Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Trawa z rolki: cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Trawa z rolki

Trawa z rolki stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich, którzy cenią jakość, a niekoniecznie mają czas na prowadzenie zaawansowanych prac ogrodniczych. Choć nie jest to opcja tania, a tradycjonaliści często postrzegają ją jako swoistą ekstrawagancję, zwolenników takiego rozwiązania nie brakuje. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po trawę z rolki. Czy musisz przygotować pod nią specjalne podłoże? Jak stworzyć nową murawę na starym trawniku?

Czym się charakteryzuje trawa z rolki?

Jeżeli kiedykolwiek przyszło ci samodzielnie siać trawę, z pewnością wiesz, że założenie i kompleksowa pielęgnacja trawnika nie należą do najłatwiejszych zadań. Sporo pracy wymaga przygotowanie gleby, a później także jej aeracja, wertykulacja, koszenie, nawożenie i nawadnianie. Trawa z rolki również oznacza wysiłek, jednak nie da się ukryć, że znacznie mniejszy.

Jak powstaje trawa z rolki? Co to za produkt? Jest to gotowa darń rozwijana ze specjalnej beli. Przygotowuje się ją na dwa sposoby: albo poprzez tradycyjną uprawę w glebie i późniejsze wycięcie płatów o odpowiednich wymiarach, albo uprawę na cienkiej warstwie podłoża torfowego na izolowanej folii. Ten drugi wariant jest łatwiejszy w adaptacji, gdyż – ze względu na nienaruszony system korzeniowy – szybciej związuje się z glebą.

Trawa z rolki składa się z warstw:

 • trawy naturalnej;
 • siatki biodegradowalnej;
 • systemu korzeniowego;
 • ziemi.

W przypadku gotowej trawy z rolki grubość jednego płata o wymiarach 50 × 200 cm wynosi ok. 3 cm, a jego ciężar przeważnie mieści się w granicach 15 kg.

Sztuczna trawa vs. prawdziwa trawa – którą warto wybrać?

W niektórych sklepach z materiałami budowlanymi i dekoracyjnymi można znaleźć również rolki sztucznej trawy. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Tradycjonaliści z pewnością będą stać na straży stanowiska, że nie istnieje zamiennik estetyki prawdziwej trawy i zapachu świeżo skoszonych źdźbeł. To prawda, są jednak okoliczności, w których to właśnie sztuczny odpowiednik będzie stanowił sensowniejszy wybór.

Sztuczną trawę warto wykorzystać wszędzie tam, gdzie naturalna murawa nie ma racji bytu: na powierzchni tarasów, balkonów, altan lub na trudnym podłożu uniemożliwiającym zakorzenienie roślin. W kilka chwil zamienisz beton, płytki lub jałową glebę w zielony zakątek.

Sztuczna trawa jest też odporna na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się elastycznością i zdolnością amortyzowania upadków, dlatego znajduje zastosowanie przy placach zabaw i przydomowych basenach.

Koszty obu rozwiązań są zbliżone. Co prawda prawdziwa trawa z rolki wypada nieco taniej, jednak decydując się na nią, musisz wziąć pod uwagę wydatki na jej pielęgnację.

ofe-5847238-70541 w-70541

Ile kosztuje trawa z rolki? Cena za m2

Która opcja wypada taniej: trawnik wysiewany tradycyjnie czy trawa z rolki? Cena za m2 jest niższa w tym pierwszym przypadku. Za kilogram nasion, wystarczający na pokrycie ok. 20 m2, zapłacisz ok. 20 zł. Ile kosztuje trawa z rolki? Cena za m2 to w przybliżeniu koszt ok. 12 – 17 zł, co oznacza, że wypełnienie przykładowych 20 m2 pochłonie ok. 240 – 340 zł. Różnice są zatem znaczne.

Na tym podstawowy budżet przedsięwzięcia mógłby się zamknąć pod warunkiem, że zdecydujesz się na samodzielne przeprowadzenie wszystkich prac. Jeżeli jednak interesuje cię zatrudnienie specjalisty, który profesjonalnie ułoży trawę z rolki, cena za m2 z położeniem wzrośnie o ok. 50 zł.

Z czego wynika zróżnicowany w przypadku trawy z rolki cennik? Rozbieżności są związane przede wszystkim z rodzajem i jakością darni. Wariant wysiewany na podłożu torfowym na folii kosztuje nawet dwukrotnie więcej niż wycinana z gruntu trawa z rolki. Koszt skorelowany jest również z rodzajem podłoża, szczególnie gdy nie chcesz samodzielnie zajmować się pracami. Przy prawdziwej trawie z rolki cena robocizny może pochłonąć istotną część budżetu, jeśli grunt wymaga zaawansowanego przygotowania.

Mogłoby się zatem wydawać, że samodzielna praca oznacza spore oszczędności. Rzeczywiście, jest to możliwe, aczkolwiek weź pod uwagę także ewentualny koszt wynajęcia siewnika, glebogryzarki czy walca ogrodowego.

Sprawdź także: Aranżacja ogrodu przed domem. Jak to zrobić i czym się kierować?

Kiedy i gdzie najlepiej położyć trawnik z rolki?

Wiosną na rynku pojawia się świeża trawa z rolki. Kiedy układać ją w docelowym miejscu? Najlepszym momentem będzie przełom kwietnia i maja. W tych miesiącach z reguły nie ma już przymrozków, a temperatura powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza.

Trawę z rolki możesz kłaść także jesienią, ale wówczas zaplanuj je na wrzesień. W październiku i listopadzie będzie już zbyt zimno. Unikaj także letnich miesięcy: podczas upału trudno zapewnić wzrastającej murawie odpowiednie nawodnienie.

Gdzie kłaść trawę z rolki? Możliwości jest kilka.

 • Trawa z rolki w ogrodzie

To najbardziej oczywista opcja. Trawa z rolki najlepiej sprawdzi się na glebach średnio mokrych. Zbyt grząskie podłoże uniemożliwi wyrównanie podłoża i odpowiednie poprowadzenie samego trawnika. Jeśli z taką sytuacją masz do czynienia, poczekaj, aż ziemia przeschnie lub przeprowadź piaskowanie. Zadbaj także o odpowiednie nasłonecznienie – jeśli dana strefa będzie zbyt zacieniona, miejsce trawy może zająć mech.

 • Trawa z rolki na tarasie

Trawa z rolki na balkon lub taras to ciekawy sposób na wykończenie tej oryginalnej przestrzeni. Najwygodniejszą opcję stanowi wariant sztuczny, odporny na płowienie i wilgoć, jednak w nowoczesnym budownictwie spotyka się także zielone dachy czy taras na dachu.

Przed rozłożeniem rolek warto przemyśleć kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób trawnik będzie użytkowany. W razie potrzeby dopasuj mieszanki dostosowane do bardziej intensywnych aktywności, na przykład gatunki idealne do wykreowania murawy piłkarskiej.

Jak przygotować podłoże dla trawy z rolki?

Aby zakładanie trawnika na bazie trawy z rolki przebiegło sprawnie, konieczne jest uprzednie przygotowanie podłoża. Warto zadbać, aby było ono równe i odpowiednio wilgotne, co usprawni przyjęcie trawy z rolki. Jak przygotować podłoże? Jakich etapów nie możesz pominąć?

 • Usuń kamienie, liście i chwasty, które mogłyby zakłócić ukorzenianie.
 • Wyrównaj ziemię za pomocą szerokich grabi.
 • Gładką powierzchnię pozostaw na tydzień, by ziemia dobrze się uleżała. Unikniesz dzięki temu późniejszych różnic poziomów.
 • Zastosuj nawóz i zapewnij odpowiednią wilgotność gleby.
 • Wierzchnia warstwa o grubości ok. 10 cm powinna być przepuszczalna i pulchna. W przeciwnym razie zaczną tworzyć się zastoje wody, a rozłożona trawa zacznie gnić.

Przy przygotowaniu podłoża nie ma znaczenia, czy zastosujesz trawę z rolki z folii czy z gruntu. Nieprawdą jest natomiast często powtarzana opinia, że jakość gleby nie ma znaczenia i w każdym przypadku przyjmie się trawa z rolki. Jakie podłoże będzie najlepsze?

Zarówno trawa z rolki na folii, jak i z gruntu najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych (pH od 6 do 6,5). Jeśli odczyn jest wyższy, ziemię trzeba zakwasić, a jeśli niższy – posypać wapnem. Jak radzić sobie z niekorzystnym podłożem?

 • Trawa z rolki na glinie

Zwarta i gliniasta ziemia magazynuje wodę, co nie sprzyja wzrostowi trawy. Na takim terenie mogą zalegać kałuże, a korzenie roślin gnić. Wystarczy jednak zbalansować skład gleby, wykorzystując mieszankę torfu i piasku o odpowiedniej granulacji.

 • Trawa z rolki na piasku

To odwrotna sytuacja: gleby piaszczyste są bardzo przepuszczalne, co utrudnia zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia trawy. Problem może rozwiązać dodatek torfu i kompostu, hydrożel lub zastosowanie systemu nawadniającego.

Jeżeli gleba jest bardzo nieurodzajna, przed położeniem rolek trawy na powierzchni rozłóż warstwę świeżej ziemi przeznaczonej do uprawy roślin.

Trawnik z rolki

Jak założyć trawnik z rolki krok po kroku?

Niekoniecznie musisz sięgać po pomoc fachowców, by umiejętnie rozłożyć trawę z rolki. Układanie nie jest skomplikowane, jednak – aby trawa bez problemu przyjęła się i dobrze rosła – należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jak założyć trawnik z rolki?

 • Przygotuj elementy trawnika

Kiedy tylko trawa w rolkach dotrze na twoją posesję, zdejmij folię zabezpieczającą, aby korzenie się nie zaparzyły. Najlepiej ułożyć ją w docelowym miejscu zaraz po przywiezieniu – nie powinna oczekiwać na palecie dłużej niż dobę. Ile trawy w rolkach zamówić? Kup o ok. 5% więcej niż wynika z pomiaru trawnika.

 • Rozłóż trawę

Na tym etapie musisz mieć przygotowane podłoże, na którym spocznie trawa z rolki. Jak układać kolejne elementy? Najlepiej rozpocząć na prostym odcinku, wzdłuż ściany domu lub ogrodzenia, od najdalej położonego miejsca w ogrodzie. Dzięki temu unikniesz chodzenia po świeżo położonej warstwie.

Rolki rozwijaj w tę samą stronę, uważając, by kolejne pasy ściśle do siebie przylegały – dzięki temu gotowy trawnik będzie jednolity. W miarę możliwości stosuj łączenie w połowie sąsiedniej rolki – dokładnie tak, jak układa się cegły w murze.

 • Dociśnij położona warstwę

Jeśli już wiesz w przypadku trawy z rolki, jak kłaść kolejne elementy, pora zapewnić im odpowiednie przyleganie do podłoża. W tym celu należy docisnąć powierzchnię ubijakiem, grabiami lub specjalnym walcem o masie nieprzekraczającej 90 kg. Zwróć uwagę, by nie poruszać się po uciśniętych fragmentach trawnika.

 • Podlej trawę

Kiedy już ułożysz trawę z rolki krok po kroku, natychmiast rozpocznij podlewanie. Wykorzystaj ok. 15 – 20 litrów wody na m2, latem trzy razy dziennie. Przez pierwsze dni rób to dość obficie, później wykorzystuj mniej płynu, ale za to regularnie. Po odchyleniu pasa trawnika powinieneś zobaczyć wilgotne podłoże. Postępuj w ten sposób tak długo, aż trawa w pełni się ukorzeni.

Dowiedz się: jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie i od czego zacząć?

Jak założyć trawnik na starej trawie?

Powyższa instrukcja sprawdzi się, gdy rozkładasz płaty trawy na świeżo przygotowanym podłożu. Zdarza się jednak, że chcesz odmienić charakter zaaranżowanej już posesji i decydujesz się nałożyć trawę z rolki na stary trawnik. W tym przypadku nie można po prostu uzupełnić istniejącej powierzchni nowymi nasionami. Jak założyć nowy trawnik na starym?

Najprostszym sposobem jest usunięcie wszystkich pozostałości po murawie. Zdejmij starą warstwę darni, dokładnie oczyszczając glebę z korzeni. Uzupełnij ziemię, wyrównaj ją, zasil nawozem. Następnie postępuj zgodnie z powyższą instrukcją zakładania trawnika z rolki.

Istnieje także druga metoda. Jak założyć trawnik na starej trawie, nie usuwając całej powierzchni? W tym przypadku teren także musisz oczyścić z chwastów, kamieni i wszelkich niepożądanych elementów. Powierzchnię przekop ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki, wyrównaj i rozłóż trawnik z rolki. Możesz także wysiać trawę, jednak będzie to znacznie trudniejsze, związane z koniecznością przeprowadzenia wertykulacji i aeracji.

Trawnik z rolki

Jak wygląda pielęgnacja trawnika z rolki po rozłożeniu?

W przypadku trawy z rolki pielęgnacja sprawi, że cały teren będzie prezentował się atrakcyjnie. O czym trzeba pamiętać od samego początku?

Przede wszystkim w pierwszych dniach ogranicz użytkowanie trawy z rolki. Kiedy można chodzić po powierzchni? Kilka kroków nie zaszkodzi już pierwszego dnia, jednak z intensywniejszym użytkowaniem poczekaj 3-4 doby. W tym czasie pamiętaj o regularnym podlewaniu – zwłaszcza w miesiącach letnich. Przez pierwszy tydzień rób to codziennie, później – co dwa dni.

Aby zaplanować w kwestii trawy z rolki, jak dbać o nią później, sprawdź ukorzenienie. Po kilku dniach spróbuj unieść krawędź jednego z płatów. Jeśli nie będzie to możliwe, oznacza to skuteczne ukorzenienie trawy z rolki. Kiedy pierwsze koszenie warto zaplanować? Wszystko zależy od tempa wzrostu – minimalna wysokość źdźbła to 6 cm. Trawę warto skracać regularnie na wysokość ok. 5 cm.

Po 4-6 tygodniach murawa może być użytkowana w pełni. Oznacza to, że w przypadku trawy z rolki zimą podniszczonej działa się według tradycyjnego schematu obejmującego między innymi grabienie, wałowanie, napowietrzanie. Warto przynajmniej trzy razy w roku przeprowadzić nawożenie trawy z rolki.

Kiedy pierwsza wertykulacja jest możliwa? Powierzchni nie należy nacinać przez rok, dlatego pierwszy zabieg wykonuje się na 1,5 rocznym trawniku. Oznacza to, że jeśli wiosną rozkładasz trawnik z rolki, po zimie możesz planować taką pielęgnację.

Czy trawa z rolki może się nie przyjąć?

Jak pokazuje powyższa instrukcja, założenie trawnika na bazie gotowych rolek nie jest skomplikowane, jeśli tylko przestrzegasz podstawowych zasad. Czy trawa z rolki może się nie przyjąć? Co prawda zdarza się to rzadko, ale ryzyko istnieje.

Po pierwsze, nie czekaj zbyt długo z zakładaniem trawnika. Jeśli pojawią się pierwsze przymrozki, darń może nie przyjąć się właściwie, czego zwiastunem są pojawiające się na trawie z rolki żółte plamy. Uważaj także, by zakupione płaty nie były zrolowane zbyt długo – po upływie doby trawa z rolki wysycha i „gotuje”.

Przy zakładaniu trawnika z rolki kluczowe są pierwsze 2 – 3 tygodnie. W tym czasie powierzchnię trzeba podlewać regularnie i obficie, uważając jednak, by gleba nie była nadmiernie przemoczona. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego trawa z rolki żółknie, prawdopodobnie właśnie w nawodnieniu tkwi problem.

To może Cię zainteresować: jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy?

Trawnik z rolki czy z siewu – który sposób będzie najlepszy?

Wiele osób zastanawia się, co wybrać: trawę z rolki czy sianą w tradycyjny sposób. Która metoda jest lepsza? Wszystko zależy od twoich oczekiwań.

Trawa z rolki sprawdzi się, gdy chcesz szybko uzyskać pożądany efekt. Tradycyjny wysiew oznacza nawet kilkanaście tygodni oczekiwania, tu zaś możesz cieszyć się piękną działką właściwie od razu. Gotowy trawnik z rolek jest zadbany, równy i pozbawiony chwastów. Trawa z rolki to dobre rozwiązanie także w ogrodach na skarpach, gdzie tradycyjne nasiona mogą się wypłukiwać, co zniweczy efekt.

Czy warto kupić trawę z rolki?

Jak widać, trawa z rolki opinie ma pozytywne. Jej najważniejszym atutem jest możliwość przygotowania efektownego trawnika w zaledwie kilka godzin. Nie musisz oczekiwać, aż nasiona wzejdą, a siewki wzmocnią się na tyle, by można było po nich chodzić.

Oczywiście, można zastanawiać się w kontekście trawy z rolki, czy warto wybrać taką opcję. Jak każda z możliwości, także i trawa z rolki wady i zalety w sobie łączy. Wzmiankę o mankamentach warto rozpocząć od podstawowej wątpliwości odnoszącej się do trawy z rolki: czy się opłaca wydać nieco więcej, zamiast zainwestować w nasiona trawy. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Na jednym biegunie znajdują się wydatki, na drugim – wygoda.

Trzeba także pamiętać, że zakupiona trawa nie może odczekiwać na wolny weekend. Rolki trzeba rozłożyć najlepiej w pierwszej dobie od przetransportowania. Z czasem produkt traci na jakości. Dla niektórych inwestorów znacznie ma także mniej ekologiczny charakter gotowych płatów: wymagają one intensywnego nawożenia oraz mechanicznego przygotowania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij