🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dom z paneli SIP - na czym polega technologia budowy z paneli SIP?

Dom z paneli SIP - kiedy warto się na niego zdecydować?

Dom z paneli SIP to alternatywa dla tradycyjnych, murowanych budynków. Jakie rodzaje paneli SIP są dostępne na rynku? Przedstawiamy praktyczny poradnik na temat domów stawianych w systemie szkieletowym oraz wady i zalety tego rozwiązania.

Budowa domów z gotowych paneli to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii oraz w wielu krajach Europy Zachodniej. Chociaż w Polsce temat ten nie jest jeszcze mocno rozpowszechniony, to coraz więcej osób zaczyna interesować się postawieniem nieruchomości z paneli SIP. Zastanawiasz się, jaka technologia budowy będzie najlepsza? Czym charakteryzują się panele służące do wznoszenia nieruchomości? Jak zaaranżować taki projekt domu? Odpowiadamy na nurtujące pytania.

Czym są domy z paneli SIP?

Dom z paneli SIP to budynek, który powstaje ze specjalnych płyt strukturalnych (Structural Insulated Panels), które są zbudowane z trzech części – dwóch zewnętrznych warstw osłonowych oraz wewnętrznego rdzenia izolacyjnego. Panele umieszczone na zewnątrz to najczęściej płyty OSB, ale używane są również inne materiały – płyty cementowe, magnezowe czy MFP.

W środku panela SIP kryje się natomiast wypełnienie z pianki poliuretanowej, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Powstała w ten sposób płyta charakteryzuje się wysokim poziomem energooszczędności, ma niską przepuszczalność powietrza i jest bardzo wytrzymała.

Domy z paneli SIP są ekologiczne – zarówno płyty OSB, jak i styropian są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują reakcji alergicznych. Powstają bardzo szybko – budowa nieruchomości przebiega błyskawicznie i może trwać zaledwie kilka tygodni. Projekty domów z paneli SIP zaskakują funkcjonalnością, a nowoczesne rozwiązania w budownictwie cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Rodzaje paneli SIP – jakie wybrać na budowę domu?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli SIP. Najczęściej do budowy domów wykorzystuje się panele o strukturze OSB, PPP, OSP. Wymiary płyty to 1,2 m x 2,5-2,8 m. W przypadku paneli wykorzystywanych do wykonywania dachów i płyt podłogowych produkowane są węższe wymiary.

Kolejnym rodzajem paneli są płyty o strukturze TsSP, PPS, TsSP o wymiarach 1,2 x 3 m. Lekkie, energooszczędne i tanie, mogą śmiało konkurować z bloczkami z betonu komórkowego.

Wysoką wytrzymałością charakteryzują się panele SIP o strukturze SML, PPS, SML. W ich składzie znajdźmy blachę szklano-magnezową, a także dodatkowe warstwy wzmaciające. Wymiary – 1,22 x 2,44 m.

W budownictwie wykorzystywane są również panele OSB, MB, OSB, które zostały uzupełnione wełną mineralną. Ekologiczne i wytrzymałe, występują również w wersji LSU, MB, LSU, co podnosi bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Kolejnym rodzajem są panele OSB, PPU, OSB. Wypełnienie stanowi warstwa pianki poliuretanowej. Płyty mają doskonałe parametry techniczne, niestety ich wadą jest wysoka cena.

Jak wygląda wznoszenie domu w technologii paneli SIP?

Jak wspomnieliśmy, technologia SIP umożliwia postawienie nieruchomości w bardzo szybkim tempie, nawet w ciągu 2 tygodni. Ekspresowa budowa wcale nie oznacza, że domy mają gorsze parametry techniczne niż te wznoszone tradycyjnymi metodami. Wręcz przeciwnie – budynki są szczelne, zapewniają optymalny komfort termiczny, charakteryzują się odpornością na wilgoć.

Jak przebiega budowa domu z paneli SIP? Poszczególne płyty są łączone ze sobą przy pomocy metody na obce pióro, czyli na tzw. spline. Żeby konstrukcja była stabilna, a mocowanie trwałe, używa się wkrętów samogwintujących, które łączą panel z kształtownikami oraz listwami OSB.

Złączenia są powlekane pianką poliuretanową – ma to na celu zapewnienie konstrukcji wysokiego stopnia izolacyjności termicznej. Same płyty można zamówić na wymiar, a chcąc jeszcze bardziej przyspieszyć prace – można łączyć panele w moduły. Budowa domów z paneli SIP może być realizowana w każdych warunkach atmosferycznych.

Czy ściany postawione z paneli SIP mogą pełnić funkcję samonośnych ścian zewnętrznych?

Panele SIP mogą stanowić materiał zarówno na elementy konstrukcyjne budynku, jak również na samonośne ściany zewnętrzne. Warunkiem jest postawienie elementów konstrukcyjnych co 3 metry. Płyty charakteryzują się wytrzymałością na wiatr, dlatego sprawdzają się jako ściany zewnętrzne. Oprócz tego elementy te stosuje się również jako:

Jak widać możliwości wykorzystania paneli SIP jest bardzo dużo, a ich właściwości sprawiają, że materiał konstrukcyjny pozwalana wybudowanie domu charakteryzującego się doskonałymi parametrami technicznymi.

Jaki jest system ogrzewania w domu w technologii SIP?

Technologia paneli SIP umożliwia budowę energooszczędnych i ekologicznych domów jednorodzinnych, w których rachunki za ogrzewanie są niskie. Szacuje się, że koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku są nawet 4 razy niższe niż w przypadku domów budowanych z betonu komórkowego.

Jaki system ogrzewania najlepiej sprawdzi się w domu wykonanym w technologii SIP? Inwestorzy mają do wyboru wiele możliwości – zarówno piec na paliwo stałe, kominek, jak i ogrzewanie gazowe czy elektryczne. Ekologicznym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła.

Fundamentowanie w domach wznoszonych z paneli SIP – od czego zacząć?

Z uwagę na niską wagę paneli, domy w technologii SIP można stawiać na lekkich fundamentach, np. kolumnie lub taśmie, co sprawia, że koszty budowy są zdecydowanie niższe niż w przypadku domów tradycyjnych czy domów w konstrukcji murowanej.

Bardzo ważne jest jednak zachowanie poziomu – w fundamentach nie mogą występować nierówności. Od czego należy zacząć fundamentowanie? Panele SIP tworzące ściany należy ułożyć na belce podwalinowej zabezpieczonej izolacją przeciwwilgociową. Kolejnym krokiem jest zakotwienie belki w fundamencie i sklejenie belki z panelem SIP za pomocą pianki montażowej.

Czy z paneli SIP można zbudować pokrycie dachowe?

Jak wspomnieliśmy, z paneli SIP można tworzyć wiele elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego. Okazuje się, że mogą one także stanowić lekkie panele dachowe, które wyróżniają się wysoką izolacyjnością termiczną, są funkcjonalne, niedrogie i łatwe w montażu. Panele dachowe wykonane z płyt SIP charakteryzują się energooszczędnością, a współczynnik przenikania ciepła (U) pojedynczego panelu wynosi 0,15 W/(m2K).

Co powinien zawierać projekt instalacji do domu zbudowanego z paneli SIP?

Projekt instalacji do domu budowanego w technologii paneli SIP powinien być dobrze przemyślany, ponieważ w gotowej instalacji nie można już dokonywać zmian. Wszelkie modyfikacje mogą zagrozić bezpieczeństwu i stabilności konstrukcji, dlatego projekt instalacji powinien być zaplanowany jeszcze przed budową domu.

Dowiedz się więcej: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Dom z paneli SIP – jaki jest koszt budowy takiej inwestycji?

Inwestorzy zainteresowani alternatywnymi, energooszczędnymi technologiami wznoszenia nieruchomości często zastanawiają się, ile kosztuje dom z paneli SIP. Szacuje się, że koszt budowy domu z paneli SIP mieści się w granicach 3 tys. zł/m2. Oczywiście na cenę wpływa wiele czynników, między innymi rodzaj zastosowanych płyt.

Niektórzy inwestorzy sięgają po droższe rozwiązania, np. panele, których wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa – pozwala ona na uzyskanie doskonałych parametrów domu z paneli SIP. Koszt będzie też uzależniony od producenta paneli, regionu, w którym chcemy postawić nieruchomość, a także ekipy budowlanej, która wykona dom z paneli SIP. Cena może się bardzo wahać ze względu na to, że technologia ta nie jest jeszcze rozpowszechniona w Polsce.

Jakie są wady i zalety domów prefabrykowanych z paneli SIP?

Domy z paneli SIP są energooszczędne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne (np. silny wiatr), charakteryzują się wysokim poziomem izolacji cieplnej, a do tego pozwalają zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Budowa przebiega błyskawicznie – nieruchomość można wznieść nawet w ciągu 2 tygodni. Montaż płyt jest wyjątkowo szybki, a dom można wykończyć w dowolny sposób – chodzi zarówno wnętrze, jak i o elewację.

Niestety domy SIP mają też swoje wady. Pomimo że technologia zakłada ekonomiczne i szybkie wznoszenie nieruchomości, to praktyka pokazuje, że koszt może być wysoki. Ekipy budowlane, które specjalizują się w wykonywaniu tego typu domów, często narzucają wysokie ceny, a na rynku brak konkurencji. Inną wadą jest wspomniany wcześniej brak możliwości ingerowania w gotową instalację elektryczną.

Dlaczego warto zbudować dom z paneli SIP?

Na dom z paneli SIP mogą skusić się osoby, którym szczególnie zależy na szybkim wprowadzeniu się. Prace przebiegają błyskawicznie, a to ogromny atut w porównaniu z domami wykonywanymi w tradycyjnej, murowanej technologii. Domy SIP to także rozwiązanie dla inwestorów, którzy cenią energooszczędne i ekologiczne rozwiązania.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piasek kwarcowy
19 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Piasek kwarcowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy to materiał o wielu zastosowaniach, szczególnie w budownictwi...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piasek kwarcowy
19 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Piasek kwarcowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy to materiał o wielu zastosowaniach, szczególnie w budownictwi...