Jak urządzić nowoczesny przedogródek? Co możemy w nim posadzić?

Przedogródek

Przedogródek to przestrzeń łącząca to, co publiczne, z obszarem prywatnym. Jeśli przypomnisz sobie przedstawiane w amerykańskich filmach i serialach typowe domy z przedmieść, z pewnością skojarzysz nieogrodzone posesje i rozciągające się przed budynkami zadbane trawniki… To jedna z wielu form przedogródka, który – niezależnie od stylu aranżacji – stanowi obszar reprezentacyjny.

Czym jest przedogródek i jaką pełni funkcję?

Czym właściwie jest przedogródek? Definicję można w tym przypadku wysnuć już z samej nazwy: to frontowa część ogrodu, czyli fragment działki ulokowany pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem posesji. Pełni funkcję reprezentacyjną i dekoracyjną – zwłaszcza gdy z przedogródkiem koresponduje aranżacja ogrodu ulokowanego w głębi posesji.

Przedogródek, jako widoczny fragment działki, powinien prezentować się atrakcyjnie niezależnie od pory roku. Nie zapomnij jednak, że liczy się także jego funkcjonalność. Domownicy i goście powinni trafić do drzwi wejściowych bezpiecznie, dlatego ścieżka wiodąca od furtki lub podjazdu powinna być zadbana i uporządkowana, a elementy dekoracyjne usytuowane tak, by nie utrudniać przejścia.

Istnieje jeszcze jeden szczególny wariant przedogródka. Co to jest za przypadek? Mowa o fragmencie trawnika usytuowanym już poza granicami działki, pomiędzy ogrodzeniem a chodnikiem lub jezdnią. Tutaj potencjał aranżacyjny jest nieco mniejszy, ale również warto zainteresować się strefą.

Jak modnie zaprojektować przedogródek?

Na to, jak zaprojektować przedogródek, wpływają nie tylko osobiste preferencje domowników, ale również usytuowanie domu względem ulicy. Wytyczne w tej sprawie znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który często nakłada konieczność nawiązania do istniejącej linii zabudowy. Czasami obliguje również do rezygnacji z pewnych rozwiązań, na przykład stawiania wysokich, nietransparentnych ogrodzeń.

Od czego zatem zacząć projektowanie wymarzonego przedogródka? Zwróć uwagę na kilka kwestii, przede wszystkim:

  • wymiary i kształt dostępnej przestrzeni;
  • typ podłoża;
  • styl domu i ogrodu;
  • budżet, który możesz przeznaczyć na realizację projektu.

W polskich realiach domy jednorodzinne często powstają na niewielkich działkach, dość blisko ulicy, co sprawia, że odstęp między elewacją a ogrodzeniem staje się symboliczny. Czy to uniemożliwia ciekawe zaaranżowanie przestrzeni? Nic bardziej mylnego! Wąski przedogródek wzdłuż ogrodzenia także może być efektowny.

Jak zaprojektować mały przedogródek? W tym przypadku liczy się prostota i umiar. Często wystarczy przyciągające wzrok skupisko roślin o pokroju kolumnowym lub efektowne pnącze. Im mniejszy teren masz do dyspozycji, tym mniej gatunków wprowadź – unikniesz dzięki temu wrażenia chaosu.

Zrezygnuj z koncepcji przedogródka w całości wyłożonego kostką brukową, jednak zadbaj o wygodne, równe przejście. Przemyśl bieg ścieżki ogrodowej. Trasa nie powinna ciągnąć się w nieskończoność ani meandrować pomiędzy nasadzeniami. Taki układ może co prawda wydawać się interesujący wizualnie, ale z pewnością nie będzie komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów w przedogródku, weź pod uwagę strony świata, które wpływają nie tylko na wrażenia wizualne, ale także – w przypadku roślin – na ich wymagania siedliskowe. Przykładowo: jeśli chcesz zaaranżować przedogródek od południa, wybieraj gatunki dobrze znoszące pełne nasłonecznienie przez większość dnia.

Całkowicie inne warunki zapewnia natomiast przedogródek od strony północnej – to zdecydowanie bardziej wilgotny i cienisty przedogródek. Pamiętaj, że rośliny tolerujące takie usytuowanie z reguły mają ciemniejszy kolor liści i rosną bujniej. Podczas urządzania przedogródka od północy warto skupić się na jego oświetleniu. Zasada sprawdzi się zresztą także w przypadku każdego innego przedogródka w półcieniu lub cieniu, na przykład osłoniętego zabudowaniami.

Podobnymi zasadami kieruj się, urządzając przedogródek od wschodu oraz przedogródek od zachodu. Jeśli do danej przestrzeni promienie słoneczne docierają jedynie popołudniu, wybieraj gatunki, które poradzą sobie w takich warunkach. Dzięki temu przedogródek w cieniu będzie równie efektowny, co ten w nasłonecznionym miejscu.

Przedogródek

Jak urządzić przedogródek? W jakim stylu?

Kolejne pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: jak zagospodarować przedogródek, aby zachować spójność stylistyczną z zabudowaniami i ogrodem właściwym. Możliwości masz sporo: planując aranżację przedogródka, inspiracje możesz czerpać właściwie ze wszystkich stylów ogrodowych i z wielu stron świata. 

Nie kieruj się wyłącznie tym, co modne. Dopasowując do przedogródka pomysły, uwzględnij gust twój i pozostałych domowników, sposób wykorzystania przestrzeni oraz otoczenie posesji.

  • Przedogródek w stylu wiejskim

Jest bardzo naturalny – momentami może sprawiać nawet wrażenie nieco chaotycznego. Nie powinno zabraknąć w nim barwnych kwiatów i rodzimych, pospolicie występujących roślin. Typowe są także niskie płotki oddzielające poszczególne strefy oraz dekoracje, nawet te kojarzone z kiczem. Możesz także podążyć w kierunku holenderskiego przedogródka rustykalnego, stawiając donice z kwitnącymi roślinami i… ozdobny rower obsadzony kwiatami.

  • Przedogródek w stylu japońskim

Inaczej niż przedogródek w wiejskim stylu, aranżacje japońskie nie pozostawiają wiele miejsca przypadkowi. Cechuje je harmonia wyrażona układami ścieżek z jasnego żwiru i symetrycznie ulokowaną roślinnością. Każdy szczegół jest zaplanowany, a całość często przybiera formę miniaturowego krajobrazu. To znakomity pomysł na niewielki, elegancki przedogródek.

Dowiedz się: jak urządzić ogród w stylu japońskim?

  • Przedogródek w stylu angielskim

Ten styl nawiązuje do naturalnych krajobrazów, dlatego liczy się w nim swoboda, pozorny nieład i asymetria. Przypomina nieco aranżacje rustykalne i sprawdzi się zwłaszcza na działkach o nieregularnych kształtach i nietypowym usytuowaniu, na przykład na skarpie.

  • Przedogródek w stylu francuskim

Rozwiązania spotykane w aranżacjach francuskich wymagają przestrzeni, dlatego warto obrać ten kierunek, gdy dysponujesz większym terenem. Jak urządzić przedogródek w takiej odsłonie? Przede wszystkim skup się na symetrii i wyrównanych proporcjach. Postaw na starannie docięty żywopłot i zaplanowany układ kwiatowych kobierców.

Przeczytaj: jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

  • Przedogródek w stylu nowoczesnym

To prosty, wręcz minimalistyczny przedogródek, który doskonale koresponduje z modernistycznym miejskim budownictwem. Przeważają w nim proste formy i linie. Z reguły nie wymaga zaawansowanej pielęgnacji i sprawdzi się nawet na małej działce.

Jak urządzić mały przedogródek w takim klimacie? Przedogródek nowoczesny najczęściej porastają rośliny o ciekawym pokroju i barwie, głównie zimozielone. Nie ma ograniczeń w zakresie wykorzystywanych materiałów – warto jednak pamiętać o zasadzie: mniej znaczy lepiej.

Jakie dodatkowe akcesoria można umieścić w przedogródku?

Bardzo istotnym elementem z punktu widzenia aranżacji przedogródka są ozdoby. To one nadają ostateczny szlif, nierzadko podkreślając charakter przestrzeni. Możesz skupić się na dekoracjach sezonowych, wymienianych w zależności od pory roku, lub ulokować poszczególne przedmioty na stałe.

Dopasowując dodatkowe wyposażenie, skup się na efekcie, jaki chcesz osiągnąć. Przedogródek z kamieniami doskonale sprawdzi się w odsłonie angielskiej lub w stylu wiejskim, dlatego warto dopełnić efekt skalniakiem czy studnią. Z kolei w wariancie minimalistycznym wystarczy odpowiednio dobrane oświetlenie.

W przedogródku często znajduje się także dodatkowe wyposażenie, na przykład skrzynki z licznikami elektrycznymi lub pojemniki na śmieci. Kamuflując je, nie zakłócisz estetyki miejsca. Jako osłony sprawdzą się pergole na pnącza, niewielkie murki lub minialtanki.

Przedogródek

Jakie rośliny posadzić w przedogródku? Aranżacje

Już kilkakrotnie w tym tekście wspomnieliśmy, jak ważną rolę odgrywają w przedogródku rośliny przed wejściem do domu. Z pewnością powinny być zadbane i przyciągać wzrok. Można wykorzystać je także w celu podkreślenia walorów lub ukrycia mankamentów budynku. Dobrym przykładem są krzewy i drzewa o wyrazistym pokroju, które skutecznie przełamują monotonię fasady. Gęsty żywopłot z kolei zapewni – mimo bliskości ulicy – nieco intymności.

  • Przedogródek z trawami

Tę reprezentacyjną część posesji można przeznaczyć pod trawnik. Równo skoszony będzie stanowił znakomitą podstawę do minimalistycznych lub nowoczesnych aranżacji. Może także przywodzić na myśl amerykańskie przedmieścia. Innym wariantem są oryginalne trawy ozdobne.

  • Przedogródek z iglaków

Ten wybór sprawdzi się, gdy chcesz uzyskać piękny przez cały rok zimozielony przedogródek. W przypadku stanowisk cienistych wykorzystaj jodły, cyprysy, cisy i bukszpany. Z dużym nasłonecznieniem działki poradzą sobie jałowce i irgi.

  • Przedogródek z drzewami i krzewami liściastymi

Najbardziej dekoracyjne są magnolie – sadząc je w przedogródku, zyskasz piękne kwiaty wiosną, zaś jesienią i zimą – efektowne czerwone owocostany. Całoroczną ozdobą są rajskie jabłonie. Świetnie zaprezentują się także gatunki o kolorowych liściach: purpurowe graby, klony palmowe lub tawuły.

  • Przedogródek z kwiatami

Szerokie możliwości otwiera ukwiecony przedogródek. Co posadzić, jeśli zależy ci na kolorowym kobiercu? Romantyczną aranżację, nawiązującą nieco do angielskiej stylistyki uzyskasz, decydując się na przedogródek z różami, pnącymi i w formie krzewu, lub przedogródek z lawendą.

W rustykalnym klimacie będzie utrzymany przedogródek z hortensjami, daliami i prawoślazami ogrodowymi, potocznie nazywanymi malwami. Ciekawy wybór stanowi także przedogródek z żurawkami.

Jeśli zależy ci na kolorowej aranżacji, cieszącej oko przez wiele miesięcy, połącz kilka gatunków roślin. Sprawdź jedynie, które z nich nie powinny ze sobą sąsiadować.

Sprawdż także: jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Jak wygląda pielęgnacja przedogródka?

Aby przedogródek, jako reprezentacyjna część działki, prezentował się atrakcyjnie, niezbędna jest staranna i systematyczna pielęgnacja. W miesiącach wiosennych i letnich musisz zadbać o regularne nawadnianie trawnika i roślin, przeprowadzanie planowanych cięć i usuwanie chwastów.

Czy można uprościć te czynności? Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, zrezygnuj z drzew i krzewów wymagających częstej interwencji. Istnieje wiele gatunków, przy których nie jest to konieczne, gdyż to natura nadaje im oczekiwany kształt.

Zamiast kłopotliwego trawnika możesz z kolei wykorzystać rośliny płożące i zadarniające. Do tej grupy zalicza się bluszcz, barwinek, irga. Nawadnianie będzie szybsze i bardziej intuicyjne za sprawą całkowicie lub częściowo zautomatyzowanych systemów.

O przedogródek trzeba zadbać również zimą. Zwróć uwagę, by regularnie usuwać śnieg nawarstwiony na drzewach i krzewach. Ciężkie warstwy mogłyby spowodować złamania gałęzi, a w konsekwencji gorszy wygląd i kondycję rośliny. Wrażliwe rośliny zabezpiecz przed mrozem i zimnym wiatrem specjalnymi osłonami i regularnie sprawdzaj ich stan.

O czym należy pamiętać, urządzając własny przedogródek?

Aranżację przedogródka warto dopasować nie tylko do specyfiki konkretnej działki, ale również do najbliższego otoczenia. To dobry pomysł, zwłaszcza gdy twoja posesja jest otoczona niskim ogrodzeniem lub ażurowym płotem, dzięki czemu dobrze widać ją z ulicy. Rozwiązanie sprawdzi się także przy działkach urządzonych w amerykańskim klimacie, a więc przy terenie całkowicie pozbawionym płotu, choć to rozwiązanie zdecydowanie rzadziej praktykowane w Polsce.

Jeżeli dom jest położony w głębi działki, masz więcej miejsca na uwolnienie aranżacyjnego potencjału. Decydując się na grupy wyższej zieleni, pamiętaj, że z poziomu drzwi wejściowych powinno być widoczne wejście i wjazd na posesję.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij