Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Zbiornik retencyjny – co to jest i czy warto inwestować w zbiornik retencyjny na deszczówkę?

Zbiornik retencyjny – co to jest i czy warto inwestować?

Zbiornik retencyjny można aktualnie zobaczyć na wielu przydomowych działkach. Służy do gromadzenia i zbierania wód opadowych, a to jednocześnie przyczynia się do powstania sporych oszczędności oraz pomaga w spełnieniu ekologicznego obowiązku. Sprawdź, czy warto inwestować w zbiornik retencyjny na deszczówkę oraz, czy możesz liczyć na jakiekolwiek dofinansowanie.

Zmiany klimatyczne, mała ilość opadów i susza, powodują, że coraz częściej martwimy się ewentualnym brakiem wody w wodociągach. Na szczęście decydując się na budowę domu jednorodzinnego, możesz zacząć samodzielnie zbierać wodę deszczową, którą wykorzystasz, chociażby do podlewania roślin czy spłukiwania toalety. Tanio i oszczędnie.

Zbiornik retencyjny — co to takiego?

Za zbiornik retencyjny na działce uważa się zarówno zwykły zbiornik, beczkę umieszczoną przy rurze spustowej, oczko wodne, rabatę czy też zbiornik naziemny lub podziemny gromadzący wodę z całego dachu. Wszystkie wyżej wymienione instalacje wchodzą w skład tzw. małej retencji i służą do zbierania wody opadowej.

Woda zebrana w ten sposób może posłużyć do utrzymania i pielęgnacji ogrodu, do spłukiwania wody w toalecie, ale też do rozsączania na łące kwietnej lub uzupełniania oczka wodnego. W zależności od złożoności instalacji deszczówka może być pozyskiwana z rynny, balkonów czy tarasów.

Zanim zdecydujesz się na założenie takiej instalacji, warto, abyś na początku zastanowił się, jak działa zbiornik retencyjny. Sposób zbierania wody zależy bowiem od tego, czy decydujesz się na zbiornik naziemny — wtedy pojemnik montujemy bezpośrednio pod rynną, z której kapie deszczówka, czy zbiornik podziemny, który jest już złożoną instalacją.

Zbiornik retencyjny na deszczówkę — czy to dobry pomysł?

Polska na tle innych krajów Europy dysponuje jednym z najmniejszych zasobów wodnych. Według statystyk ponad 70% wód opadowych w naszym kraju nie jest w żaden sposób gromadzonych, a co za tym idzie – w ponowny sposób wykorzystywanych. Chcąc zapobiec niezwykle czarnym scenariuszom, które zakładają, że pewnego dnia w naszych kranach zabraknie wody, warto zacząć od własnego podwórka i pomyśleć o założeniu zbiornika retencyjnego.

Zanim zdecydujesz się na zakup zbiornika, zastanów się, w jaki sposób chcesz wykorzystywać zebraną wodę. W dużej mierze od tego zależy sposób instalacji oraz zastosowany schemat zbiornika retencyjnego. Dodatkowo powinieneś zweryfikować jaką pojemność powinien mieć zbiornik retencyjny na deszczówkę. Obliczenia muszą obejmować również powierzchnię zlewni dachu oraz współczynnik spływu.

Zanim jednak zaczniesz wykonywać jakiekolwiek obliczenia lub też prosić o pomoc fachowca, zastanów się, jaka jest średnia ilość zużycia wody poszczególnych urządzeń w Twoim domu.

Dla przykładu:

 • woda ze spłuczką zużywa 8760 l/rok,
 • pralka - 3650 l/rok,
 • mycie samochodu - 700 l/rok,
 • podlewanie ogrodu wężem ogrodowym - 100 - 300 l/rok/m2

Wypisz wszystkie urządzenia, które działają w Twoim domu i oblicz zużycie.

Zobacz też: Wiercenie studni – cena za wykonanie i aktualny cennik wiercenia studni głębinowych

Przydomowy zbiornik retencyjny — rodzaje

Możemy rozróżnić trzy rodzaje zbiorników retencyjnych wykorzystywanych w przydomowych ogródkach. Są to:

 • zbiorniki retencyjne podziemne,
 • zbiorniki retencyjne nadziemne,
 • zbiorniki retencyjne otwarty.

Każdy z nich zbiera wodę w nieco inny sposób, wymaga mniejszych lub większych nakładów finansowych oraz pozwala w inny sposób wykorzystywać zgromadzoną deszczówkę.

Zbiornik retencyjny podziemny, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pod powierzchnią ziemi (może być umieszczony w piwnicy), dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Dodatkowo nie zajmuje powierzchni posesji, co może być ogromną zaletą zwłaszcza w przypadku niewielkich działek. Zbiornik podziemny z reguły jest znacznie większy niż ten naziemny, a co za tym idzie: musi być wykonany z wytrzymałego materiału. Dodatkowo wyposażony jest w specjalne filtry, pompę oraz podzespoły umożliwiające rozprowadzanie wody na dużej powierzchni. Wraz ze zbiornikiem podziemnym można wykonać studnię chłonną, drenaż czy też specjalne skrzynki rozsączające. 

Zbiornik retencyjny podziemny

Zbiornik retencyjny nadziemny to często zwyczajna beczka postawiona pod rynną, z której można pobierać wodę do konewki czy wiaderka. Taki system nie wymaga złożonych instalacji, a objętość zbiornika rzadko kiedy przekracza 100-300 l. Decydując się na zbiornik nadziemny, pamiętaj, aby był wykonany z tworzywa odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Wbrew pozorom ważny będzie również kolor samego zbiornika. Ciemny kolor, nie będzie przepuszczać promieni słonecznych, a to powstrzyma rozwój bakterii.

Zbiornik retencyjny naziemny

Zbiornik retencyjny otwarty to wszelkiego rodzaju oczka wodne czy też rabaty deszczowe. Sposób ich wykonania w dużej mierze zależy jedynie od Twoich indywidualnych upodobań.

Zbiornik retencyjny otwarty

Budowa zbiornika retencyjnego

Budowa zbiornika retencyjnego nie powinna być niczym skomplikowanym, pod warunkiem, że zdecydujesz się na zbiornik nadziemny. Wtedy często wystarczy zastosować prosty mechanizm, aby bez przeszkód zbierać deszczówkę. ” Schody”, o których mówi tak wielu inwestorów, mogą się jednak zacząć dopiero przy planowaniu i budowaniu zbiornika podziemnego.

W takiej sytuacji możesz spróbować samodzielnie zbudować całą instalację lub skorzystać z gotowych zestawów. Te najczęściej wyposażone są we wszystkie podstawowe elementy, takie jak:

 • zbiornik o wybranym przez inwestora kształcie oraz objętości,
 • pokrywę,
 • rurę wznoszącą,
 • pompę,
 • oraz filtr koszowy.

W zależności od wybranego zestawu koszt gotowej instalacji może wynosić nie mniej niż 3500 zł.

Zbiornik retencyjny — z czego można wykonać?

Prosty zbiornik naziemny najczęściej wykonany jest tworzywa sztucznego np. z polietylenu. Materiał ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, jest neutralny fizjologicznie oraz wykazuje się dużą odpornością na ścieranie.

Jeśli myślisz o małej retencji otwartej, to tak naprawdę możesz wykonać ją z wielu materiałów, nawet opony czy wanny. Sposób budowy oraz rodzaj wykorzystanego tworzywa w dużej mierze zależy od wymiarów działki czy efektu, który chcemy osiągnąć.

Osoby, które planują założyć zbiornik podziemny, powinni pomyśleć o trwałych surowcach, które spełnią swoje zadanie w systemach kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Przykładem może być zbiornik retencyjny betonowy, wykonany z modułów, które można skonfigurować pod własne potrzeby.

Zbiornik retencyjny a prawo budowlane

Zgodnie z przepisami, zbiornik retencyjny może zostać postawiony na naszej działce po uzyskaniu pozwolenia lub zgłoszenia. Jeszcze do niedawna, zgodnie z Prawem budowlanym bez pozwolenia, mogliśmy zbudować jedynie oczko wodne. A co z pozostałymi zbiornikami?

Zbiornik retencyjny na deszczówkę — pozwolenie

Prawo budowlane w art. 29 ustawy stanowi o tym, że każdy zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3 nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę i wystarczające będzie jedynie zgłoszenie. Ustawa niestety nie mówi wprost o zbiornikach na deszczówkę. Firmy zajmujące się budową oraz instalacją zbiorników retencyjnych mówią więc o tym, aby przed rozpoczęciem inwestycji, indywidualnie zasięgnąć opinii regionalnego zarządu gospodarki wodnej.

Te dylematy dotyczą jednak jedynie zbiorników podziemnych. Naziemne instalacje na szczęście nie potrzebują pozwolenia wodnoprawnego. Zbiornik retencyjny nadziemny nie wymaga wykonywania prac budowlanych dlatego w tym wypadku wystarczy samo zgłoszenie. 

Więcej informacji: Pozwolenie wodnoprawne - kto je wydaje i co warto wiedzieć o prawie wodnym?

Zbiornik retencyjny — dotacje

Zbiorniki retencyjne stały się bardzo popularne m.in. dzięki rządowemu wsparciu. Program „Moja woda” powstał z myślą o tym, aby w jak największym stopniu zminimalizować zjawisko suszy w Polsce i przekonać właścicieli domów jednorodzinnych do budowy tzw. małej retencji.

Dofinansowanie w formie dotacji może zostać wykorzystane na pokrycie 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, wchodzących w skład przedsięwzięcia na kwotę do 5000 zł.

Na koszty kwalifikowane składają się: zakup, dostawa, montaż, budowa oraz uruchomienie, instalacji:

 • do zebrania wód opadowych (w tym roztopowych) z powierzchni nieprzepuszczalnych posesji, czyli z dachów, chodników, podjazdów;
 • do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) w zbiornikach (np. zbiorniki podziemne, zbiorniki nadziemne, „oczka wodne”);
 • do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) w gruncie (np. studnie chłonne, drenaż, ogrody deszczowe — bez kosztów nasadzeń);
 • do retencjonowania wód opadowych (w tym roztopowych) na dachach — zielone dachy (warstwa drenażowa), bez kosztów nasadzeń;
 • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych (w tym roztopowych, np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej).

Okres kwalifikowalności kosztów zaczyna się 01.06.2020 r. i kończy 30.06.2024 r.

Zbiornik retencyjny — cena

W zależności od rodzaju instalacji koszt inwestycji może być naprawdę różny. Cena gotowego zbiornika retencyjnego na wodę deszczową może wynosić od 1500 zł za zbiornik o pojemności 1000 l do nawet 18000 zł. Dodatkowo do kosztów inwestycji, należy doliczyć montaż (tzw. robociznę), szczególnie jeśli zdecydujemy się na pojemnik podziemny.

Czy zbiornik retencyjny na wody opadowe to dobra inwestycja?

Problem suszy to nic nowego, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu, borykaliśmy się z nią raz na 5 lat. Aktualnie od 2013 r. susza pojawia się w naszym kraju co roku i niestety z każdym kolejnym jest coraz bardziej dotkliwa.

Zjawisko suszy występuje przede wszystkim przez zmiany klimatyczne, ale też poprzez nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi zasobami wody. Aby choć w minimalnym stopniu zahamować ten proces, warto minimalizować zużycie wody we własnym gospodarstwie domowym.

Jak to robić? Przede wszystkim decydując się na zakup zbiornika retencyjnego. Zebrana deszczówka może posłużyć nam na wiele sposobów, chociażby do podlewania kwiatów, czy spłukiwania nieczystości. Stopniowe ograniczanie wykorzystywania zasobów wodnych będzie miało również swoje pozytywne konsekwencje w wysokości miesięcznych rachunków.

Jaki zbiornik retencyjny wybrać?

Zbiornik do retencjonowania wody może być umieszczony na ziemi lub pod nią. Producenci posiadają szereg różnych rozwiązań, które z łatwością możemy dopasować do swoich potrzeb i wybrać te zbiorniki, które można ustawić za domem czy też w piwnicy.

Aby jednak wybrać retencję odpowiednią dla naszego gospodarstwa domowego, warto zastanowić się jaką ilość wody zużywamy i ile możemy zebrać, ale też uwzględnić takie czynniki jak: powierzchnia dachu, jego spadek i szybkość spływu czy też wielkość rocznych opadów w danej okolicy.

Sprawdź: Działka na terenie zalewowym - czy warto na niej budować dom?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?
Technologie budowlane
Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
5 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
4 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
5 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
4 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...