Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Dom kopułowy

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na tle tradycyjnych brył. Dom kopułowy nie ma typowego dachu, a chociaż inspirowany jest starożytnymi budowlami, zwykle wygląda bardzo modernistycznie. Decydują się na niego zarówno osoby prywatne, jak i odważni inwestorzy. Czy warto postawić na taką niestandardową konstrukcję? Podpowiadamy, jak stawiać domy kopułowe!

Czym są domy kopułowe?

Dom kopułowy może przywodzić na myśl igloo i jest w tym doza prawda. Są to bowiem domy w kształcie bryły. Nie muszą jednak składać się wyłącznie z jednej bryły, gdyż istnieje możliwość połączenia ich ze sobą przynajmniej kilku, także w późniejszym czasie, dzięki czemu taki budynek zapewnia duży potencjał rozbudowy i może być porównywany do popularnych domków modułowych.

Charakterystyka domów kopułowych nie należy do skomplikowanych, podobnie jak sama ich budowa. Nie posiadają bowiem dachu, a ich kształt jest zaokrąglony. W takim budynki nie ma zatem kątów, co wśród większości osób może budzić pewne zdziwienie. Większość z nas jest przecież przyzwyczajona do pomieszczeń w kształcie kwadratu lub prostokąta. Tymczasem budynki kopułowe wywodzą się jeszcze z prehistorii. I jak się okazuje, nie są wcale dziwnym tworem, a praktycznym rozwiązaniem mieszkalnym.

Monolityczne domy kopułowe to w Polsce wciąż bardziej egzotyka. Mogą jednak świetnie sprawdzić się pod kątem inwestycji na krótkoterminowy wynajem. Polacy coraz częściej szukają bowiem okazji do spędzenia urlopu w mniej typowych przestrzeniach. Domy kopułowe przypadną też na pewno do gustu miłośnikom ekstrawagancji oraz niestandardowych rozwiązań.

Domy kopułowe w Polsce – co warto wiedzieć przed budową?

Wydawać się może, że dom kopułowy jako rozwiązanie nowatorskie i nietypowe kosztuje majątek. Tymczasem jak się okazuje, jego budowa jest znacznie tańsza od domów tradycyjnych, dlatego też będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na oszczędnościach. I to nie tylko tych, które wynikają z procesu budowy, ale i późniejszego użytkowania, ponieważ domy kopułowe są energooszczędne.

To jednocześnie świetny wybór dla inwestorów, którzy marzą o oryginalnej zabudowie mieszkalnej, jaka wyróżni się wśród innych budynków jednorodzinnych. Trudno zaprzeczyć, że od wieków to właśnie kula uważana jest za kształt idealny. Wiele mówi się także o lepszej energii i komforcie życia w domach kopułowych. Taki budynek mieszkalny może zatem okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sferę duchową i nie boją się stawiać na nowoczesne budownictwo.

Przez rozpoczęciem projektowania warto już na początku ustalić, jaki metraż jest dla Ciebie wystarczający. Rozważyć musisz także rodzaj materiału, z jakiego Twój dom ma zostać zbudowany.

W tym celu warto poradzić się specjalistów. Co istotne, podczas zapoznawania się z kolejnymi ofertami projektów domów kopułowych, sprawdź doświadczenie danej firmy w ich realizacji. Dobrze już na początku dopytać się, czy istnieje możliwość późniejszej rozbudowy naszego domu. Być może teraz nie wydaje Ci się to konieczne, ale za kilka lat możesz zmienić zdanie na ten temat.

Domy kopułowe w Polsce dopiero zaczynają zyskiwać na popularności. Powoduje to, że nie tak łatwo znaleźć odpowiednich architektów oraz wykonawców projektów. Z pewnością łatwiej będzie Ci zlecić wykonanie projektu w mieście takim jak Kraków lub Warszawa. Łatwiej tam o kreatywnych architektów, którzy szukają ciekawych projektów do wykonania.

Warto też pamiętać o tym, że wbrew pozorom – może być trudno zrealizować tego typu projekt jako domy kopułowe bez pozwolenia. Dom kopuła wciąż jest mniej znanym tworem i w urzędach mogą się pojawić trudności z przyjęciem takiego projektu.

Koszt budowy domu kopułowego

Koszt budowy domu kopułowego nie należy do wysokich. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dom kopułowy. Jak się okazuje, szkielet takiego domu można wykonać już za 20 tys. złotych.

Cena zależy oczywiście od powierzchni, niemniej szkielet dwupoziomowego domu kopułowego o powierzchni ponad 130 m² może wynieść ok. 40 tysięcy złotych.

W porównaniu do budowy domu w technologii tradycyjnej cena jest zatem bardzo niska. Oszczędności wynikają także z mniejszego nakładu prac budowlanych.

Fakt, że dom kopułowy stawiany jest na planie koła, znacząco zmniejsza koszt wylania fundamentów. Brak tradycyjnego dachu także zmniejsza ostateczny koszt inwestycji. Aby poznać całościowy koszt wybudowania domu kopułowego, warto skonsultować się z architektem bądź firmą budowlaną, która realizuje tego rodzaju projekty. Wiele zależy od użytej technologii i zastosowanych materiałów oraz standardu wykończenia.

Domy kopułowe – cennik

  • mały monolityczny dom kopułowy – koszt około 50 000 zł;
  • geodezyjny dom kopułowy – koszt zależny od wielkości od 80 000 zł do 2 000 000 zł.

Niektóre z domów kopułowych mają rdzeń wykonany ze styropianu. Cena domu, składającego się z rdzenia styropianu o grubości 25 cm, obłożonego obustronnie siatkobetonem, wynosi średnio 600 zł za m2.

Niestety w związku z rosnącymi cenami materiałów budowlanych koszt budowy domu kopułowego może okazać się wyższy, niż wcześniej przewidywano. Pamiętaj też o tym, że budując domy kopułowe w Polsce, cena zależna jest również od kosztów materiałów budowlanych.

Czytaj dalej: Cennik budowlany – ceny usług budowlanych w 2021/2022 roku

Domy kopułowe – jakie są najpopularniejsze techniki stawiania domów okrągłych?

Dom kopułowy można zbudować w wielu technologiach, co z pewnością stanowi duży plus. W ten sposób łatwiej dopasować realizację projektu do budżetu. Spotkać można się, chociażby z domami kopułowymi ze styropianu. Do ich budowy wykorzystywane jest spienione tworzywo sztuczne, które następnie zostaje pokryte warstwą zbrojonego betonu. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się jednak modułowe domy kopułowe z drewna.

Większość osób zastanawia się zapewne, jak wykonać dom kopułowy drewniany? Tymczasem nie jest to tak trudne – wymaga zastosowania konstrukcji gięto-klejonej. Jeszcze inne rozwiązanie to zastosowanie dużego balonu, który pokryty jest pianką poliuretanową. Na takim balonie układane są zbrojenia i wylewany beton przy zastosowaniu metody natryskowej.

Co ciekawe, domy kopułowe stworzyć można także z cegły, a nawet z gliny. Coraz częściej spotykane są również domy kopułowe z perlitu, czyli szkła wulkanicznego, choć to rozwiązanie należy do jednych z najdroższych.

Domy kopułowe z drewna księżycowego

Dobrym wyborem może być zdecydowanie się na wykonanie domu kopułowego z drewna księżycowego. Drewno pozyskiwane jest w odpowiedniej fazie księżyca. Powiązane jest to z ilością wody w drzewie w momencie ścięcia. Im wody jest więcej, tym trwalsze będzie drewno. Domy kopułowe z takiego surowca będą więc trwalsze od tych zrobionych w innych technologiach.

Domy kopułowe – płyta OSB

Tańszą alternatywą dla domów kopułowych z drewna księżycowego jest zastosowanie płyty OSB. Zasadniczo, przy zastosowaniu tej technologii, dom kopułowy zbudować za cenę wielokrotnie niższą niż tradycyjny dom o tej samej powierzchni. Warto jednak na bieżąco porównywać ceny, gdyż płyta OSB jest jednym z najszybciej drożejących materiałów budowlanych.

Jak zbudować dom kopułowy 35m2?

Domki kopułowe w Polsce nie należą do najpopularniejszych rozwiązań, dlatego ich wybudowanie może sprawić dodatkowe kłopoty. Nie każdy architekt podejmie się wykonania takiego projektu i nie każdy wykonawca zdecyduje się go zrealizować.

W sieci możesz znaleźć gotowe projekty do kupienia w atrakcyjnych cenach. Możesz też zdecydować się na projekt na zamówienie. Będzie on dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb – zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Decydując się na domek kopułowy, najlepiej wybierz firmę, która oferuje kompleksowe rozwiązania: projektuje i wykonuje domki, ale również wspiera w uzyskaniu zgody na wybudowanie mniej popularnej konstrukcji.

Budowa domu kopułowego zwykle trwa około 3-4 miesiące. Jeśli jednak zdecydujesz się na technologię nadmuchiwaną, domek może stanąć nawet w jeden dzień.

Domy kopułowe 35m2 – czy łatwo uzyskać pozwolenie? Decydując się na dom do 35m2 pewnie zależy Ci na tym, aby dało się go postawić na zgłoszenie. Musisz wiedzieć jednak, że Twój pomysł może pokrzyżować Ci MPZP, który określa, jakie domy mogą stanąć na Twojej działce.

Sprawdź więcej: Dom na zgłoszenie – jak go zbudować krok po kroku?

Wady i zalety domów kopułowych

Domy kopułowe mają mnóstwo zalet. Poza omówioną już niską ceną warto także zwrócić uwagę na możliwości ich przebudowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości dobudować kolejne kopuły mieszkalne, zyskując tym samym dodatkowe pomieszczenia.

Czas budowy także można uznać za duży plus. Wzniesienie kopuł zajmuje średnio 4 miesiące, co w porównaniu z okresem budowania domu, który wynosi nawet do 2 lat, stanowi ogromną różnicę. Dom kopułowy zapewnia także większe bezpieczeństwo, a to z uwagi na dobre właściwości nośne (nie ma mowy o załamaniu czy zerwaniu dachu).

Domy kopułowe przynoszą jednocześnie szereg korzyści ekonomicznych. Straty ciepła są w nich niewielkie, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet ok. 50% kosztów na ogrzewaniu. Plusem jest również relacja objętości do powierzchni.

A jakie są wady domów kopułowych? Z pewnością fakt, że nie są one popularne w naszym kraju, może przysporzyć nam nieco trudności przy znalezieniu ekipy budowlanej, która zechce podjąć się realizacji projektu.

Osoby, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, muszą zamówić meble na wymiar, co jest dość kosztowne, choć nie zawsze konieczne, wystarczy wstawić w środku budynku ścianki działowe.

Liczyć musimy się także z tym że nasz dom kopułowy będzie znacznie wyróżniał się spośród innej zabudowy (choć dla wielu osób to zaleta), co może spotkać się z różnymi opiniami.

Czytaj też: Domy z kontenerów morskich – jak je zbudować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij