Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?

Sauna w ogrodzie. Jak zrobić saunę ogrodową i jaki będzie jej koszt?

Posiadanie sauny w domu jeszcze kilka lat temu uchodziło za ekstrawagancję, głównie z uwagi na jej wysoki koszt. Obecnie własna sauna nie jest już nieosiągalnym marzeniem, ponieważ jej cena znacząco spadła. Co więcej, nie musisz nawet posiadać specjalnego pomieszczenia do jej urządzenia. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest bowiem sauna w ogrodzie. Jaki jest koszt budowy sauny ogrodowej i w co powinna być wyposażona?

Sauna ogrodowa to ciekawy dodatek, który stanowi nie lada atrakcję. Ponadto lecznicze właściwości kąpieli termicznych znane są już od wieków. Decydując się na jej zbudowanie, możesz więc zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i jednocześnie sprawić, że Twój ogród stanie się prawdziwą strefą SPA. Jaka sauna w ogrodzie sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, który projekt sauny warto wybrać i dlaczego.

Gdzie najlepiej umiejscowić saunę w naszym ogrodzie?

Sauna w domu czy w ogrodzie? To pytanie, które warto rozważyć, gdy zastanawiasz się nad budową sauny. Posiadanie jej w domu ma swoje zalety. Zimą łatwo się do niej dostaniesz, bez konieczności przebywania na zewnątrz, gdy warunki pogodowe do tego nie zachęcają. Zazwyczaj takie rozwiązanie wymaga jednak poświęcenia całego pomieszczenia. Mało kto może sobie na to pozwolić. Sauna w ogrodzie jest więc ciekawą alternatywą. To także doskonały dodatek do domku letniskowego. Sauna na działce to przecież atrakcja nie tylko dla domowników, ale i gości.

Projekt sauny ogrodowej może zostać dostosowany do Twoich potrzeb. Obecnie coraz częściej jej wygląd przypomina altanę ogrodową. To więc dodatek do ogrodu, który przyciąga wzrok także gustowną aranżacją.

Nie masz miejsca w domu na saunę? Nic nie szkodzi! Sauna na ogrodzie to świetny pomysł, zwłaszcza gdy Twoja działka ma większą powierzchnię i nie wiesz, jak do końca jak zagospodarować. Równie popularnym rozwiązaniem jest sauna w ogrodzie zimowym.

Czy budowa sauny w ogrodzie wymaga pozwolenia?

Czy sauna wymaga pozwolenia na budowę? To zależy. Jeśli decydujesz się na saunę wolnostojącą o powierzchni powyżej 35 m2, to prawdopodobnie pozwolenie będzie koniecznie. Specjalny wniosek musisz więc złożyć w urzędzie miasta lub gminy w zależności od miejsca zamieszkania.

Projekt sauny ogrodowej rzadko kiedy przekracza 35m2, dlatego możliwe, że pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne. Niemniej, warto sprawdzić, czy budowa sauny do ogrodu jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

Jak wybrać najlepszą wędzarnie ogrodową?

ofe-5847238-70032 w-70032

Na jaki typ sauny ogrodowej możemy się zdecydować?

Nowoczesna sauna w ogrodzie to ciekawy pomysł, tylko na którą się zdecydować? Jej typów jest przynajmniej kilka. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • sauna parowa w ogrodzie – nazywana jest również sauną fińską. Znajduje się w niej piec, który utrzymuje temperaturę na poziomie 45-55°C i generator pary wodnej. Często wykorzystuje się w niej proces aromaterapii.
  • sauna fińska w ogrodzie – to inaczej tzw. sauna sucha. Temperatura jest w niej o wiele wyższa niż w saunie parowej, osiąga nawet 100-120°C. Sauna sucha w ogrodzie z zewnątrz może być drewniana, jednak w środku wyłożona jest najczęściej kompozytem lub płytkami.
  • sauna infrared – to jeden z najnowszych typów saun, w którym wykorzystuje się promienniki podczerwieni. Ogrzewają one wyłącznie ciało, pomieszczenie zaś nie nagrzewa się. Temperatura w czasie sesji sięga 60°C.

Sauna ogrodowa może zostać wyposażona w dodatkowe udogodnienia. Najczęstszym z nich jest prysznic, który po sesji pozwala na szybkie orzeźwienie. Sauna ogrodowa z przedsionkiem i prysznicem to wygodne rozwiązanie. Nie jest to jednak konieczne, gdy znajduje się blisko domu, w którym możesz wziąć kąpiel.

Jeszcze inny wybór to sauna i jacuzzi w ogrodzie. Takie połączenie to dla wielu osób duet idealny. Pozwala na stworzenie prawdziwej strefy SPA na Twoim podwórku. Jak łatwo się domyślić, sauna z banią w ogrodzie nie jest tania. Takie inwestycje najczęściej dobrze sprawdzają się w przypadku domów na wynajem. W końcu zarówno sauna, jak i jacuzzi uatrakcyjnia każdy pobyt, także ten zimowy.

W co musi być wyposażona sauna ogrodowa, a co możemy dodać opcjonalnie?

Niezbędny element każdej sauny ogrodowej to źródło ogrzewania. Najczęściej jest to piec elektryczny lub tradycyjny na drewno w zależności od wybranego typu sauny. Z kolei w saunie infrared piec zastępują promienniki podczerwieni, które umieszcza się w kilku miejscach. To oczywiście nie wszystko.

Równie istotny jest przewód dymowy, który zapewni bezpieczeństwo korzystania z sauny. W każdej saunie musi znaleźć się też miejsce do odpoczynku. Najczęściej są to po prostu ławy. Mała sauna ogrodowa w wersji minimalistycznej nie wymaga zbyt wielu dodatków wystarczy, chociażby misa z wodą.

Nowoczesna sauna ogrodowa może jednak zostać rozbudowana także o inne elementy. Należy do nich wspomniany prysznic czy też jacuzzi. Sauna może również posiadać przedsionek. Zazwyczaj umieszczona jest na specjalnym podeście.

Jak zbudować basen przydomowy i ile to kosztuje?

Ile kosztuje gotowa sauna do ogrodu?

Czy cena sauny w ogrodzie jest wysoka? To oczywiście zależy od kilku czynników. Co ma znaczenie? Powierzchnia sauny, jej typ, dodatkowe udogodnienia, a nawet materiały, z których została wykonana.

Najprostszy sposób na to, by cieszyć się sauną w ogrodzie, to po prostu zakup gotowej konstrukcji z pełnym wyposażeniem. Ile kosztuje sauna w ogrodzie? Jej ceny zaczynają się już od 6 tys. złotych. Taki wydatek dotyczy małej, drewnianej sauny na podczerwień.

Droższe będą sauny w kształcie dużej beczki. Ich cena wynosi przeważnie od 9 do nawet 14 tys. złotych. Najdroższe będą sauny ogrodowe, które wyglądem przypominają małe domki. Za taką saunę ogrodową do samodzielnego montażu trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, najczęściej ok. 30-35 tys. zł.

Ceny są dla Ciebie zbyt wysokie? Alternatywę stanowi sauna ogrodowa używana, którą można nabyć za ok. 20 tys. złotych.

Jak samodzielnie wykonać saunę ogrodową?

Znacznie łatwiej jest kupić gotowy zestaw do sauny niż zbudować go od podstaw. Najłatwiej będzie zainstalować prefabrykowaną, wolnostojącą saunę na swoim podwórku. Co jednak kiedy chcesz samodzielnie wykonać saunę ogrodową? Od czego w ogóle zacząć? Przeczytaj, jak zrobić saunę w ogrodzie.

Nie możesz po prostu postawić sauny w dowolnym miejscu. Potrzebujesz równego gruntu i wystarczającej ilości miejsca. Konieczne może być wylanie fundamentów. Fundament betonowy to jeden z najpopularniejszych wyborów, a także jedna z najdroższych podstaw do budowy sauny na świeżym powietrzu. Zapewnia większą stabilność i trwałość oraz jest odporny na gnicie. Taki fundament zostaje jednak na stałe, więc jeśli w przyszłości zechcesz zmienić miejsce sauny, to może okazać się to problematyczne. Deski tarasowe z drewna to zatem lepsza opcja, jeśli nie chcesz budować trwałej konstrukcji.

Jeśli miejsce już masz wybrane, to pora na zakup materiałów. Większość ludzi buduje sauny z cedru, ponieważ jest w stanie poradzić sobie z wilgocią. Jego cena jest jedna wysoka dlatego, aby zaoszczędzić możesz wybrać świerk lub sosnę. Warto pomyśleć też o izolacji.

Jak ocieplić saunę ogrodową? Do tego celu najlepiej wybrać włókno szklane. Po zainstalowaniu izolacji, przed dodaniem ścian wewnętrznych należy ją również zabezpieczyć za pomocą paroizolacji z folii aluminiowej. Nie tylko chroni konstrukcję, zapobiegając wchłanianiu wilgoci przez ściany wewnętrzne, ale także pomaga odbijać promieniujące ciepło z powrotem do pomieszczenia.

Co na podłogę w saunie? Również możesz wybrać drewno. Wówczas aranżacja pozostaje spójna. Kiedy sauna z zewnątrz jest już gotowa, to musisz jeszcze zamontować w niej piec.

Konieczne będzie też poprowadzenie przewodów elektrycznych. Do wykonania tego zadania lepiej zatrudnić elektryka.

Jak zrobić grill murowany z cegły lub kamienia?

Czego będziemy potrzebować do samodzielnego wzniesienia sauny?

Budowa sauny ogrodowej krok po kroku jest dość skomplikowana i wymaga dużo cierpliwości i umiejętności majsterkowania. Wiesz już mniej więcej, jak zbudować saunę. A czego będziesz potrzebować?

Lista potrzebnych przedmiotów:

  • wkrętarka,
  • młotek,
  • dłuto,
  • wyrzynarka,
  • skrzynka z podstawowymi narzędziami,
  • poziomica,
  • szpachla,
  • deski drewniane,
  • włókno szklane,
  • folia aluminiowa.

Ile kosztują materiały do samodzielnej budowy sauny w ogrodzie?

Koszt budowy sauny ogrodowej będzie niższy niż zakup gotowej konstrukcji. Czy różnica w cenie jest warta poświęcania czasu? Najczęściej na samodzielnej pracy zaoszczędzić możesz od 1500 do nawet 6000 złotych, w zależności od tego, na jakie materiały się zdecydujesz.

Sauna w ogrodzie to marzenie wielu osób. Już nie musisz go odkładać. Cena sauny ogrodowej może okazać się bardzo przystępna. Wystarczy jedynie wybrać popularny i nieduży model.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij