Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Rusztowanie – rodzaje, ceny i zastosowanie rusztowania podczas budowy domu

Rusztowanie budowlane - co trzeba wiedzieć?

Rusztowanie to nierozłączny element każdej budowy. Chętnie wykorzystywany jest przez tynkarzy, malarzy czy dekarzy, ponieważ to dzięki niemu mogą oni prowadzić prace na wysokościach. Jednak, aby rusztowanie dobrze spełniło swoje zadanie, jego konstrukcja powinna zostać w odpowiedni sposób dobrana do rodzaju budowy oraz specyfiki budynku. Sprawdź, co powinieneś sprawdzić przed zakupem lub wynajęciem rusztowania.

Decydując się na zakup wymarzonego projektu domu, rzadko kiedy zastanawiamy się nad wyborem odpowiednich narzędzi, które pozwolą nam zbudować i wykończyć budynek. Za to w naszej głowie najczęściej pojawiają się wizje szerokiej palety kolorów, które zostaną użyte podczas urządzania sypialni, czy też w myślach stoimy właśnie przed wyborem odpowiedniego rodzaju kafelek do kuchni.

Niestety, każdy etap budowy domu rządzi się swoimi prawami, zanim więc zaczniemy planować aranżację, warto pochylić się nad zakończeniem wcześniejszych procesów.Jak właściwie wybrać rusztowanie?

Jak właściwie wybrać rusztowanie?

Podczas budowy domu z całą pewnością przyda Ci się wiele urządzeń oraz narzędzi. Jednym z nich jest rusztowanie, które wbrew pozorom będzie niezbędne również podczas prac wykonywanych wewnątrz budynku.

Wybór odpowiedniego modelu konstrukcji nie jest jednak taki prosty. Na rynku znajduje się ogromna oferta rusztowań, które możesz dopasować do wymagań specyficznych warunków placu budowy czy też samego budynku. Rusztowania samonośne, elewacyjne, przejezdne, modułowe czy ramowe — każde z nich wyróżniają się innymi właściwościami. Chcąc wybrać odpowiedni rodzaj, warto przyjrzeć się im się uważniej.

Ile kosztuje ustawienie rusztowania elewacyjnego?

Wybrane rusztowanie możesz kupić, ale też wynająć. To właśnie na tę drugą opcję najczęściej decydują się inwestorzy, którzy nie planują kolejnej budowy, a rusztowanie ma im posłużyć jedynie do wykończenia własnego domu.

Rusztowanie elewacyjne cieszy się dużą popularnością. Cena jego rozstawienia w dużej mierze zależy od lokalizacji budowy, ale nie tylko. Na ostateczny koszt inwestycji, duży wpływ będzie miała, chociażby wysokość konstrukcji oraz czas usługi.

Za wypożyczenie rusztowania elewacyjnego na tydzień o wysokości do 4,2 metra przyjdzie Ci zapłacić od 67 zł do nawet 89 zł (województwo mazowieckie).

Wyższa konstrukcja — sięgająca do 6,2 metra wysokości roboczej to koszt pomiędzy 100 a 130 zł, a taka sięgająca 8,2 metra pomiędzy 120 a 145 zł.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Chociaż dla osób niezwiązanych z budownictwem wszystkie rusztowania mogą wyglądać podobnie, istnieje kilka różnych typów konstrukcji, które doświadczony specjalista bez problemu odróżni. Nie wszystkie rusztowania nadają się do wykorzystania w każdych warunkach, dlatego warto znać podstawowe różnice, które pozwolą wybrać to odpowiednie do typu budowy. Te wykorzystywane najczęściej, opisujemy poniżej.

Rusztowanie budowlane

Rusztowanie budowlane to najbardziej ogólna nazwa dla różnego typu rusztowań. Mogą one różnić się od siebie sposobem mocowania oraz wielkością, jednak cel korzystania z nich jest zwykle bardzo podobny. Mówiąc o rusztowaniu budowlanym najczęściej mówimy więc o rusztowaniu elewacyjnym, czyli tym najbardziej widocznym na placu budowy.

Rusztowanie budowlane

Rusztowanie dekarskie

Jako rusztowanie dekarskie wykorzystywane jest rusztowanie robocze stojakowe oraz ramowe. Decydując się na taką konstrukcję, warto zadbać o to, aby najwyższy pomost dachowy został odpowiednio poszerzony. W ten sposób specjalista będzie mieć dostęp do wysuniętego okapu dachu. W tym celu wykorzystuje się konsole rozszerzające, czyli wsporniki. Rusztowania wspornikowe są niezwykle przydatne szczególnie w pracach na znacznych wysokościach lub w sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania konstrukcji innego typu.

Rusztowanie dekarskie

Rusztowanie stojakowe

W modelu rusztowania stojakowego poszczególne segmenty konstrukcji opierają się na podporach. Sztywność zapewniają mu podpornice, lażanki ukośne oraz tężniki przyścienne. Rusztowanie z powodzeniem może być wykorzystywane na zewnątrz oraz wewnątrz, a jego zaletą jest wytrzymałość na wysoki ciężar. Właśnie dzięki temu może on mieć zastosowanie nawet przy pracy na wysokości około trzydziestu metrów.

Rusztowanie stojakowe

Rusztowania rurowe

Rusztowanie rurowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są ze stalowych rur, które połączone są ze sobą za pomocą złączy, podstawek, płyt pomostowych, drabinek przystawnych oraz desek bortnicowych. Zaletą tego typu rusztowania jest możliwość wykorzystania go przy bardzo wielu pracach, jednak minusem jest pracochłonny montaż, a także w wielu przypadkach konieczność wykonania projektu konstrukcji.

Rusztowanie rurowe

Rusztowania systemowe

Rusztowanie systemowe to konstrukcja wykonana z modułów. Połączenia rygli oraz stężeń w tym rodzaju rusztowania umiejscowione są w stałych punktach z zachowaniem regularnych odległości. Wadą tego typu rusztowania jest długi czas rozstawiania, zaletą natomiast możliwość dostosowania do skomplikowanych elementów budynku.

Rusztowanie systemowe

Rusztowanie ramowe

Rusztowanie ramowe wykonywane jest przez połączenie płaskich ram zrobionych z elementów prefabrykowanych. Do jego ustabilizowania wykorzystuje się pomosty oraz stężenia ukośne i poziome. Mocowane są one do ramy przy użyciu uchwytów sworzeniowo – zapadkowych. Jest to najlepszy wybór konstrukcji, jeśli konieczna będzie zmiana szerokości pomostów lub zastąpienie szerszych ram węższymi. Jego zaletą jest łatwość montażu oraz demontażu.

Rusztowanie ramowe

Rusztowanie modułowe

Rusztowania modułowe składają się z wielu elementów połączonych w przestrzenną konstrukcję. Ich bazą są pionowe stojaki, które służą za szkielet. Dzięki specyficznej budowie możesz z łatwością rozstawić je w każdym potrzebnym miejscu, a za pomocą ryglów i wsporników — masz pewność, że szkielet rusztowania jest niezwykle stabilny.

Rusztowanie modułowe

Rusztowanie elewacyjne

Rusztowania elewacyjne najłatwiej zauważyć przechodząc obok placu budowy. Wyróżnia je sposób konstrukcji, ponieważ kotwione są do elementów, z których wykonana jest elewacja. Z ich pomocą najczęściej wykonywane są prace związane z ociepleniem, tynkowaniem lub malowaniem budynku. Jednym z typów tego rodzaju rusztowania są rusztowania warszawskie.

Rusztowanie elewacyjne

Rusztowanie choinkowe

Rusztowanie choinkowe, inaczej nazywane klinowym, składa się z pionowych konstrukcji, które kształtem przypominają świąteczne drzewka. Konstrukcje te łączy się ze sobą przy pomocy klinów. Gwarantuje to bezpieczeństwo oraz stabilność rusztowania. Ze względu na prostotę montażu oraz demontażu, ten rodzaj rusztowania nie nadaje się do wielokrotnego użytku.

Rusztowania drabinowe

Na rynku dostępne są również rusztowania drabinowe, które stanowią alternatywę dla tradycyjnej drabiny. W odróżnieniu od niej są stabilniejsze, a co za tym idzie, bezpieczniejsze. Konstrukcja składa się z dwóch drabin, które połączone są podestem oraz zabezpieczone stabilizatorem. Taka platforma może zostać ustawiona na dowolnym poziomie według aktualnych potrzeb, jednak szczególnie dobrze sprawdzi się przy pracach wykonywanych wewnątrz budynku.

Rusztowanie drabinowe

Przepisy prawne dotyczące rusztowania budowlanego – co warto wiedzieć?

W celu standaryzacji rodzajów konstrukcji oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom budowy uchwalono szereg przepisów regulujących stawianie rusztowań. Spisane one zostały w kilku aktach prawnych, takich jak:

 • Ustawa o Prawie budowlanym,
 • Ustawa o samorządzie zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa,
 • Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, reguluje natomiast rozporządzanie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Normy związane ze stawianiem rusztowań możesz znaleźć również w innych rozporządzeniach. Jak widzisz, tak pokaźna ilość przepisów oraz norm sprawia, że nie każdy może postawić rusztowanie oraz nie każda konstrukcja będzie spełniała ustalone normy prawne.

Warto wiedzieć o tym, że wspominane przepisy wymagają między innymi, aby rusztowanie zostało postawione na stabilnym oraz odpowiednio wyprofilowanym podłożu. Do ich wykonania nie można stosować między innymi podkładów klinowych, popękanych oraz ceglanych.

Ustawodawca określił także, jak powinno wyglądać poprawne kotwienie rusztowania. Jednym z przepisów, który ma zapewniać bezpieczeństwo robotników, ale również przechodniów, jest zapis nakazujący ogrodzić rusztowanie ogrodzeniem w odległości 1/10 wysokości rusztowania, jednak nie mniejszej niż sześć metrów.

Regulacja prawna rusztowań

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, wymaga się, aby rusztowania wykorzystywane na placach budowy były montowane, eksploatowane oraz demontowane zgodnie z prowadzoną dokumentacją, oraz instrukcją producenta. W przypadku gdy montowane są rusztowania metalowe, osoby, które dokonują instalacji konstrukcji powinny okazać stosowne uprawnienia.

Normy rusztowań — co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz dokładnych informacji dotyczących wyglądu czy wymagań dotyczących stawiania rusztowań, możesz sięgnąć do najważniejszych przepisów i rozporządzeń.

Nazwa dokumentu

Data

Co zawiera

Ustawa

Prawo budowlane

7 lipca 1994 r.

9 lutego 2016 r.

Uprawnienia

budowlane

Ustawa o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa

15 grudnia 2000 r.

29 września 2016 r.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

11 września 2014 r.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bhp podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych

20 września 2001 r.

Uprawnienia montażystów

rusztowań

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych

6 lutego 2003 r.

Najważniejsze rozporządzenie dotyczące rusztowań

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bhp

26 września 1997 r.

28 sierpnia 2003 r.

2 marca 2007 r.

6 czerwca 2008 r.

4 sierpnia 2011 r.

BHP

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy

30 września 2003 r.

Rusztowanie jako maszyna

Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie i przebudowie oraz remoncie jednostek pływających

30 maja 2001 r.

3 sierpnia 2007 r.

Wymagania dotyczące rusztowań znajdujących się przy i na jednostkach pływających

Wymagania co do rusztowań

Zgodnie z przepisami rusztowania powinny spełnić szereg wymogów, m.in. takich jak:

 • posiadać odpowiedni pomost przeznaczony dla osób wykonujących roboty budowlane oraz do przechowywania narzędzi;
 • mieć stabilną, dopasowaną do obciążeń, konstrukcję;
 • posiadać balustradę oraz piony komunikacyjne;
 • stanowić bezpieczną przestrzeń do pracy a dodatkowo powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed spadaniem przedmiotów z rusztowania oraz nie stanowić zagrożenia dla przechodniów;
 • zapewnić możliwość wykonywania prac w najmniej wymuszonej pozycji

Jak wygląda konstrukcja rusztowania budowlanego?

Rusztowanie warszawskie złożone jest z wielu modułów. Każdy z nich opiera się na dwóch pionowych rurach, które łączą dwa cieńsze modele. Ta prosta konstrukcja powoduje, że rusztowanie można szybko postawić, rozbudować o dodatkowe elementy lub złożyć. Do jej postawienia wykorzystuje się złącza czopowe, przy których nie trzeba wykorzystywać dużej ilości śrub. Większe modele są dodatkowo wzmacniane przekątnymi częściami, które mają za zadanie poprawiać stabilność konstrukcji.

W zależności od rodzaju konstrukcji ta może składać się z różnych elementów składowych. Najczęściej są to:

 • stężenia płaszczyzny pionowej i poziomej,
 • słupki poręczowe,
 • stężenie wspornika,
 • węzeł,
 • stężenie wzdłużne,
 • poprzecznica i podłużnica,
 • odciąg,
 • pomost,
 • wspornik,
 • podstawka,
 • fundament,
 • dźwig mostujący,
 • rama pozioma i pionowa,
 • kotew,
 • konstrukcja osiatkowana,
 • poręcze,
 • krawężnik,
 • zabezpieczenia boczne,
 • podstawki śrubowe,
 • złącza.

Wiele z tych nazw brzmi bardzo tajemniczo, jednak każdy z powyższych elementów odgrywa dużą rolę w tworzeniu stabilnej i bezpiecznej konstrukcji. Pamiętaj, że każde rusztowanie, które stanie na budowie, musi posiadać dokumentację techniczną.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

REKLAMA
Zamknij