Czujnik zmierzchu – co to jest i jak podłączyć czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu to urządzenie, które przydać może się na każdej posesji. Dzięki niemu Twój dom, a także teren wokół niego będzie oświetlony wtedy, kiedy jest to niezbędne, czyli po zmierzchu. Jednocześnie to rozwiązanie energooszczędne i w pełni zautomatyzowane. Jak dokładnie działa czujnik zmierzchu i kiedy warto w niego zainwestować?

Czujnik zmierzchu – co to jest i jak podłączyć czujnik zmierzchu? - zdjęcie 1

Wybrałeś projekt domu z ogrodem, a teraz zastanawiasz się, jak zagospodarować Twoją posesję? Z pewnością musisz mieć na względzie oświetlenie zewnętrzne, które znacząco podnosi funkcjonalność. Podczas jego wyboru, warto przyjrzeć się bliżej oświetleniu z czujnikiem zmierzchu. Sprawdź, jakie zalety przynosi.

Czujnik zmierzchu - co to jest?

Czujnik zmierzchu to urządzenie, które pozwala na automatycznie zapalanie i gaszenie światła w chwili, kiedy jest to potrzebne. Najczęściej oznacza to, że światło zapalone zostaje, gdy zapada zmrok i gaśnie wraz z początkiem dnia, kiedy słońca oświetla cały teren.

Jak działa czujnik zmierzchu? Podstawę jego działania stanowi fotokomórka. Na rynku dostępnych jest wiele typów fotokomórek, ale technologia stojąca za nimi jest taka sama, ponieważ wykorzystują one półprzewodniki do sterowania prądem elektrycznym. Gdy półprzewodnik zostanie wystawiony na określony poziom światła, prąd zaczyna płynąć i oprawa zostaje wyłączona.

Niektóre czujniki fotokomórek są regulowane, co pozwala wybrać poziom światła, który aktywuje półprzewodnik. Gdy wieczorem gaśnie światło, przepływ ustaje i urządzenie się włącza. Pozwala to na uzyskanie strumienia świetlnego od zmierzchu do świtu.

Ponieważ fotokomórki wykrywają poziomy światła otoczenia, automatycznie dostosowują się do zmian sezonowych. Skutkuje to bezobsługową energooszczędnością, a także zapewnia bezpieczeństwo wieczornego włączania światła w celu odstraszenia intruzów.

Fotokomórki są najczęściej podłączane na stałe za pomocą napięcia liniowego 120-277 V, w celu sterowania całym obwodem elektrycznym, który obsługuje zewnętrzne oprawy LED. Istnieją również fotokomórki, które wkręca się w gniazda żarówek, dzięki czemu prawie każda oświetlenie zewnętrzne domu może stać się systemem oświetlenia od zmierzchu do świtu. Różnica polega na tym, że w każdym gniazdku trzeba zainstalować fotokomórkę. 

To może Cię zainteresować: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Czujnik zmierzchu - rodzaje i ich zastosowanie

Czujnik zmierzchu może występować w wielu rodzajach. Jego wybór powinien być podyktowany potrzebami domowników. Oto kilka propozycji, które możesz rozważyć:

  • światłoczuły czujnik podstawowy - to najprostsze urządzenie tego typu, które reaguje na zmianę natężenia światła. Na ogół nie posiada on opóźniacza czasowego, dlatego też uruchamia się w chwili, gdy wykryje niskie natężenia światła.
  • czujnik zmierzchu z wyłącznikiem czasowym - to praktyczny wybór, ponieważ czujnik posiada tzw. opóźniacz czasowy, dzięki czemu urządzenie nie włącza się w chwili krótkotrwałego podświetlenia (chociażby przez światło rzucane przez reflektory auta).
  • czujnik zmierzchu z timerem - uchodzi za jeden z najlepszych czujników ruchu. Większość urządzeń tego rodzaju ma wbudowany zegar, co pozwala na rozpoczęcie jego pracy od wyznaczonej godziny. Możliwe jest jednocześnie ustawienie pory, o której urządzenie ma zakończyć działanie. To funkcjonalny wybór, ponieważ w większości przypadków nieustanne działanie oświetlenia zewnętrznego nie zawsze będzie konieczne.
  • czujnik zmierzchu z sondą - umieszczony jest w sondzie i wyposażony w długi kabel przyłączeniowy. Posiada także wbudowany regulator czasowy. 

Czujnik zmierzchu - zewnętrzny i wewnętrzny

Czujnik zmierzchu zewnętrzny to urządzenie zdecydowanie bardziej popularne. Zazwyczaj nie ma konieczności montowania go wewnątrz domu czy też innych pomieszczeń. Czujnik zmierzchu zamontować można na dowolnej posesji - zarówno w prywatnym ogrodzie, czy też na terenie firmy. 

Dowiedz się: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Na co zwrócić uwagę wybierając czujnik zmierzchu?

Każdy czujnik zmierzchu posiada określone parametry. To właśnie one mają istotne znaczenie dla jego funkcjonalności i wydajności. Na które z nich musisz zwrócić uwagę? Będzie to:

  • zasilanie - większość czujników zmierzchu, która jest stosowana na użytek domowy, zasilana jest pod 230 V i będzie to wystarczający wybór, gdy szukasz czujnika do swojego ogrodu. Na rynku występują także czujniki zmierzchu 12 V czy 24 V.
  • zakres temperatury - ten parametr informuje o tym, przy jakich temperaturach czujnik zmierzchu będzie działał prawidłowo. Czujniki zmierzchu powinny działać w temperaturze od -25 do +50 stopni Celsjusza i wydaje się optymalnym wyborem na polskie warunki pogodowe.
  • stopień ochrony przed wilgocią - wilgoć może mieć wpływ na pracę czujnika zmierzchu. Przed jego zakupem sprawdź zatem ten parametr. Oznaczony jest symbolami IP i cyfrą. Za dobry wybór uznaje się czujnik, który posiada oznaczenie IP65.
  • zakres działania - to jeden z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę. Informuje o tym, jaka wartość natężenia światła sprawi, że czujnik zostanie włączony lub wyłączony. Najbardziej zaawansowane czujniki mają czułość wynoszącą ponad 15000 lx. 
  • wartość opóźnienia - standardowa wartość opóźnienia czujników zmierzchu to od 15 do 30 sekund
  • prąd obciążenia - chroni urządzenie przed wzrostem napięcia. Najlepsze czujniki wyposażone są w prąd obciążenia, które wartość wynosi 20A.

Ile kosztuje czujnik zmierzchu?

Cena czujnika zmierzchu zależy od stopnia zaawansowania urządzenia. Najprostsze modele kosztują nawet ok. 25 złotych. Te bardziej zaawansowane kupisz zaś za ok. 50-60 złotych. Najlepsze czujniki zmierzchu to koszt nawet do 200 złotych

Jak podłączyć czujnik zmierzchu krok po kroku?

Jak podłączyć czujnik zmierzchu? Nie jest to zadanie trudne, dlatego większość osób będzie w stanie wykonać je samodzielnie. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku!

  1. Wyłącz zasilanie w obwodzie elektrycznym - aby to zrobić, musisz przestawić wybrany bezpiecznik do pozycji „wyłącz”. Jeśli nie jesteś pewien, który bezpiecznik powinieneś wyłączyć, możesz na wszelki wypadek wyłączyć wszystkie.
  2. Sprawdź podłączenie oprawy - zdejmij klosz, a następnie włącz na chwilę bezpieczniki i sprawdź, czy aby na pewno podłączenie jest prawidłowe. Zweryfikujesz to po kolorach kabli: niebieski przewód powinien być podłączony do N, brązowy do L, a zielono-żółty do PE.
  3. Podłącz czujnik do instalacji domowej - sprawdź, jak wygląda schemat czujnika zmierzchu i na jego podstawie podłącz go do instalacji. Czujnik zmierzchu także będzie posiadał kable w trzech opisanych wyżej kolorach. Wystarczy, że je do siebie dopasujesz. Pamiętaj jednak, aby przewody łączyć za pomocą kostek elektrycznych.
  4. Wprowadź kabel przyłączeniowy do oprawy - jeśli otwór już istnieje, to zadanie masz ułatwienie. Kiedy go nie ma, musisz najpierw wykonać otwór. Teraz pora na zamontowanie czujnika. Powinien znaleźć się on niedaleko oprawy, jednak nie na tyle blisko, aby nie padało na niego światło oprawy. Ponadto, przewody również nie powinny dotykać źródła światła.
  5. Sprawdź działanie czujnika zmierzchu - w końcu przychodzi czas na włączenie bezpieczników i sprawdzenie, czy wszystko działa poprawnie. Po weryfikacji załóż klosz.

Przeczytaj nasz artykuł: Jakie dodatkowe obiekty możemy umieścić na działce?

Czujnik zmierzchu a czujnik ruchu - różnice

Czujnik zmierzchu bywa mylony z czujnikiem ruchu, w praktyce są to jednak zupełnie inne urządzenia. Podczas gdy czujnik zmierzchu reaguje na poziom natężenia światła, czujnik ruchu działa wyłącznie na ruch. Oznacza to zatem, że to drugie urządzenie włącza się wtedy, kiedy wykryje jakikolwiek ruch.

Łatwo się jednak domyślić, że działanie czujnika ruchu w trakcie dnia rzadko kiedy ma sens. Właśnie dlatego na rynku dostępne są urządzenia, które określa się jako czujnik zmierzchu i ruchu w jednym. Z pewnością czujnik zmierzchu i ruchu to wybór najbardziej praktyczny, który zwiększy bezpieczeństwo domowników, ale i zapewni im optymalną funkcjonalność. Przyda się, chociażby, gdy chcesz wjechać na podjazd do domu, a zmrok już dawno zapadł.

Czy warto zainwestować w czujniki zmierzchu w domu?

Czujnik zmierzchu w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia poruszanie się po posesji po zmroku. To urządzenie odstrasza również włamywaczy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo domownikom, ale i chroniąc przed kontuzjami, do których mogłoby dojść, gdy będziesz poruszać się po omacku w ciemności.

Nie ulega zatem wątpliwości, że okaże się urządzeniem niezwykle przydatnym. Wydaje się jednak, że najwięcej korzyści przynosi zakup czujnika zmierzchu i ruchu w jednym.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij