Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Instalacja odgromowa – ile kosztuje i kiedy wymagana jest instalacja odgromowa?

W jaki sposób instalacja odgromowa ochrania dom?

Instalacja odgromowa ma za zadanie uchronić Twój dom przed porażeniami powstałymi przez wyładowania elektrostatyczne, potocznie nazywane piorunami. Budynek, który nie posiada zabezpieczenia w postaci instalacji odgromowej, po uderzeniu może zostać poważnie uszkodzony lub nawet spłonąć. Sprawdź, jak działa instalacja odgromowa i czy jej montaż z punktu widzenia prawa jest konieczny.

Decydując się na zakup projektu domu i rozpoczęcie budowy rzadko kiedy zastanawiamy się nad dodatkowymi instalacjami. Najczęściej swoją uwagę skupiamy na wyborze odpowiednich kolorów czy wyposażenia. Instalacja odgromowa, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się nie być najpotrzebniejsza, to jednak odgrywa bardzo ważną rolę.

Instalacja odgromowa — czym jest i jakie pełni funkcje?

Będąc na etapie budowy domu, na każdym kroku można spotkać się z urządzaniami czy instalacjami, o których istnieniu jeszcze do niedawna nie mieliśmy pojęcia. Posiadanie niektórych z nich jest wymagane przepisami prawa, a inne po prostu warto mieć. Jeśli do tej pory mieszkaliśmy w bloku, zapewne nie zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób budynek chroniony jest podczas burzy.

Teraz, będąc właścicielami własnego domu, warto się nad tym zastanowić. Jednym z takich elementów, które są niezbędne w projektach domów jednorodzinnych i nie tylko, jest instalacja odgromowa. Co to jest? Instalacja odgromowa, potocznie zwana piorunochronem to zespół elementów zabezpieczających nieruchomość przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Mówiąc w skrócie – instalacja taka chroni obiekt przed konsekwencjami uderzenia pioruna, które bywają dotkliwe. Mając zainstalowaną instalację odgromową, można uniknąć pożaru czy śmiertelnego porażenia jego mieszkańców.

Niektórzy odnoszą mylne wrażenie, że instalacja odgromowa domu jednorodzinnego dostarcza energię lub inne medium do domu, ewentualnie podnosi komfort życia domowników. W rzeczywistości na co dzień o niej nie pamiętamy, ale w czasie wyładowań atmosferycznych jej działanie jest nieocenione – chroni ludzi i dobytek przed zgubnymi skutkami oddziaływania środowiska.

Warto wiedzieć: Przegląd Techniczny budynku - kiedy się odbywa i co warto wiedzieć?

Instalacja odgromowa — jak jest zbudowana?

Piorunochrony instalowane na budynkach można podzielić na pasywne, nazywane też tradycyjnymi oraz aktywne. Te pierwsze cieszą się zdecydowanie największą popularnością, dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić, jak wygląda instalacja odgromowa – schemat tradycyjny.

Tradycyjna instalacja odgromowa (tzw. instalacja pasywna) składa się z kilku podstawowych elementów.

Instalacja odgromowa elementy:

  • zwody – elementy ułożone na dachu i kominie takie jak linki, wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub miedzi. Ich głównym zadaniem jest bezpośrednie przyjęcie uderzenia pioruna;
  • przewody odprowadzające – układane są na zewnętrznych ścianach budynku (co najmniej dwóch), z daleka od drzwi, okien i wszelkich załamań z zachowaniem 20 cm odległości między nimi. Przewody łączą zwody z przewodami uziemiającymi przez zaciski probiercze;
  • przewody uziemiające – układane są w najkrótszej linii do docelowego uziomu;
  • uziomy – to metalowe elementy umieszczane w gruncie. Wyróżnia się ich dwa rodzaje: fundamentowe lub otokowe. Pierwszy rodzaj to ława fundamentowa lub stopa fundamentowa, w których umieszczone są zbrojenia przystosowane do połączenia się z przewodem odprowadzającym. Drugi rodzaj to taśma metalowa, układana poziomo wokół domu. Uziomy mogą być naturalne lub sztuczne. Do naturalnych zaliczamy in. ławę i stopę fundamentową, a także metalowe rurociągi wodne oraz osłony studni artezyjskich, jak i uziomy sąsiednich obiektów budowlanych usytuowanych nie dalej niż 10 m od chronionego obiektu. Jeżeli nie ma uziomów naturalnych, należy zrobić sztuczne tj. druty, rury i taśmy wykonane z miedzi czy ze stali ocynkowanej.

Instalacja odgromowa — zasada działania

Instalacja odgromowa sprawia, że sprowadzona energia zostanie przekazana w głąb ziemi. Najwyższy element instalacji, jakim są zwody, odpowiedzialny jest za sprowadzenie i przyjęcie na siebie pioruna, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko, że uderzy on w inny element budynku. Prąd przechodzi ze zwodów do uziomów, które rozpraszają dostarczoną do nich energię, a to sprawia, że wyrównuje się różnica potencjałów między chmurami a ziemią.

ofe-5847238-70489 w-70489

Instalacja odgromowa — czy jest konieczna? Przepisy prawne

Instalacja odgromowa przepisy budowlane — Prawo budowlane nie nakłada obowiązku zainstalowania przewodów na wszystkich domach, tylko na wybranych. Niezależnie od tego, czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa w przypadku Twojego domu, czy też nie i tak warto ją założyć.

Dlaczego? Nie tylko zabezpieczy nieruchomość przed pożarem, ale również uchroni urządzenia podłączone do prądu przed spaleniem. Innymi słowy – zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i ochroni dobytek przed zniszczeniem.

Instalacja odgromowa prawo budowlane — zgodnie z przepisami, dom jednorodzinny musi mieć założony piorunochron, pod warunkiem, że tak przedstawia wskaźnik zagrożenia piorunowego, którego wartość wylicza się według zasad przedstawionych w normach.

Tego typu obliczeń można dokonać samodzielnie lub skorzystać z usług doświadczonego fachowca. Na wynik kalkulacji duży wpływ mają wymiary budynku, ale również jego umiejscowienie, rodzaj konstrukcji, czy nawet pokrycie, z którego został wykonany dach.

Instalacja odgromowa - norma

Zasady wykonywania obliczeń wskaźnika zagrożenia piorunowego określa norma PN/E05003/01.

Jeżeli chodzi o instalację odgromową, przepisy mówią, że nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne, które panują w danej strefie. Jeśli w naszych okolicach często pojawia się burza, a dom, w którym mieszkamy, jest wysoki — wtedy z całą pewnością należy zaopatrzyć się w instalację odgromową.

Instalacja odgromowa — kiedy wymagana? Warto zdać sobie sprawę z tego, że inne wymagania dotyczą budynków przemysłowych czy gospodarczych, a zupełnie inne domów mieszkalnych.

Z kolei wymagania instalacji odgromowej mówią jednak o tym, że piorunochron powinien pojawić się na dachu każdego domu, którego powierzchnia przekracza 500 m2, lub też jego wysokość przekracza 15 m.

Wielkość budynku pozostaje jednak bez znaczenia, jeśli dom został wybudowany z materiałów uważanych za łatwopalne, takich jak np. drewno.

Czy wiesz: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Z czego wykonać instalację odgromową?

Wybór materiału, z którego wykonamy instalację odgromową, przede wszystkim zależy od tego, z czego zbudowany jest dach oraz ściany budynku. Instalacja odgromowa na dachu z blachy będzie więc wymagała zastosowania innych materiałów niż ta, która znajdzie się na dachówce.

Trudno więc wybrać jeden, uniwersalny surowiec, a na rynku jest ich całkiem sporo. Wśród tych najbardziej popularnych wyróżnić możemy: stal ocynkowaną ogniowo czy galwanicznie, miedź, aluminium, mosiądz, czy też tworzywa sztuczne.

Czy wiesz, że…

Instalacja odgromowa, oprócz odpowiedniego materiału powinna też zostać zamontowana w konkretnym miejscu. Dobrze, aby przewody odprowadzające swobodnie biegły na zewnątrz, np. w rurze PCV. Instalacja odgromowa pod styropianem należy do rzadkości.

Instalacja odgromowa projekt — warto pamiętać o tym, że instalacja powinna zostać wykonana na podstawie projektu. W zależności od klasy LPS (ang. Lightning Protection System), który odpowiada za ochronę obiektu oraz osób w nim przebywających, ten sam budynek może mieć kilka różnych projektów.

Instalacja odgromowa — jak ją zamontować?

Podjęcie decyzji o montażu instalacji odgromowej należy omówić już na początku budowy, gdyż założenie niektórych elementów musi zostać wykonane jeszcze w trakcie robót (np. uziom fundamentowy).

Choć montaż instalacji odgromowej może zostać wykonany samodzielnie, najbezpieczniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowca, który ma specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Odgromowa instalacja powinna zostać zamontowana w sposób prawidłowy, ponieważ każdy błąd może skutkować niedziałającym systemem.

Instalacja odgromowa — jak wykonać? Instalacja odgromowa na dachu powinna zabezpieczać całą konstrukcję dachową tj. elementy położone wzdłuż bocznych krawędzi połaci oraz kalenicy.

Montując instalację, należy mieć na uwadze również wszystkie fragmenty wystające ponad powierzchnię dachu – wywietrzniki, nasady i wierzchy kominowe czy maszty antenowe. Przewody odprowadzające należy pokierować z narożników budynku po przekątnej – przekazują one całą energię z dachu do ziemi.

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za założenie instalacji odgromowej, może być różna w zależności od powierzchni domu oraz kształtu dachu. Im większy budynek lub bardziej skomplikowany dach, tym koszt będzie większy.

Instalacja odgromowa cena — wpływ na wysokość ceny ma również koszt samej instalacji. Do wyboru mamy piorunochrony z wysokiej czy średniej półki cenowej. Posiadanie założonej instalacji wiąże się też z okresowymi przeglądami. Ich koszt może wynieść od 60 do 80 zł w zależności od lokalizacji.

Instalacja odgromowa cennik — poniżej zamieszczamy przykładowy cennik instalacji odgromowej tradycyjnej wykonanej ze stali lub elementów miedzianych.

Instalacja odgromowa koszt w poszczególnych miastach

System ze stali ocynkowanej

System z elementów miedzianych

Wrocław

4 400 zł

7 100 zł

Warszawa

4 700 zł

7 400 zł

Poznań

4 300 zł

7 000 zł

Trójmiasto

4 300 zł

7 000 zł

Rybnik

4 200 zł

6 900 zł

Instalacja odgromowa — dlaczego warto ją instalować?

Instalacja odgromowa — czy warto? To pytanie z całą pewnością zadaje sobie każdy, kto zgodnie z prawem nie musi montować piorunochronu w swoim domu. Burza, a raczej uderzenie piorunem, w większości przypadków potrafi błyskawicznie wzniecić pożar, którego skutkiem może być całkowite zniszczenie naszego domu, ale również trwałe uszkodzenie zdrowia domowników.

Instalacja odgromowa oprócz ochrony domu czy jego wyposażenia zapewnia bezpieczeństwo tego, co najważniejsze, czyli bliskich nam osób.

Przeczytaj także: Puszka elektryczna - jaką wybrać? Do czego służy puszka elektryczna?

Instalacja odgromowa — jak o nią dbać?

Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym, tak jak każda inna instalacja powinna zostać zaprojektowana i wykonana przez fachowców, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko popełnienia ewentualnego błędu. Po zamontowaniu będzie ona wymagała regularnej kontroli, nie rzadziej niż dwa razy do roku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij