Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wyłącznik nadprądowy: właściwy wybór, wyjaśnienie oznaczeń i montaż

Wyłącznik nadprądowy

Wyłącznik nadprądowy znajduje się w praktycznie każdym domu i mieszkaniu, szczególnie gdy mowa o nieco nowszym budownictwie. Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest i w jaki sposób działa to urządzenie. Jak się jednak okazuje, to jeden z niezbędnych elementów instalacji elektrycznej, który może zapobiec m.in. przeciążeniu elektrycznemu. Sprawdź, do czego jeszcze służy wyłącznik nadprądowy i jaka jest zasada jego działania.

Czym jest wyłącznik naprądowy?

Jego dokładna nazwa to wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Jest to jeden z elementów instalacji elektrycznej, który można spotkać w nowoczesnym budownictwie. Do czynienia miał z nim prawie każdy, choć zapewne pod inną nazwą, chociażby powszechnego bezpiecznika czy korka.

Współczesne wyłączniki nadprądowe zastępują stosowane dawniej bezpieczniki topikowe. Zakres ich działania jest bowiem znacznie szerszy. Podstawowe zadanie wyłącznika nadprądowego stanowi ochrona instalacji elektrycznej przed skutkami przeciążeń i zwarć

Co to dokładnie oznacza? Do przeciążenia dochodzi w sytuacji, gdy przez dany element przepływa prąd elektryczny większy od jego mocy znamionowej. Warto wiedzieć, że każdy przewód elektryczny posiada określoną obciążalność prądową. Kiedy dojdzie do jej przeciążenia, zaczyna wydzielać się ciepło. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do pożaru.

Jak zatem widzisz, działanie wyłącznika nadprądowego jest bardzo istotne. Poza przeciążeniem chroni on także instalację elektryczną przed zwarciem. Najczęściej pojawia się ono w przypadku zetknięcia się przewodu fazowego z przewodem neutralnym.

Wówczas może dojść do uszkodzenia odbiornika bądź zaprószenie ognia. I tu na straży stoi wyłącznik nadprądowy, który w momencie wykrycia nieprawidłowości, natychmiast odcina zasilanie elektryczne. 

ofe-5847238-961 w-961-testAB

Zasada działania wyłącznika w instalacjach elektrycznych

Wyłącznik nadprądowy działa w dwóch sytuacjach: przeciążenia i zwarcia - to wydaje się jasne. W jaki jednak sposób zapewnia bezpieczeństwo instalacji elektrycznej? Jak się okazuje, sama zasada działania tego elementu instalacji nie jest skomplikowana.

Sprowadza się ona do przepuszczania prądu znamionowego i odcinania energii, kiedy tylko pojawi się jej nadmiar. Na uwadze należy mieć przy tym, że wartość prądu znamionowego jest uzależniona od kilku czynników i powinna zostać dobrana pod kątem specyfiki wybranej instalacji

Cennik pomiarów elektrycznych. Ile kosztuje przegląd instalacji elektrycznej?

Czym jest charakterystyka czasowo-prądowa wyłącznika?

Wyłączniki nadprądowe można skategoryzować, uwzględniając zakres szybkości ich działania w zależności od natężenia prądu, który przez nie przepływa. Charakterystyka czasowo-prądowa wyłącznika wyróżnia 4 rodzaje wyłączników. Będzie to charakterystyka A, B, C oraz D. Co dokładnie je różni? Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

TYP Charakterystyka A
 
Charakterystyka B
 
Charakterystyka C
 
Charakterystyka D
 
Przeznaczenie Bardzo rzadko stosowane. Są to tzw. wyłączniki o działaniu bezzwłocznym Najpowszechniej stosowane wyłączniki nadprądowe w gospodarstwach domowych i lokalach komercyjnych Stosuje się je głównie w aplikacjach przemysłowych Zastosowanie odnajdują przede wszystkim w przemyśle
Zastosowanie Służą do zabezpieczania urządzeń elektronicznych Stosuje się je do zabezpieczania urządzeń RTV i AGD oraz obwodów gniazdkowych i obwodów oświetleniowych Służą do zabezpieczania urządzeń o dużych prądach rozruchowych Stosowane do zabezpieczenia urządzeń elektroenergetycznych
Maks. prąd wyzwalania przeciążeniowego 1,13-,145 1,13-,145 1,13-,145 1,13-,145
Prąd wyzwalania zwarciowego - 3-5 5-10 10-20

Oznaczenia symboli stosowanych na wyłączniku

Poza symbolami widocznymi w powyższej tabeli, w przypadku wyłączników nadprądowych stosuje się jeszcze inne oznaczenia. Każde z urządzeń tego typu posiada symbol literowy oraz liczbowy. Jeśli spotkasz się z oznaczeniem S301 to znak, że masz do czynienia z 1-torowymi wyłącznikami nadprądowymi.

Symbol S302 będzie oznaczać już za to, że jest to 2-torowych wyłącznik, a S303 analogicznie wyłącznik 3-torowy. Zdarzyć może się jednak, że znajdziesz wyłączniki, które będą posiadać zupełnie inne oznaczenia, np. B10 lub C20. Jak należy je odczytywać?

Symbol pierwszy, czyli litera, to charakterystyka czasowo prądowa (sprawdzić możesz ją w naszej tabelki), a stojąca przy niej liczba to po prostu prąd znamionowy. Jak zatem widzisz, oznaczenia wyłączników nadprądowych są łatwe do rozszyfrowania. 

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ile kosztuje wyłącznik nadprądowy?

Wyłącznik nadprądowy nie jest drogim elementem instalacji elektrycznej. Najtańsze jego wersje możesz kupić już za ok. 20 złotych. Tak niska cena dotyczy głównie bezpieczników nadprądowych charakterystyki A lub B. Musisz mieć także na uwadze, że na cenę urządzenia wpływa również liczba faz.

Wyłącznik trójfazowy będzie nieco droższy od wyłącznika dwufazowego, itd. Najdroższy typ wyłącznika to tzw. wyłącznik nadprądowy selektywny, który jest w stanie przetrwać wielokrotne awarie. Jego cena wynosi od 200 do nawet 500 złotych, przy czym dotyczy ona dobrej jakości modelu trójfazowego.

Przyjrzyjmy się cenom konkretnych produktów, żeby zobaczyć, o jakich przedziałach mówimy. Poniżej podajemy urządzenia o charakterystyce B (oraz jednym przykładzie C), każde z odmienną wartością prądu znamionowego - dzięki temu każdy wybierze odpowiednie do swojego domowego zastosowania.

Na początku ceny wyłączników naprądowych jednofazowych:

Teraz kilka przykładów urządzeń trójfazowych:

wyłącznik naprądowy na podglądzie

Jak prawidłowo podłączyć wyłącznik nadprądowy?

Podłączenie wyłącznika nadprądowego może okazać się trudnym zadaniem szczególnie jeśli nie masz na ten temat żadnej wiedzy. Jak dobrać wyłącznik nadprądowy? Jak właściwie przebiega jego podłączenie?

Odbywa się to na zbliżonej zasadzie, co w przypadku wyłączników oświetleniowych. Oznacza to, że musisz najpierw podpiąć przewody fazowe do urządzenia. Zanim to jednak zrobisz musisz zweryfikować, jakiej charakterystyki czasowo prądowej wyłączników potrzebujesz.

Jeśli zastąpisz wyłącznik o charakterystyce B wyłącznikiem o charakterystyce C, to możesz spowodować uszkodzenie Twojej instalacji elektrycznej. Każda taka zmiana wymaga konsultacji z certyfikowanym elektrykiem. Pod żadnym pozorem nie przeprowadzaj jej na własną rękę. Z pewnością i tak będziesz konsultować się z fachowcem, aby ustalić, jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu. Od razu możesz także zapytać o wyłącznik nadprądowy. 

Dowiedziałeś się już, jak zamontować wyłącznik nadprądowy i chcesz przejść do prac instalacyjnych? Pamiętaj, aby trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim dokładnie dokręć listwy modułowe. Nie zapomnij także o usunięciu warstwy izolacyjnej na odpowiedniej długości z przewodu drutowego.

Następnie podłącz go z apomocą zacisku śrubowego. Po dokręceniu przewodów do zacisków wyłącznika sprawdź poprawność dokręcenia przewodów - to bardzo ważny krok. Zweryfikuj także, czy dokręcane przewody zostały wsadzone pomiędzy elementem ruchomym a stałym zacisku. 

Co oznaczają kolory i opisy przewodów elektrycznych?

Jaki wyłącznik nadprądowy do domu wybrać?

Wybór odpowiedniego wyłącznika nadprądowego to kluczowa kwestia. W domach stosuje się zazwyczaj wyłączniki instalacyjne nadprądowe o charakterystyce B. Wartość prądów znamionowych zależy już od rodzaju obwodów. W przypadku obwodów oświetleniowych stosuje się najczęściej zabezpieczenia 10A. Jeśli mowa zaś o obwodach gniazdowych, to najpopularniejsze z nich to zabezpieczenia 16A

Przy wyborze wyłącznika nadprądowego, należy mieć na uwadzę, że urządzenia zabezpieczające powinny być dobrane w taki sposób aby w przypadku przepływu prądów o wartości większej od długotrwałej obciążalności prądowej  następowało ich działanie zanim dojdzie do przesadnego wzrostu temperatury żył przewodów.

Samodzielny wybór wyłącznika nadprądowego nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ten element jest bardzo istotny ze względów bezpieczeństwa, dlatego jest zakup warto skonsultować z elektrykiem. Podpowie on także, jak poprowadzić przewody elektryczne. Wyłącznik nadprądowy to niezwykle ważny element instalacji elektrycznej, który pozwala zapobiec wypadkom. Chroni on przede wszystkim instalację oraz podłączone do niej urządzenia.

Nieco inny typ wyłącznika dobiera się do gospodarstwa domowego, a inny w przemyśle. Zróżnicowana może być także liczb faz. Warto jednocześnie wiedzieć, że nie jest to urządzenie wystarczające do ochrony przed dotykiem bezpośrednim. Aby ją zapewnić należy również zastosować w obwodach wyłączniki różnicowoprądowe.

Cennik usług elektrycznych 2023. Ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Jaki wyłącznik nadprądowy do gniazdek?

Do gniazdek elektrycznych najlepszy będzie wyłącznik nadprądowy jednofazowy o charakterystyce B oraz prądzie ciągłym 16A.

Jaki wyłącznik nadprądowy do garażu?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki wyłącznik nadprądowy będzie najlepszy do garażu, możesz kierować się takimi samymi zasadami, co podczas wyboru wyłącznika do domu.

Zarówno w przypadku obwodów oświetleniowych, jak i gniazdowych sprawdzą się te o charakterystyce B – w pierwszym przypadku zastosuj wyłącznik o prądzie ciągłym 10A, zaś w drugim 16A.

Jaki wyłącznik nadprądowy do płyty indukcyjnej?

W tym wypadku wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z siecią jednofazową, czy trójfazową:

  • w przypadku sieci jednofazowej warto postawić na wyłączniki nadprądowe o zabezpieczeniu 32A;
  • w przypadku sieci trójfazowej warto postawić na wyłączniki nadprądowe o zabezpieczeniu 16A.

Jaki wyłącznik nadprądowy do oświetlenia?

Dla obwodów oświetleniowych również kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego wyłącznika nadprądowego. Jaki wybrać? Najlepiej bezpiecznik o charakterystyce B oraz prądzie ciągłym 10A lub 6A, w zależności od mocy oświetlenia.

Jaki wyłącznik nadprądowy do pompy głębinowej?

W przypadku pomp głębinowych zasilanych prądem również najlepiej sprawdzą się wyłączniki nadprądowe o charakterystyce B i zabezpieczeniu 16A.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: bricoman.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij