Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Tablica informacyjna budowy – co musi zawierać? Kiedy jest niezbędna?

Tablica informacyjna budowy

Tablica informacyjna budowy przez wiele osób postrzegana jest jako drobiazg i mało istotna formalność, której po prostu trzeba dopełnić, by nie mieć problemów z organami nadzoru. Czy tak jest naprawdę? Jakie zadania spełnia żółta plansza umieszczona przy placach budowy? Kto jest odpowiedzialny za jej wypełnienie?

Tablicę informacyjną budowy warto kupić krótko po wybraniu projektu domu – odpowiednio wcześnie dokonane sprawunki spowodują, że późniejsza organizacja budowy będzie przebiegała bez zakłóceń i zbędnych nerwów.

Kiedy na budowie wymagana jest tablica informacyjna?

Przepisy jasno określają, że jest konieczna przy pracach wymagających pozwolenia na budowę. Jeśli więc prowadzisz remont domu lub decydujesz się na ustawienie małego budynku gospodarczego czy ogrodzenia, tablica nie będzie konieczna. W przypadku domu lub garażu – już tak.

Może jednak zdarzyć się, że przy nieskomplikowanych robotach budowlanych urząd zwolni inwestora z obowiązku umieszczania tablicy. Wówczas informacja na ten temat znajdzie się w pozwoleniu na budowę.

Dlaczego należy umieszczać tablicę informacyjną na budowach?

Tablica informacyjna budowy domu ze starannie wypełnionymi danymi jest niezbędna z przyczyn formalnych oraz ze względów bezpieczeństwa na budowie. Pozwala szybko sprawdzić, czy wszelkie kwestie urzędowe zostały dopilnowane. W razie wystąpienia nieprawidłowości czy pojawienia się zagrożenia każda osoba może szybko zareagować, informując o zdarzeniu kierownika budowy.

Jeśli na placu dojdzie do pożaru czy awarii gazu, nawet postronny przechodzień będzie mógł powiadomić nie tylko służby ratunkowe, ale również inwestora.

Jaka kara jest przewidziana za brak tablicy?

Osobą odpowiedzialną za wszelkie nieprawidłowości, także za brak tablicy informacyjnej budowy, jest kierownik. Może on ponieść konsekwencje finansowe oraz prawne, gdyż niedopełnienie obowiązku w tym zakresie traktowane jest jako wykroczenie. Może je wskazać inspektor nadzoru budowlanego lub upoważniony do kontroli pracownik inspektoratu.

Warto mieć świadomość, że choć główna odpowiedzialność spoczywa na kierowniku budowy, sprawny przebieg prac, a więc i dopełnienie wszelkich formalności, leży przede wszystkim w interesie inwestora. To od ewentualnych opóźnień zależy, czy wymarzony dom powstanie w zaplanowanym wcześniej terminie.

Kiedy odbywa się i co weryfikuje kontrola nadzoru budowlanego?

Jakie przepisy regulują konieczność umieszczenia tablicy informacyjnej na budowie?

Gdzie można znaleźć regulacje odnoszące się do tablicy informacyjnej budowy? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz ustawa Prawo budowlane – to akty prawne, które powinieneś sprawdzić.

Nowy art. 45a określa, kiedy konieczne jest umieszczenie tablicy i ogłoszenia. W punktach b i c natomiast skonkretyzowano informacje, które powinny się tam znaleźć oraz wskazano czas, przez jaki tablica musi pozostać na swoim miejscu. Te kwestie wcześniej regulowało jedynie rozporządzenie. Dodatkowo zakres informacji zamieszczanych na tablicy został uproszczony, co pozwoliło zwiększyć wysokość tekstu do 6 cm.

Zgodnie z nowymi przepisami na tablicy nie trzeba już umieszczać adresu inwestora, danych wykonawcy robót, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektantów oraz numerów alarmowych.

ofe-5847238-70518 w-70518

Tablica informacyjna budowy a RODO

Wiele pytań rodziła kwestia zgodności na linii tablica informacyjna budowy a RODO, ponieważ rozporządzenie zostało wydane, zanim przepisy ochrony danych osobowych weszły w życie. Obowiązujące prawo jest aktem nadrzędnym, dlatego umieszczenie danych osobowych inwestora, kierownika budowy czy wykonawcy na tablicy informacyjnej budowy RODO nie łamie.

Potwierdził to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, wskazując, że za takim rozwiązaniem przemawiają nie tylko wymogi formalne, ale również kwestie bezpieczeństwa.

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2023 roku?

tablica informująca na ogrodzeniu budowy

Co przepisy mówią o wyglądzie i usytuowaniu tablicy?

Tablica informacyjna na terenie budowy powinna znajdować się w dobrze widocznym miejscu. Co to oznacza? Przede wszystkim nie można ustawiać jej ani w głębi placu, ani za żadną przesłoną. Musi być ona wyeksponowana i dobrze widoczna z ulicy. W praktyce najlepiej, gdy miejsce tuż przy ogrodzeniu zostanie przeznaczone właśnie na tablicę informacyjną. Na plac budowy prowadzi zwykle droga dojazdowa – jej sąsiedztwo to idealna lokalizacja.

Przepisy prawa dokładnie określają, jak powinna wyglądać tablica informacyjna budowy. Przykład definiowany jest w ustawie Prawo Budowlane. Jej minimalne wymiary wynoszą 90 x 70 cm – taka wielkość gwarantuje, że zapisane informacje będą dobrze widoczne. Ważny jest także prostokątny kształt oraz żółty kolor przykuwający uwagę. Całość wykonuje się z twardego i sztywnego tworzywa PCV. Zapewnia ono odporność na czynniki atmosferyczne: deszcz, słońce, śnieg i wiatr.

Tablica informacyjna budowy wymiary może mieć różne, na przykład wspomniane 90 x 70 cm, ale także 100 x 70 cm czy 120 x 70 cm. Na jakiej wysokości powinna się znaleźć? Przynajmniej 2 metry.

Nadzór autorski na budowie. Czym jest, kiedy jest wymagany i komu go powierzyć?

Jakie informacje zawiera tablica informacyjna budowy?

Najważniejsze są dane, które figurują na prawidłowo wypełnionej tablicy informacyjnej budowy. Przepisy nakazują umieścić na niej:

  • informację o rodzaju prowadzonych robót budowlanych – w przypadku domu wystarczy wskazać, że to mieszkalny dom jednorodzinny;
  • adres prowadzenia prac;
  • numer pozwolenia na budowę oraz adres i dane kontaktowe organu nadzoru budowlanego;
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe inwestora;
  • dane wykonawcy – firmy prowadzącej prace;
  • dane osób odpowiedzialnych za budowę: kierownika budowy i kierowników robót.

Jak wypełnić tablicę informacyjną budowy domu jednorodzinnego?

Jeśli już wiesz, co wpisać, zwróć uwagę, jak zrobić to właściwie. Poprawnie wypełniona tablica informacyjna budowy powinna być czytelna, dlatego też dane zanotuj wyraźnymi i dużymi literami, najlepiej drukowanymi, o wysokości 6 cm. Wykorzystaj czarny, wodoodporny i permanentny mazak.

W zależności od specyfiki danej inwestycji mogą pojawić się pewne różnice w tablicy informacyjnej budowy. Co wpisać w poszczególnych rubrykach? Odpowiedź na to pytanie zna kierownik budowy. Z pewnością łatwiej jest, gdy przygotowuje tablicę informacyjną budowy domu jednorodzinnego.

Jeśli inwestorzy nie chcą powierzać działań firmom podwykonawczym, takie informacje również umieszczone są na tablicy informacyjnej budowy. „System gospodarczy” – to zwrot, który określa prowadzenie prac we własnym zakresie.

Na kim spoczywa obowiązek wypełnienia tablicy?

To obowiązek, który spoczywa na kierowniku budowy. Ponosi on konsekwencje ewentualnych nieprawidłowości lub braku informacji. Za stan, w jakim znajduje się tablica informacyjna budowy, wykonawca również ponosi odpowiedzialność.

To, że tablicę informacyjną budowy kierownik robót wypełnia i kontroluje, nie oznacza, że inwestor nie powinien zwracać uwagi na procedurę.

Polecamy także inne nasze artykuły:

Ile kosztuje taka tablica i gdzie można ją dostać?

Cena nie jest wygórowana: oscyluje zwykle w granicach kilkudziesięciu złotych. Deweloperzy lub inwestorzy firmowi decydują się czasami na wariant z reklamą – oprócz wzoru zgodnego z przepisami prawa, uwzględniono tu miejsce na logo inwestora oraz opcję trzykrotnego zmieniania danych. Tutaj koszt jest wyższy i wynosi kilka tysięcy złotych. Przy tablicach informacyjnych budowy domu jednorodzinnego to jednak zbędny wydatek.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie o sklepy, w których dostępna jest tablica informacyjna budowy. Gdzie kupić aktualną wersję? Zakup nie powinien nastręczać trudności, ponieważ odpowiedni asortyment ma wiele sklepów budowlanych i marketów. Wygodną opcją jest także kupienie tablicy informacyjnej budowy online.

Z reguły dostępne w sklepach tablice wykonane są z tworzywa PCV, ale zdarzają się również warianty blaszane. Producenci dostosowali już wymiary do obowiązujących już przepisów, ale – zwłaszcza kupując w sieci – warto upewnić się, że rozmiary są prawidłowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij