Okap kuchenny - jaki wybrać? Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem okapu kuchennego

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny to jeden z niezbędnych elementów w każdej kuchni. Dzięki niemu możesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów lub zanieczyszczeń, które wydostają się wraz z parą wodną. Wybór okapu nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Ogromna liczba modeli dostępnych w sklepie, różnorodne funkcje, kilka rodzajów montażu – wszystko to powoduje, że łatwo się zniechęcić do przeglądania kolejnych ofert. Nietrafiony wybór okapu może jednak negatywnie wpłynąć na wygląd Twojej kuchni oraz trwałość zabudowy. Co w takim razie powinieneś wiedzieć, żeby zamocować odpowiedni sprzęt? Podpowiadamy, jaki okap kuchenny wybrać!

Okap kuchenny - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kiedy zastanawiasz się, jaki okap będzie najlepszy w projekcie Twojej funkcjonalnej kuchni, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów opisujących działanie urządzenia oraz pożądane parametry. Będzie to m.in: rodzaj sterowanie czy oświetlenie okapu kuchennego. Nie bez znaczenia będzie też minutnik, który z pewnością ułatwi gotowanie! Sprawdź, dokładnie na co zwrócić uwagę przed zakupem okapu kuchennego.

  • Poziom hałasu -  dla wielu osób jak najcichszy okap będzie najlepszym z możliwych wyborów. Nic w tym dziwnego głośny okap potrafi być bardzo uciążliwy, szczególnie dla użytkowników wrażliwych na dźwięki. Musisz jednak wiedzieć, że poziom hałasu wzrasta zazwyczaj wraz z rozmiarem hałasu. Większe modele mogą generować dźwięki o mocy nawet 70 dB, podczas gdy mniejsze okapy zaledwie 35, a nawet 15 dB. Niemniej, standardowy poziom hałasu dla okapu kuchennego to mniej więcej 50 dB.
  • Sterowanie - do dyspozycji masz sterowanie mechaniczne lub elektryczne. Jak łatwo się domyślić, model sterowany mechanicznie musisz obsługiwać ręcznie. Służą do tego przyciski lub suwaki. Nie jest to jednak uciążliwe, gdyż podczas gotowania i tak stoi się blisko okapu. Wystarczy przełączać kolejne przyciski, aby uzyskać mniejszy lub większy nawiew. Sterowanie elektryczne pozwala regulować działanie urządzenia za pomocą zdalnego pilota lub panelu dotykowego. Przeważnie ten rodzaj sterowania okapem kuchennym jest znacznie dokładniejszy. Nie oznacza to jednak, że dla każdego będzie wygodniejsze (pilot łatwo można zgubić).
  • Rodzaj oświetlenia - wbudowane oświetlenie to standard. Znajdziesz je nawet w najtańszych modelach okapów kuchennych. Zazwyczaj wbudowane są w nim żarówki energooszczędne lub oświetlenie LED. Dodatkowe oświetlenie okaże się niezwykle przydatne, gdy w Twojej kuchni jest dość ciemno. Przy okazji zapoznaj się także z naszym artykułem: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?
  • Samoczynne wyłączanie i minutnik - samoczynne wyłączenie okapu po z góry określonym czasie pozwala oszczędzać energię elektryczną, ta funkcja wpływa zatem na wysokość Twoich rachunków za prąd, a przy tym jest bardzo wygodna. Niezbędny będzie jednocześnie minutnik, który nie pozwoli przypalić potraw.

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny - jakie są dostępne rodzaje?

Na rynku znajdziesz szereg modeli okapów kuchenny z filtrem, wśród nich przeważają przede wszystkim okapu kuchenne z filtrem węglowym. Jeśli wybierasz to urządzenie po raz pierwszy, możesz mieć problem z podjęciem decyzji. Jakie rodzaje są dostępne? Wszystkie modele okapów dzielą się na kilka typów. Ich opis znajdziesz poniżej.

  • Okap kuchenny podszafkowy - okapy podszafkowe mocuje się w szafce nad kuchenką. Jego druga nazwa to okap kuchenny teleskopowy dostępne są w kilku różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością znajdziesz model dostosowany do parametrów Twojej kuchni. Zwykle mogą być mocowane zarówno jako wyciągi, jak i jako pochłaniacze. Dzięki temu, że są ukryte w szafce, zajmują bardzo niewiele miejsca. Są też uważane za bardzo ciche oraz wydajne. Sprawdzą się doskonale w mniejszych kuchniach, gdzie liczy się każdy metr.
  • Okap kuchenny kominowy - nazywane bywają również przyściennymi. Mocuje się je przy samej ścianie. Tego typu okapy kuchenne z filtrem posiadają komin, który ma przykryć rurę od szybu wentylacyjnego, dzięki czemu zwiększają estetykę kuchni. Ponadto, okapy kominowe występują w wielu kształtach oraz formach.
  • Okap kuchenny wyspowy - mocuje się je do sufitu nad wyspą kuchenną. Ten rodzaj okapu będzie jednym z najdroższych. Na cenę wpływa fakt, że są to najbardziej dopracowane wizualnie urządzenia. Dzięki swojemu umieszczeniu na środku pomieszczenia działa niezwykle skutecznie. Nie sprawdzi się jednak w mniejszych kuchniach, gdzie polecany będzie raczej okap kuchenny wysuwany.

Okapy kuchenne różnią się nie tylko pod względem miejsca montażu, czy kształtu. Dostępne są również w wielu kolorach. Najpopularniejszy wybór stanowi okap kuchenny czarny lub okap kuchenny biały, nie musisz jednak ograniczać się wyłącznie do tych dwóch odcieni. Choć biały okap z pewnością sprawdzi się w modnej białej kuchni z drewnianym blatem. Możliwości masz jednak znacznie więcej. 

Okap kuchenny kominowy - wydajność

Wydajność okapu kuchennego ma kluczowe znaczenia dla skuteczności jego działania. W jaki sposób się ją określa? Wydajność podawana jest w metrach sześciennych na godzinę i powinna wynosić minimum sześciokrotność kubatury kuchni. Skąd takie wyliczenia? Wówczas okap kuchenny pozwala przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu aż sześć razy w ciągu jednej godziny działania okapu.

Dzięki temu możesz łatwo i szybko pozbyć sie m.in. nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Jeśli zatem posiadasz kuchnię o wielkości 15 metrów sześciennych, wydajność podana przez producenta powinna wynosić minimum 90 metrów sześciennych. Jaką wydajność mają okapy kuchenne kominowe? Zazwyczaj zawiera się ona w przedziale od 160 do 800 m3/h. Sprawdzi się zatem również w kuchni o większej powierzchni.

Okap kuchenny - najważniejsze funkcje

Wiesz już mniej więcej, jaki okap kuchenny wybrać. Warto jednak dowiedzieć się również, jakie są właściwie jego najważniejsze funkcje. W jakim celu stosuje się okap kuchenny? Czy rzeczywiście jest to niezbędne urządzenie w kuchni? Okap kuchenny ma za zadanie przede wszystkim eliminować rozchodzenie się zapachów po pomieszczeniu w czasie gotowania oraz pozbywać się nadmiaru pary wodnej, czyli niechcianej wilgoci.

Równie istotne jest odprowadzanie zanieczyszczeń unoszących się wraz z parą wodną, zanim osiądą na meblach. Pochłanianie wilgoci jest niezmiernie istotne, ponieważ przeciwdziała rozmnażaniu się grzybów oraz pleśni w pomieszczeniu, a ptzy tym chroni zabudowę kuchenną przed powolnym niszczeniem się od skraplającej się wody.

Ułatwia również zachowanie kuchni w czystości, gdyż nie pozwala na rozprzestrzenianie się drobinek tłuszczu oraz przywieranie kurzu do mebli. Jak zatem widzisz, funkcjonalność okapu kuchennego jest bardzo istotna.

Okap kuchenny 50, okap kuchenny 60 - jaki rozmiar okapu wybrać?

Okap kuchenny występuje w wielu rozmiarach. Bez problemu dobierzesz to urządzenie do swojej kuchni. Najpopularniejszy jest okap kuchenny 50 lub okap kuchenny 60. To standardowe rozmiary, gdy posiadasz dość wąską płytę, a taka zazwyczaj znajduje się w mieszkaniach w bloku. A kiedy zdecydować się na okap kuchenny 90 cm? Sięgnij po niego, gdy masz płytę o szerokości ok. 75 cm. Co ciekawe, w sklepach znajdziesz okapu kuchenne, których szerokość wynosi nawet do 150 cm!

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny do zabudowy - kiedy warto się zdecydować?

Okap kuchenny do zabudowy to popularny wygląd w polskich mieszkaniach i domach. W ten sposób łatwiej jest uzyskać pożądany wygląd kuchni oraz zaoszczędzić trochę miejsca. Producenci przygotowali więc szereg okapów pod zabudowę, które cechują zróżnicowane kształty czy rozmiary.

Jakie opcje masz do wyboru? Będzie to m.in. okap blatowy lub narożny. Pomyśl o takim rozwiązaniu, jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca w kuchni. To także dobry wybór do kuchni utrzymanych w stylu minimalistycznym. Kuchnia nowoczesna również najczęściej wyposażona jest w okap w zabudowie.

Okap kuchenny - w jakim miejscu go zamontować?

Okap kuchenny możesz zamontować w przynajmniej kilku miejscach w kuchni. To, jakie wybierzesz, będzie definiować jego rodzaj. Okap kuchenny można zamontować m.in w rogu, wykorzystuje się wówczas tzw. okapy narożne. Pozwala to lepiej wykorzystać przestrzeń w małym pomieszczeniu oraz zabezpieczyć działanie niestandardowo umieszczonej płyty grzewczej.

Są i takie okapy kuchenne, które zamontować można pod szafką, a nawet na jej dnie. W tym drugim przypadku wykorzystuje się okapy teleskopowe, które można wysuwać, jak szufladę, co powoduje zwiększenie powierzchni wentylacyjnej oraz uruchamia działanie urządzenia. 

Okapu kuchenne możesz zamontować nawet w blacie kuchennym. Do tego celu posłuży okap blatowy. To specyficzny rodzaj wentylacji. Umieszcza się go na blacie, a silnik chowa w szafce pod nim. Traktuje się go więc również jako element dekoracyjny. Może pracować wyłącznie jako wyciąg. Wyróżnia go dopracowany design oraz wysokie parametry działania. Mocowany jest najczęściej na wyspach, ale sprawdza się również zamiast okapu kominowego.

Ile kosztuje okap kuchenny?

Okap kuchenny może kosztować zaledwie 100-200 złotych, jak również kilkukrotnie więcej. Wiele zależy od Twoich potrzeb, ale i budżetu. Znaczenie będzie mieć także miejsce, w którym chcesz go zamontować. Mniej standardowe rozmiary będą zazwyczaj droższe. Za okap kominowy zapłacisz przeważnie ok. 500-600 złotych. Najdroższe będą modele zabudowane. Ich cena sięga nawet 1500-1700 złotych.

Jaki okap kuchenny warto wybrać?

Jaki okap kuchenny wybrać? To zależy, czego dokładnie oczekujesz. Z pewnością marzeniem wielu osób jest cichy okap kuchenny. Na szczęście tego rodzaju modele są coraz powszechniej dostępne. Jeśli zależy Ci na estetyce, to zdecyduj się okap do zabudowy. W przypadku, gdy kluczowe znaczenie ma oszczędność miejsca, także sprawdzi się równie dobrze. Wówczas możesz również sięgnąć po okap podszafkowy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
Ściany, sufity, tynki
Farby antybakteryjne – dlaczego warto stosować je w swoim domu?
Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
Ściany, sufity, tynki
Farby antybakteryjne – dlaczego warto stosować je w swoim domu?

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Wyspa w kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni
6 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Wyspa w kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni

Wyspa w kuchni to popularny w ostatnich latach trend w aranżacji. Pokochaliśm...

Kuchnia
Kredens kuchenny – jak odnowić stary kredens kuchenny?
16 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Kredens kuchenny – jak odnowić stary kredens kuchenny?

Kredens to mebel, o którym powiedzieć, że ma duszę, to zdecydowanie za mało. Jego historia jest niezwykle rozbudowana, gdy...

Kuchnia
Szkło do kuchni
7 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Szkło do kuchni – jakie wzory są najczęściej wybierane?

Designerskie i praktyczne szkło hartowane do kuchni zyskuje coraz więcej zwolenników. To doskonała alternatywa dla płytek...

Kuchnia
Lampy do kuchni
2 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lampy do kuchni - jakie są najpopularniejsze modele lamp kuchennych?

Wybór lampy do kuchni to dzisiaj duże wyzwanie. Tradycyjne lampy wiszące do k...

Kuchnia
Wyspa w kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni
6 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Wyspa w kuchni – wymiary, aranżacje i pomysły na wyspę w kuchni

Wyspa w kuchni to popularny w ostatnich latach trend w aranżacji. Pokochaliśm...

Kuchnia
Kredens kuchenny – jak odnowić stary kredens kuchenny?
16 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Kredens kuchenny – jak odnowić stary kredens kuchenny?

Kredens to mebel, o którym powiedzieć, że ma duszę, to zdecydowanie za mało. Jego historia jest niezwykle rozbudowana, gdy...

Kuchnia
Szkło do kuchni
7 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Szkło do kuchni – jakie wzory są najczęściej wybierane?

Designerskie i praktyczne szkło hartowane do kuchni zyskuje coraz więcej zwolenników. To doskonała alternatywa dla płytek...

Kuchnia
Lampy do kuchni
2 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lampy do kuchni - jakie są najpopularniejsze modele lamp kuchennych?

Wybór lampy do kuchni to dzisiaj duże wyzwanie. Tradycyjne lampy wiszące do k...