Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?

Jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?

W naszej strefie klimatycznej praktycznie nie istnieje już podział na cztery pory roku. Najczęściej mamy do czynienia z długą i ciepłą wiosną oraz chłodną jesienią. Takie warunki sprzyjają temu, aby przenieść nasze codzienne życie na zewnątrz i cieszyć się urokami przyrody. Pomocna w tym może okazać się kuchnia letnia, która jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Kuchnia letnia — tradycja wiejskiego budownictwa

Letnie kuchnie, zwane niegdyś letniakami jeszcze do niedawna spełniały zgoła inne funkcje niż ma to miejsce obecnie. Murowane budynki, które znajdowały się w pobliżu zabudowań gospodarczych czy też miejsca, gdzie robotnicy przechowywali drewno czy węgiel, stawały się idealnym miejscem do przebywania w upalne dni.

Letnia kuchnia projekt — kiedyś

Dzięki surowcom, z których kiedyś budowano kuchnie letnie, stały się one doskonałym izolatorem. W gorące dni cała rodzina mogła się w nich schować przed upałem, a dodatkowo były też świetnym miejscem do przygotowywania potraw o mocnych, charakterystycznych zapachach.

Do czego służyła kuchnia letnia?

Najczęściej znajdowała się w pobliżu gospodarstw i służyła przede wszystkim robotnikom i rolnikom, którzy po intensywnych pracach polnych, mogli w spokoju zjeść posiłek, nie martwiąc się o to, że wniosą brud do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Mało kto wie o tym, że było to również idealne pomieszczenie do obróbki mięsa czy przygotowywania przetworów. Poza tym kuchnia letnia na wsi spełniała jeszcze jedno ważne zadanie — była miejscem, gdzie latem toczyło się życie całej rodziny. Standardowa kuchnia znajdująca się w wiejskiej chacie była projektowana w taki sposób, aby zimą nie uciekało z niej ciepłe powietrze. Latem, ciemne i ciasne pomieszczenia były wręcz nie do zniesienia.

Jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?

Jak kuchnia letnia prezentuje się dzisiaj?

Nowoczesna kuchnia letnia nie jest już miejscem, w którym rodzina chowa się przed upałami. Aktualnie stała się synonimem luksusu, a oprócz niezaprzeczalnej funkcji estetycznej, służy za strefę relaksu i jest miejscem, w którym odbywają się letnie przyjęcia. Może być wyposażona w grill czy wędzarnię, wtedy dodatkowo pozwala na przygotowywanie posiłków, których zapach nie byłby mile widziany w mieszkaniu, ale też może być naturalnym przedłużeniem domu, gdzie domownicy w spokoju mogą popracować, wypić świeżo wyciskany sok czy ciepłą kawę.

Kuchnia letnia z grillem nie należy do rzadkości. Wielbiciele przysłowiowego barbecue potrafią całe lato spędzić w ogrodzie, spożywając jedynie potrawy prosto z grilla. Amatorzy tej kuchni najczęściej posiadają duże, murowane grille, które pozwalają w sposób kompleksowy przygotować posiłek. Inwestorzy, którzy decydują się na budowę ogrodowej kuchni z grillem, najczęściej decydują się też na rozbudowanie jej o dodatkowe funkcje. Tak też powstaje, chociażby kuchnia letnia z wędzarnią czy miejscem na piec chlebowy.

Czy budowa kuchni letniej wymaga pozwolenia na budowę?

Budowa kuchni letniej powinna zostać zgłoszona jako projekt budowy budynku gospodarczego. Jednak prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę w każdej sytuacji.

Budowa kuchni letniej a pozwolenie na budowę

Budynek gospodarczy, który ma powierzchnię nie większą niż 25 m², może zostać wybudowany na podstawie samego zgłoszenia. Większe konstrukcje wymagają pozwolenia na budowę, jednak nie jest konieczne zamawianie indywidualnego projektu. Stawiając letnią kuchnię w naszym ogrodzie, trzeba pamiętać o tym, aby nie zakłócać życia sąsiadom.

Niezależnie od tego, czy nasza ogrodowa kuchnia posiada pozwolenie, czy budujemy ją tylko na podstawie zgłoszenia, obowiązują nas pozostałe przepisy prawa budowlanego dotyczące zachowania minimalnej odległości od granicy działki. Pamiętajmy również o tym, aby dym nie leciał w stronę naszego oraz sąsiadów domu, a przestrzeń do przygotowywania posiłków, była dobrze oświetlona.

Jakich materiałów warto użyć do stworzenia i wykończenia kuchni letniej?

To, z jakich materiałów będzie składać się nasza kuchnia, w dużej mierze zależy od naszego gustu. W Polsce najczęściej można spotkać kuchnie drewniane, murowane, ale też takie wykonane z cegły, kamienia, a nawet… palet.

Murowana kuchnia letnia

Kuchnia murowana najczęściej zostaje zbudowana z pustaków ceramicznych i może służyć domownikom jako kuchnia całoroczna. Zdecydowanie najczęściej spotykana zwłaszcza na ogródkach działkowych czy w innych miejscach rekreacyjnych. Do kuchni murowanej oprócz pomieszczenia gospodarczego, często przynależy też łazienka z toaletą oraz otwarty taras.

Kuchnia letnia z cegły

Zdecydowanie rzadziej spotykana, świetnie wpasuje się w klimat wiejskiego ogrodu. Podobnie jak kuchnia letnia z kamienia ma swój wyjątkowy charakter, który można podkreślić murowanym piecem, mosiężnymi ozdobami czy kominkiem z możliwością zawieszenia kociołka.

Kuchnia letnia drewniana

Ten ponadczasowy materiał idealnie sprawdzi się w przypadku letnich kuchni. Można go dowolnie przemalowywać, dzięki czemu szybko się nie znudzi i zawsze będzie pasować do wystroju ogrodu.

Kuchnia letnia z palet

To prawdziwa nowość i jednocześnie ekologiczna przyszłość. Być może ciężko sobie wyobrazić budynek powstały z euro palet, jednak kuchenne meble mogą być nie tylko bardzo modne, ale też wpiszą się w filozofię slow design. Świetnie wyglądają w różnych aranżacjach, nadając im indywidualny charakter.

Usytuowanie kuchni letniej w ogrodzie

Letnia kuchnia ogrodowa powinna zostać usytuowana w taki sposób, aby dym nie przedostawał się do wnętrza naszego oraz sąsiadów domu. Problem ten dotyczyć może również roślin, którym ciepłe powietrze może zaszkodzić. Ponadto, projektując przestrzeń roboczą, warto dobrze przemyśleć jego ulokowanie. Nie powinien znajdować się w ciemnym miejscu ani też być wystawiony na dużą ekspozycję słoneczną. Kuchnia letnia w ogrodzie powinna mieć stały dostęp do wody oraz prądu.

Jeśli więc zdecydujemy się usytuować ją daleko od granic działki, wtedy musimy liczyć się z większymi kosztami doprowadzenia instalacji. Odległość ma również kluczowe znaczenie w kontekście wyposażenia. Im bliżej do domu, tym mniejszą mamy potrzebę kupowania do kuchni dodatkowej lodówki czy zmywarki. Rozwiązaniem tego problemu może być kuchnia letnia na tarasie, umieszczona jako przedłużenie domu.

Kuchnia letnia ogrodowa powinna mieć też odpowiedni kształt oraz wielkość. O tym, ile miejsca przeznaczymy na kuchnię w naszym ogrodzie, decyduje przede wszystkim ilość sprzętów, jaką chcemy w niej zmieścić. Standardowym wyposażeniem, oprócz szafek, zlewu i blatu roboczego, jest grill, czy też mała lodówka. Wielbiciele włoskiej kuchni decydują się nawet na zakup pieca do pizzy.

Kuchnia letnia w altanie będzie świetnym pomysłem, gdy nie posiadamy za dużego ogrodu. Nie musimy wyposażać jej w szafki czy lodówkę, wystarczy odrobina roboczego blatu, jedna szafka na potrzebne drobiazgi oraz piec, na którym można odgrzewać wcześniej przygotowane potrawy. Taka kuchnia najczęściej ma formę otwartej przestrzeni, w której centrum znajduje się duży stół z krzesłami czy ławkami.

Budowa kuchni letniej — krok po kroku

Patrząc na listę dostępnych materiałów, wiele osób jeszcze przed wyborem projektu domu zastanawia się, z czego wykonać kuchnię letnią. Tak naprawdę wybór odpowiedniego surowca powinien być uzależniony od projektu, który nam się spodoba.

Kuchnia letnia budowa

  1. Zapoznaj się z planem terenu oraz określ miejsce, w którym stanie kuchnia.
  2. Wybierz projekt.
  3. Jeśli powierzchnia budynku jest większa niż 25 m², złóż wniosek o pozwolenie na budowę.
  4. Zatrudnij ekipę budowlaną lub samodzielnie zbuduj kuchnię.
  5. Kup potrzebne wyposażenie, by stworzyć funkcjonalną kuchnię.
  6. Ciesz się nową kuchnią.

Jakie są zalety kuchni letniej?

Kuchnie letnie mają wiele zalet. Miłośnicy biesiadowania i spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu powinni zdecydowanie pomyśleć o takim rozwiązaniu w swoim ogrodzie. Zadaszenie pozwala na korzystanie z kuchni podczas deszczowych dni czy jeszcze chłodnych, wiosennych poranków. Świetnie sprawdzi się w przypadku weekendowych śniadań oraz wieczornych imprez ogrodowych.

O kuchni na zewnątrz domu powinni pomyśleć również zwolennicy intensywnie pachnących potraw oraz osoby, które wykonują samodzielnie konfitury czy zaprawy na zimę. Letnia kuchnia łączy w sobie funkcjonalność tradycyjnej kuchni, salonu, jadalni, ale również składziku. Projektując kuchnię, warto pomyśleć o dodatkowym pomieszczeniu gospodarczym, w którym schowamy meble ogrodowe czy też drobne narzędzia.

Zobacz przykłady projektów letnich kuchni

Na portalu Extradom.pl znajdziesz wiele różnorodnych projektów na letnią kuchnię. Większość z nich ma powierzchnię nie większą niż 25 m², dzięki czemu nie będziesz potrzebować pozwolenia na budowę.

Jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?

Kuchnia letnia projekt murowany

Projekt kuchni letniej KL15 o powierzchni użytkowej 16,88 m² i wysokości 4,54 m, to świetny przykład tradycyjnej, murowanej kuchni. Budynek z dwuspadowym dachem jest w całości zamknięty i posiada jedno główne pomieszczenie oraz WC. Przed budynkiem jest miejsce na odkryty taras, na którym można postawić meble ogrodowe. Elewacja budynku utrzymana w jasnej kolorystyce z elementami drewna świetnie wpisze się w krajobraz ogrodu utrzymanego w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym.

Jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?

Kuchnia letnia projekty kuchni z wędzarnią

Projekt kuchni letniej WRD2443 to dobry przykład kuchni, w której znajduje się piec chlebowy lub wędzarnia. Stylizacja budynku łudząco przypomina kamień, dzięki czemu świetnie dopasuje się też do wymagań stylizacji ogrodu. Budynek nie posiada osobnej toalety, ale za to może pochwalić się przestronnym, zadaszonym tarasem, na którym zmieści się grill oraz ogromny stół z krzesłami.

Jakie korzyści wynikają z posiadania letniej kuchni?

Kuchnia letnia inspiracje dla wymagających inwestorów

Osoby, które posiadają duży ogród, a dodatkowo marzy im się kuchnia połączona z jadalnią, osobną toaletą oraz dużym tarasem, na którym stanie jacuzzi właśnie znalazły projekt dla siebie. Kuchnia letnia KL8 to duży budynek o powierzchni użytkowej 38,28 m², który zrobi wrażenie na osobach ceniących sobie komfort i wygodę. W budynku znajduje się duże pomieszczenie kuchenno — jadalniane, w którym oprócz stołu z krzesłami, zmieści się nawet kanapa i telewizor, dodatkowe pomieszczenie gospodarcze z osobnym wejściem oraz toaleta. Przed budynkiem znajduje się duży, 30 - metrowy taras z miejscem na wypoczynek.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij