Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Propozycja lokalizacji strefy rekreacyjnej w ogrodzie o nieregularnym kształcie - co warto wiedzieć?

Aranżacja ogrodu o nieregularnym kształcie

Zastanawiasz się, jak urządzić strefę rekreacyjną na działce o nieregularnym kształcie? Wszelkie załamania granic parceli, zwężenia i ostre kąty tylko pozornie utrudniają zagospodarowanie terenu. Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić przy projektowaniu ogrodu, w którym ważne miejsce ma mieć strefa wypoczynku.

Działka o nieregularnym kształcie - co to oznacza?

Idealna parcela powinna przypominać prostokąt, czyli mieć w miarę równe poszczególne granice, które na łączeniach tworzą kąt prosty. Na takich placach bez trudu można wkomponować budynek o niemal każdej architekturze, a także zaplanować ogród, czyli podzielić go na strefy o różnym przeznaczeniu i charakterze oraz zagospodarować je roślinnością i małą architekturą ogrodową.

Działka o nieregularnym kształcie jest przeciwieństwem parceli „idealnej”. Jej plan często nie przypomina żadnej konkretnej figury geometrycznej – może mieć każdą granicę innej długości, ostre kąty, liczne załamania i „zakręty”, a przede wszystkim różną szerokość w poszczególnych miejscach. Nad zagospodarowaniem takich działek nierzadko łamią sobie głowy projektanci, którzy muszą dopasować do nich projekt domu. W przypadku ogrodu jest już nieco łatwiej, ponieważ w planowaniu zieleni i miejsc wypoczynkowych łatwiej pójść na pewne kompromisy.

Jak urządzić ogród na działce o nieregularnym kształcie?

Urządzanie ogrodu na działce o nieregularnym kształcie z technicznego punktu widzenia wygląda dokładnie tak samo, jak na działce standardowej. Na początku należy więc określić, jakie funkcje ma pełnić ogród, a potem spróbować to urzeczywistnić, uwzględniając panujące warunki oraz dostępną przestrzeń.

Poniżej podpowiadamy, jak powinno wyglądać projektowanie ogrodu krok po kroku pod kątem zaplanowania strefy rekreacyjnej, czyli inaczej przeznaczonej do wypoczynku (biernego lub aktywnego).

To może Cię zainteresować: Jak ciekawie zaaranżować mały ogród?

Jak zaprojektować ogród o nieregularnym kształcie?

Co powinno znaleźć się w ogrodzie w strefie rekreacyjnej?

Projektowanie ogrodu przydomowego warto rozpocząć od zastanowienia się, co ma się w nim konkretnie znaleźć. Należy w tej kwestii uwzględnić potrzeby wszystkich domowników. Z pewnością najważniejsza jest strefa rekreacyjna w ogrodzie, czyli miejsce, gdzie w ciepłych miesiącach można spędzać czas. W zależności od sposobu jego spędzania strefę relaksu można podzielić na część do wypoczynku biernego i aktywnego.

W części biernego relaksu można umieścić altankę, miejsce na grilla oraz meble ogrodowe służące np. do leniwego wygrzewania się na słońcu lub spożywania posiłków. Urozmaiceniem tej strefy mogą być rabaty kwiatowe, oczka wodne, czy fontanny.

Strefę aktywnego wypoczynku stanowi najczęściej rozległy trawnik, na którym mogą wyszaleć się dzieci i na którym można np. grać w piłkę lub badmintona. W jego pobliżu można zamontować huśtawki, piaskownicę, basen, czy trampolinę.

Zmierzenie działki i podział na strefy

Podjąwszy decyzję, co chcemy mieć w strefie relaksu w swoim ogrodzie, można przystąpić do konkretnego zagospodarowania terenu. W przypadku działki o nieregularnym kształcie przyda się dokładny plan parceli w odpowiedniej skali, który ułatwi prace projektowe. Na planie powinny być naniesione dane dotyczące długości poszczególnych granic i odległości między nimi, a także zaznaczone dokładne umiejscowienie budynku.

Na takim planie warto na początku nanieść wstępny podział ogrodu na strefy, czyli fragmenty placu o różnym przeznaczeniu. Najczęściej są to:

  • strefa rekreacyjna,
  • strefa reprezentacyjna - najczęściej znajduje się od frontowej strony domu i składa się z rabat kwiatowych, krzewów ozdobnych itp.,
  • strefa komunikacyjna – chodzi o ścieżki i alejki, które powinny umożliwiać dotarcie do najważniejszych części ogrodu,
  • strefa gospodarcza – to tam zazwyczaj znajduje się domek narzędziowy, kompostownik itp.

Podzielenie działki na takie strefy znacznie ułatwia dalsze prace projektowe związane z zaplanowaniem roślinności, czy dopasowaniem architektury ogrodowej.

O czym należy pamiętać projektując ogród?

Jak sama nazwa wskazuje, strefa rekreacyjna w ogrodzie służy do wypoczynku, a więc jej usytuowanie na działce powinno sprzyjać relaksowi pod każdym względem. Wybór odpowiedniego miejsca powinien więc uwzględniać takie kwestie jak poziom hałasu i nasłonecznienia, bliskość tarasu lub wejścia do domu, czy wreszcie komfort pod względem poczucia prywatności.

Strony świata

Uwzględnienie stron świata ma szczególne znaczenie pod kątem planowania roślinności w ogrodzie. Najlepszym miejscem na przydomowy warzywniak jest strona zachodnia, natomiast najmniej przyjazna dla roślin jest ekspozycja północna. A co ze strefą rekreacyjną?

Eksperci radzą, by miejsce do spożywania posiłków umiejscowić raczej w zacienionym miejscu np. od strony wschodniej. Również altanka oraz plac zabaw dla dzieci nie powinny być narażone na silne nasłonecznienie, ale też i nie na nadmierny chłód i wilgoć, charakterystyczny dla ekspozycji północnej.

Więcej o projektowaniu z uwzględnieniem stron świata przeczytasz tutaj: Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?

Część komunikacyjna

Jak zaplanować ścieżki w ogrodzie na działce o nieregularnym kształcie? Przede wszystkim należy się za to zabrać już po rozplanowaniu poszczególnych stref, a także wstępnym zagospodarowaniu terenu. Wtedy poprowadzenie ciągów komunikacyjnych będzie dość proste – ich celem powinno być bowiem zapewnienie wygodnego dotarcia do najważniejszych fragmentów ogrodu np. do altanki, warzywniaka, czy huśtawki.

Bardzo często na nieregularnych parcelach ciągi te są fantazyjnie poprowadzone, z wykorzystaniem łuków i rozwidleń. Szczególną uwagę warto zwrócić na alejkę prowadzącą do głównego wejścia do domu oraz tarasu, a także na podjazd. Te elementy powinny być odpowiednio szerokie i komfortowe w użytkowaniu.

Część reprezentacyjna i ukryta

Strefa rekreacyjna zazwyczaj znajduje się w części ukrytej ogrodu, czyli mówiąc prościej, od tyłu domu. Frontowa część działki zwykle ma charakter reprezentacyjny. Oczywiście, jeśli plac jest wyjątkowo trudny w zagospodarowaniu, można pokusić się o stworzenie strefy relaksu od strony ulicy. Wystarczy wówczas odpowiednio osłonić ją od hałasu i ciekawskich oczu przechodniów, stosując na przykład gęsty i wysoki żywopłot.

Strefa gospodarcza

Strefa gospodarcza powinna być umiejscowiona w niewidocznej i najdalszej części ogrodu, do której jednak będzie w miarę wygodny dostęp. Jeśli ze względu na specyfikę działki trzeba ją umieścić bliżej ulicy, warto ją osłonić krzewami lub ozdobną pergolą. Na strefę gospodarczą warto przeznaczyć trudny do innego zagospodarowania fragment działki np. bardzo wąski róg.

Jak zaprojektować ogród o nieregularnym kształcie?

Co jeszcze warto wiedzieć projektując działkę o nieregularnym kształcie?

Podczas projektowania ogrodu warto pamiętać, że strefa rekreacyjna powinna być zlokalizowana w pobliżu tarasu. Takie rozwiązanie jest po prostu praktyczne i wygodne. Na działce o nieregularnym kształcie wymaga to czasami pewnych kompromisów, gdy na przykład przestrzeń koło tarasu jest dość wąska, należy zrezygnować z rozbudowanej architektury ogrodowej. Niekiedy konieczne jest też usytuowanie trawnika do gry w piłkę po drugiej stronie domu. W takich wypadkach znaczenia nabierają dobrze wytyczone ciągi komunikacyjne.

Dość często wykorzystywanym pomysłem na działkę o nieregularnym kształcie jest tzw. ogród swobodny. Charakteryzuje się on dość luźnym podejściem do podziału na strefy, brakiem wyraźnej symetrii i fantazyjnym zagospodarowaniem terenu. Poszczególne rabaty i nasadzenia roślin, a także alejki są dopasowane do ukształtowania terenu, dzięki czemu wyglądają jakby stworzyła je sama natura.

Projektowanie działki o nieregularnym kształcie - samodzielnie czy ze specjalistą?

Samodzielne projektowanie ogrodu daje mnóstwo frajdy, ale nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy do zagospodarowania jest działka o nieregularnym kształcie. Pewnym ułatwieniem mogą okazać się specjalne programy do projektowania ogrodów, jakie można znaleźć w Internecie (są również wersje bezpłatne). Czasami jednak lepiej to zadanie powierzyć specjaliście.

Architekt krajobrazu lepiej poradzi sobie z zaplanowaniem trudnej przestrzeni, a przede wszystkim uwzględni w projekcie aspekty związane nie tylko z funkcjonalnością ogrodu, ale także jego estetyką i pielęgnacją, czyli m.in. dobierze gatunki roślin do warunków na działce, zaplanuje idealne oświetlenie, a także dopasuje perfekcyjnie architekturę ogrodową do stylistyki budynku i otoczenia.

Inny ogród o nietypowym kształcie, to ogród na skarpie. Przeczytaj o nim tutaj: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...