100 zł w prezencie do projektu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje malowanie dachu w 2024 roku i od czego zależy cena takiej usługi?

Ile kosztuje malowanie dachu w 2022 roku?

Malowanie dachu to najprostszy sposób na odnowienie zniszczonego pokrycia oraz zabezpieczenia go przed działaniem czynników atmosferycznych. Takiego zabiegu wymagają głównie dachy pokryte blachą, blachodachówką oraz dachówką ceramiczną lub betonową.

Dachy wymagają regularnej renowacji, ponieważ naturalnie niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych. Z czasem więc płowieją od słońca, a położona na nich farba zaczyna się łuszczyć, co wygląda nieestetycznie i wpływa negatywnie na wygląd całego budynku. Jeśli nie jest konieczny kompleksowy remont dachu, zazwyczaj wystarczy go pomalować, a będzie wyglądał jak nowy.

To jednak oczywiście kosztuje, a z naszego tekstu dowiesz się, ile przyjdzie Ci zapłacić w Twoim regionie kraju, a także od czego ta cena będzie zależeć.

Od czego zależy koszt malowania dachu w 2024 roku?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje malowanie dachu, warto wyjaśnić, od czego w ogóle zależy koszt takiego przedsięwzięcia. Na pewno należy wziąć pod uwagę koszty materiału oraz robocizny.

 • Cena materiałów

Kluczowym wydatkiem będzie koszt zakupu specjalnej farby na dach, a także środków dodatkowych takich jak grunt, czy detergenty dekarskie. Ich ceny dość łatwo sprawdzić choćby w sklepach internetowych z materiałami budowlanymi. Aktualnie za farbę do dachu trzeba zapłacić od około 45 do nawet 100 zł za litr, a cena zależy w głównej mierze od rodzaju powłoki, koloru oraz marki.

Uogólniając, możemy przyjąć, że 1 litr farby wystarczy na pomalowanie ok. 5 metrów kwadratowych dachu. Łatwo zatem obliczyć, że na zakup farby potrzebnej do pokrycia 100 m2 połaci należy wydać około 1000 – 2000 zł.

A od czego zależy cena usługi malowania dachu? Świadczą ją wyspecjalizowane firmy, które dysponują odpowiednim doświadczeniem oraz sprzętem do pracy na wysokościach. Ich cennik zależy od kilku czynników.

 • Koszt robocizny

Na to, ile ostatecznie wyniesie cena malowania dachu, wpływa również koszt robocizny. Taką usługę świadczą wyspecjalizowane firmy, z odpowiednim doświadczeniem oraz wyposażone w sprzęt do pracy na wysokościach. Cennik prac w tym przypadku również wiąże się z kilkoma czynnikami. Do najważniejszych zaliczamy:

 • lokalizacji – ceny różnią się w poszczególnych miastach i województwach, dlatego zazwyczaj nieco więcej za malowanie dachu trzeba zapłacić w największych aglomeracjach, a także w niektórych województwach np. mazowieckim;
 • rodzaju pokrycia dachowego – najtańsze jest malowanie dachu pokrytego gładką blachą lub płaską dachówką, natomiast pokrycia faliste wymagają więcej pracy, dlatego ich malowanie jest droższe;
 • stopnia degradacji pokrycia – im więcej jest uszkodzeń na starej powłoce, tym cena usługi jest wyższa;
 • zakresu prac – koszt usługi powiększa np. czyszczenie i odgrzybianie dachu, czy też malowanie dodatkowych elementów zadaszenia takich jak rynny, okucia, czy śniegołapy;
 • metody malowania – malowanie natryskowe jest szybsze od malowania wałkiem lub pędzlem, dlatego z reguły jest nieco tańsze;
 • rodzaju dachu i stopnia skomplikowania jego konstrukcji – dachy o wielu załamaniach wymagają więcej pracy niż proste dachy dwuspadowe, dlatego ich malowanie może być droższe;
 • kąta nachylenia dachu i wysokości budynku – przy malowaniu bardzo stromych dachów, jak również tych znajdujących się na budynkach o kilku kondygnacjach konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń lub użycie specjalnych urządzeń np. podnośników, co może znacząco podnieść cenę usługi.

To, ile zapłacimy finalnie za malowanie dachu, w dużej mierze zależy od jego powierzchni. Należy pamiętać, że wykonawcy podają ceny za pokrycie farbą 1 metra kwadratowego dachu, dlatego im większa jest połać, tym większy będzie całkowity koszt renowacji. Jednocześnie jednak wiele firm jest w stanie obniżyć cenę, jeśli malowaniu ma być poddana duża powierzchnia zadaszenia.

Przy porównywaniu cen poszczególnych firm warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres usług. Niższa cena często dotyczy bowiem jedynie jednokrotnego malowania pokrycia dachowego, gdy tymczasem zalecane jest wykonanie co najmniej 2 warstwy farby. Najlepsze firmy uwzględniają w cenie właśnie dwukrotne lub nawet trzykrotne malowanie dachu, dlatego na pierwszy rzut oka może się ona wydawać dość wysoka.

Dowiedz się: jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

ofe-5847238-71046 w-71046

Ile kosztuje malowanie dachu? Cennik

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, czyli ile kosztuje malowanie dachu w 2024 roku. Jak już wspomnieliśmy, cenniki poszczególnych firm różnią się w zależności od lokalizacji oraz zakresu prac w ramach usługi. Warto tu zauważyć, że wielu wykonawców podaje cenę za malowanie 1 m2 dachu wraz z kosztem materiału. W większości przypadków stawki podawane są jednak wyłącznie za usługę obejmującą przygotowanie połaci do malowania oraz pokrycie dachu farbą.

Poniżej dowiesz się, ile kosztuje czyszczenie i malowanie dachu, czyli jakie są najniższe i najwyższe stawki za taką usługę.

Ile kosztuje malowanie dachu za m2?

Zacznijmy od tego, ile kosztuje malowanie dachu za metr kwadratowy. Za usługę obejmującą czyszczenie oraz dwukrotne malowanie pokrycia zapłacimy w 2023 roku od około 36 do 45 zł za m2. Jednokrotne malowanie pokrycia kosztuje natomiast od 24 do 30 zł za m2.

Niektóre firmy podają również stawki uwzględniające zarówno cenę usługi, jak i koszt materiału. W tym przypadku cena za malowanie dachu za metr kwadratowy wynosi od 50 do 55 zł.

Porównajmy zatem koszt malowania dachu w domu jednorodzinnym w zależności od jego wielkości rodzaju:

 • w domu jednorodzinnym Jaskółka mamy prosty dach dwuspadowy o powierzchni 215 m– koszt jego czyszczenia i pomalowania wyniesie od 7800 do 9600 zł bez materiałów oraz od 10 700 do ponad 11 800 zł razem z farbą;
 • w domu jednorodzinnym Przy Rubinowej jest dach czterospadowy o powierzchni 280 m– koszt jego czyszczenia i malowania wyniesie zatem od 10 000 do 12 600 zł, nie licząc farby, oraz od 14 000 do nawet 15 500 zł z materiałem.

Ile kosztuje malowanie dachu z blachy?

Najczęściej pomalowania wymagają pokrycia dachowe z blachy lub blachodachówki, dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje malowanie dachu z blachy ocynkowanej lub trapezowej. Koszt takiej usługi obejmującej również czyszczenie połaci oraz uwzględniający dwukrotne położenie farby wynosi od 34 do 48 zł brutto za metr kwadratowy w zależności od regionu.

Warto jednak pamiętać, że to, ile kosztuje malowanie blachy na dachu, w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Koszt robocizny podnosi głównie jej nieregularna powierzchnia. Cena pomalowania blachy falistej może być nawet o 50% wyższa niż cena malowania blachy płaskiej.

A ile kosztuje malowanie dachu z dachówki? Tutaj koszt usługi jest nieznacznie wyższy – średnio o 2-3 zł za metr kwadratowy w porównaniu do ceny pokrycia farbą dachu blaszanego. Podobną cenę należy zapłacić za malowanie dachu z gontu bitumicznego.

Jaki jest cennik usług dodatkowych związanych z malowaniem dachem?

Przed każdym malowaniem dachu konieczne jest odpowiednie przygotowanie połaci do powleczenia ich farbą. Zazwyczaj wykonuje się w tym celu mycie lub czyszczenie pokrycia dachowego, ale niekiedy potrzebne jest także dodatkowe odgrzybianie połaci. Niektóre firmy oferują również impregnację dachu specjalnym środkiem np. spowalniającym rozrost mchu i glonów lub ułatwiającym bieżące usuwanie zanieczyszczeń. Ile kosztują takie usługi?

 • Mycie dachu z blachy lub blachodachówki – najczęściej wykonuje się je specjalną pianą i wodą pod ciśnieniem, i za taką usługę trzeba zapłacić od około 16 do 28 zł brutto za metr kwadratowy.
 • Czyszczenie dachówki – odbywa się podobnymi metodami i kosztuje od 21 do 27 zł brutto za metr kwadratowy.
 • Mycie dachu z dodatkowym odgrzybianiem – za taką usługę należy zapłacić od 23 do nawet 30 zł za metr kwadratowy. 
 • Impregnacja dachu – koszt takiej usługi nie jest wysoki, ponieważ ceny zaczynają się już od 8 zł za metr kwadratowy.
 • Mycie rynien – cena takiej usługi wynosi około 8-20 zł za metr bieżący rynien, choć w przypadku konieczności udrożnienie rury spustowej trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 60-70 zł za jeden punkt.

Powyższe ceny dotyczą standardowych usług, a więc mogą być nieco wyższe, jeśli będą wymagały wykonania dodatkowych czynności np. usunięcia ognisk rdzy z dachu. Niektóre firmy doliczają również do podstawowej ceny usługi koszt użycia podnośnika – dotyczy to głównie sytuacji, gdy nie jest możliwe poruszanie się po dachu np. ze względu na jego skomplikowaną konstrukcję.

Przeczytaj dodatkowo o kosztach budowy dachu!

ofe-5847238-71704 w-71704

Cennik malowania dachów 2024 w największych miastach Polski

Średnia cena za malowanie dachu wynosi około 35 zł za metr kwadratowy, jednak w niektórych regionach koszt usługi jest znacznie wyższy, a w niektórych niższy. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje malowanie dachu w 2024 roku w największych miastach Polski.

Poniżej znajdziesz uśrednione ceny brutto oferowane przez firmy w poszczególnych miejscowościach za usługę obejmującą czyszczenie oraz dwukrotne pokrycie dachu farbą. Ceny te dotyczą malowania dachu płaskiego z blachy ocynkowanej.

 • Warszawa – 39 zł/ m2
 • Kraków – 34 zł/ m2
 • Poznań – 34 zł/ m2
 • Szczecin – 34 zł/ m2
 • Wrocław – 34 zł/ m2
 • Opole – 34 zł/ m2
 • Katowice – 34 zł/ m2
 • Gdańsk – 33 zł/ m2
 • Rzeszów – 33 zł/ m2
 • Łódź – 33 zł/ m2
 • Radom – 33 zł/ m2
 • Bydgoszcz – 31 zł/ m2
 • Kielce – 31 zł/ m2
 • Lublin – 31 zł/ m2
 • Białystok – 30 zł/ m2
 • Zielona Góra – 30 zł/ m2
 • Olsztyn – 30 zł/ m2

Jak widać w powyższym zestawieniu, najwięcej za malowanie dachów muszą zapłacić mieszkańcy Warszawy, bo aż 48 zł za metr kwadratowy. Co ciekawe, w miastach zlokalizowanych w pobliżu stolicy ceny usługi są niewiele niższe.

Sporo za malowanie dachu, bo około 42 zł/ m2, trzeba też zapłacić w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. Najmniej za taką usługę liczą sobie natomiast firmy z mniejszych miast wojewódzkich: Olsztyna, Białegostoku, Kielc czy Bydgoszczy, gdzie koszt robocizny nie przekracza 40 zł/m2.

Podsumowując, malowanie dachu w 2024 roku jest dość drogie i planując zlecenie takiej usługi w domu jednorodzinnym, trzeba mieć odłożoną kwotę rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Z renowacji dachu lepiej jednak nie rezygnować ani nie oszczędzać na usłudze (np. na ilości warstw malarskich), ponieważ profesjonalne i solidne wykonanie malowania pozwoli dłużej cieszyć się pięknym pokryciem dachowym.

Ważne, by nie szukać oszczędności na siłę. Wybierając wykonawcę prac renowacyjnych, nie sugeruj się tylko najniższą ceną. Niekiedy oznacza ona wręcz, że finalna jakość usługi będzie niezadowalająca, firma będzie korzystać z gorszych, niedopasowanych do rodzaju pokrycia materiałów lub nie wykorzysta nowoczesnego sprzętu.

Złą praktyką jest na przykład wspomniane już wyżej nakładanie jednej lub dwóch warstw farby, podczas gdy stan dachu wymaga jeszcze trzeciej. Malowanie dachu traktuj więc jako inwestycję na wiele lat, dzięki której pokrycie budynku zachowa piękny wygląd i stan na długo.

Sprawdź: jak zlikwidować mech na dachu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij