Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Jakie są nasady kominowe i kiedy ich użycie jest konieczne?

Nasady kominowe pozwalają na zwiększenie i zapewnienie ciągu. Napędzane są wiatrem, a niektóre również silnikiem, jak w przypadku rozwiązań hybrydowych. Sprawdź, gdzie montaż nasad kominowych jest wymagany i jak dobrać odpowiedni element do istniejących przewodów kominowych.

Budowa domu wymaga wykonania sprawnej instalacji kominowej, która pozwoli na odprowadzanie spalin powstających w procesie spalania różnego rodzaju materiałów opałowych. Bardzo często kominy w domach jednorodzinnych są wyposażone w nasady kominowe, czyli niewielkie urządzenia umieszczane na ich szczycie. Sprawdź, czy w ogóle są one wymagane i w jakim celu umieszcza się je właśnie w tym miejscu.

Czym są nasady kominowe i jakie są ich rodzaje?

Komin sam w sobie jest bardzo ważnym elementem przy budowie domu, dlatego trzeba wiedzieć, jak przeprowadzić budowę komina w domu jednorodzinnym. Jeśli już to wiesz, zobacz, jakie powinno być zakończenie tego elementu architektonicznego. Bardzo często u jego szczytu montowana jest nasada kominowa. Urządzenie to jest niezbędne w przypadku większości instalacji. Wykorzystuje ono energię wiatru do usprawnienia ciągu w przewodach kominowych.

Nasady kominowe to właściwie szeroka grupa różnego rodzaju produktów, które mają spełniać podobne zadania. Do wyboru są nasady wykonane z różnego rodzaju materiałów, jak i te o różnych kształtach.

Z uwagi na budowę i przeznaczenie nasady kominowe można podzielić na kilka rodzajów:

  • stałe nasady kominowe,
  • samonastawne nasady kominowe,
  • obrotowe nasady kominowe – nasady kominowe zwiększające ciąg,
  • hybrydowe nasady kominowe.

Najprostsze nasady kominowe są daszkami kominowymi wykonanymi z blachy ocynkowanej, w pełni odpornej na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, i stanowią trwałe zakończenie komina. Nie ulegają one korozji, niemniej nie będą odpowiednie w przypadku przewodów spalinowych i dymowych. Blacha ocynkowana to niewystarczająca ochrona, dlatego warto wybrać nasady stalowe ze stali kwasoodpornej lub żaroodpornej.

Stałe nasady kominowe wykorzystują energię kinetyczną wiatru, która pozwala na wytworzenie podciśnienia w przewodzie kominowym. Z uwagi na swoją konstrukcję takie nasady nie zmieniają swojego położenia.

Mechaniczne nasady kominowe są wyposażone w wentylator, który znajduje się poza obrębem przewodu. Dzięki niemu powietrze tłoczone jest do kolektora, z którego jest ono następnie wdmuchiwane przez szczelinę pomiędzy wylotem kanału kominowego i jego obudową. Takie nasady kominowe wentylacyjne działają w parze z wentylacją grawitacyjną wywiewną oraz usprawniają działanie kominów odprowadzających spaliny z kotłów na paliwo stałe i kominków.

Urządzenia hybrydowe składają się z nasady obrotowej i silnika, który wprawia ją w ruch na wypadek zaniku wiatru. Nasady kominowe hybrydowe nie pobierają prądu, jeśli wieje.

Ile kosztuje budowa komina? Cena robocizny w 2022 roku

dwie nasady kominowe na dachu

Gdzie i kiedy montaż nasad kominowych jest niezbędny?

Nasady kominowe nie muszą być stosowane właściwie wyłącznie wtedy, gdy Twój komin wyposażony jest w wentylację mechaniczną. Może istnieć nawet taki wymóg prawny, ale w innych miejscach mogą one służyć polepszeniu funkcjonowania całego ciągu kominowego.

Nasady kominowe stałe są absolutnie wymaganym elementem w dwóch strefach w Polsce:

  • na Pomorzu,
  • wzdłuż południowej granicy Polski.

Warto zwrócić uwagę na to, jak w polskim prawie określono obowiązek stosowania nasad kominowych wentylacyjnych. W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu. Dalej czytamy, że nasady kominowe trzeba stosować również na innych obszarach, jeśli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.

Odpowiednie nasady kominowe – samonastawne czy stałe i obrotowe – wykorzystywać należy:

  • na obszarach, gdzie notowane są silne wiatry o zmiennych kierunkach;
  • na kominach o małych przekrojach;
  • na kominach o małych długościach;
  • na kominach usytuowanych poniżej połaci dachu;
  • na kominach, w których sąsiedztwie znajdują się wysokie drzewa.

Jak wykończyć komin, by połączyć funkcjonalność z estetyką?

Czy warto zamontować nasadę kominową, jeśli nie ma prawnego wymogu?

Wiesz już, czy nasada kominowa jest potrzebna w przypadku Twojego domu jednorodzinnego i instalacji kominowej. Warto jednak podkreślić korzyści z jej zastosowania.

Co daje strażak kominowy? Zasadniczo takie zwieńczenie komina ma zapobiegać powstaniu zjawiska ciągu wstecznego, w wyniku którego spaliny z powrotem kierowane byłyby do wnętrza domu i zanieczyszczały powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych.

Nie można do tego dopuścić, ponieważ niesie to niezmiennie wysokie ryzyko dla zdrowia ludzi. Nasada komina może temu skutecznie zapobiegać, o ile została dobrze dobrana do instalacji w Twoim domu i poprawnie zamontowana.

Dzięki dobrej nasadzie kominowej możesz ustrzec się zapchaniu komina przez liście czy inne zanieczyszczenia. Jeśli istnieje ryzyko, że do komina dostanie się wilgoć, na pewno zacznie pogarszać sprawność działania całego systemu. Będzie to dotyczyło również strefy umiarkowanej, opadów śniegu itp.

Obrotowa nasada komina daje jeszcze jedną korzyść. Jej zastosowanie w praktyce nie pozwala ptakom na wicie gniazd w kominie. Nasady kominowe z odstającymi elementami będą płoszyć ptaki i zniechęcać je do siadania na dachu.

Czy znasz wszystkie zalety kominów systemowych?

rozwidlający się komin z nasadami

Jak wybrać nasadę kominową w zależności od konstrukcji komina?

Jeśli i w Twoim przypadku potrzebne są nasady kominowe, sprawdź, jak wybrać takie, które będą dobrze spełniać swoje podstawowe zadania.

Pierwszym krokiem jest zmierzenie średnicy przewodu. Jeśli nakładki kominowe są niedostępne, trzeba zdecydować się na przyłącze redukcyjne, umożliwiające dopasowanie średnicy komina do średnicy nasady. To swego rodzaju przejściówka. Bardzo ważne jest, by zakończenie komina było przynajmniej takie same jak średnica komina, zwłaszcza w przypadku wyboru daszków kominowych.

Najprostsze produkty tego typu są robione z blachy ocynkowanej. Uniwersalne zastosowanie mają nasady samonastawne, które wyposażone są w mechanizm obrotowy. Nasada obrotowa na komin chroni wylot komina przed wiatrami opadającymi. Jednocześnie wpływa ona na zwiększenie podciśnienia i polepsza jakość pracy całego ciągu. Tego rodzaju nasady sprawdzają się w przypadku wszelkiego rodzaju kominów, w tym:

  • dymowych,
  • spalinowych,
  • wentylacyjnych.

Daszki na komin czy nasady obrotowe mogą spełniać te same zadania, ale te ostatnie pod wpływem podmuchów wiatru obracają się, co poprawia ciąg w kominie.

Nasada obrotowa na komin wykonana w całości z blachy chromoniklowej kwasoodpornej będzie odpowiednia jako zakończenie komina dymnego w przypadku pieców opalanych gazem lub olejem. Natomiast nasada kominowa z uchylną podstawą, ułatwiającą czyszczenie komina, to dobry wybór przy piecach opalanych paliwem stałym bądź przy kominkach opalanych drewnem.

Kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Montaż i użytkowanie nasady kominowej

Montaż strażaka na kominie powinien odbywać się tak, by cała nasada znajdowała się ponad szczytem dachu, wystawiona na działanie wiatru z każdej strony. Będzie dzięki temu obracała się wraz z podmuchami wiatru i zapewniała odpowiedni ciąg kominowy. Poprawnie zamontowane zakończenie komina spalinowego zapobiegać będzie skutecznie wystąpieniu niepożądanego zjawiska ciągu wstecznego. Spaliny mogą wówczas swobodnie wydostawać się ponad szczyt komina.

Jak często musimy poddawać konserwacji nasady kominowe?

Mechanizmu nasady kominowej nie wystarczy tylko raz zamontować nad kominem, należy go również poddawać regularnej konserwacji. Najczęściej mechanizm ten oczyszcza się sam, dlatego nie trzeba go zbyt często sprawdzać. Całkowicie wystarczające jest oczyszczanie nasady kominowej przez kominiarza w czasie okresowego czyszczenia całego komina. Przy takich pracach nasadę trzeba odkręcić i zdjąć. Wystarczy, że uchylna nasada kominowa zostanie odkręcona i odchylona.

Przyjmuje się, że w budynkach mieszkalnych co 3 miesiące w okresie użytkowania należy dokonać przeglądu przewodów dymowych, a co 6 miesięcy – przewodów spalinowych. Przynajmniej raz w roku trzeba dokonać przeglądu przewodów wentylacyjnych. Przegląd obejmuje kontrolę stanu technicznego nasady kominowej, jej czyszczenie, usuwanie nalotu i sadzy.

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Szlamowanie komina
12.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Nieszczelny komin może oznaczać poważne problemy dla właściciela domu jednoro...

Kominy
Pustak kominowy
19.10.2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
dwa kominy wystające z dachów
07.07.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Frezowanie komina to proces, który pomaga go udrożnić bez konieczności przepr...

Kominy
Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie
06.11.2023 r. Jan Susmaga

Wyczystka kominowa: montaż i użytkowanie. Gdzie powinna być umiejscowiona?

Posiadanie komina wiąże się z kilkoma obowiązkami, których niedopełnienie moż...

Kominy
Szlamowanie komina
12.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Nieszczelny komin może oznaczać poważne problemy dla właściciela domu jednoro...

Kominy
Pustak kominowy
19.10.2021 r. Diana Sulyma

Pustak kominowy – wymiary, parametry i ceny pustaków kominowych

Pustak kominowy jest wspólnym określeniem dla materiałów budowlanych pozwalaj...

Kominy
dwa kominy wystające z dachów
07.07.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Frezowanie komina – co to jest i kiedy warto przeprowadzić frezowanie komina?

Frezowanie komina to proces, który pomaga go udrożnić bez konieczności przepr...

REKLAMA
Zamknij