rodzaju wiertarek amatorskich można wyróżnić urządzenia elektryczne i akumulatorowe. Elektryczne są proste w eksploatacji, ale akumulatorowe możesz zabrać ze sobą wszędzie. Ich czas pracy jest ograniczony pojemnością baterii, a tryb działania długością przewodu.

Amatorskie wiertarki są przystosowane do spełniania wymagań użytkowników korzystających z nich właściwie sporadycznie – kilka czy kilkanaście razy w roku. Jeśli jednak planujesz robić to np. w codziennej pracy podczas remontowania mieszkań i domów, weź pod uwagę konkretne rodzaje wiertarek profesjonalnych lub półprofesjonalnych.

Sprzęt półprofesjonalny ma lepsze parametry w porównaniu z modelami amatorskimi, ale nie możesz oczekiwać od niego, że będzie tak wydajny jak narzędzia profesjonalne, wykorzystywane przez fachowców.

Różne rodzaje wiertarek półprofesjonalnych mogą być wykorzystywane przez użytkownika, który po elektronarzędzia sięga częściej niż kilka czy kilkanaście razy w roku. Mają one wyższą wydajność i żywotność, a budowa wiertarki półprofesjonalnej jest solidniejsza niż amatorskiej.Na ogół wykonana jest z solidnych tworzyw, a obudowa dzięki temu wykazuje wyższą odporność na ciężkie warunki eksploatacji. Wiertarka półprofesjonalna może być stosowana we wnętrzu budynku, a także do przeprowadzenia porządków w ogrodzie i innego rodzaju prac zewnętrznych.

Może być przy tym wyposażona w większą liczbę praktycznych funkcji. Przyda się przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych prac, podczas których wymagana jest większa precyzja obróbki otworów o różnej średnicy. Nadaje się ona do wykorzystania przy wierceniu w materiałach charakteryzujących się różną twardością.

Najmocniejsze pozostają wiertarki profesjonalne, zarówno jeśli chodzi o ich moc, jak i możliwości wykorzystania czy budowę. Są to sprzęty zdecydowanie najdroższe, które z powodzeniem mogą być stosowane na co dzień przez fachowców specjalizujących się w pracach remontowych i budowlanych. Mają one najdłuższe cykle pracy.

Wybierz wiertarkę profesjonalną, jeśli chcesz wykonywać dużo prac przy obróbce otworów o różnej średnicy, zależy Ci na precyzji ich wykonania, a ponadto chcesz ustrzec się awarii. Drogie wiertarki profesjonalne charakteryzują się najwyższą żywotnością, a ich parametry techniczne są na tyle wysokie, że pozwolą na wykonywanie prac wymagających ponadprzeciętnego obciążenia.

Nie warto jednak inwestować w wiertarkę profesjonalną, jeśli nie jesteś fachowcem i nie potrzebujesz na co dzień sprzętu do wykonywania prac przy sufitach podwieszanych, do skręcania mebli czy też wykonywania remontów. Wszystko dlatego, że są one dosyć kosztowne w zakupie, a ich obsługa wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia.

Z uwagi na solidną obudowę wiertarka profesjonalna jest zwykle cięższa od urządzeń amatorskich i półprofesjonalnych. Wyższa precyzja sprzętu tego rodzaju nie wybacza błędów popełnianych przez amatorów. Jeśli dopiero uczysz się obsługi wiertarki, zacznij od prostego zadania. Z drugiej strony pamiętaj, że do intensywnej eksploatacji nadaje się właśnie wiertarka profesjonalna – to inwestycja na lata, dlatego nie powinieneś zanadto na niej oszczędzać.

To może Cię zainteresować: Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Wiertarka – rodzaje

W sprzedaży w sklepach z elektronarzędziami i w marketach ogólnobudowlanych znajdziesz wiele różnego rodzaju wiertarek przeznaczonych do uniwersalnego użycia lub do konkretnych zastosowań. Wśród nich trzeba wyróżnić wiertarki amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne, o których już pisaliśmy.

Istnieją jednak również inne rodzaje wiertarek i ich zastosowanie będzie mocno zróżnicowane. Zapoznaj się z nimi, co ułatwi Ci wybór odpowiedniego urządzenia do użytku profesjonalnego lub wykonywania prac remontowych czy majsterkowania.

Wiertarka stołowa

Jak sama nazwa wskazuje, wiertarka stołowa jest przymocowana do stołu roboczego i pozwala na wykonywanie otworów w dowolnych materiałach z dużą precyzją. Jeśli zależy Ci na tym, aby otwór wykonany był dokładnie, wiertarka stołowa sprawdzi się najlepiej, ponieważ niweluje niemal do zera ryzyko popełnienia błędu w obróbce. Zakres stosowania takich wiertarek stołowych jest mocno ograniczony i najczęściej znajdują one swoje zastosowanie w przedsiębiorstwach przemysłowych, produkcyjnych i w warsztatach

Wiertarka udarowa

Do najcięższych prac, wymagających dużej mocy, najlepiej nada się wiertarka udarowa, która pozwoli wykonać wymagane otwory o różnej średnicy nawet w twardych materiałach. Znajduje zastosowanie w szczególności podczas ekstremalnych prac. Podstawowym elementem różniącym ją od zwykłych wiertarek jest udar pneumatyczny.

Jeśli zdecydujesz się kupić taki sprzęt, zwróć uwagę, jaką ma moc znamionową. Najwyższa występuje w przypadku profesjonalnych wiertarek udarowych. Jeśli chodzi o elektronarzędzia amatorskie, również możesz kupić sprzęt z udarem, choć mniejszej mocy.

Wiertarka bez udaru

Przeciwieństwem wiertarek udarowych są sprzęty pozbawione tego udaru, przeznaczone do wykonywania otworów w stosunkowo miękkich materiałach, takich jak drewno czy płyta gips-kartonowa. Nie zawsze będziesz w stanie wywiercić takim urządzeniem otwór w twardszym materiale.

Najczęściej określa się je mianem wiertarek uniwersalnych, przeznaczone są bowiem do różnego rodzaju prac. Ich obsługa jest łatwa, ponieważ producenci takich elektronarzędzi pozwalają na wybór dogodnego trybu użytkowania.

Wiertarka magnetyczna

Tym, co wyróżnia wiertarki magnetyczne na tle innych elektronarzędzi, jest to, że mają stopę z elektromagnesem, która ułatwia realizację procesu obróbki. Modele magnetyczne są przenośne, dlatego możesz ich użyć w wielu różnych miejscach, głównie przy wierceniu w metalu lub w szkle. Wiertarka magnetyczna może mieć wiele użytecznych funkcji i spełniać wymagania różnych grup użytkowników.

Wkrętarko-wiertarka

Połączeniem funkcjonalności wiertarki i wkrętarki jest urządzenie nazywane wkrętarko-wiertarką. To dobra opcja dla użytkowników domowych, amatorów potrzebujących funkcjonalnego sprzętu w swoich domach.

Wiertarko-wkrętarki zwykle mają niewielkie gabaryty i pozwalają na pracę albo w trybie wiertarki albo wkrętarki z użyciem odpowiedniej końcówki. Zazwyczaj mają one zasilanie akumulatorowe, co pozwala na swobodną pracę w ogrodzie, w domu czy w garażu – słowem, wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Wiertarka ręczna

Nasi dziadkowie i pradziadkowie podczas prac remontowych posługiwali się wiertarkami ręcznymi, na korbkę, które pozbawione są silnika elektrycznego. Z pewnością mają one małą moc, wynika bowiem z siły mięśni operatora. Nie są wygodne w użyciu, ale niezawodne – nie potrzebują energii elektrycznej do pracy. Nie sprawdzą się w przypadku zaawansowanych pracy i przy wierceniu w wyjątkowo twardych materiałach.

Najczęściej ręczne wiertarki wolnoobrotowe, wymagające do działania siły ludzkich rąk, stosowane są do wykonywania otworów różnej średnicy w drewnie

Wiertarka kątowa

Miłośnicy majsterkowania i profesjonalni użytkownicy elektronarzędzi odniosą korzyści z nabycia wiertarki kątowej, urządzenie to zapewnia bowiem wysoką precyzję wykonywania otworów i pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Modele wiertarek kątowych charakteryzują się zupełnie inną budową w porównaniu chociażby ze sprzętami uniwersalnymi. Wszystko dlatego, że wiertło umieszczone jest pod kątem prostym względem korpusu urządzenia.

Z użyciem wiertarki kątowej możesz z łatwością wykonywać wiele różnych prac wszędzie tam, gdzie nie dotrzesz, korzystając ze zwykłego, prostego sprzętu

Wiertarka pneumatyczna

Wyróżnikiem grupy wiertarek pneumatycznych jest sposób ich zasilania. Pracują dzięki sprężonemu powietrzu z kompresora lub sprężarki. Sprzęty tego rodzaju to praktyczne urządzenia, ale ich efektywność pracy uzależniona jest od wydajności kompresora. Możesz wybrać pomiędzy wiertarkami pneumatycznymi prostymi, kątowymi lub pistoletowymi.

Dowiedz się więcej: Wynajem sprzętu budowlanego – czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Wiertarka a zasilanie

Wiertarki to elektronarzędzia, które do pracy najczęściej potrzebują dostępu do źródła zasilania. Wyjątkiem od reguły są rozwiązania starszego typu, czyli ręczne, na korbkę, napędzane siłą mięśni człowieka. Wszystkie inne mogą być zaś zasilane akumulatorowo lub elektrycznie, poprzez kabel podłączany do sieci energetycznej.

Wiertarki elektryczne mogą pracować bez przerwy, znacznie dłużej niż rozwiązania  akumulatorowe, bezprzewodowe. Nie będą jednak mobilne – ograniczeniem w ich wykorzystywaniu jest długość kabla, w jaki wyposażył je producent. Mają wyższą moc, ich obudowa nie jest zbyt ciężka, dlatego utrzymanie w dłoniach takiego narzędzia nie będzie problematyczne. Należy wybrać model wiertarki przewodowej o długim kablu, który nie będzie krępował Twoich ruchów podczas pracy.

Wiertarki akumulatorowe z uwagi na obecność baterii będą nieco cięższe, a ich moc będzie niższa. Dlatego wiertarka udarowa akumulatorowa nie będzie tak mocna i funkcjonalna jak jej przewodowy odpowiednik.

Łatwo się nimi posługiwać w dowolnych miejscach bez potrzeby martwienia się długością przewodu czy plączącym się kablem. Akumulator wymaga systematycznego ładowania, dlatego najlepiej kupić wiertarkę na baterie z dwoma akumulatorami i wykorzystywać je naprzemiennie, tj. podczas używania pierwszego ładować drugi.

Czas pracy wiertarki

Jeśli chodzi o wiertarki podłączane do źródła zasilania, czas ich pracy jest właściwie nieograniczony, choć warto robić przerwy, aby sprzęt się po prostu nie spalił. W przypadku sprzętów akumulatorowych jest jednak inaczej. Im wyższa pojemność baterii, tym dłużej wiertarka będzie pracować po pełnym naładowaniu. Podział sprzętów na akumulatorowe i elektryczne, zasilane czasowo, wskazuje, czy czas pracy zostanie określony w ich specyfikacji, czy też nie. Modele akumulatorowe zawsze mają określony czas pracy po pełnym naładowaniu akumulatora.

Wiertarka

Wiertarka – do czego się przydaje?

Taki sprzęt wykorzystywany jest do obróbki różnych materiałów, głównie do wiercenia otworów o różnej średnicy. Od mocy wiertarki i wiertła wykorzystanego w uchwycie wiertarskim zależy, w jakich materiałach można nią wiercić. Urządzenia do metalu czy do betonu muszą być znacznie wytrzymalsze i charakteryzować się większą mocą niż wiertarka do zawiasów czy do drewna, w przypadku których wierci się w stosunkowo miękkich materiałach.

Możesz wykorzystać wiertarkę do polerowania, szlifowania, a nawet mieszania, jeśli tylko założysz do niej odpowiednią końcówkę.

Sprawdź: Ile kosztuje pilarka tarczowa i czy warto ją kupić?

Jak wybrać najlepszą wiertarkę?

Zastanawiasz się, jaka wiertarka do domu okaże się najlepszym i najbardziej uniwersalnym w zastosowaniu narzędziem? Dopasuj ją do swoich indywidualnych oczekiwań. Jedni wykorzystują wiertarkę sporadycznie, na przykład wtedy, gdy muszą powiesić obrazek na ścianie, inni lubią majsterkować, dlatego przyda im się nieco mocniejsze urządzenie. Jakie narzędzie wybrać, aby podołało wysokiej częstotliwości użytkowania?

Trudno jest wskazać jedną, najlepszą wiertarkę do domu. Najczęściej będzie ona klasyfikowana w grupie urządzeń do użytku amatorskiego lub półprofesjonalnego. Amatorskie wiertarki z reguły wykonane są z tworzyw sztucznych, czyli mają plastikową obudowę, podatną na potencjalne uszkodzenia. Zwykle przy mało intensywnym, domowym użytkowaniu nie ma to jednak większego znaczenia.

Jeśli jesteś miłośnikiem majsterkowania, zainwestuj przynajmniej w półprofesjonalną wiertarkę, będzie bowiem solidniejsza i dłużej posłuży. Przygotuj się przy tym, że będziesz musiał zapłacić za nią nieco więcej. Na pewno jednak do użytku domowego, sporadycznego nie przyda się wiertarka profesjonalna. Jej koszty są niewspółmierne do korzyści, jakie chcesz osiągnąć, a przy tym musisz wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami przy jej obsłudze.

Podczas wybierania optymalnej dla siebie wiertarki zwróć uwagę na to, czy jest akumulatorowa czy elektryczna, ponieważ ma to wpływ na czas pracy urządzenia. Ponadto sprawdź, czy ma ona jeden lub dwa biegi. Jeśli urządzenie daje Ci możliwość regulacji prędkości wiercenia, jest to wygodna opcja pozwalająca na wiercenie różnych otworów z pożądanym poziomem precyzji.

Mocna wiertarka niekoniecznie będzie niezbędna w domu. Ważniejsze jest, żeby była poręczna, w miarę lekka i niezawodna, zawsze pod ręką, łatwa w obsłudze, tak byś mógł po nią sięgnąć wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Jak prawidłowo używać wiertarki?

Każde kupowane elektronarzędzie ma dołączoną instrukcję użytkowania. Podobnie jest w przypadku wiertarek czy wiertarko-wkrętarek. Jak używać wiertarki? Przede wszystkim zgodnie z jej przeznaczeniem. Podstawową zasadą jest to, by poprawnie osadzić wiertło w uchwycie wiertarskim, wybierając przy tym takie, które jest dopasowane do materiału, w którym chcesz wykonać obrót. Zanim rozpoczniesz pracę, skontroluj osadzenie wiertła i zacisk, a w przypadku urządzenia sieciowego – podepnij sprzęt do źródła prądu.

Uchwyty w wiertarkach służące do osadzenia wiertła mogą mieć różny kształt i funkcjonalność:

  • Uchwyt kluczykowy – dopasowany do wierteł o walcowym kształcie trzpienia oraz końcówek wkrętakowych o trzpieniu HEX, pewnie trzyma wiertło, a dokręcenie go możliwe jest przy użyciu kluczyka. Wiertło umieszczane jest w szczękach mocujących.
  • Uchwyt SDS PLUS – opracowane przez markę BOSCH mocowanie systemowe, polegające na włożeniu do uchwytu wiertła i przekręceniu go. 
  • Uchwyt samozaciskowy – prosty w obsłudze uchwyt wiertarski, który pozwala na szybką i wygodną zmianę końcówek roboczych. W jego przypadku trzy szczęki obejmują walcowe wiertło. 
  • Uchwyt na stożek Morse’a – to właściwie odmiana uchwytu wiertarskiego, która wykorzystywana jest głównie w wiertarkach stołowych lub obrabiarkach. Charakteryzuje ją stożkowa konstrukcja.
  • Uchwyt HEX – przeznaczony do wiertarek profesjonalnych, wykorzystywanych do najcięższych prac.
  • Uchwyt SDS MAX – odporny uchwyt przeznaczony do wierteł o mocowaniu SDS MAX i średnicy trzpienia 18 mm.

Podczas wykonywania prac polegających na wierceniu, szlifowaniu czy mieszaniu zawsze musisz dbać o bezpieczeństwo pracy.

Warto wiedzieć: Tokarka do drewna – jaką tokarkę wybrać do domowego majsterkowania?

Jak bezpiecznie pracować z użyciem wiertarki?

Bezpieczeństwo używania elektronarzędzi ma niebagatelne znaczenie. To ważne, aby wiertarka w trakcie użytkowania nie spowodowała, że doznasz urazu czy innego uszczerbku na zdrowiu. Dobrze jest, jeśli urządzenie mają blokadę włącznika. Z jednej strony zwiększa to Twoje bezpieczeństwo, a z drugiej – komfort wykonywanych prac z użyciem wiertarki.

Dobrym rozwiązaniem przy zabezpieczaniu swojej pracy jest wybór modelu wiertarki wyposażonego w hamulec bezpieczeństwa. To detektor, który wykrywa nagłe, duże obciążenia, a jeśli dojdzie do takiej sytuacji, samoczynnie zatrzymuje wiercenie, aby uniemożliwić przegrzanie i w konsekwencji spalenie silnika. Dzięki hamulcowi bezpieczeństwa możesz uniknąć zakleszczenia wiertła czy jego złamania.

Dla ochrony załóż do wiercenia słuchawki, zwłaszcza jeśli sięgasz po mocną wiertarkę udarową. Pomocne mogą okazać się stopery. Niewykluczone, że podczas wiercenia odpryskiwać zacznie obrabiany materiał, dlatego zwróć uwagę na zabezpieczenie oczu okularami lub przyłbicą. Dla pewnego uchwytu wiertarki najlepiej pracuj w rękawiczkach.

Ile kosztuje wiertarka?

Trudno jest jednoznacznie określić, ile wyniesie koszt nabycia wiertarki. Cena takiego urządzenia uzależniona jest od wielu parametrów:

  • rodzaju wiertarki – może być amatorska, profesjonalna, półprofesjonalna;
  • mocy wiertarki;
  • marki;
  • typu akumulatorowego lub elektrycznego;
  • dodatkowych funkcji.

Najtańsze są amatorskie sprzęty, z obudową z tworzywa sztucznego, lekkie, ale mało trwałe. Sprawdzą się, jeśli szukamy urządzenia, z którego będziemy sporadycznie korzystać.

Tanie wiertarki można kupić w cenie już poniżej 200 zł, ale to podstawowe, uniwersalne modele, które spełnią swoje zadanie podczas okazjonalnego użytkowania w warunkach domowych. O 100 zł więcej zapłacisz za wiertarkę do prostych i złożonych prac, o nieco większej funkcjonalności, która będzie miała przeciętną jakość i żywotność. Może być to również prosta wiertarka udarowa. Cena do 300 zł oznacza, że może mieć już elementy ułatwiające pracę.

Jeśli jesteś gotowy do tego, aby na wiertarkę wydać około 500 zł, to możesz kupić urządzenie półprofesjonalne lub profesjonalne. Najczęściej będzie ono wyposażone w solidną, trwałą obudowę, odporną na uszkodzenia.

Około 1000 zł musisz zapłacić za wysokiej jakości elektryczną lub akumulatorową wiertarkę udarową do użytku profesjonalnego. Takie urządzenia mają podwyższoną wydajność i funkcjonalność. Sprawdzają się podczas wykonywania standardowych prac domowych, remontowych oraz budowlanych. Mają mocny, wydajny silnik i oferują wiele trybów pracy czy zmienną prędkość obrotową. Mogą być wyposażone w zabezpieczenia przeciwobciążeniowe.

Przeczytaj: Ile kosztuje betoniarka i jakie ma zastosowanie przy budowie domu?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wiertarki?

Jeśli zamierzasz kupić wiertarkę, powinieneś również sprawdzić, jak długi ma kabel. Najczęściej nie jest on zbyt długi, co podczas domowego użytkowania tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli jednak chcesz korzystać z wiertarki poza domem, długi kabel będzie ułatwiał wykonywanie prac, ponieważ nie będziesz musiał wykorzystywać przedłużaczy. Możesz też wybrać wiertarkę z akumulatorem, ale będzie ona droższa, a jej moc może okazać się dla Ciebie zbyt mała.

Moc wiertarki wyznacza zakres jej zastosowania. Im wyższa, tym więcej zaawansowanych prac będziesz mógł wykonać przy użyciu takiego sprzętu. Najczęściej w wiertarkach o dużej mocy możesz wykorzystywać wiertła o znacznej średnicy, którymi zrobisz większe otwory w dowolnym materiale. 

Tutaj należy wspomnieć o maksymalnej średnicy wiercenia, żebyś miał świadomość, jak duży otwór będziesz mógł wykonać i jak dobrać wiertło do danej wiertarki. Przyjmuje się, że rozmiar wiertła powinien być nieznacznie mniejszy niż maksymalna średnica wiercenia. 

Od mocy wiertarki zależy też jej sprawność i szybkość wykonania pożądanych prac. Podczas wyboru sprzętu zwróć uwagę również na moment i prędkość obrotową. Im wyższy będzie moment obrotowy, tym twardsze materiały będziesz mógł obrabiać bez konieczności wkładania w to zbyt wiele siły.

Najtańsze wiertarki amatorskie mają niski moment obrotowy, z reguły nieprzekraczający 20 Nm, ale nie będą one bardzo funkcjonalne. Z kolei prędkość obrotowa informuje w wiertarkach o tym, jaką wydajność mają te urządzenia.

Generalnie, im wyższa wartość przypisana w specyfikacji do prędkości obrotowej, tym lepiej. Precyzyjne modele wymagają większej ostrożności podczas obsługi, dlatego wysoka prędkość obrotowa może być kłopotem dla niedoświadczonego operatora wiertarki. 

Sprawdź przed zakupem wiertarki, czy jest to urządzenie dające możliwość regulacji prędkości wiercenia. Wiertarka z regulacją obrotów pozwala na zwiększenie precyzji obróbki. Dobrze jest, jeśli do kompletu z wiertarką dołączone są wymienne nakładki i końcówki zwiększające funkcjonalność urządzenia. Wśród nich mogą być końcówki do szlifowania i wycinania otworów, a także do mieszania i polerowania. 

Wiertarka z odkurzaczem ułatwia prowadzenie prac, bo od razu przy wierceniu odsysa pozostałości materiałów, w których wykonujesz otwory.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

REKLAMA
Zamknij