Domy kopułowe - trendy na rynku projektów domów jednorodzinnych

Domy kopułowe - trendy na rynku projektów domów jednorodzinnych

Domy kopułowe choć budowane coraz częściej w Europie i Azji, w Polsce należą do rzadkości. Nie oznacza to jednak, że konstrukcja kopułowa nie występuje w naszym kraju. Co ciekawe, pierwsze budynki o tej formie budowano w Polsce już w ubiegłym wieku, lecz pozostawiały wiele do życzenia pod względem trwałości. Postęp technologiczny sprawił, że ten problem został wyeliminowany, dzięki czemu obecnie domy kopułowe posiadają wiele plusów. Zobacz, czym wyróżniają się współczesne domy kopułowe i czy okażą się dobrą inwestycją mieszkaniową

Domy kopułowe, jako alternatywa dla tradycyjnego polskiego budownictwa

Dom kopułowy może przywodzić na myśl igloo i jest w tym doza prawda. Są to bowiem domy w kształcie bryły. Nie muszą jednak składać się wyłącznie z jednej bryły, gdyż istnieje możliwość połączenia ich ze sobą przynajmniej kilku, także w późniejszym czasie, dzięki czemu taki budynek zapewnia duży potencjał rozbudowy.

Charakterystyka domów kopułowych nie należy do skomplikowanych, podobnie jak sama ich budowa. Nie posiadają bowiem dachu, a ich kształt jest zaokrąglony. W takim budynki nie ma zatem kątów, co wśród większości osób może budzić pewne zdziwienie. Większość z nas jest przecież przyzwyczajona do pomieszczeń w kształcie kwadratu lub prostokąta. Tymczasem budynki kopułowe wywodzą się jeszcze z prehistorii. I jak się okazuje, nie są wcale dziwnym tworem, a praktycznym rozwiązaniem mieszkalnym.

Czy okrągłe domy w Polsce cieszą się zainteresowaniem?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że domy kopułowe, a przynajmniej budynki, które je przypominają, powstawały w Polsce już w latach 60. XX wieku. Były to śmiałe projekty architektoniczne Witolda Lipińskiego. Zalicza się do nich dom igloo we Wrocławiu i stacja meteorologiczna na Śnieżce.

Także w tym samym czasie na warszawskim Okęciu powstawały eksperymentalnie domy kopułowe zwane wówczas potocznie okrąglami. Zaprojektował je Andrzej Iwanicki na zlecenie Spółdzielczego Zrzeszenia Budowy Domów Jednorodzinnych „Zakątek”. Z planowanych 70 budynków powstało jedynie 10, a większość z nich nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Wynika to zapewne z faktu, że wykonano  je w technologii monolitycznej, która pozostawiała wiele do życzenia.

Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że domy kopułowe w dzisiejszych czasach są nie tylko trwałe i solidne, ale także wyróżniają się walorami estetycznymi. Być może dlatego powstaje ich coraz więcej także w Polsce. Póki co w naszym kraju budowane są przeważnie jako obiekty wypoczynkowe bądź obiekty architektoniczne mające stanowić pewną ciekawostkę. Nie brakuje jednak śmiałych pomysłów tworzenia całych osiedli domów kopułowych, które spotkać można m.in. w Skandynawii, a także w Japonii.

Dla kogo dom o konstrukcji kopułowej będzie dobrym rozwiązaniem?

Wydawać się może, że dom kopułowy jako rozwiązanie nowatorskie i nietypowe kosztuje majątek. Tymczasem jak się okazuje, jego budowa jest znacznie tańsza od domów tradycyjnych, dlatego też będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na oszczędnościach. I to nie tylko tych, które wynikają z procesu budowy, ale i późniejszego użytkowania, ponieważ domy kopułowe są energooszczędne.

To jednocześnie świetny wybór dla inwestorów, którzy marzą o oryginalnej zabudowie mieszkalnej, jaka wyróżni się wśród innych budynków jednorodzinnych. Trudno zaprzeczyć, że od wieków to właśnie kula uważana jest za kształt idealny. Wiele mówi się także o lepszej energii i komforcie życia w domach kopułowych. Taki budynek mieszkalny może zatem okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sferę duchową i nie boją się stawiać na nowoczesne budownictwo.

Z jakich materiałów zbudować dom kopułowy?

Dom kopułowy można zbudować w wielu technologiach, co z pewnością stanowi duży plus. W ten sposób łatwiej dopasować realizację projektu do budżetu. Spotkać można się, chociażby z domami kopułowymi ze styropianu. Do ich budowy wykorzystywane jest spienione tworzywo sztuczne, które następnie zostaje pokryte warstwą zbrojonego betonu. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się jednak domy kopułowe z drewna.

Większość osób zastanawia się zapewne, jak wykonać dom kopułowy drewniany? Tymczasem nie jest to tak trudne - wymaga zastosowania konstrukcji gięto-klejonej. Jeszcze inne rozwiązanie to zastosowanie dużego balonu, który pokryty jest pianką poliuretanową. Na takim balonie układane są zbrojenia i wylewany beton przy zastosowaniu metody natryskowej. Co ciekawe, domy kopułowe stworzyć można także z cegły, a nawet z gliny. Coraz częściej spotykane są również domy kopułowe z perlitu, czyli szkła wulkanicznego, choć to rozwiązanie należy do jednych z najdroższych. 

Ile kosztuje wybudowanie domu kopułowego?

Jak już wspomniano, koszt budowy domu kopułowego nie należy do wysokich. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dom kopułowy. Jak się okazuje, szkielet takiego domu można wykonać już za 20 tys. złotych.

Cena zależy oczywiście od powierzchni, niemniej szkielet dwupoziomowego domu kopułowego o powierzchni ponad 130 m² może wynieść ok. 40 tysięcy złotych. 

W porównaniu do budowy domu w technologii tradycyjnej cena jest zatem bardzo niska. Oszczędności wynikają także z mniejszego nakładu prac budowlanych.

Fakt, że dom kopułowy stawiany jest na planie koła, znacząco zmniejsza koszt wylania fundamentów. Brak tradycyjnego dachu także zmniejsza ostateczny koszt inwestycji. Aby poznać całościowy koszt wybudowania domu kopułowego, warto skonsultować się z architektem bądź firmą budowlaną, która realizuje tego rodzaju projekty. Wiele zależy przecież od użytej technologii i zastosowanych materiałów.

Jak urządzić dom w kształcie kopuły?

Wnętrze domu jednorodzinnego w kształcie kopuły może stwarzać pewne wyzwania pod względem aranżacji, tym bardziej że większość z nas przyzwyczajona jest do powierzchni prostokątnych, takie też zazwyczaj są nasze meble: stół, łóżko, kanapa, czy regały. Jak zatem ustawić je na planie okręgu? Z pomocą przychodzą wizualizacje wnętrz domów kopułowych, które proponują gotowe i co najważniejsze, praktyczne rozwiązania.

O czym warto pamiętać przy aranżacji domu w kształcie kopuły? O tym, aby maksymalnie wykorzystać w nim dostępną przestrzeń. Z tego też względu takie domy nie mają zazwyczaj korytarza, a większość pokoi dzieli jedna ściana. Sprawia to, że wnętrza są pełne światła. Osoby, które zastanawiają się, gdzie szukać pomysłów na aranżację domu kopułowego, powinny rozważyć konsultację z architektami lub projektantami wnętrz.

Fakt, że obecnie nie ma wielu tego typu budynków w naszym kraju, sprawia, że niełatwo o znalezienie gotowych inspiracji, chociażby w sieci. Z pomocą przychodzą za to gotowe projekty domów. 

Wady i zalety domów kopułowych

Domy kopułowe mają mnóstwo zalet. Poza omówioną już niską ceną, warto także zwrócić uwagę na możliwości ich przebudowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości dobudować kolejne kopuły mieszkalne, zyskując tym samym dodatkowe pomieszczenia.

Czas budowy także można uznać za duży plus. Wzniesienie kopuł zajmuje średnio 4 miesiące, co w porównaniu z okresem budowania domu, który wynosi nawet do 2 lat, stanowi ogromną różnicę. Dom kopułowy zapewnia także większe bezpieczeństwo, a to z uwagi na dobre właściwości nośne (nie ma mowy o załamaniu czy zerwaniu dachu).

Domy kopułowe przynoszą jednocześnie szereg korzyści ekonomicznych. Straty ciepła są w nich wielkie, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet ok. 50% kosztów na ogrzewaniu. Plusem jest również relacja objętości do powierzchni.

A jakie są wady domów kopułowych? Z pewnością fakt, że nie są one popularne w naszym kraju, może przysporzyć nam nieco trudności przy znalezieniu ekipy budowlanej, która zechce podjąć się realizacji projektu. Osoby, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, muszą zamówić meble na wymiar, co jest dość kosztowne, choć nie zawsze konieczne, wystarczy wstawić w środku budynku ścianki działowe.

Liczyć musimy się także z tym, że nasz dom kopułowy będzie znacznie wyróżniał się spośród innej zabudowy (choć dla wielu osób to zaleta), co może spotkać się z różnymi opiniami.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu kopułowego?

Podstawa to powierzchnia domu. Warto już na początku ustalić, jaki metraż jest dla nas wystarczający. Rozważyć musimy także rodzaj materiału, z jakiego nasz dom ma zostać zbudowany. W większości przypadków nie będziemy mieć jednak na ten temat pojęcia, dlatego najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić na wybór odpowiedniego projektu.

W tym celu warto poradzić się specjalistów. Co istotne, podczas zapoznawania się z kolejnymi ofertami projektów domów kopułowych, sprawdźmy doświadczenie danej firmy w ich realizacji. Dobrze już na początku dopytać się, czy istnieje możliwość późniejszej rozbudowy naszego domu. Być może teraz nie wydaje się to nam konieczne, ale za kilka lat możemy zmienić zdanie na ten temat.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Stropy, balkony, schody
Balkon francuski - co to jest i jak wygląda balkon francuski?
Ogród i Taras
Markizy tarasowe - ceny, montaż i zastosowanie markiz tarasowych
Ocieplenie i izolacja
Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?
Stropy, balkony, schody
Balkon francuski - co to jest i jak wygląda balkon francuski?
Ogród i Taras
Markizy tarasowe - ceny, montaż i zastosowanie markiz tarasowych
Ocieplenie i izolacja
Styrodur - czym jest i kiedy stosuje się styrodur XPS?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
25 lutego 2021 r. Daria Rek

Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?

Domek Brda to dla niektórych z nas symbol dziecięcych, letnich kolonii nad je...

Projekt domu
Dom parterowy czy dom piętrowy?
10 lutego 2021 r. Wojciech Rynkowski

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Niewiele dyskusji na forach budowlanych ma tak wielu uczestników, jak nieustający spór pomiędzy zwolennikami domów partero...

Projekt domu
Projekty domów Premium Home
4 stycznia 2021 r. Daria Rek

Elegancja ukryta w prostocie

Nowoczesna stylistyka, prosta bryła i niepowtarzalny design to bez wątpienia nie jedyne cechy projektów Premium Home. Spra...

Projekt domu
Dom z lokalem usługowym
28 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Dom z lokalem usługowym - czy lokal usługowy w domu to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad urządzeniem lokalu usługowego we własnym domu? Takie roz...

Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
25 lutego 2021 r. Daria Rek

Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?

Domek Brda to dla niektórych z nas symbol dziecięcych, letnich kolonii nad je...

Projekt domu
Dom parterowy czy dom piętrowy?
10 lutego 2021 r. Wojciech Rynkowski

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Niewiele dyskusji na forach budowlanych ma tak wielu uczestników, jak nieustający spór pomiędzy zwolennikami domów partero...

Projekt domu
Projekty domów Premium Home
4 stycznia 2021 r. Daria Rek

Elegancja ukryta w prostocie

Nowoczesna stylistyka, prosta bryła i niepowtarzalny design to bez wątpienia nie jedyne cechy projektów Premium Home. Spra...

Projekt domu
Dom z lokalem usługowym
28 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Dom z lokalem usługowym - czy lokal usługowy w domu to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad urządzeniem lokalu usługowego we własnym domu? Takie roz...