Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Okno w kuchni – jak je udekorować? Sprawdź pomysły na aranżację okna kuchennego

Okno w kuchni

Okno w kuchni często wydaje się aranżacyjnym wyzwaniem, jednak w rzeczywistości stanowi ogromny atut. Jest nie tylko źródłem światła i świeżego powietrza w pomieszczeniu, ale także ma szeroki potencjał dekoracyjny. Co wybrać na okno w kuchni, by pozostać w zgodzie z najnowszymi trendami? Czym sugerować się, dopasowując ozdoby do wnętrza? Jakie są wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań?

Okno w kuchni – co wziąć pod uwagę przy wyborze aranżacji?

Aranżacja okna kuchennego jest widoczna z zewnątrz i od środka, a to już dwa powody, dla których warto zastanowić się nad wykorzystanymi w niej elementami. O stylu pomyśl już wtedy, gdy wybierasz projekt domu, ponieważ duże znaczenie ma rozmieszczenie i wygląd otworów okiennych. 

Planowanie dekoracji rozpocznij od przeanalizowania potencjału okien. Zastanów się nad kwestiami takimi jak:

  • Wielkość, wymiary i kształt okien – inny potencjał dekoracyjny ma nowoczesne okno narożne w kuchni, inny – tradycyjna szyba osadzona w ramie, a jeszcze inny – efektowny wariant z siedziskiem zamiast parapetu. 
  • Kolor ram i szczeblin, który ma wpływ na spójność wszystkich elementów wyposażenia.
  • Parapety – jeśli są szerokie, sprawdzą się jako dodatkowe miejsce ekspozycji stojących ozdób i roślin, a w niektórych przypadkach możesz stworzyć w tym miejscu wygodne miejsce do siedzenia z poduchami.
  • Klamki – często są neutralne, zdarzają się jednak prawdziwe perełki, z których możesz uczynić samodzielną ozdobę wnętrza.
  • Widok z okna – jeśli sceneria na zewnątrz jest efektowna, warto wykorzystać duże okno w kuchni do jej wyeksponowania. Jeśli jest inaczej, sporo zyskasz, odgradzając się od świata.
  • Strony świata – kierunek, w który zwrócone jest okno, ma znaczenie: dzięki temu łatwiej wybierzesz rośliny i kolory zasłon lub firan.
  • Zachowanie proporcji – jeśli masz małe okno w kuchni, uważaj, by nie przytłoczyć go nadmiarem materiałów. 

Pamiętaj, że wybrany materiał i wzór dekoracji okiennych silnie wpływa na charakter całego pomieszczenia. Grube zasłony kreują zupełnie inny nastrój niż delikatne rolety czy zwiewne firanki.

Sprawdź: Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Okno w kuchni – firanki, czyli sposób na klasyczną aranżację

Lubisz klasyczne pomysły na okno w kuchni? Firanka niewątpliwie jest jednym z nich. Mimo że we współczesnych kuchniach coraz częściej odchodzi się od takich elementów dekoracyjnych, nadal mają one swoich gorących zwolenników.

Wybór jest spory: materiał może być ciężki i sztywny (przykładem są kuchnie w stylu kolonialnym) lub lekki i zwiewny (kuchnia angielska czy prowansalska). Jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić aranżację, dołóż urokliwe lambrekiny i efektowne upięcia.

Jeśli rozważasz, co powiesić na okno w kuchni, weź pod uwagę względy funkcjonalne. Zbyt długie firanki przy blacie będą się nadmiernie brudzić, a ewentualne sąsiedztwo płyty gazowej może stanowić zagrożenie. W przestronnych kuchniach bez obaw puść wodze fantazji, w mniejszych – dekorując okno w kuchni – wystrój wzbogać o ozdobne upięcia, które jednocześnie poprawią bezpieczeństwo.

Okna w kuchni nowoczesnej

Okno w kuchni – jak udekorować je w nowoczesnym stylu?

Okno w kuchni nowoczesnej bardzo często pozbawione jest jakichkolwiek ozdób, szczególnie jeśli we wnętrzu dominuje minimalistyczna zabudowa. Siłą aranżacji jest wówczas prostota lub – ewentualnie – przykuwający wzrok detal, w jaki wyposażone zostały okna nowoczesne. Odsłonięta szyba zaprasza przestrzeń do środka, a kuchnia optycznie powiększa się. Dodatkowy plus to łatwość utrzymania czystości.

Jeśli jednak zależy ci na dekoracji, co warto wybrać na okno w nowoczesnej kuchni? Opcji jest kilka. Mogą to być zamontowane na elewacji rolety zewnętrzne, w środku zaś rolety wykonane z lekkiego materiału. Założona na okno w kuchni roleta rzymska sprawdzi się, zwłaszcza jeśli dysponujesz dużym i wysokim pomieszczeniem. Pamiętaj jedynie, że przy niższych nadprożach okiennych materiał, nawet po całkowitym zwinięciu, będzie widoczny w świetle okna.

Sprawdź także kolejny ciekawy wybór na okno w kuchni: rolety harmonijkowe, czyli plisy. Montuje się je w ościeżnicy okna, zapewniając możliwość przesuwania w górę lub dół dla znalezienia optymalnego umiejscowienia. Dzięki temu w zależności od pory dnia zasłonisz odpowiednią część szyby.

Takie rolety mają wiele zalet: zajmują niewiele miejsca, są mobilne, łatwe w demontażu i czyszczeniu. Możesz także nowoczesne okno w kuchni zasłonić modernistycznymi żaluzjami.

Dowiedz się więcej: Rolety dzień noc – jak wybrać, zamontować i czyścić rolety dzień noc?

Okno w kuchni bez karnisza – co się na nim sprawdzi?

Żaluzje stanowią także odpowiedź na pytanie, co wybrać na okno w kuchni bez karnisza. Zapomnij o nudnym wzornictwie z lat 90. – współczesne żaluzje dostępne są w szerokiej palecie wzorów i kolorów. Obecnie dużą popularnością cieszą się warianty z lamelami szerokości około 40-50 mm. Wykonuje się je z naturalnego drewna lub idealnego do minimalistycznych wnętrz aluminium w stonowanych barwach.

Jeśli masz ładne okno w kuchni, dekoracja w postaci żaluzji połączy walory estetyczne i względy praktyczne. W aranżacjach nowoczesnych, w których okno w kuchni bez firanki jest standardem, sprawdzą się przede wszystkim białe żaluzje o szerokich lamelach. Jeśli twój wybór padł na meble o ciemnej barwie, możesz zdecydować się na czarny lub ciemno-szary akcent w oknie.

Okna w kuchni inspiracje

Okno w kuchni – zazdrostki, czyli pomysł na przytulny wystrój

To kolejny sposób na niewielkie okno w kuchni w bloku: zazdrostki są lżejsze i krótsze od tradycyjnych firanek. Ograniczona długość sprawia, że chętnie wybiera się je do dekoracji okna w kuchni nad zlewem czy okna w kuchni nad blatem, ponieważ tkanina nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Kiedy sprawdzą się zazdrostki w oknie w kuchni? Inspiracje możesz czerpać ze stylu rustykalnego, góralskiego oraz wystroju w klimacie wiejskich dworków. Współczesne interpretacje pozwoliły zaadaptować to rozwiązanie na potrzeby aranżacji prowansalskich i angielskich.

Najbardziej efektownie prezentują się zazdrostki wykonane z wysokiej jakości koronki, ale w wydaniu bardziej ekonomicznym znajdziesz również modele żakardowe. Dużym plusem takiej dekoracji okiennej jest możliwość dopasowania dodatkowych ozdób, na przykład zawieszek na okno, tasiemek czy kokardek.

Warto wiedzieć: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Okno w kuchni – zasłony do dużych i przestronnych wnętrz

Czy dysponujesz większą przestrzenią i możesz cieszyć się dużym oknem balkonowym w kuchni otwartej na salon i jadalnię? To doskonała okazja, by poeksperymentować z aranżacjami. Te nowoczesne często zacierają granice między domem a światem na zewnątrz, dlatego jedyną ozdobą są długie do ziemi zasłony.

Przeważnie są to modele jednolite, bez wzorów i tekstur, zawieszone na listwie ukrytej za maskownicą. Ten zabieg sprawia, że okno tarasowe w kuchni od razu przykuwa uwagę swoistym obramowaniem.

Do długiego okna w kuchni pasować będą zasłony w jasnych odcieniach, na przykład kremu, szarości, kawy z mlekiem lub w ciemnych kolorach dopasowanych do kuchennych frontów. Efektowne są zasłony w energetycznych barwach – zwłaszcza gdy ten element stanowi jedyny intensywny akcent wnętrza. W podobny sposób możesz postąpić, dekorując okno panoramiczne w kuchni.

Długie zasłony sprawdzą się przede wszystkim w obszarach oddalonych od blatów roboczych. Czym zasłonić okno w kuchni ulokowane w sąsiedztwie szafek? Wybierz krótsze zasłonki, za pomocą których stworzysz funkcjonalną i elegancką ozdobę okna.

Okna panoramiczne w kuchni

Okno w kuchni – jakie dekoracje są teraz najmodniejsze?

Jak stworzyć modne okno w kuchni? Bieżące trendy są pod tym względem zróżnicowane, dzięki czemu bez problemu znajdziesz sposób wykończenia spójny z wnętrzem twojego domu. Bardzo efektowna jest dekoracja okna w kuchni wykorzystująca zasłony z ciężkich tkanin, które – w zależności od wybranej barwy – będą pasować do pomieszczeń o tradycyjnym charakterze lub do minimalistycznych i skandynawskich aranżacji.

Sprawdzą się także rolety rzymskie oraz przyciągające spojrzenia rolety austriackie. Wyróżnia je specjalny sznurek wpleciony w materiał, dzięki któremu uformujesz tkaninę w efektowne girlandy. Taka dekoracja to dobry wybór do domów i mieszkań urządzonych w stylu glamour, klasycznym i pałacowym.

Jak ozdobić okno w kuchni w wariancie tradycyjnym, ale nadal modnym? Na czasie są delikatne firanki w pastelowych tonach: delikatnym różu, szarościach, żółci lub błękitach.

Przeczytaj: Folia na okna – rodzaje, ceny i sposób montażu folii na okna

Pomysły na okno w kuchni – rozważ oryginalne aranżacje

Istnieje także wystrój okna kuchennego dla miłośników oryginalnych i indywidualnych akcentów. Mowa o wszelkich niestandardowych ozdobach wykonywanych za pomocą specjalnych samoprzylepnych folii dekoracyjnych. Do wyboru masz motywy geometryczne, roślinne i wiele innych. 

Ciekawie prezentują się także okolicznościowe naklejki na okno w kuchni. Zimą możesz sięgnąć po malownicze śnieżynki i bałwanki, wiosną – kwiaty i ptaki. Nie zapomnij, że aranżacja okna to nie tylko firanki i zasłony. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju girlandy, migocące lampki, a w przypadku okna w kuchni w stylu skandynawskim doniczki ze świeżymi ziołami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij