Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie domu. Służy do wykonania elewacji oraz wykończenia ścian jednowarstwowych. Szczególnie popularny jest tynk mineralny baranek, ale wart uwagi jest również tynk typu kornik. Czym różnią się między sobą i który wybrać? Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny? Podpowiadamy!

Tynk mineralny - czym się charakteryzuje?

Stosuje się go często jako tynk do wykańczania elewacji na późniejszych etapach budowy. Spoiwem mieszkanki są cement oraz wapno. Tynki stosuje się od dawna, ale ich receptury wciąż się zmieniają. Prawidłowo nałożone mogą służyć przez wiele lat. Wykazują przy tym wysoką odporność na działanie glonów oraz grzybów. Cechują się również paroprzepuszczalnością oraz atrakcyjną ceną. Do najchętniej stosowanych przez specjalistów należą dwa typy: baranek oraz kornik.

Tynk mineralny – baranek

Tynk mineralny baranek to rodzaj tynku cienkowarstwowego, który stosuje się do wykańczania elewacji ocieplanych. Możesz wykorzystać go również do wykańczania ścian jednowarstwowych. Ten typ tynku kupisz w postaci suchej mieszanki, którą następnie trzeba rozrobić z wodą.

Taki puc mineralny ma zasadowe pH, dzięki czemu jest odporny na bardzo wysokie i niskie temperatury. Nie jest również podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe promieniowanie UV. Aby jego nakładanie było łatwiejsze, do mieszkanki dodaje się polimery.

Po nałożeniu tynk mineralny baranek staje się sztywny i odporny na mikropęknięcia. Nietrudno też pokryć go farbą – pozwala więc osiągnąć dopracowany efekt wizualny.

Tynk mineralny – kornik

Tynk mineralny drapany, nazywany również kornikiem, wpływa znacząco na wygląd całej elewacji. Tego typu tynk różni się bowiem od popularnych tynków strukturalnych. Pozwala uzyskać efekt wyżłobienia, który do złudzenia przypomina sieć kanalików, jaką tworzą owady. Stąd też wzięła się nazwa tynku.

Taki ozdobny rodzaj tynku powinieneś położyć na możliwie gładkim podkładzie. Może być to zaprawa cementowo – wapienna, gipsowa lub betonowa. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, powinieneś poprawnie rozprowadzać zaprawę. W tym celu trzeba wykonywać na przemian ruchy poziome, pionowe, okrężne oraz ukośne. Takie nakładanie tynku nie tylko wpływa na wygląd, ale również zwiększa trwałość wykończenia.

Zaprawa tynkarska – jaką zaprawę tynkarską wybrać? Która najlepsza?

Tynk mineralny - jakie ma właściwości?

Abyś mógł wybrać odpowiedni tynk do Twoich potrzeb, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jakimi parametrami jest on opisywany. Dobór parametrów wpływa na ostateczne właściwości tynku.

  • tynk mineralny - wydajność – pozwala ocenić, jak dużo tynku będziesz potrzebować do pokrycia Twojej elewacji;
  • tynk mineralny - grubość – wpływa na ostateczny wygląd elewacji;
  • tynk mineralny - współczynnik przewodzenia ciepła – wpływa na skuteczność ocieplenia domu;
  • tynk mineralny - ciężar objętościowy – pozwala ocenić wpływ wagi tynku na całą konstrukcję.

Dobór tynku najlepiej jest skonsultować ze specjalistą, który pomoże ocenić, jak dużo będziesz go potrzebować.

Tynk mineralny – cena

Jak dużo kosztuje tynk mineralny? Cena za m2 może różnić się w zależności od parametrów, rodzaju tynku oraz producenta. Na jaki wydatek powinieneś się przygotować?

  • tynk mineralny baranek cena – od 30 do 40 zł za worek 25 kg;
  • tynk mineralny kornik cena – od 35 do 50 zł za worek 25 kg.

Oceniając koszty, które generuje tynk mineralny, powinieneś również przemyśleć, jak wysoka będzie cena robocizny. Koszt robocizny przeliczany jest na metry kwadratowe i wynosi od 20 do 30 zł/m2.

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Rodzaje tynku mineralnego

Zanim zdecydujesz się na konkretny tynk, powinieneś poznać najczęściej wybierane na rynku typy.

Tynk cienkowarstwowy mineralny dostępny jest bowiem w wielu wariantach, które różnią się parametrami oraz pozwalają uzyskać różnorodne efekty wizualne.

Tynk mineralny gładki

Tynk mineralny gładki powala wykonać regularną oraz gładką wyprawę tynkarską na zewnątrz budynku. Najbardziej przypomina z wyglądu tradycyjny tynk cementowo – wapienny. Biały, gładki tynk mineralny wykorzystywany jest do systemów ociepleń.

Tynk mineralny drapany

Tynk drapany może być stosowany jako warstwa podkładowa pod końcowe wyprawy dekoracyjne oraz gładzie tynkarskie. Nadaje się świetnie do nakładania ręcznego, jako warstwa wyrównawcza dla słabszych podłoży o wyższej chłonności.

Tynk mineralny gotowy

Tynk gotowy to rodzaj tynku mokrego, który nie wymaga rozrabiania. Możesz od razu nakładać go na ściany.

Tynk mineralny modelowany

Tynk modelowany stosowany jest do wykonywania dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich wewnątrz i na zewnątrz budynków. Jak wskazuje jego nazwa, tynk ten pozwala na modelowanie różnych nietypowych struktur na powierzchni tynku. Z jego pomocą da się nawet odwzorować strukturę oraz kolor drewna.

Tynk mineralny drobnoziarnisty

Drobnoziarnisty tynk mineralny pozwala uzyskać efektowną, białą strukturę, która wyróżnia się wysokim stopniem białości. Nie wymaga więc dodatkowego malowania. Jest łatwy w rozprowadzaniu oraz obróbce.

Jaki tynk elewacyjny wybrać? Co trzeba wiedzieć?

Tynk mineralny

Tynk mineralny – kolory

Najpowszechniej znanym i najczęściej wybieranym jest tynk mineralny biały. Poza nim dostępny jest jeszcze tynk mineralny szary. Jeśli nie chcesz dodatkowo malować elewacji po położeniu tynku, możesz zdecydować się też na tynk mineralny barwiony.

Tynk mineralny zewnętrzny i wewnętrzny - gdzie najlepiej sprawdzi się zastosowanie tynku mineralnego?

Tynk zewnętrzny mineralny najczęściej traktowany jest jako tynk mineralny elewacyjny. Z jego wykorzystaniem możesz wykonać dobrze wyglądającą elewację, ale nie tylko. Na rynku znajdziesz również tynk mineralny do wewnątrz. Taki tynk możesz wykorzystać na ściany jednowarstwowe. 

Który rodzaj tynku będzie lepszy? Wybierając pomiędzy „barankiem” a „kornikiem”, warto brać pod uwagę lokalizację budynku. Jeśli znajduje się on w miejscu, w którym elewacja będzie bardzo narażona na zanieczyszczenia, lepszym rozwiązaniem będzie wybór baranka. Jest on bowiem dużo łatwiejszy w czyszczeniu. Żłobienia w „korniku” mogą również przyczynić się do tego, że na elewacji pojawią się zacieki.

Czym jest tynk renowacyjny i jak go położyć na zawilgocone ściany?

Jak nakładać tynk mineralny?

Tynk mineralny możesz położyć samodzielnie, jednak wcześniej powinieneś dowiedzieć się, jak to zrobić poprawnie. Jak położyć tynk mineralny?

Krok 1 - przygotowanie podłoża pod tynk mineralny

Najpierw powinieneś odpowiednio przygotować podłoże. Podkład pod tynk mineralny rozprowadza się na wcześniej oczyszczone z kurzu oraz brudu ściany. Po wyschnięciu podkładu możesz zacząć układać tynk.

Krok 2 – nakładanie tynku

Kiedy grunt pod tynk mineralny wyschnie, za pomocą elektronicznego mieszadła wymieszaj tynk z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta i odczekaj 30 min. Później wymieszaj tynk ponownie.

Tynk rozprowadza się równo oraz w miarę cienko. Po nałożeniu pierwszej warstwy powinieneś odczekać 12 godzin.

Przy kolejnej warstwie musisz zadbać o odpowiedni wzór. Łatwiej zrobić to, jeśli zdecydowałeś się na tynk mineralny baranek. Nakładanie baranka nie powinno sprawić Ci trudności. Tynk mineralny kornik jest bardziej wymagający pod tym względem, więc jego nakładanie warto zlecić doświadczonym budowlańcom.

Krok 3 – wykończenie tynku mineralnego

W celu przedłużenia trwałości tynku powinieneś odpowiednio zabezpieczyć jego powierzchnię. Możesz do tego wykorzystać lakier lub wosk zabezpieczający. Kolejna warstwa może być również kolorowa. 

Czy tynk mineralny można nakładać pistoletem? Pistolet do nakładania tynku bardzo dobrze sprawdza się, jeśli wykańczasz elewację. W tym celu wybierz specjalny tynk mineralny natryskowy. Pamiętaj jednak, że dopracowany wygląd oraz odpowiednią strukturę uzyskasz tylko wtedy, jeśli zdecydujesz się na użycie ręcznej packi.

Gładź tynkowa – kiedy i jak ją położyć?

Tynk mineralny czy silikonowy - który będzie lepszy?

Jeśli wciąż jesteś na etapie wybierania tynku, powinieneś zastanowić się, co będzie lepsze: tynk mineralny czy tynk silikonowy?

Jeśli zależy Ci na tym, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych, powinieneś postawić na tynk silikonowy. Jeśli natomiast chcesz zwiększyć „oddychalność” ściany, wybierz tynk mineralny.

Tynk mineralny - jak pomalować tynk mineralny i czy to konieczne? 

Zastanawiasz się, czy tynk mineralny trzeba malować? Tak, jest to konieczne. Maluje się nie tylko tynki białe, ale również barwione w masie. Malowanie pozwala zniwelować różnice kolorystyczne oraz zwiększa żywotność tynku. Farba na tynk mineralny chroni przed nadmiernym brudzeniem się ścian oraz chroni przed pojawieniem się wykwitów solnych.

Jaka farba na tynk mineralny będzie najlepsza? 

Dobrym wyborem będą farby silikatowe, silikonowe lub akrylowe. Ich kolor musi być dopasowany do wymagań przepisów budowlanych.

Farba elewacyjna – silikonowa czy akrylowa? Jaka farba elewacyjna będzie najlepsza?

Jak pomalować elewacje z baranka?

Powinieneś malować całą ścianę naraz. Pomoże to zachować spójność oraz wysoką estetykę. Ochroni również przed pojawianiem się brzydkich linii.

Kiedy malować tynk mineralny?

Zwykle robi się to od razu po wyschnięciu gładzi gruntującej. Malowanie można powtarzać raz na jakiś czas, aby odświeżyć budynek.

Kiedy malować tynk mineralny?

Najlepiej zrobić to w letni, słoneczny dzień, aby farba stosunkowo szybko wyschła.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij