🔥 Gorące rabaty -300, -400, -500 zł! Sprawdź, czy Twój projekt jest dziś w promocji! 👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Trawa z rolki — cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Trawa z rolki - zakładanie

Trawa z rolki to obietnica idealnie równego i soczyście zielonego trawnika bez potrzeby długiego wyczekiwania. Sprawdź jak stworzyć zielony dywan wokół domu i jednocześnie osiągnąć pożądany wizualny efekt. Z artykułu dowiesz się też, jaka jest cena trawy z rolki oraz jak właściwie o nią zadbać.

Stworzenie pięknej murawy wymaga czasu oraz odpowiednich warunków. W przypadku nowych projektów domów prace związane z zakładaniem trawnika warto zaplanować po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, a także po wstępnej organizacji ogrodu i wykonaniu utwardzonych nawierzchni na posesji np. po ułożeniu kostki brukowej.

Trawa z rolki — co to właściwie jest?

Trawa z rolki to rozwiązanie, które z całą pewnością ucieszy każdego, kto nie ma ochoty czekać długich tygodni na wyrośnięcie tradycyjnego trawnika. Budowa systemu składa się z kilku warstw:

  • źdźbeł trawy naturalnej,
  • siatki biodegradowalnej,
  • systemu korzeniowego
  • oraz ziemi.

Trawa z rolki na folii pozwala w szybki sposób udekorować cały ogród oraz przykryć teren zniszczony toczącą się wcześniej budową. Zielony dywan nieumiejętnie położony, zamiast soczystej murawy może jednak przypominać wypalone poletko. Dlatego wcześniej warto sprawdzić, w jaki sposób należy dbać o trawę w rolce oraz kiedy jest najlepszy czas na założenie trawnika.

Trawa z rolki

Trawa z rolki — cena za trawnik w rolce

Ile kosztuje trawa z rolki? Z całą pewnością koszt trawy z rolki jest większy niż cena nasion do samodzielnego siewu. Najczęściej cena za m2 trawy z rolki wynosi od 10 do 16 zł. Łatwo więc policzyć, że przy trawniku, którego powierzchnia wynosi 100 m2, przyjdzie nam zapłacić od 1000 do 1600 zł.

Oczywiście cennik trawy z rolki zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju i jakości trawy, ale również od podłoża, szczególnie jeśli nie chcesz samodzielnie układać rolek. Samo przygotowanie terenu dokłada pracy ekipie, dlatego w takiej sytuacji trzeba liczyć się z większym kosztem. Orientacyjnie cena trawy z rolki za m2 z położeniem może być wyższa o około 40 zł.

Jeśli samodzielnie zabierzesz się za pracę, iluzorycznie możesz sporo zaoszczędzić. Dlaczego? Do położenia trawy będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu takiego jak: glebogryzarka, walec ogrodowy czy siewnik. Do zaplanowanego budżetu będziesz musiał doliczyć więc koszt ewentualnego wynajmu.

Trawa z rolki — gdzie kupić?

Trawę z rolki możesz kupić w sieciowych sklepach budowlanych oraz w sklepach ogrodniczych. Coraz więcej sklepów wystawia swoją ofertę również za pomocą stron internetowych, dlatego bez przeszkód możesz zamówić rolki nawet z drugiego końca kraju.

Sztuczna trawa z rolki a prawdziwa trawa z rolki — które rozwiązanie będzie lepsze?

Trawa z rolki czy warto? Chciałoby się odpowiedzieć, że w ogrodzie jedynie prawdziwa trawa ma sens, jednak okazuje się, że sztuczna również może mieć swoich zwolenników. Inwestorzy, którzy wybrali trawę z rolki jako sposób na udekorowanie przestrzeni wokół domu, mogą więc wybrać: sztuczna czy prawdziwa.

Miłośnicy przyrody, dla których zapach skoszonej trawy jest przyjemnością, a prace ogrodowe nie stanowią żadnego problemu, zdecydowanie powinni postawić na trawę naturalną. Natomiast każdy, kto na samą myśl o aktywności w ogrodzie dostaje dreszczy, ale mimo wszystko ceni sobie estetyczne rozwiązania, powinien wybrać sztuczną murawę.

 Sztuczna trawa z rolki

Koszt obu rozwiązań nie różni się mocno od siebie. Cena prawdziwej trawy z rolki jest co prawda nieco niższa od sztucznej, ale warto pamiętać o tym, że poniesiemy też inne koszty związane z utrzymaniem oraz pielęgnacją trawnika

Trawa z rolki — kiedy układać?

Z całą pewnością najlepszym okresem na założenie trawnika jest wiosna oraz jesień, gdy gleba jest wilgotna i zarazem ciepła. Podczas letnich upałów dość trudno zapewnić rosnącej murawie odpowiednie nawilżenie, chyba że mamy do dyspozycji system sztucznego nawadniania.

Optymalne warunki w naszym klimacie na rozpoczęcie prac panują w kwietniu i maju, ponieważ w miesiącach tych z reguły nie ma już przymrozków, a temperatura powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza. Jeśli myślisz o jesieni, zdecyduj się na położenie rolek we wrześniu. Październik i listopad to miesiące, w których mogą pojawić się już pierwsze przymrozki.

Sprawdź także: Aranżacja ogrodu - pomysły i inspiracje na aranżację ogrodu

Trawa z rolki — jak układać krok po kroku?

Jak założyć trawnik z rolki? Samodzielne ułożenie trawnika nie jest trudne, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu. Zanim rozpoczniesz prace, dokładnie oczyść ziemię z kamieni, śmieci oraz chwastów, oraz przekop glebę.  W przypadku dużych powierzchni możesz skorzystać z glebogryzarki.

Następnie wykonaj wyrównanie terenu. Skuteczną metodą jest naprzemienne grabienie i ubijanie ziemi wałem ogrodowym. Dopiero na tak przygotowanym podłożu możesz rozłożyć darń. Skoro już wiesz jak kłaść trawę z rolki, to teraz sprawdź, na co zwrócić uwagę przy konkretnym rodzaju podłoża.

Rodzaj podłoża a trawnik z rolki — na co zwrócić uwagę

W trakcie przygotowywania podłoża pod trawnik warto zwrócić uwagę na stan gleby. Odpowiednie zabiegi mogą poprawić jej właściwości i tym samym wpłynąć na prawidłowy wzrost trawy z rolki.

Trawa z rolki — jak przygotować podłoże?

Jak założyć trawnik na glinie:

  • Taka gleba jest dość ciężka i zbita, dlatego warto poprawić jej przepuszczalność poprzez piaskowanie. Można również wymieszać zbitą ziemię z piaskiem i torfem lub ze żwirem frakcjonowanym.

Jak założyć trawnik na piasku:

  • Jest to odwrotna sytuacja, ponieważ piaszczysty teren zbyt szybko przepuszcza wodę i utrudnia nawadnianie trawnika. Problem można rozwiązać np. poprzez wzbogacenie gleby torfem i kompostem, a także zastosowanie systemu nawadniającego lub hydrożelu.

Jak założyć trawnik na ugorze:

  • Kluczem do sukcesu jest dokładne pozbycie się chwastów (niekiedy wymaga to użycia chemicznych środków), a także użyźnienie i spulchnienie gleby.

Trawa z rolki — jak założyć trawnik na starej trawie?

Jak założyć trawnik na starej trawie? Do tej pory dowiedziałeś się jak przygotować ziemię pod rozłożenie murawy, ale w niektórych sytuacjach konieczne jest rozłożenie trawy z rolki na starym trawniku. Jak to zrobić?

Decydując się na trawnik w rolce, nie możemy dosiać go do starej murawy. Najprostszym sposobem jest więc jego całkowite usunięcie. Jak założyć nowy trawnik na starym? Możesz to zrobić zarówno mechaniczne (przekopując teren i usuwając dokładnie darń) albo stosując środek chemiczny. Przed rozłożeniem rolek pamiętaj, aby przeprowadzić takie same prace przygotowawcze, jak zakładając trawnik od podstaw.

Trawa z rolki — jak dbać, aby jak najdłużej wyglądała estetycznie?

Chcąc uzyskać zadowalający efekt założenia nowej murawy, powinieneś dowiedzieć się jak pielęgnować trawę z rolki. Przede wszystkim ważne jest regularne koszenie. W okresie od marca do listopada powinno się kosić trawnik raz w tygodniu, podobnie jak tradycyjną trawę z siewu.

Dodatkowo ważne jest też nawożenie, które warto przeprowadzić 3 razy do roku. Skład nawozu uzależniony jest od wielu czynników, np. pory roku, dlatego nie warto kupować uniwersalnej mieszanki.

Jak przy każdym trawniku, również przy tym z rolki, ważne jest regularne podlewanie. Najlepiej robić to rano, 1 lub 2 razy w tygodniu, chociaż częstotliwość uzależniona jest od temperatury. Latem podlewanie powinno przeprowadzać się znacznie częściej niż wiosną czy jesienią.

Polecamy: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Trawa z rolki czy siana — co będzie lepsze?

Niestety nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi na pytanie: która trawa będzie lepsza, ta z rolki czy z siewu, ponieważ każda z nich ma swoje niezaprzeczalne zalety, a na dobry rozwój i prawidłowe przyjęcie się murawy wpływ ma wiele czynników.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie od wybranego rodzaju — będziemy musieli przygotować grunt, na którym ma pojawić się trawa. Ta z rolki nie może zostać położona na piaszczystej glebie pełnej chwastów, podobnie zresztą jak trawa z siewu.

Kolejny ważny czynnik, który determinuje wybór: trawa z rolki z folii czy gruntu to — miejsce.

Trawnik w rolce - podłoże

W zaciemnionym obszarze zdecydowanie lepiej przyjmie się trawa z siewu, ponieważ rolkowana przeznaczona jest szczególnie do miejsc nasłonecznionych. Nie bez znaczenia jest też wielkość działki. Przy dużej powierzchni, zakup sztucznej trawy może okazać się bardzo kosztowną inwestycją.

Porównując trawę z rolki oraz tą sianą nie zobaczymy znaczących różnic w sobie pielęgnacji. Ogromna dysproporcja zauważalna jest w czasie, w którym możemy zobaczyć pierwsze efekty. Trawa posadzona w naturalny sposób zacznie przypominać bujną murawę średnio dopiero po 3 miesiącach od dnia siewu. Trawa w rolce zamieni się w zielony dywan jeszcze tego samego dnia, w którym została rozłożona.

Trawa z rolki na balkonie — co warto wiedzieć?

Trawa z rolki na balkonie świetnie sprawdzi się jako wykończenie niejednego tarasu pod warunkiem, że zdecydujesz się wybrać tę sztuczną. Materiał, z którego jest wykonana, wyróżnia się dużą odpornością na płowienie i nawet po długim czasie nie traci swoich estetycznych właściwości.

Ten typ wykładziny dodatkowo dobrze chroni przed zimnem oraz zawilgoceniem, a fakt, że jest miły i przyjemny w dotyku, sprawia, że w odróżnieniu od zimnych kafelek, można po nim chodzić nawet na boso.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Dom na zgłoszenie
Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
17 czerwca 2021 r. Partner .

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Stropy, balkony, schody
Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety
Przepisy i formalności
Dom na zgłoszenie
Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
17 czerwca 2021 r. Partner .

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Stropy, balkony, schody
Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?
27 maja 2021 r. Daria Rek

Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?

Płyty chodnikowe to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu...

Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
11 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Mur oporowy – co to jest i jak zbudować mur oporowy?

Mur oporowy to konstrukcja, która najczęściej stosowana jest w ogrodach piętrowych. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i...

Ogród i Taras
Nawadnianie ogrodu
10 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Nawadnianie ogrodu to czynność, która powinna odbywać się regularnie. Trawnik...

Ogród i Taras
Oczko wodne – jak zrobić? Poradnik krok po kroku
10 maja 2021 r. Daria Rek

Jak zrobić oczko wodne? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić oczko wodne? Ten popularny element wielu ogrodów z całą pewnością ma ogromny wpływ na estetyczne wykończenie pr...

Ogród i Taras
Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?
27 maja 2021 r. Daria Rek

Płyty chodnikowe — czy warto układać płyty chodnikowe przed domem?

Płyty chodnikowe to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu...

Ogród i Taras
Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?
11 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Mur oporowy – co to jest i jak zbudować mur oporowy?

Mur oporowy to konstrukcja, która najczęściej stosowana jest w ogrodach piętrowych. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i...

Ogród i Taras
Nawadnianie ogrodu
10 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Nawadnianie ogrodu to czynność, która powinna odbywać się regularnie. Trawnik...

Ogród i Taras
Oczko wodne – jak zrobić? Poradnik krok po kroku
10 maja 2021 r. Daria Rek

Jak zrobić oczko wodne? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić oczko wodne? Ten popularny element wielu ogrodów z całą pewnością ma ogromny wpływ na estetyczne wykończenie pr...