Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Piec elektryczny – jakie są rodzaje i jaki piec elektryczny wybrać?

Piec elektryczny – jakie są rodzaje i jaki piec elektryczny wybrać?

Zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym jest coraz większe. Do niedawna taki sposób ogrzewania domu postrzegany był jako drogi, a co za tym idzie nieopłacalny. Rozwijająca się technologia przyczyniła się do zminimalizowania kosztów, dzięki czemu aktualnie piec elektryczny nie jest aż tak drogi w utrzymaniu, jakby się mogło wydawać. Ogrzewanie elektryczne – czy warto się na nie zdecydować? Odpowiadamy!

Ogrzewanie to najkosztowniejsza ze wszystkich instalacji, jakie uwzględnia każdy projekt domu, zarówno biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, jak i wynikające z późniejszej eksploatacji. Sezon grzewczy w Polsce trwa co najmniej pół roku, czasem nawet dłużej. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór pieca, nie odrzucając z góry pieca elektrycznego, którego instalacja pod wieloma względami może się opłacić.

Piec elektryczny - czym jest?

Domy jednorodzinne ogrzewane we własnym zakresie wyposażone są w instalację centralnego ogrzewania. Wybór inwestorów najczęściej pada na kocioł zasilany paliwem stałym, ciekłym lub gazowym. Alternatywą dla niego jest kocioł elektryczny.

Piec elektryczny do ogrzewania domu jest znacznie wygodniejszy w użytkowaniu, gdyż nie trzeba martwić się o przygotowanie opału. Co za tym idzie, nie ma konieczności adaptowania przestrzeni, w której mógłby być on składowany, ani dbania o właściwe jego magazynowanie. To duże ułatwienie dla właścicieli, dlatego piec elektryczny jest szczególnie polecany tym, którzy nie mają czasu na przygotowywanie opału do sezonu grzewczego lub miejsca, gdzie mogliby go trzymać.

Piec elektryczny - jakie są rodzaje?

Większość kotłów elektrycznych to małe i lekkie urządzenia wiszące nieposiadające zbiornika, które ze zbiornikami mogą współpracować. Wyróżniają się tym, że są przeznaczone tylko i wyłącznie do ogrzewania krążącej w instalacji grzewczej wody. Pozwalają na ogrzanie każdego pomieszczenia, w którym znajduje się instalacja.

Oprócz elektrycznego kotła jednofunkcyjnego na rynku dostępne są jeszcze inne rodzaje pieców elektrycznych. Krótki ich opis znajdziesz poniżej.

Piec elektryczny dwufunkcyjny

W odróżnieniu od jednofunkcyjnego kotła elektrycznego piec dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, służy do dwóch rzeczy: ogrzewania pomieszczeń, a także wody użytkowej. Zazwyczaj wyposażony jest w specjalny zasobnik ciepłej wody użytkowej i jest urządzeniem stojącym. Cechuje go duża moc i wysoka sprawność. Choć zajmuje więcej miejsca, niż piec jednofunkcyjny, nadal nie ma konieczności adaptowania dla niego osobnego pomieszczenia.

Piec elektryczny akumulacyjny

Jest to grzejnik elektryczny, który ma bardzo dużą pojemność cieplną. Działa w dwóch stałych cyklach – ładowania i rozładowywania. Podczas ładowania przetwarza i magazynuje ciepło z energii elektrycznej. Po pełnym naładowaniu zasilanie jest odcinane i rozpoczyna się cykl rozładowywania. Biorąc pod uwagę, że piec pobiera prąd w II taryfie, która jest tańsza, bądź w taryfie nocnej, jest wygodną alternatywą dla urządzeń grzewczych, które nie mają możliwości akumulacji ciepła.

Dowiedz się więcej: Jak ogrzać dom? Tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Jak działa piec elektryczny CO?

Kocioł elektryczny CO cechuje się dość prostą budową i nieskomplikowanym działaniem. Rolę źródła ciepła zazwyczaj pełni w nim grzałka, tj. metalowy drut oporowy znajdujący się w osłonie wykonanej z miedzi, mosiądzu lub ze stali. Osłona chroni grzałkę przed kontaktem z wodą.

Piec elektryczny do ogrzewania może mieć jedną grzałkę lub więcej – od ilości grzałek zależy jego moc. W przypadku gdy kocioł ma wiele grzałek, włączają się one po kolei wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, co za tym idzie, moc kotła się zwiększa. Sterowanie grzałkami może odbywać się automatycznie lub według preferencji użytkowników. Kocioł może być bowiem wyposażony w programator, który umożliwia ustawianie dowolnej mocy pracy, np. innej w dzień, a jeszcze innej w nocy.

Często się mówi, że piec elektryczny CO działa w podobny sposób jak czajnik. Najpierw nagrzewa się grzałka, która później podgrzewa wodę. Ciepła woda rozprowadzana jest po instalacji. Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku elektrycznego pieca do centralnego ogrzewania przekazywanie ciepła odbywa się szybciej niż w przypadku kotłów gazowych czy węglowych.

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe – jakie wybrać?

Wiele osób stojących przed wyborem rodzaju ogrzewania zastanawia się, co sprawdzi się lepiej: piec gazowy czy elektryczny? Z punktu widzenia wygody użytkowania oba typy ogrzewania można uznać za niemal idealne.

Ani piec elektryczny do centralnego ogrzewania (CO) i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) ani piec gazowy nie wymaga dedykowanego pomieszczenia na opał czy kotłowni, w dodatku oba urządzenia są praktycznie bezobsługowe, a czynności, jakie trzeba przy nich wykonywać, są proste, można wręcz powiedzieć, że intuicyjne.

Biorąc pod uwagę jednak inne aspekty, jak choćby koszty eksploatacji, bez dwóch zdań lepiej wypada tutaj piec gazowy. Podstawowym minusem ogrzewania elektrycznego nadal są wysokie koszty z tym związane. Porównując opłaty w przypadku jednego i drugiego sposobu ogrzewania domu, ogrzewanie elektryczne może kosztować nawet dwukrotnie więcej niż gazowe. Niestety nie wszędzie jest dostęp do sieci gazowej, wtedy mimo wszystko warto postawić na ogrzewanie elektryczne.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pieca elektrycznego?

Wybór kotła elektrycznego powinno się uzależnić nie tylko od rodzaju i wielkości domu, ale przede wszystkim od jego zapotrzebowania na ciepło. Wpływ na nie mają zastosowane do budowy budynku materiały, forma izolacji czy położenie geograficzne. Jak dobrać piec elektryczny? Należy dokładnie przeanalizować takie czynniki jak:

  • ilość grzałek i moc kotła – im większa liczba grzałek, tym większa moc maksymalna, a także większa elastyczność i oszczędność energii elektrycznej;
  • zasilanie – małe kotły są zasilane z sieci, z kolei większe wymagają zasilania napięciem 380V (trzeciej fazy);
  • sterowanie – podstawowym elementem jest reagująca na temperatury automatyka, istotny jest także pozwalający na dopasowanie parametrów pracy do trybu życia użytkowników programator czasowy;
  • grupa bezpieczeństwa – są na rynku kotły, które mają niepełną grupę bezpieczeństw, którą trzeba rozbudować na własną rękę.

Największą popularnością cieszą się piece elektryczne marek takich jak Elterm i Kospel, choć oczywiście firm produkujących tego typu urządzenia jest znacznie więcej. Przy wyborze kotła nie powinno się jednak aż tak zwracać uwagi markę, lecz przede wszystkim na jego właściwości.

Ile kosztuje piec elektryczny?

Już na wstępie możemy powiedzieć, że cena pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania jest dużo niższa niż kotła na gaz czy olej opałowy. Średnia cena kotła wynosi od 2 000 zł do 3 000 zł, na rynku dostępne są również dużo droższe piece.

Elektryczny piec najczęściej służy do utrzymywania pożądanej temperatury wody w grzejnikach i podgrzewania wody użytkowej. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że koszty eksploatacji kotła są dość wysokie. Zatem gdy jest mowa o wysokich kosztach ogrzewania elektrycznego, chodzi przede wszystkim o duże rachunki za prąd, a nie wysoką cenę pieca elektrycznego.

To może Cię zainteresować: Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu? Wybierz kompleksowy system ociepleń!

Ile prądu zużywa piec elektryczny CO?

Zużycie prądu w przypadku ogrzewania elektrycznego nie zawsze jest takie samo. Zależy od rodzaju zastosowanego kotła, powierzchni domu czy zapotrzebowania na moc cieplną. Załóżmy, że do ogrzania jest standardowy dom o powierzchni 150 m2, w którym zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 6 kW, z kolei roczne zużycie ciepła plasuje się na poziomie 12 000 kWh.

Przy takich warunkach koszt utrzymania pieca elektrycznego pracującego w podstawowej, najczęściej wybieranej taryfie G11 wyniesie ok. 6 500 zł rocznie. Jeśli kocioł pracować będzie na taryfie G12 (nocnej), to koszt zużycia prądu zmniejszy się o ok. 500 zł. Jak wiadomo, im niższa moc cieplna, tym niższe rachunki za prąd. Zatem jeśli zapotrzebowanie na moc będzie o połowę mniejsze, to i rachunki zmniejszą się o połowę.

Kocioł elektryczny a koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania, jakie wygeneruje kocioł elektryczny, zależą od szeregu czynników. W największym stopniu kształtuje je zapotrzebowanie domu na ciepło. Pod uwagę wziąć trzeba zatem technologię, w jakiej wzniesiony został budynek, a także straty ciepła, jakie w nim występują.

W poniższej tabeli znajdziesz orientacyjne wartości dotyczące zapotrzebowania na moc cieplną oraz energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku.

Zapotrzebowanie na moc Zapotrzebowanie na ciepło
Stary dom – słabo zaizolowany ok. 100 W/m2 ok. 200 kWh/m2/rok
Nowy dom – dobrze zaizolowany ok. 40 W/m2 ok. 100 kWh/m2/rok
Dom energooszczędny ok. 20 W/m2 ok. 40 kWh/m2/rok

Już na pierwszy rzut oka widać, że różnice w kosztach są i to spore. Ogrzewanie starego, słabo zaizolowanego budynku jest nawet kilkukrotnie droższe niż nowego domu energooszczędnego.

Sprawdź: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Jak obniżyć koszty ogrzewania za pomocą kotła elektrycznego?

Każdy powinien mieć świadomość, że koszty ogrzewania domu z wykorzystaniem pieca elektrycznego można obniżyć. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad. Oto one:

  • należy w odpowiedni sposób sterować pracą instalacji, tj. obniżać temperaturę w pomieszczeniach, gdy nikogo nie ma w domu i stosować sterowanie pogodowe,
  • nie powinno się przegrzewać pomieszczeń – szacuje się, że 1°C więcej to wzrost rachunku za ogrzewanie o ok. 5%,
  • nie powinno się zasłaniać grzejników,
  • czujniki temperatury i termostaty należy dać w takim miejscu, które nie jest narażone na przypadkowe ogrzewanie lub oziębianie.

Oprócz tego trzeba jeszcze pamiętać o prawidłowym sposobie wietrzenia pomieszczeń. W pierwszej kolejności należy zamknąć zawory termostatyczne, a dopiero później na dosłownie kilka minut otworzyć okna na pełną szerokość. Umożliwia to wymianę powietrza, a pomieszczenie nie jest nadmiernie wychładzane.

Jaki kocioł elektryczny wybrać?

Ze wszystkich rodzajów pieców elektrycznych najbardziej efektywny w ogrzewaniu jest piec akumulacyjny, dlatego to jego zakup warto rozważyć.

Aby jednak zakup i późniejsza eksploatacja takiego urządzenia była korzystna, należy zadbać o to, aby moc pobierana była na czas, gdy opłaty za energię są najniższe, czyli np. w nocy. Dlatego przede wszystkim należy zmienić taryfę na G12, a oprócz tego jeszcze zaopatrzyć się w czasowy włącznik prądu.

Jak wygląda montaż pieca elektrycznego? Krok po kroku

Montaż kotła elektrycznego powinien zostać wykonany przez instalatora, który ma aktualne uprawnienia elektryczne. W przypadku układu otwartego i zaworu trójdrogowego, do kotła należy doprowadzić rurę przelewową łączącą znajdujące się na najwyższym punkcie naczynie wzbiorcze.

Od rury przelewowej poprowadzić trzeba zasilanie zbiornika umożliwiające podłączenie bojlera. Do bojlera z kolei podłączone musi zostać zasilanie instalacji CWU, a także powrót instalacji CWU i zbiornika CWU. Przy podłączenie bojlera powinien znaleźć się zawór zwrotny oraz pompa CWU. Dodatkowo jeszcze należy zamontować pompę centralnego ogrzewania i zawór różnicowy.

Jak podłączyć piec elektryczny w układzie zamkniętym? W takim przypadku również należy połączyć kocioł z naczyniem przelewowym za pośrednictwem rury przelewowej. Po drodze powinien znaleźć się zawór różnicowy, a na rurze przelewowej łączącej kocioł z grzejnikami pompa CO. Podłączenie bojlera przebiega praktycznie w taki sam sposób jak w układzie otwartym, jednak nie ma tutaj pompy CWU ani zaworu zwrotnego.

Należy pamiętać, że wyżej przedstawione zostały jedynie ogólne schematy montażu kotła, które mogą różnić się w zależności od konkretnej firmy. Dlatego zawsze należy postępować zgodnie ze schematem instalacji dołączonym do urządzenia.

Nie przegap: Pompa ciepła - jak działa pompa ciepła i czy warto nią ogrzewać dom?

Jakie są wady i zalety współpracy kotła elektrycznego z fotowoltaiką?

Ogrzewanie elektryczne domu może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie kotła elektrycznego jednocześnie z ogrzewaniem fotowoltaicznym, które wykorzystuje prąd z paneli słonecznych. Nadmiar prądu przekazywany jest do sieci, przez co istnieje możliwość zasilania energią elektryczną nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Zaletą takiego rozwiązania bez wątpienia jest obniżenie rachunków za prąd. Dodatkowo taka instalacja podnosi wartość nieruchomości. Z drugiej strony jednak koszt początkowy jest dość wysoki, ponadto występuje zależność od promieniowania słonecznego – nawet niewielkie zacienienie może wpłynąć na wydajność instalacji.

Dlatego w każdym przypadku należy indywidualnie rozważyć wszystkie „za” oraz „przeciw” i na tej podstawie przekalkulować, czy piec elektryczny do fotowoltaiki w ogóle się opłaca.

Dlaczego warto zainwestować w kocioł elektryczny w domu jednorodzinnym?

Na korzyść kotłów elektrycznych przemawia powszechna dostępność czy brak konieczności wytwarzania przyłączy. W ich przypadku nie ma także potrzeby adaptowania miejsca na działce na skład oraz zbiornik paliwa. Ogrzewanie elektryczne może być ogrzewaniem głównym bądź dodatkowym, pomocniczym.

Elektryczny piec CO zalecany jest również ze względu na to, że ogrzewa dom w sposób ekologiczny. Podczas jego pracy do atmosfery nie są wydzielane spaliny ani zanieczyszczenia tak jak w przypadku innych kotłów.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij