Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Agregat prądotwórczy do domu – co to jest i jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Agregat prądotwórczy do domu – jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Agregat prądotwórczy do domu wiele osób kupuje jeszcze na etapie wnoszenia budynku, by móc do niego podłączyć narzędzia budowlane. Generator przydaje się także później - podczas awarii zasilania zapewnia pracę wielu urządzeń domowych, może także być użyteczny na działce i kempingu. W zależności od zastosowania należy odpowiednio wybrać urządzenie. Dowiedz się, jaki agregat prądotwórczy do domu będzie zatem najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze.

Agregat prądotwórczy do domu – co to jest i jak działa?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które służy do wytwarzania energii elektrycznej. Wyposażone jest ono w prądnicę oraz silnik, który może być zasilany np. benzyną lub olejem napędowym.

O zakupie generatora prądu trzeba najczęściej pomyśleć już na etapie wznoszenia budynku, gdy na działce nie ma jeszcze doprowadzonej instalacji elektrycznej. Urządzenie przydaje się bowiem do podłączenia niezbędnych narzędzi, choćby betoniarki.

Na agregat prądotwórczy do domu warto zdecydować się także z innych względów. Jest to użyteczny sprzęt na wypadek awarii lub przerwy w dostawie prądu spowodowanej np. wichurą. Dzięki niemu można dostarczyć zasilanie najważniejszym urządzeniom np. lodówce, kuchence, czy akwarium.

Powinny go mieć także osoby, które zdecydują się na projekt domu pasywnego, wykorzystującego pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną.

Do użytku domowego przydatne okazują się również niewielkie i przenośne agregaty prądotwórcze. Można je zabrać na działkę, czy kemping, a także wykorzystać do zasilania urządzeń we wszystkich miejscach, w których nie ma standardowego źródła energii elektrycznej.

W sytuacjach awaryjnych generator pozwala również na niezakłóconą pracę wielu kluczowych instalacji w budynku np. systemu alarmowego, czy ogrzewania (nawet kocioł gazowy potrzebuje dostępu do prądu).

Agregat prądotwórczy do domu – rodzaje

Jeśli chodzi o rodzaje, agregaty prądotwórcze dzielimy przede wszystkim na jednofazowe oraz trójfazowe z rozruchem.

  • Generator jednofazowy jest wystarczający do zasilania urządzeń o napięciu maksymalnym 230 V, czyli np. sprzętów AGD i RTV, komputerów, ogrzewania elektrycznego itp.
  • Agregat trójfazowy przydaje się do zasilania urządzeń o napięciu maksymalnym 400 V, a więc na przykład sprzętu budowlanego i elektronarzędzi.

Agregat prądotwórczy do domu występuje także w różnych wariantach pod względem rodzaju silnika napędowego. Tutaj do najpopularniejszych modeli należą generatory:

  • benzynowe (dwusuwowe i czterosuwowe),
  • wysokoprężne (z silnikiem diesla zasilane olejem napędowym),
  • akumulatorowe.

Można również rozróżnić urządzenia według sposobu ich rozruchu, czyli:

  • agregaty ręczne – najczęściej uruchamiane są za pomocą linki rozruchowej,
  • agregaty automatyczne – np. z układem samoczynnego załączania rezerwy.

Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?

Bardzo duży wybór generatorów sprawia, że ciężko zdecydować, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego będzie najlepszy. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania: do zasilania których urządzeń ma służyć prądnica oraz jak często i gdzie będzie używana.

Do okazjonalnego użytku na działce czy na wakacjach wystarczy najprostszy generator przenośny zasilany akumulatorowo lub benzyną. W domu najczęściej sprawdza się agregat jednofazowy, ale na placu budowy konieczny będzie trójfazowy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu agregatów prądotwórczych do domu?

Jak dobrać agregat prądotwórczy do domu? Co jeszcze jest ważne? Kluczowa jest moc urządzenia, co wyjaśnimy w dalszej części tekstu. Należy też zwrócić uwagę na przydatne funkcje takie jak system stabilizacji napięcia AVR lub system załączania rezerwy.

Z pewnością przed zakupem warto poczytać opinie na temat poszczególnych urządzeń oraz sprawdzić ich ranking - agregat prądotwórczy do domu jest tak popularnym sprzętem, że w Internecie tworzone są listy najlepszych produktów.

Polecamy: Ogranicznik przepięć - czym jest i jak odpowiednio wybrać?

Cichy agregat prądotwórczy do domu

Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na parametr dotyczący hałasu. Większość popularnych generatorów zasilanych benzyną ma go na poziomie około 95 dB. To dość dużo, dlatego jeśli chcemy cichy agregat prądotwórczy do domu, lepiej zdecydować na model o maksymalnym poziomie hałasu 75 dB.

Agregat prądotwórczy do domu na gaz

Najczęściej spotykane generatory do użytku domowego mają silnik benzynowy lub diesla, które generują dość sporo spalin. Ciekawą alternatywą może być więc agregat prądotwórczy do domu na gaz LPG lub gaz ziemny NG, który ma mniejszą emisję, a więc jest bezpieczniejszy dla środowiska i zdrowia.

Generator prądu

Agregat prądotwórczy do domu – jaka powinna być moc agregatu prądotwórczego?

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze generatora, jest jego moc. Może ona być wyrażona w kilowatach kW lub kilowoltamperach kVA.

To, jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy, zależy od sposobu jego użytkowania.

Podstawową zasadą jest, by generator miał moc większą od łącznej mocy pobieranej przez odbiorniki do niego podłączone. Najprościej więc zsumować moc urządzeń, jakie ma zasilać agregat i według tego dopasować jego model.

Na plac budowy niezbędny będzie generator o mocy powyżej 12 kVA, ale do najprostszego użytku domowego wystarczy słabszy model.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu, najpierw określ sposób jego użytkowania. Do celów doraźnych np. awaryjnego podłączenia lodówki czy elektronarzędzi, niezbędne będzie zamontowanie na tablicy bezpiecznikowej wyłącznika do gniazda wejściowego generatora, a także samego gniazda, do którego będą podłączane urządzenia domowe.

A jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji w domu, który ma awaryjnie zasilać cały budynek, a więc nie tylko sprzęty domowe, ale też np. wentylację, pompę ciepła, czy ogrzewanie?

Tutaj przede wszystkim należy zdobyć zgodę zakładu energetycznego na podłączenie generatora. Trzeba też zatrudnić fachowca z uprawnieniami, który zamontuje agregat wraz z odpowiednimi sterownikami, które uruchomią urządzenie w sytuacji braku zasilania.

Przeczytaj także: Bojler elektryczny – zalety i wady bojlera elektrycznego

Ile narzędzi możemy podłączyć do agregatów prądotwórczych?

Liczba narzędzi, jakie można podłączyć do agregatu, zależy od ich mocy. Tutaj należy pamiętać o zasadzie, że generator powinien mieć moc większą niż suma mocy urządzeń do niego podłączonych. Trzeba je w taki sposób podłączać, aby w generatorze pozostawał zapas wolnej mocy na poziomie 20-30%, dzięki czemu unikniemy problemów z efektywnym zasileniem wszystkich sprzętów.

Agregat prądotwórczy do domu – eksploatacja i przechowywanie

Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej wydajne są agregaty zasilane benzyną lub olejem napędowym. Zapewniają sporą moc i długi czas pracy. Ich wadą jest jednak emisja szkodliwych gazów, co oznacza, że urządzenie należy trzymać na zewnątrz budynku bądź wewnątrz pod warunkiem zapewnienia systemu odprowadzania spalin.

Tutaj warto pamiętać, że generatory z silnikiem diesla są wrażliwe na mróz, dlatego w okresie zimowym należy je przed nim zabezpieczyć. Odporność na czynniki atmosferyczne urządzenia można rozpoznać po kodzie IP – najbardziej wytrzymałe generatory mają IP minimum 55.

Agregat prądotwórczy należy eksploatować zgodnie z wytycznymi producenta. Trzeba więc przeczytać instrukcję obsługi i pilnować w szczególności kwestii dotyczących rodzaju paliwa, zasad rozruchu urządzenia, a także użytkowania go w odpowiednich warunkach. Ważna jest również właściwa konserwacja generatora np. regularna wymiana filtra powietrza, czy świecy zapłonowej.

Agregat prądotwórczy do domu – cena

Najprostszy agregat prądotwórczy do domu kupimy już za 300-500 zł. Będzie to urządzenie jednofazowe do krótkotrwałego zasilania pojedynczych sprzętów w domu czy na kempingu.

Generator jedno- lub trójfazowy, który poradzi sobie z awaryjnym zasileniem urządzeń i oświetlenia w całym domu kosztuje minimum 2000 zł.

Najdroższe są modele przystosowane do dużych obciążeń i długiej pracy, które można wykorzystywać na placu budowy lub które podłącza się na stałe do instalacji jako zapasowe źródło zasilania. Cena agregatu prądotwórczego do domu tego rodzaju może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Agregat prądotwórczy a bezpieczeństwo domowników

Przy zakupie generatora prądu trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów oraz dobrze dopasować urządzenie do potrzeb i warunków użytkowania. Warto także mieć na względzie bezpieczeństwo.

W domu jednorodzinnym najlepiej sprawdzają się albo niewielkie urządzenia przenośne, które są proste w obsłudze, albo te profesjonalne z funkcją automatycznego uruchamiania. Taki automatyczny rozruch nie wymaga żadnej ingerencji człowieka, a więc eliminuje ryzyko popełnienia błędu, o który nietrudno np. przy uruchamianiu urządzenia w ciemności podczas awarii.

Generatory z taką funkcją zapewniają także szybsze przywrócenie zasilania niż urządzenia ręczne, co również ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort domowników.

Nie przegap: Oczyszczacz powietrza - jaki oczyszczacz powietrza wybrać do swojego domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu
29 grudnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Linia wysokiego napięcia nad działką a budowa domu – co warto wiedzieć?

Boom budowlany w Polsce, połączony z dużym popytem inwestycyjnym na grunty bu...

Instalacje
Farma fotowoltaiczna
27 października 2021 r. Diana Sulyma

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to dzisiaj niezwykle ciekawy pomysł na biznes, który umo...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...