Jak założyć trawnik? Zakładanie trawnika krok po kroku

Jak założyć trawnik?

Idealnie równy, gęsty i soczyście zielony trawnik przed domem lub w ogrodzie jest najlepszą ozdobą posesji i dumą jej właściciela. Samodzielne stworzenie takiej pięknej murawy wymaga odpowiedniej wiedzy, ponieważ błędy na etapie jej zakładania mogą zniweczyć szanse na osiągnięcie wymarzonego efektu. Poniżej podpowiadamy, jak założyć trawnik z siewu oraz rolki, a także jak właściwie o niego dbać.

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Nowa murawa potrzebuje odpowiednich warunków, aby się przyjęła i zdrowo rosła, dlatego na jej posadzenie należy wybrać nie tylko właściwe miejsce, ale także czas. W przypadku nowych gotowych projektów domów prace związane z zakładaniem trawnika warto zaplanować po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, a także po wstępnej organizacji ogrodu i wykonaniu utwardzonych nawierzchni na posesji np. po ułożeniu kostki brukowej.

Chodzi o to, aby świeżo posadzona trawa nie była narażona na żadne uszkodzenia mechaniczne związane z przemieszczaniem się ekipy budowlanej, a tym bardziej używaniem ciężkiego sprzętu. Należy też pamiętać, że zakładanie trawnika po budowie wymaga gruntownego oczyszczenia terenu z gruzu i wszelkich pozostałości po pracach budowlanych, a więc tym bardziej należy to robić po zakończeniu wszystkich praw.

A kiedy zakładać trawnik, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu? Najlepszym okresem jest wiosna i jesień, gdy gleba jest wilgotna i ciepła. Podczas letnich upałów dość trudno zapewnić rosnącej murawie odpowiednie nawilżenie, chyba że do dyspozycji jest system sztucznego nawadniania.

Specjaliści radzą zakładanie trawnika wiosną, zwłaszcza jeśli ma on wyrosnąć z nasion. Optymalne warunki w naszym klimacie na rozpoczęcie prac panują w kwietniu i maju, ponieważ w miesiącach tych z reguły nie ma już przymrozków, a temperatura powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza.

Na zakładanie trawnika jesienią warto zdecydować się we wrześniu. W październiku i listopadzie nie jest wskazany siew ze względu na zdarzające się już o tej porze przymrozki. Można natomiast zaryzykować położenie rolek, ponieważ dojrzała trawa jest bardziej odporna na niskie temperatury.

Ile kosztuje założenie trawnika?

Jeżeli planujesz założenie trawnika, musisz liczyć się z kosztami. Samodzielne wykonanie wszystkich prac będzie wymagało zainwestowania wyłącznie w materiał:

 • nasiona trawy – cena za mieszankę uniwersalną wynosi około 22 zł/kg (5k g wystarcza na obsianie terenu o powierzchni około 200 m2)
 • nawóz do trawnika – około 120 zł za 25 kg,
 • trawa z rolki – cena wynosi od 12 do 50 zł/ m

Należy też doliczyć ewentualne koszty zakupu lub wypożyczenia sprzętu takiego jak glebogryzarka, walec ogrodowy czy siewnik. Założenie murawy wokół domu można również zlecić wyspecjalizowanej firmie. Jeśli chodzi o koszty robocizny, za samo zasianie trawy trzeba zapłacić około 10-12 zł/ m2, a za rozłożenie rolek od 20 do 30 zł/ m2. Ceny rosną niemal dwukrotnie, jeśli firma ma się zająć także przygotowaniem podłoża pod trawnik.

Jak założyć trawnik?

Przygotowanie podłoża do założenia trawnika - od czego zacząć?

Wszystkie porady dotyczące tego, jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku, zaczynają się od zasad odpowiedniego przygotowania podłoża. Bez tego nie ma co liczyć na zadowalające efekty prac, a jedynie na zmarnowanie czasu i pieniędzy.

Przede wszystkim przed położeniem nowej murawy warto pomyśleć o założeniu ewentualnej instalacji nawadniającej. Jest to korzystne rozwiązanie w przypadku rozległego trawnika, który w okresie letnim wymaga regularnego podlewania. Dopiero po zamontowaniu zraszaczy można przystąpić do prac związanych z sadzeniem trawy.

Jak założyć trawnik krok po kroku?

Najpierw teren pod nową murawę należy dokładnie oczyścić z kamieni, śmieci oraz chwastów (dobrze je porządnie usunąć wraz z korzeniami), a glebę przekopać. W przypadku dużych powierzchni można do tych prac użyć glebogryzarki. W zależności od rodzaju gleby można poprawić jej właściwości – np. wzbogacić nawozem lub w celu odkwaszenia wymieszać ją z wapnem. Więcej na temat wzbogacania podłoża pod trawnik przeczytasz w kolejnych akapitach.

Kolejnym krokiem jest wyrównanie terenu. Skuteczną metodą jest naprzemienne grabienie i ubijanie ziemi wałem ogrodowym. W efekcie powinno się uzyskać równą powierzchnię bez większych grud, garbów, czy dołków. Takie nierówności potem byłyby widoczne i utrudniały koszenie. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można siać trawę lub rozłożyć darń. Już wiesz, jak założyć trawnik od podstaw. Teraz pozostaje wybór rodzaju trawy oraz metody jej posadzenia.

Jaki rodzaj trawnika wybrać?

W sklepach dostać można różne rodzaje traw do siewu, a także ich odpowiedniki w rolkach. Należy je dobrać według przeznaczenia murawy:

 • trawnik uniwersalny – doskonale nadaje się na teren wokół domu, również w miejscach przeznaczonych na rekreację, ponieważ jest dość odporny na deptanie i stosunkowo łatwy w pielęgnacji,
 • trawnik ozdobny – jest piękny, ale i wymagający, dlatego stosuje się go głównie na niewielkich powierzchniach jako uzupełnienie rabat kwiatowych,
 • trawnik sportowy – jest znacznie bardziej odporny na deptanie, dlatego warto go posadzić w ogrodzie w miejscu zabaw dzieci, jednak pamiętając, że jest dość wymagający w pielęgnacji.

Przy wyborze traw warto także dopasować je do stanowiska – niektóre mieszanki przeznaczone są wyłącznie na dobrze nasłonecznione tereny, inne są przystosowane do miejsc zacienionych.

Zakładanie trawnika z siewu lub rolki - jak to zrobić?

Mając przygotowane podłoże oraz zakupiony materiał, można przystąpić do najważniejszego etapu prac, czyli siewu lub rozkładania darni. Jak prawidłowo zasiać trawę, a jak założyć trawnik z rolki?

Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku:

 1. Odmierzenie około 1 kg nasion na każde 30-40 metrów kwadratowych powierzchni.
 2. Równomierne pokrycie terenu nasionami – można to zrobić ręcznie lub z zastosowaniem siewnika. Dobrym sposobem jest dwukrotne sianie krzyżowe.
 3. Przykrycie nasion warstwą ziemi – w tym celu wystarczy cały teren dokładnie przegrabić.
 4. Zwałowanie terenu i nawodnienie – obsiane podłoże trzeba porządnie podlać rozproszonym strumieniem wody, aby nie doszło do wypłukania nasion na powierzchnię.

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku:

 1. Podlanie podłoża – najlepiej zrobić to tuż przed rozłożeniem darni.
 2. Kolejne rolki rozwijać jak dywan w taki sposób, by brzegi przylegały do siebie równo – w razie powstania zbyt szerokich szczelin trzeba je potem wypełnić klinami z darni lub torfem.
 3. Wykończenie trawnika – ułożone rolki należy dociąć przy brzegach i wyrównać poprzez zwałowanie terenu, a następnie obficie podlać.

W przypadku siewu pierwsze oznaki rosnącej trawy powinny być widoczne już po kilkunastu dniach, ale po murawie będzie można chodzić dopiero po pierwszym koszeniu. Znacznie szybciej można chodzić po trawniku z rolki, ponieważ proces ukorzeniania trwa około 2 tygodni.

Jak założyć trawnik na starej trawie?

Nasze dotychczasowe porady dotyczyły tworzenia nowej murawy od podstaw. W niektórych sytuacjach jest jednak konieczne zakładanie trawnika na starym trawniku. Jak to zrobić?

Najprostszym sposobem jest dosianie nowej trawy do starej. Najpierw należy skosić na krótko obecną trawę, a następnie przeprowadzić wertykulację i aerację całego terenu. Uwidocznione puste miejsca, czyli tam, gdzie stara trawa obumarła, należy obsiać tą samą mieszanką traw i przykryć cienką warstwą kompostu lub torfu.

Bardzo zniszczony stary trawnik można także całkowicie usunąć. Można to zrobić mechanicznie, przekopując teren i usuwając dokładnie darń, albo stosując środek chemiczny. W tym drugim przypadku zasianie nowej trawy będzie możliwe dopiero po kilku tygodniach. Przed siewem lub rozłożeniem rolek należy przeprowadzić takie same prace przygotowawcze, jak w przypadku zakładania nowego trawnika od podstaw.

Rodzaj podłoża a zakładanie trawnika - na co zwrócić uwagę?

W trakcie przygotowywania podłoża pod trawnik warto zwrócić uwagę na stan gleby. Odpowiednie zabiegi mogą poprawić jej właściwości i tym samym wpłynąć na prawidłowy wzrost trawy. Oto kilka praktycznych porad w tym zakresie:

Jak założyć trawnik na glinie:

 • Taka gleba jest dość ciężka i zbita, dlatego warto poprawić jej przepuszczalność poprzez piaskowanie. Można również wymieszać zbitą ziemię z piaskiem i torfem lub ze żwirem frakcjonowanym.

Jak założyć trawnik na piasku:

 • Jest to odwrotna sytuacja, ponieważ piaszczysty teren zbyt szybko przepuszcza wodę i utrudnia nawadnianie trawnika. Problem można rozwiązać np. poprzez wzbogacenie gleby torfem i kompostem, a także zastosowanie systemu nawadniającego lub hydrożelu.

Jak założyć trawnik na ugorze:

 • Kluczem do sukcesu jest dokładne pozbycie się chwastów (niekiedy wymaga to użycia chemicznych środków), a także użyźnienie i spulchnienie gleby.

W przypadku każdego rodzaju gleby do użyźnienia ziemi pod nową murawę warto użyć kompostu. Ziemię jałową np. na niedawnym placu budowy lub w przypadku zakładania trawnika na starym trawniku warto dodatkowo wzbogacić nawozem.

Jak założyć trawnik?

Pielęgnacja nowego trawnika - o czym trzeba pamiętać?

Chcąc uzyskać zadowalający efekt założenia nowej murawy, musimy odpowiednio o nią dbać. Szczególnie przez pierwsze 2-3 tygodnie trzeba regularnie nawadniać teren, nawet kilka razy na dobę, jeśli to konieczne, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Gdy trawa z siewu wykiełkuje i urośnie na wysokość około 10 cm, można ją skosić, ale tylko niewiele, aby nie uszkodzić wciąż jeszcze delikatnych roślin. Później należy regularnie przycinać murawę oraz podlewać. W kolejnych sezonach warto dokarmiać zieleń nawozami i dosiewać trawę, aby zachować jej odpowiednią gęstość.

Jak widać, zakładanie trawnika i jego pielęgnacja nie jest trudna, ale wymaga zaangażowania sporej ilości czasu i wysiłku. Warto więc pamiętać o alternatywie, jaką jest sztuczna trawa – choć nigdy nie zastąpi tej prawdziwej, bywa dość dobrym rozwiązaniem np. w miejscach zabaw dzieci, gdzie bardzo trudno utrzymać idealny stan trawy naturalnej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?
Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Płyta ażurowa - czym jest i jak wykonać podjazd z płyty ażurowej?
21 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Płyta ażurowa - czym jest i jak wykonać podjazd z płyty ażurowej?

Płyta ażurowa to rodzaj kostki brukowej z charakterystycznymi otworami. Mater...

Ogród i Taras
Altanka ogrodowa – wszystko, co musisz wiedzieć!
16 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Altana ogrodowa – czy warto budować altanę w ogrodzie?

Altana ogrodowa jest miejscem spotkań rodzinnych oraz towarzyskich i jednocześnie wspaniałą ozdobą ogrodu. Choć największą...

Ogród i Taras
Oświetlenie zewnętrzne domu
13 listopada 2020 r. Diana Pidlesetska

Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie odgrywa istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnąt...

Ogród i Taras
Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?
6 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?

Szklarnia ogrodowa zapewnia roślinom doskonałe warunki do rozwoju, dlatego tak wielu właścicieli domów jednorodzinnych dec...

Ogród i Taras
Płyta ażurowa - czym jest i jak wykonać podjazd z płyty ażurowej?
21 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Płyta ażurowa - czym jest i jak wykonać podjazd z płyty ażurowej?

Płyta ażurowa to rodzaj kostki brukowej z charakterystycznymi otworami. Mater...

Ogród i Taras
Altanka ogrodowa – wszystko, co musisz wiedzieć!
16 listopada 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Altana ogrodowa – czy warto budować altanę w ogrodzie?

Altana ogrodowa jest miejscem spotkań rodzinnych oraz towarzyskich i jednocześnie wspaniałą ozdobą ogrodu. Choć największą...

Ogród i Taras
Oświetlenie zewnętrzne domu
13 listopada 2020 r. Diana Pidlesetska

Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie odgrywa istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnąt...

Ogród i Taras
Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?
6 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Szklarnia ogrodowa - jak ją zbudować?

Szklarnia ogrodowa zapewnia roślinom doskonałe warunki do rozwoju, dlatego tak wielu właścicieli domów jednorodzinnych dec...