Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Trawa z rolki — cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Trawa z rolki - zakładanie

Trawa z rolki to obietnica idealnie równego i soczyście zielonego trawnika bez potrzeby długiego wyczekiwania. Sprawdź jak stworzyć zielony dywan wokół domu i jednocześnie osiągnąć pożądany wizualny efekt. Z artykułu dowiesz się też, jaka jest cena trawy z rolki oraz jak właściwie o nią zadbać.

Stworzenie pięknej murawy wymaga czasu oraz odpowiednich warunków. W przypadku nowych projektów domów prace związane z zakładaniem trawnika warto zaplanować po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, a także po wstępnej organizacji ogrodu i wykonaniu utwardzonych nawierzchni na posesji np. po ułożeniu kostki brukowej.

Trawa z rolki — co to właściwie jest?

Trawa z rolki to rozwiązanie, które z całą pewnością ucieszy każdego, kto nie ma ochoty czekać długich tygodni na wyrośnięcie tradycyjnego trawnika. Budowa systemu składa się z kilku warstw:

  • źdźbeł trawy naturalnej,
  • siatki biodegradowalnej,
  • systemu korzeniowego
  • oraz ziemi.

Trawa z rolki na folii pozwala w szybki sposób udekorować cały ogród oraz przykryć teren zniszczony toczącą się wcześniej budową. Zielony dywan nieumiejętnie położony, zamiast soczystej murawy może jednak przypominać wypalone poletko. Dlatego wcześniej warto sprawdzić, w jaki sposób należy dbać o trawę w rolce oraz kiedy jest najlepszy czas na założenie trawnika.

Trawa z rolki

Trawa z rolki — cena za trawnik w rolce

Ile kosztuje trawa z rolki? Z całą pewnością koszt trawy z rolki jest większy niż cena nasion do samodzielnego siewu. Najczęściej cena za m2 trawy z rolki wynosi od 10 do 16 zł. Łatwo więc policzyć, że przy trawniku, którego powierzchnia wynosi 100 m2, przyjdzie nam zapłacić od 1000 do 1600 zł.

Oczywiście cennik trawy z rolki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju i jakości trawy, ale również od podłoża, szczególnie jeśli nie chcesz samodzielnie układać rolek. Samo przygotowanie terenu dokłada pracy ekipie, dlatego w takiej sytuacji trzeba liczyć się z większym kosztem. Orientacyjnie cena trawy z rolki za m2 z położeniem może być wyższa o około 40 zł.

Jeśli samodzielnie zabierzesz się za pracę, iluzorycznie możesz sporo zaoszczędzić. Dlaczego? Do położenia trawy będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu takiego jak: glebogryzarka, walec ogrodowy czy siewnik. Do zaplanowanego budżetu będziesz musiał doliczyć więc koszt ewentualnego wynajmu.

Trawa z rolki — gdzie kupić?

Trawę z rolki możesz kupić w sieciowych sklepach budowlanych oraz w sklepach ogrodniczych. Coraz więcej sklepów wystawia swoją ofertę również za pomocą stron internetowych, dlatego bez przeszkód możesz zamówić rolki nawet z drugiego końca kraju.

Sztuczna trawa z rolki a prawdziwa trawa z rolki — które rozwiązanie będzie lepsze?

Trawa z rolki czy warto? Chciałoby się odpowiedzieć, że w ogrodzie jedynie prawdziwa trawa ma sens, jednak okazuje się, że sztuczna również może mieć swoich zwolenników. Inwestorzy, którzy wybrali trawę z rolki jako sposób na udekorowanie przestrzeni wokół domu, mogą więc wybrać: sztuczna czy prawdziwa.

Miłośnicy przyrody, dla których zapach skoszonej trawy jest przyjemnością, a prace ogrodowe nie stanowią żadnego problemu, zdecydowanie powinni postawić na trawę naturalną. Natomiast każdy, kto na samą myśl o aktywności w ogrodzie dostaje dreszczy, ale mimo wszystko ceni sobie estetyczne rozwiązania, powinien wybrać sztuczną murawę.

 Sztuczna trawa z rolki

Koszt obu rozwiązań nie różni się mocno od siebie. Cena prawdziwej trawy z rolki jest co prawda nieco niższa od sztucznej, ale warto pamiętać o tym, że poniesiemy też inne koszty związane z utrzymaniem oraz pielęgnacją trawnika

Trawa z rolki — kiedy układać?

Z całą pewnością najlepszym okresem na założenie trawnika jest wiosna oraz jesień, gdy gleba jest wilgotna i zarazem ciepła. Podczas letnich upałów dość trudno zapewnić rosnącej murawie odpowiednie nawilżenie, chyba że mamy do dyspozycji system sztucznego nawadniania.

Optymalne warunki w naszym klimacie na rozpoczęcie prac panują w kwietniu i maju, ponieważ w miesiącach tych z reguły nie ma już przymrozków, a temperatura powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza. Jeśli myślisz o jesieni, zdecyduj się na położenie rolek we wrześniu. Październik i listopad to miesiące, w których mogą pojawić się już pierwsze przymrozki.

Sprawdź także: Aranżacja ogrodu - pomysły i inspiracje na aranżację ogrodu

Trawa z rolki — jak układać krok po kroku?

Jak założyć trawnik z rolki? Samodzielne ułożenie trawnika nie jest trudne, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu. Zanim rozpoczniesz prace, dokładnie oczyść ziemię z kamieni, śmieci oraz chwastów, oraz przekop glebę.  W przypadku dużych powierzchni możesz skorzystać z glebogryzarki.

Następnie wykonaj wyrównanie terenu. Skuteczną metodą jest naprzemienne grabienie i ubijanie ziemi wałem ogrodowym. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możesz rozłożyć darń. Skoro już wiesz jak kłaść trawę z rolki, to teraz sprawdź, na co zwrócić uwagę przy konkretnym rodzaju podłoża.

Rodzaj podłoża a trawnik z rolki — na co zwrócić uwagę

W trakcie przygotowywania podłoża pod trawnik warto zwrócić uwagę na stan gleby. Odpowiednie zabiegi mogą poprawić jej właściwości i tym samym wpłynąć na prawidłowy wzrost trawy z rolki.

Trawa z rolki — jak przygotować podłoże?

Jak założyć trawnik na glinie:

  • Taka gleba jest dość ciężka i zbita, dlatego warto poprawić jej przepuszczalność poprzez piaskowanie. Można również wymieszać zbitą ziemię z piaskiem i torfem lub ze żwirem frakcjonowanym.

Jak założyć trawnik na piasku:

  • Jest to odwrotna sytuacja, ponieważ piaszczysty teren zbyt szybko przepuszcza wodę i utrudnia nawadnianie trawnika. Problem można rozwiązać np. poprzez wzbogacenie gleby torfem i kompostem, a także zastosowanie systemu nawadniającego lub hydrożelu.

Jak założyć trawnik na ugorze:

  • Kluczem do sukcesu jest dokładne pozbycie się chwastów (niekiedy wymaga to użycia chemicznych środków), a także użyźnienie i spulchnienie gleby.

Trawa z rolki — jak założyć trawnik na starej trawie?

Jak założyć trawnik na starej trawie? Do tej pory dowiedziałeś się jak przygotować ziemię pod rozłożenie murawy, ale w niektórych sytuacjach konieczne jest rozłożenie trawy z rolki na starym trawniku. Jak to zrobić?

Decydując się na trawnik w rolce, nie możemy dosiać go do starej murawy. Najprostszym sposobem jest więc jego całkowite usunięcie. Jak założyć nowy trawnik na starym? Możesz to zrobić zarówno mechaniczne (przekopując teren i usuwając dokładnie darń) albo stosując środek chemiczny. Przed rozłożeniem rolek pamiętaj, aby przeprowadzić takie same prace przygotowawcze, jak zakładając trawnik od podstaw.

Trawa z rolki — jak dbać, aby jak najdłużej wyglądała estetycznie?

Chcąc uzyskać zadowalający efekt założenia nowej murawy, powinieneś dowiedzieć się jak pielęgnować trawę z rolki. Przede wszystkim ważne jest regularne koszenie. W okresie od marca do listopada powinno się kosić trawnik raz w tygodniu, podobnie jak tradycyjną trawę z siewu.

Dodatkowo ważne jest też nawożenie, które warto przeprowadzić 3 razy do roku. Skład nawozu uzależniony jest od wielu czynników, np. pory roku, dlatego nie warto kupować uniwersalnej mieszanki.

Jak przy każdym trawniku, również przy tym z rolki, ważne jest regularne podlewanie. Najlepiej robić to rano, 1 lub 2 razy w tygodniu, chociaż częstotliwość uzależniona jest od temperatury. Latem podlewanie powinno przeprowadzać się znacznie częściej niż wiosną czy jesienią.

Polecamy: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Trawa z rolki czy siana — co będzie lepsze?

Niestety nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi na pytanie: która trawa będzie lepsza, ta z rolki czy z siewu, ponieważ każda z nich ma swoje niezaprzeczalne zalety, a na dobry rozwój i prawidłowe przyjęcie się murawy wpływ ma wiele czynników.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie od wybranego rodzaju — będziemy musieli przygotować grunt, na którym ma pojawić się trawa. Ta z rolki nie może zostać położona na piaszczystej glebie pełnej chwastów, podobnie zresztą jak trawa z siewu.

Kolejny ważny czynnik, który determinuje wybór: trawa z rolki z folii czy gruntu to — miejsce.

Trawnik w rolce - podłoże

W zaciemnionym obszarze zdecydowanie lepiej przyjmie się trawa z siewu, ponieważ rolkowana przeznaczona jest szczególnie do miejsc nasłonecznionych. Nie bez znaczenia jest też wielkość działki. Przy dużej powierzchni, zakup sztucznej trawy może okazać się bardzo kosztowną inwestycją.

Porównując trawę z rolki oraz tą sianą nie zobaczymy znaczących różnic w sobie pielęgnacji. Ogromna dysproporcja zauważalna jest w czasie, w którym możemy zobaczyć pierwsze efekty. Trawa posadzona w naturalny sposób zacznie przypominać bujną murawę średnio dopiero po 3 miesiącach od dnia siewu. Trawa w rolce zamieni się w zielony dywan jeszcze tego samego dnia, w którym została rozłożona.

Trawa z rolki na balkonie — co warto wiedzieć?

Trawa z rolki na balkonie świetnie sprawdzi się jako wykończenie niejednego tarasu pod warunkiem, że zdecydujesz się wybrać tę sztuczną. Materiał, z którego jest wykonana, wyróżnia się dużą odpornością na płowienie i nawet po długim czasie nie traci swoich estetycznych właściwości.

Ten typ wykładziny dodatkowo dobrze chroni przed zimnem oraz zawilgoceniem, a fakt, że jest miły i przyjemny w dotyku, sprawia, że w odróżnieniu od zimnych kafelek, można po nim chodzić nawet na boso.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrodzenie i bramy
Jak zapobiegać korozji?
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Ogrodzenie i bramy
Jak zapobiegać korozji?
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Żywopłot zimozielony
8 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Żywopłot zimozielony – jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Jeśli poszukujesz sposobu na efektowne wykończenie ogrodzenia albo skuteczne...

Ogród i Taras
Ziemianka
30 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Ogród i Taras
Wycinka drzew
29 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Wycinka drzew – ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Wycinka drzew bez pozwolenia wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami, nawet jeś...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Żywopłot zimozielony
8 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Żywopłot zimozielony – jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Jeśli poszukujesz sposobu na efektowne wykończenie ogrodzenia albo skuteczne...

Ogród i Taras
Ziemianka
30 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Ogród i Taras
Wycinka drzew
29 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Wycinka drzew – ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Wycinka drzew bez pozwolenia wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami, nawet jeś...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...