Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ile kosztuje malowanie dachu w 2022 roku i od czego zależy cena takiej usługi?

Ile kosztuje malowanie dachu w 2022 roku?

Malowanie dachu to najprostszy sposób na odnowienie zniszczonego pokrycia oraz zabezpieczenia go przed działaniem czynników atmosferycznych. Takiego zabiegu wymagają głównie dachy pokryte blachą, blachodachówką oraz dachówką ceramiczną lub betonową.

Od czego zależy koszt malowania dachu w 2022 roku?

Dachy wymagają regularnej renowacji, ponieważ naturalnie niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych. Z czasem więc płowieją od słońca, a położona na nich farba zaczyna się łuszczyć, co wygląda nieestetycznie i wpływa negatywnie na wygląd całego budynku. Jeśli nie jest konieczny kompleksowy remont dachu, zazwyczaj wystarczy go pomalować, a będzie wyglądał jak nowy.

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje malowanie dachu, warto wyjaśnić, od czego w ogóle zależy koszt takiego przedsięwzięcia. Na pewno należy wziąć pod uwagę koszty materiału oraz robocizny.

Kluczowym wydatkiem będzie koszt zakupu specjalnej farby na dach, a także środków dodatkowych takich jak grunt, czy detergenty dekarskie. Ich ceny dość łatwo sprawdzić choćby w sklepach internetowych z materiałami budowlanymi. Aktualnie za farbę do dachu trzeba zapłacić od około 40 do nawet 90 zł za litr, a cena zależy w głównej mierze od rodzaju powłoki, koloru oraz marki. Średnio na zakup farby potrzebnej do pokrycia 100 m2 połaci należy wydać około 1000 zł.

A od czego zależy cena usługi malowania dachu? Świadczą ją wyspecjalizowane firmy, które dysponują odpowiednim doświadczeniem oraz sprzętem do pracy na wysokościach. Ich cennik zależy od kilku czynników:

 • lokalizacji – ceny różnią się w poszczególnych miastach i województwach, dlatego zazwyczaj nieco więcej za malowanie dachu trzeba zapłacić w największych aglomeracjach, a także w niektórych województwach np. mazowieckim;
 • rodzaju pokrycia dachowego – najtańsze jest malowanie dachu pokrytego gładką blachą lub płaską dachówką, natomiast pokrycia faliste wymagają więcej pracy, dlatego ich malowanie jest droższe;
 • stopnia degradacji pokrycia – im więcej jest uszkodzeń na starej powłoce, tym cena usługi jest wyższa;
 • zakresu prac – koszt usługi powiększa np. czyszczenie i odgrzybianie dachu, czy też malowanie dodatkowych elementów zadaszenia takich jak rynny, okucia, czy śniegołapy;
 • metody malowania – malowanie natryskowe jest szybsze od malowania wałkiem lub pędzlem, dlatego z reguły jest nieco tańsze;
 • rodzaju dachu i stopnia skomplikowania jego konstrukcji – dachy o wielu załamaniach wymagają więcej pracy niż proste dachy dwuspadowe, dlatego ich malowanie może być droższe;
 • kąta nachylenia dachu i wysokości budynku – przy malowaniu bardzo stromych dachów, jak również tych znajdujących się na budynkach o kilku kondygnacjach konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń lub użycie specjalnych urządzeń np. podnośników, co może znacząco podnieść cenę usługi.

To, ile zapłacimy finalnie za malowanie dachu, w dużej mierze zależy od jego powierzchni. Należy pamiętać, że wykonawcy podają ceny za pokrycie farbą 1 metra kwadratowego dachu, dlatego im większa jest połać, tym większy będzie całkowity koszt renowacji. Jednocześnie jednak wiele firm jest w stanie obniżyć cenę, jeśli malowaniu ma być poddana duża powierzchnia zadaszenia.

Przy porównywaniu cen poszczególnych firm warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres usług. Niższa cena często dotyczy bowiem jedynie jednokrotnego malowania pokrycia dachowego, gdy tymczasem zalecane jest wykonanie co najmniej 2 warstwy farby. Najlepsze firmy uwzględniają w cenie właśnie dwukrotne lub nawet trzykrotne malowanie dachu, dlatego na pierwszy rzut oka może się ona wydawać dość wysoka.

Dowiedz się: jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Ile kosztuje malowanie dachu? Cennik

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, czyli ile kosztuje malowanie dachu w 2022 roku. Jak już wspomnieliśmy, cenniki poszczególnych firm różnią się w zależności od lokalizacji oraz zakresu prac w ramach usługi. Warto tu zauważyć, że wielu wykonawców podaje cenę za malowanie 1 m2 dachu wraz z kosztem materiału. W większości przypadków stawki podawane są jednak wyłącznie za usługę obejmującą przygotowanie połaci do malowania oraz pokrycie dachu farbą.

Poniżej dowiesz się, ile kosztuje czyszczenie i malowanie dachu, czyli jakie są najniższe i najwyższe stawki za taką usługę.

Ile kosztuje malowanie dachu za m2?

Zacznijmy od tego, ile kosztuje malowanie dachu za metr kwadratowy. Za usługę obejmującą czyszczenie oraz dwukrotne malowanie pokrycia zapłacimy w 2022 roku od około 30 do 35 zł za m2. Jednokrotne malowanie pokrycia kosztuje natomiast od 20 do 25 zł za m2.

Niektóre firmy podają również stawki uwzględniające zarówno cenę usługi, jak i koszt materiału. W tym przypadku cena za malowanie dachu za metr kwadratowy wynosi od 40 do 45 zł.

Porównajmy zatem koszt malowania dachu w domu jednorodzinnym w zależności od jego wielkości rodzaju:

 • w domu jednorodzinnym Jaskółka mamy prosty dach dwuspadowy o powierzchni 215 m2 – koszt jego czyszczenia i pomalowania wyniesie od 6500 do 7500 zł bez materiałów oraz od 8600 do ponad 9600 zł razem z farbą;
 • w domu jednorodzinnym Przy Rubinowej jest dach czterospadowy o powierzchni 280 m2 – koszt jego czyszczenia i malowania wyniesie zatem od 8400 do 9800 zł nie licząc farby oraz od 11200 do nawet 12600 zł z materiałem.

Ile kosztuje malowanie dachu z blachy?

Najczęściej pomalowania wymagają pokrycia dachowe z blachy lub blachodachówki, dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje malowanie dachu z blachy ocynkowanej lub trapezowej. Koszt takiej usługi obejmującej również czyszczenie połaci oraz uwzględniający dwukrotne położenie farby wynosi od 28 do 39 zł brutto za metr kwadratowy w zależności od regionu.

Warto jednak pamiętać, że to, ile kosztuje malowanie blachy na dachu, w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Koszt robocizny podnosi głównie jej nieregularna powierzchnia. Cena pomalowania blachy falistej może być nawet o 50% wyższa niż cena malowania blachy płaskiej.

A ile kosztuje malowanie dachu z dachówki? Tutaj koszt usługi jest nieznacznie wyższy – średnio o 1 zł za metr kwadratowy w porównaniu do ceny pokrycia farbą dachu blaszanego. Podobną cenę należy zapłacić za malowanie dachu z gontu bitumicznego.

Jaki jest cennik usług dodatkowych związanych z malowaniem dachem?

Przed każdym malowaniem dachu konieczne jest odpowiednie przygotowanie połaci do powleczenia ich farbą. Zazwyczaj wykonuje się w tym celu mycie lub czyszczenie pokrycia dachowego, ale niekiedy potrzebne jest także dodatkowe odgrzybianie połaci. Niektóre firmy oferują również impregnację dachu specjalnym środkiem np. spowalniającym rozrost mchu i glonów lub ułatwiającym bieżące usuwanie zanieczyszczeń. Ile kosztują takie usługi?

 • Mycie dachu z blachy lub blachodachówki – najczęściej wykonuje się je specjalną pianą i wodą pod ciśnieniem, i za taką usługę trzeba zapłacić od około 14 do 20 zł brutto za metr kwadratowy.
 • Czyszczenie dachówki – odbywa się podobnymi metodami i kosztuje od 18 do 21 zł brutto za metr kwadratowy.
 • Mycie dachu z dodatkowym odgrzybianiem – za taką usługę należy zapłacić od 20 do nawet 25 zł za metr kwadratowy. 
 • Impregnacja dachu – koszt takiej usługi nie jest wysoki, ponieważ ceny zaczynają się już od 5 zł za metr kwadratowy.
 • Mycie rynien – cena takiej usługi wynosi około 8-10 zł za metr bieżący rynien.

Powyższe ceny dotyczą standardowych usług, a więc mogą być nieco wyższe, jeśli będą wymagały wykonania dodatkowych czynności np. usunięcia ognisk rdzy z dachu. Niektóre firmy doliczają również do podstawowej ceny usługi koszt użycia podnośnika – dotyczy to głównie sytuacji, gdy nie jest możliwe poruszanie się po dachu np. ze względu na jego skomplikowaną konstrukcję.

Przeczytaj dodatkowo o kosztach budowy dachu!

Cennik malowania dachów 2022 w największych miastach Polski

Średnia cena za malowanie dachu wynosi około 30 zł za metr kwadratowy, jednak w niektórych regionach koszt usługi jest znacznie wyższy, a w niektórych niższy. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje malowanie dachu w 2022 roku w największych miastach Polski.

Poniżej znajdziesz uśrednione ceny brutto oferowane przez firmy w poszczególnych miejscowościach za usługę obejmującą czyszczenie oraz dwukrotne pokrycie dachu farbą. Ceny te dotyczą malowania dachu płaskiego z blachy ocynkowanej.

 • Warszawa – 39 zł/ m2
 • Kraków – 34 zł/ m2
 • Poznań – 34 zł/ m2
 • Szczecin – 34 zł/ m2
 • Wrocław – 34 zł/ m2
 • Opole – 34 zł/ m2
 • Katowice – 34 zł/ m2
 • Gdańsk – 33 zł/ m2
 • Rzeszów – 33 zł/ m2
 • Łódź – 33 zł/ m2
 • Radom – 33 zł/ m2
 • Bydgoszcz – 31 zł/ m2
 • Kielce – 31 zł/ m2
 • Lublin – 31 zł/ m2
 • Białystok – 30 zł/ m2
 • Zielona Góra – 30 zł/ m2
 • Olsztyn – 30 zł/ m2

Najwięcej za malowanie dachów muszą zapłacić mieszkańcy Warszawy, bo aż 39 zł za metr kwadratowy. Co ciekawe, w miastach zlokalizowanych w pobliżu stolicy ceny usługi są niewiele niższe. Sporo za malowanie dachu, bo około 34-35 zł/ m2, trzeba też zapłacić we Wrocławiu, Krakowie, czy Poznaniu. Najmniej za taką usługę liczą sobie natomiast firmy z mniejszych miast wojewódzkich takich jak Zielona Góra, Olsztyn, Kielce, czy Bydgoszcz, gdzie koszt robocizny waha się od 30 do 31 zł za metr kwadratowy.

Podsumowując, malowanie dachu w 2022 roku jest dość drogie i planując zlecenie takiej usługi w domu jednorodzinnym, trzeba mieć odłożoną kwotę rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Z renowacji dachu lepiej jednak nie rezygnować ani nie oszczędzać na usłudze (np. na ilości warstw malarskich), ponieważ profesjonalne i solidne wykonanie malowania pozwoli dłużej cieszyć się pięknym pokryciem dachowym.

Sprawdź: jak zlikwidować mech na dachu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
29 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym ko...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
28 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Finanse i koszty
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
3 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynkowanie ścian to jedna z usług, którą warto zlecić fachowcom. Profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie ekipy zapewnią Ci...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
2 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
29 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym ko...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
28 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Finanse i koszty
Ile kosztuje tynkowanie ścian?
3 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2022

Tynkowanie ścian to jedna z usług, którą warto zlecić fachowcom. Profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie ekipy zapewnią Ci...

Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
2 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują...