Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Żaluzje okienne - zewnętrzne czy wewnętrzne? Na jakie się zdecydować?

Żaluzje okienne - zewnętrzne czy wewnętrzne? Na jakie się zdecydować?

Żaluzje okienne pełnią wiele funkcji – osłaniają wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, zabezpieczają dom przed nagrzewaniem się, ale także dopełniają wystrój i mają duże znaczenie dla charakteru pomieszczenia. Na rynku dostępne są żaluzje okienne w wersji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Które rozwiązanie okaże się lepsze? Na co należy zwrócić uwagę wybierając żaluzje?

Klasyczny dworek na przedmieściach, nowoczesny i energooszczędny dom w sercu miasta, a może stylowa willa – niezależnie od tego, jaki projekt domu wybierzemy, pamiętajmy, że dobry plan to dopiero początek.

Dużym wyzwaniem okaże się także wykończenie wnętrza i nadanie mu indywidualnego charakteru, tak, żeby dom był nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny. Kreatywną przygodą może być między innymi wybieranie żaluzji okiennych, które ostatnio wracają do łask. Lepsze okażą się żaluzje wewnętrzne czy zewnętrzne?

Żaluzje okienne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Chociaż nasz kraj znajduje się w klimacie umiarkowanym, a słonecznych dni w roku nie jest dużo, to nie da się ukryć, że w upalne, letnie miesiące bardzo przydają się żaluzje okienne. Jakie wybrać, żeby spełniały wszystkie oczekiwania inwestorów, były praktyczne, dobrze komponowały się z wystrojem wnętrza i chroniły przed światłem oraz nagrzewaniem się pomieszczeń?

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Z całą pewnością warto w nie zainwestować, ponieważ zdecydowanie podnoszą komfort mieszkania – niezależnie od tego, czy są to wewnętrzne, czy zewnętrzne żaluzje okienne.

Żaluzje okienne zewnętrzne – charakterystyka i funkcje

Zewnętrzne żaluzje okienne chronią wnętrze domu przed hałasami, promieniowaniem słonecznym, ale także wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, zapewniając domownikom maksymalny komfort. W sprzedaży mamy wiele rodzajów żaluzji okiennych zewnętrznych – elewacyjne, nadstawne, a do najpopularniejszych należą modele montowane podtynkowo, co pozwala ukryć mechanizm i dopasować żaluzje do nieruchomości utrzymanych w różnych stylach.

Nowoczesne żaluzje zewnętrzne to produkty wielofunkcyjne – nie tylko chronią pomieszczenia przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale także obniżają poziom hałasu. Na rynku znajdziemy też żaluzje o właściwościach antywłamaniowych – są odporne na uszkodzenia i trudne do sforsowania. Ich uzupełnienie będzie stanowić monitoring domu, który zapewnia bezpieczeństo.

Żaluzje okienne wewnętrzne – charakterystyka i funkcje

Żaluzje okienne wewnętrzne przez wiele lat święciły tryumfy w polskich domach, żeby później ustąpić miejsca innym rodzajom przysłon – roletom. Obecnie jednak wracają do łask i stają się bardzo modnym elementem wystroju wnętrza. Na rynku dostępne są między innymi klasyczne modele aluminiowe, żaluzje plisowane, drewniane oraz dostosowane do okien dachowych, które można zastosować np. w sypialni na poddaszu.

Poziome lamele pozwalają precyzyjnie dozować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, co sprawia, że wnętrze jest dobrze chronione przed nadmiernym promieniowaniem. Żaluzje wewnętrzne mogą też korespondować ze stylem, w jakim zostało urządzone pomieszczenie.

Rodzaje żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych

Żaluzje okienne antywłamaniowe to rozwiązanie, które zyskuje wielu zwolenników. Ich skuteczność ocenia się w skali RC od 1 do 6. Rolety o najwyższej klasie RC są uznawane za najbezpieczniejsze – zapewniają niemal 100% ochronę przed sforsowaniem. Na rynku są dostępne zarówno ręczne, jak i żaluzje sterowane elektrycznie

Dużą popularność zyskują również żaluzje okienne dzień noc – modele wewnętrzne, które pozwalają dozować ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Działają na zasadzie naprzemiennie ułożonych pasów przezroczystego oraz ciemniejszego materiału, które możemy przesuwać.

Tego typu nowoczesne żaluzje okienne są bardzo uniwersalne i sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach. Żaluzje okienne wewnętrzne dzień noc znajdują zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ale również biurach czy przestrzeni komercyjnej.

Innym rodzajem przysłon okiennych są żaluzje plisowane, które charakteryzują się tym, że mogą być umieszczone w dowolnej części okna. Żaluzje można swobodnie przesuwać, dopasowując ich miejsce do tego, gdzie aktualnie znajduje się słońce. Na rynku dostępne są modele standardowe oraz zaciemniające.

Przyeczytaj także: Rolety podtynkowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć?

Na co zwracać uwagę wybierając żaluzje okienne zewnętrzne i wewnętrzne?

Decydując się na żaluzje do domu lub mieszkania, musimy sprawdzić przede wszystkich ich walory użytkowe – czy będą stanowić dobrą ochronę przed światłem, zaciemniać pomieszczenia, izolować od hałasu, a także pasować do wnętrza. Nie wszystkie te warunki muszą być spełnione – wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora.

Osoby mieszkające na przedmieściach lub na wsi, w miejscu, w którym ruch jest niewielki, nie muszą inwestować w żaluzje chroniące przed hałasem. Z kolei właścicielom nieruchomości położonych w zacienionym miejscu, np. w pobliżu wysokich drzew, nie zawsze będzie zależeć na ochronie przed słońcem. Wybór żaluzji powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb.

Żaluzje okienne zewnętrzne i wewnętrzne – materiał wykonania

Na rynku znajdziemy żaluzje okienne wykonane z różnych materiałów. Zacznijmy od przysłon zewnętrznych – te muszą być wyjątkowo odporne na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy niska temperatura. Właśnie dlatego powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, np. aluminium lub tworzywa sztucznego.

Bardziej zaawansowane technologicznie są żaluzje antywłamaniowe, które wyposażono w system zabezpieczeń przed sforsowaniem. Wszystkie elementy mechanizmu powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję.

Z co z przysłonami wewnętrznymi? Lepsze tradycyjne żaluzje okienne aluminiowe czy nowoczesne modele drewniane? Wszystko zależy od zasobności portfela inwestora, ale także stylu, w jakim jest utrzymane pomieszczenie. Żaluzje okienne wewnętrzne aluminiowe są z całą pewnością tańsze i sprawdzają się w łazienkach, kuchniach czy przestrzeni biurowej. Można je łatwo utrzymać w czystości. Na rynku znajdziemy żaluzje aluminiowe dostępne w wielu kolorach, co ułatwia dopasowanie modelu do wnętrza.

Z kolei żaluzje okienne drewniane to hit ostatnich sezonów – niezwykle modny dodatek, który sprawdzi się w domach utrzymanych w stylu skandynawskim. Naturalny materiał, z którego są wykonane (np. bambus), sprawia, że żaluzje ocieplają wnętrze, które staje się bardziej przytulne. Na rynku dostępne są również żaluzje okienne wewnętrzne materiałowe, np. w formie wspomnianej wcześniej plisy.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Współczynnik przenikania ciepła okna - co jest istotne dla izolacyjności okna?

Kiedy warto zamontować żaluzje okienne?

Przysłony okienne mają za zadaniem kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia i chronić je przed nadmiernym nagrzewaniem się, co ma ogromne znaczenie w miesiącach letnich. Żaluzje znakomicie uzupełniają też wystrój wnętrza, warto się na nie zdecydować nawet wtedy, gdy nie mamy problemu ze zbyt dużym nasłonecznieniem pomieszczeń.

Wybór odpowiednich przysłon okiennych może wpłynąć na charakter wnętrza, sprawiając, że stanie się ono przytulne, przyjazne i zapewnia prywatność. Warto je zamontować również wówczas, gdy chcemy osłonić się od spojrzeń przechodniów.

Montaż żaluzji okiennych zewnętrznych i wewnętrznych – samodzielnie czy z fachowcem?

Zarówno żaluzje wewnętrzne, jak i zewnętrzne można założyć samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jak zamontować żaluzje okienne zewnętrzne? Rozpoczynamy od montażu pionowych prowadnic – przykręcamy je do otworu okiennego. Następnym krokiem zakładania żaluzji okiennych będzie montaż rury nawojowej – w tym celu wsuwamy na nią koło nawojowe i łożysko z jednej strony, a z drugiej – koło nawojowe, łożysko oraz kołowrotek.

Następnie przykręcamy kątowniki mocujące. Kolejnym etapem montażu przysłon zewnętrznych jest przygotowanie pióra rolety. W tym celu należy zdjąć ostatnią listwę pióra i wywiercić w niej dwa otwory po obu stronach – około 5 cm od końca listwy. Następnie należy wsunąć ją z powrotem w pióro.

Kolejnym krokiem będzie montaż rury nawojowej w kasecie, a potem montaż kołowrotka i korbki. Teraz przyszedł czas na wsunięcie pióra rolety w prowadnicę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować żaluzji, skorzystajmy z pomocy fachowców.

Nie przegap: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Ile kosztują żaluzje okienne wewnętrzne i zewnętrzne?

Żaluzje okienne mają zróżnicowane ceny – wszystko zależy od rodzaju przysłon, ich parametrów i właściwości. W przypadku żaluzji okiennych zewnętrznych ceny zaczynają się już kilkuset złotych. Modele antywłamaniowe mogą z kolei kosztować od 1000 złotych wzwyż.

Z całą pewnością ceny żaluzji okiennych zewnętrznych są wyższe niż modeli wewnętrznych. Przysłony wewnętrzne aluminiowe zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Osoby, które chcą kupić tanie żaluzje okienne, powinny także rozważyć modele plisowane – mają dobry stosunek funkcjonalności do ceny. Żaluzje okienne tego typu gwarantują ochronę przed światłem i nie są drogie.

Konserwacja żaluzji okiennych zewnętrznych i wewnętrznych

Jak czyścić żaluzje okienne, żeby zawsze prezentowały się nienagannie? W przypadku modeli wewnętrznych warto regularnie przecierać je w kurzu specjalną miotełką, a raz na jakiś czas umyć wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu. A jak wyczyścić żaluzje okienne zewnętrzne?

Jeśli są zasilane elektrycznie, należy najpierw wyłączyć je z sieci. Pierwszym krokiem będzie usunięcie zanieczyszczeń mokrą szmatką. Bardziej oporne zabrudzenia można potraktować myjką ciśnieniową, należy jednak robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić konstrukcji. Zaleca się również mycie uszczelek i smarowanie ich specjalnymi impregnatami – warto wykonać to raz w roku.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij