Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje pilarka tarczowa i czy warto ją kupić?

Pilarka tarczowa

Jeśli jesteś zapalonym majsterkowiczem, to z pewnością wiesz, czym jest pilarka tarczowa i kiedy jej używać. To urządzenie, które pozwala na cięcie różnego rodzaju materiałów, w tym drewna. Jak jednak łatwo się domyślić, modeli jest tyle, że niekiedy trudno się w tym wszystkim połapać. Sprawdź zatem, która piła tarczowa może okazać się dobrym wyborem akurat dla Ciebie.

Przeprowadzasz prace remontowe zgodnie z wybranym projektem domu? Wykonanie części z nich na własną rękę pozwoli niemało zaoszczędzić. Najpierw musisz się odpowiednio wyposażyć. Zacznijmy od pilarki tarczowej.

Pilarka tarczowa – co to jest?

Piła tarczowa to narzędzie, które obraca okrągłe płaskie ostrze do cięcia drewna, metalu lub plastiku w zależności od wybranego rodzaju ostrza. Pilarki tarczowe są wyposażone w uchwyt z włącznikiem/wyłącznikiem, nakrętkę mocującą ostrze w miejscu oraz osłony chroniące operatora przed dotknięciem obracającego się ostrza.

Ponadto piły tarczowe posiadają regulację głębokości cięcia, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność. Najczęściej kojarzone są z cięciem drewna.

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów piły tarczowej. Będzie to m.in. pilarka tarczowa z prowadnicą czy też tarczowa pilarka ręczna. Poszczególnym modelom przyjrzymy się jeszcze w dalszej części artykułu.

Do czego służy pilarka tarczowa?

Zasadniczo piła tarczowa jest przeznaczona do długich, prostych i precyzyjnych cięć w drewnie. Ale inne materiały, takie jak plastik, płyty OSB, metal lub płytki, można również łatwo obrabiać za pomocą odpowiedniego brzeszczotu. Dużą zaletę tego narzędzia stanowi fakt, że ręczną piłą tarczową można wykonać bardziej precyzyjne cięcia niż na przykład wyrzynarką.

Pilarka tarczowa do drewna jest zdecydowanie najbardziej popularna, podobnie jak pilarka do materiałów drewnopochodnych. Z jej pomocą można wykonać m.in. popularne teraz lamele, czyli ozdobne drewniane deski.

Pilarka tarczowa do metalu sprawdzi się równie dobrze, będzie wymagać jedynie wymiany ostrza na solidniejsze. Niekiedy stosowana jest też pilarka do tworzywa sztucznego, a nawet glazury. Jak zatem widać ma szerokie zastosowanie.

Pilarka tarczowa

Rodzaje pilarek tarczowych

Teraz gdy już wiesz, czym charakteryzują się piły tarczowe, warto, żebyś poznał różne rodzaje tych urządzeń. Można je podzielić m.in. ze względu na konstrukcję. Pod tym względem wyróżnia się pilarkę stołową i ręczną. Podział może jednak dotyczyć także rodzaju zasilania czy budowy.

Tarczowa pilarka stołowa

Stołowa piła tarczowa to urządzenie o przeznaczeniu bardziej profesjonalnym, a to chociażby dlatego, że zajmuje sporo miejsca. To przez fakt, że taka pilarka do drewna posiada specjalny blat roboczy, w którym to znajduje się szczelina przeznaczona na umiejscowienie tarcz. Pod nią zamontowany jest zaś silnik elektryczny.

Tarczowa pilarka stołowa cechuje się dużą stabilnością, dzięki czemu umożliwia precyzyjne cięcie długich elementów. Bardziej zaawansowane modele (co zazwyczaj oznacza, że także droższe) posiadają specjalne szyny i prowadnice ułatwiające prowadzenie materiałów.

Dodatkowo w sklepach specjalistycznych znajdziesz urządzenia do piłowania pod kątem. Dostępna jest także pilarka tarczowa z mocowaniem do stołu, która co prawda nie posiada blatu, ale łatwo można ją przymocować do płaskiej powierzchni.

Tarczowa pilarka ręczna

Ręczna piła tarczowa bardzo często nazywana jest też pilarką ręczną. Jak łatwo się domyślić jest to urządzenie, którym operuje się manualnie. W przeciwieństwie do pilarki stołowej nie posiada ona blatu. Ma to swoje plusy i minusy. Do plusów zaliczyć trzeba z pewnością dużą swobodę ruchów.

Tarczowa pilarka ręczna sprawdza się głównie w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia piły stołowej. Warto również w nią zainwestować, gdy zachodzi konieczność wykonania szybkiej obróbki.

Pilarka tarczowa z uniwersalną tarczą

Piła tarczowa z tarczą uniwersalną to urządzenie wybierane przeważnie na użytek hobbystyczny. Pozwala bowiem zastosować pilarkę do większości materiałów: drewna, sklejki, tworzywa sztucznego, a niekiedy nawet metalu. Warto mieć jednak na względzie fakt, że uniwersalna tarcza nie jest przystosowana do dużych obciążeń. Z twardym metalem może sobie zatem nie poradzić.

Pilarka tarczowa z tarczą widiową

Piła tarczowa z tarczą widiową jest wręcz stworzona do obróbki drewna. Jej nazwa pochodzi od słowa „widia”, czyli potocznego określenia na węglik spiekany. Ten materiał jest umieszczany na zębach tarczy, aby zwiększyć jej trwałość, a co za tym idzie, także efektywność pracy.

Pilarka tarczowa z tarczą specjalistyczną

Pilarka tarczowa z tarczą specjalistyczną jest narzędziem bardziej zaawansowanym. Przeważnie wybrane modele są dedykowane piłowania konkretnych materiałów. Wyróżniają się niestandardową liczbą, wielkością i rozstawem zębów oraz twardością.

To może Cię zainteresować: Ile kosztuje betoniarka i jakie ma zastosowanie przy budowie domu?

Pilarka tarczowa – zasilanie

W zależności od Twoich potrzeb możesz kupić piły tarczowe zasilanie elektrycznie, spalinowo lub akumulatorowo. Który wybór okaże się dla Ciebie najlepszy i z jakich względów?

Wśród pił do drewna najczęściej spotykane są urządzenia elektryczne. Silniki różnią się między sobą mocą oraz prędkością obrotową, jaką są w stanie zapewnić. Dlatego przy wyborze warto skontrolować te parametry.

Pilarka tarczowa elektryczna na pewno jest wygodna, lecz wymaga podłączenia do źródła prądu, co nie dla każdego będzie praktyczne. Alternatywę stanowi zatem pilarka tarczowa akumulatorowa, z której można korzystać bezprzewodowo.

Pilarka tarczowa na baterie raczej się nie sprawdzi, ponieważ do pracy potrzebna jest dość duża moc, co szybko wyczerpałoby baterię.

Pozostaje jeszcze pilarka spalinowa. To urządzenie generuje hałas, a przy tym jest dość ciężkie. Niemniej przyda się podczas pracy w terenie przy wykonywaniu ciężkich prac (np. wycinki drzew).

Pilarka tarczowa

Pilarka tarczowa – wymiary

Pilarka tarczowa występuje w różnych rozmiarach. Mini pilarka tarczowa akumulatorowa może się przydać dla zapalonych majsterkowiczów, ale i np. osób, które lubią rzeźbić w drewnie. Nie jest to urządzenie specjalistyczne, a raczej hobbystyczne.

Im mniejsze urządzenie, tym mniejsza także głębokość cięcia. Mała piła tarczowa jest w stanie wykonać cięcie na poziomie ok. 190 mm, choć są też mniejsze pilarki tarczowe o głębokości cięcia 100 mm.

Pilarka tarczowa z dużą tarczą to przeważnie pilarka tarczowa 270mm, a nawet pilarka tarczowa 355mm. Oczywiście mówiąc o rozmiarach, skupiamy się głównie na tarczach do pilarek, niemniej samo urządzenie także będzie większe i cięższe.

Pilarka tarczowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jaką pilarkę tarczową wybrać? Liczy się przede wszystkim jakość, która to jest zależna od rodzaju ostrza. Pilarki uniwersalne mogą się sprawdzić na użytek bardziej domowy, ale niekoniecznie mogą poradzić sobie z cięciem twardych materiałów.

Jeśli zatem chcesz, aby pilarka rzeczywiście była uniwersalna, to warto postawić na lepszej jakości piły tarczowe, które można w razie potrzeby profesjonalnie ostrzyć. Tańsze ostrza są co prawda bardziej ekonomiczne w wymianie, ale zmniejszą nieco funkcjonalność urządzenia.

Jeśli chodzi o parametry pilarki, to zwrócić uwagę należy głównie na moc, głębokość cięcia i omówiony już wyżej sposób zasilania. Przed zakupem można także sprawdzić opinie o pilarkach tarczowych na hobbystycznym forum.

Warto również wiedzieć, że pilarki tarczowe wymagają okresowego czyszczenia, np. nieużywanym pędzlem lub doprowadzeniem powietrza w celu usunięcia trocin.

Przeczytaj: Wynajem sprzętu budowlanego – czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Pilarka tarczowa czy wyrzynarka?

Wyrzynarka jest narzędziem zbliżonym to pilarki tarczowej, z tym że jej funkcjonalność jest nieco większa. Wyrzynarka pozwala bowiem ciąć nie tylko po linii prostej, ale i po linii nieregularnej, jak zygzaki i łuki. Najczęściej uważa się też, że lepiej sprawdza się w przypadku różnych materiałów. Ale nie myśl, że piły tarczowe ograniczają się do rozcinania drewna na deski.

Zastosowania pił tarczowych są dość zróżnicowane dzięki dwóm możliwościom regulacji. Po pierwsze, narzędzie można odchylić na bok, umożliwiając cięcie pod różnymi kątami. Po drugie, można regulować głębokość cięcia ostrza. Umożliwia to nie tylko przecinanie grubszych elementów, ale także tworzenie nacięć częściowo w materiale.

Tak więc szereg prac stolarskich można wykonać tylko za pomocą piły tarczowej – na przykład przy tworzeniu elementów do konstrukcji drewnianej.

Co zrobić, gdy pilarka tarczowa krzywo tnie?

Twoja pilarka tarczowa z szyną prowadzącą nie tnie prosto? Zauważasz, że linia jest zdecydowanie krzywa? W takiej sytuacji konieczna jest regulacja kąta cięcia.

Jak zrobić to w sposób prawidłowy? Ustaw urządzenie, aby było prostopadle. Nie sugeruj się jednak podziałką w pilarce, a kątownikiem. W tańszych modelach niekiedy warto odpiąć prowadnicę.

Regulacja będzie łatwiejsza w przypadku pilarki tarczowej z laserem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

REKLAMA
Zamknij