Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie - co warto wiedzieć?

Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie

Rośliny posadzone przy ogrodzeniu od strony ulicy pełnią funkcję wizytówki naszego domu. Uatrakcyjniają ogrodzenie, poprawiając jego walory estetyczne, a przy okazji nieco redukują hałas i w pewnym stopniu chronią przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Nie wspominając o tym, że zasłonięcie zielenią od głównej ulicy stworzy doskonałe tło dla kolorowych kompozycji roślinnych wewnątrz ogrodu.

Dom i ogród przy głównej ulicy – minusy i zagrożenia

Nikt tak dobrze, jak właściciel domu usytuowanego przy głównej ulicy nie wie, z czym wiąże się mieszkanie w takim miejscu. Jednym z najczęściej wskazywanych problemów jest smog. Im bardziej uczęszczana droga, tym bardziej zanieczyszczone powietrze. Przebywanie w ogrodzie w godzinach szczytu, kiedy samochody przejeżdżają jeden za drugim, a woń spalin unosi się w powietrzu, jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia.

Niebagatelny wpływ na komfort życia przy głównej ulicy ma hałas. Drogą cały czas jeżdżą mniejsze i większe pojazdy, które emitują dźwięki. Niektórzy przekonują, że do ulicznego hałasu z czasem można się przyzwyczaić i nie jest to aż tak dużym problemem. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyjemniej jest wypoczywać w ciszy i spokoju, niż w samym centrum miejskiego zgiełku.

Dyskomfort może sprawiać również brak prywatności. Wypoczywając w ogrodzie przy intensywnie uczęszczanej drodze można mieć poczucie, że stale ktoś nas obserwuje – czy to nieznajomy kierowca auta, czy wracająca ze sklepu sąsiadka.

Mieszkanie przy głównej ulicy z czasem może dać się we znaki. Wystarczy jednak zaaranżować ogród wzdłuż płotu, aby ograniczyć uporczywy hałas i intensywny zapach spalin, a przy okazji osłonić się przed sąsiadami.

Zobacz nasze projekty ogrodzeń i wybierz idealne ogrodzenie do swojego domu!

Zobacz więcej projektów

Dlaczego warto zasłonić się zielenią od głównej ulicy?

Rośliny przy płocie wzdłuż posesji od strony ulicy odgrywają dwojaką rolę. Na pierwszy plan wysuwają się ich walory estetyczne. Nie da się ukryć, że dzięki roślinom nawet na pierwszy rzut oka nieprzykuwające uwagi ogrodzenie zdecydowanie lepiej się prezentuje.

W przypadku dużych działek, z domem umiejscowionym daleko od płotu, ogrodzenie zasłaniające pełni przede wszystkim funkcje ozdobne. Z kolei na małych działkach, na których dom jest usytuowany blisko ulicy, a co za tym idzie, dobrze z niej widoczny, rośliny przed ogrodzeniem nie tylko wpływają na estetykę budynku, ale przy okazji zapewniają trochę prywatności.

Rośliny mają niebagatelne znaczenie również dla otoczenia. W większych miastach, gdzie drzewa i krzewy są wycinane, aby zyskać nowe tereny pod zabudowę, a terenów zielonych jest jak na lekarstwo, rośliny przed ogrodzeniem przy drodze nierzadko stanowią jedyną zieleń wspólną wpływającą na atrakcyjność miejsca.

Dobry pomysł na rośliny przy ogrodzeniu sprawi, że przy niewielkim nakładzie środków i pracy zieleń osłoni dom od strony ruchliwej ulicy, a przy okazji podniesie jego walory estetyczne.

Przeczytaj dodatkowo: Propozycja aranżacji dużego, swobodnego ogrodu - od czego zacząć?

Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie

Korzyści, jakie przynosi zasłonięcie zielenią od głównej drogi

Rośliny wzdłuż ogrodzenia to nie tylko ładny widok zza okna. Ich posadzenie od strony drogi niesie za sobą także inne zalety:

 • pas zieleni o odpowiedniej wysokości i szerokości może zredukować hałas nawet o 70 proc.,
 • rośliny pełnią funkcję filtru zatrzymującego kurz, pył, spaliny samochodowe i wszelkie zanieczyszczenia z ulicy,
 • zielona ściana odgradza posesję od głównej ulicy, zapewniając prywatność i uprzyjemniając wypoczynek w ogrodzie, z dala od wścibskich spojrzeń przechodniów i sąsiadów,
 • połacie zieleni wywierają korzystny wpływ na architekturę domu i ogrodu sprawiając, że miejsce zachęca do odpoczynku i relaksu,
 • krzewy przy płocie mogą być wykorzystane do ukrycia nieestetycznego ogrodzenia, na którego wymianę, póki co brak nam wolnych środków.

Co warto posadzić, by zasłonić dom i ogród od głównej drogi?

Zastanawiając się, co posadzić wzdłuż ogrodzenia, w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na tym, aby odgrodzić się od drogi, zyskując poczucie prywatności i intymności, zdecyduj się na wysokie drzewa lub rozłożyste krzewy. Iglaki przy ogrodzeniu również pomogą Ci uzyskać pożądany efekt.

Czym odgrodzić płot od strony drogi? Przed ogrodzeniem najlepiej sprawdzą się rośliny:

 • mało wymagające – nie trzeba będzie spędzać długich godzin na ich pielęgnacji,
 • szybko rosnące – im szybciej rośliny urosną, tym szybciej przysłonią posesję i tym prędzej będą pochłaniać kurz i spaliny,
 • odporne na suszę – nie będzie konieczności ich regularnego podlewania,
 • długowieczne i gęste – zapewnią trwałą osłonę na długie lata,
 • odporne na choroby i pasożyty – nie trzeba będzie wykonywać oprysku,
 • o gładkich liściach – szkodliwe substancje nie będą osiadać na liściach i nie będą pochłaniane przez rośliny, lecz łatwo z nich spłukiwane podczas deszczu.

Czym zasłonić płot z siatki, desek lub kamienia? Dobrze sprawdzą się m.in. krzewy liściaste z kolcami i cierniami, krzewy liściaste tworzące gęste korony, jak również rośliny iglaste.

Co przepisy prawne mówią o stawianiu zieleni przy głównej drodze?

Wydawać by się mogło, że ewentualne przepisy prawne dotyczą jedynie ogrodzenia, a nie zieleni tuż przed nim. Okazuje się jednak, że także sadzenie żywopłotu budzi kontrowersje i jest uregulowane prawnie. W praktyce jednak w drugim przypadku można nieco bardziej poszaleć.

Więcej na temat żywopłotu przeczytasz tutaj: Jak zastosować żywopłot "dziki" w ogrodzie?

Prawo określa pewne zasady, które tyczą się nie tylko samego ogrodzenia, ale też żywopłotu. Zgodnie z nimi płot powyżej 2,2 m powinien zostać zgłoszony do określonych instytucji, zatem również tak wysoki żywopłot wymaga zgłoszenia w stosownym miejscu.

W momencie sadzenia rośliny mogą być małe, przez co trudno jest sobie wyobrazić, jakie rozmiary osiągną w przyszłości. Tuje czy iglaki posadzone przy ogrodzeniu mogą po kilku latach stać się wysoką ścianą zieleni, która zacieni sąsiednie działki.

W przypadku, gdy drzewa lub krzewy zacieniają teren sąsiada, a jemu się to nie podoba, ma prawo złożyć stosowny wniosek do sądu w tej sprawie. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu sąd może nakazać przycięcie zieleni do określonej wysokości.

Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie

Jak posadzić zieleń, by skutecznie osłoniła przed główną drogą?

Sadząc drzewa i krzewy w zwartych grupach lub odpowiednio formując żywopłoty, można uzyskać zielone ściany odgradzające posesję od drogi. W takiej konfiguracji rośliny mają  zdolność pochłaniania i rozpraszania fal dźwiękowych, dzięki czemu pełnią funkcję barier dźwiękochłonnych. Skuteczność w walce z hałasem zależy od wysokości i szerokości zielonej ściany, dlatego najlepiej uformować ją z rozmaitych gatunków rosnących na dużą wysokość roślin i zagęścić je już od podłoża. Wtedy będzie nie tylko milej dla ucha, ale i dla oka, a przechadzający się wzdłuż płotu przechodnie i kierowcy samochodów nie będą wpędzać nas w dyskomfort.

W walce z hałasem równie dobrze co zielona ściana sprawdzi się wał ziemny obsadzony krzewami. Metrowej wysokości bariera potrafi zmniejszyć natężenie dźwięków nawet o 20 proc. Aby taka osłona lepiej się prezentowała, można ją obsadzić wzdłuż krzewami i małymi drzewkami. Najlepiej sprawdzą się tutaj krzewy takie jak berberys, perukowiec, pęcherznica czy róża pomarszczona oraz drzewa, w tym m.in. kasztanowiec czerwony, robinia biała, wiśnia piłkowana oraz jarząb pospolity i szwedzki.

Alternatywą dla jednej i drugiej propozycji jest zielona ściana z pnączy. Choć niepozorna, potrafi skutecznie wyciszyć otoczenie. Do jej przygotowania niezbędne będą pergole, trejaże lub kratki. Gdy rośliny urosną na tyle, by je w pełni pokryć, skutecznie zapobiegną odbijaniu fal dźwiękowych, a co za tym idzie, zredukują uporczywy hałas.

Warto wykorzystać również ukształtowanie terenu. Zajrzyj do naszego artykułu: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Malowanie proszkowe
14 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie
5 maja 2021 r. Daria Rek

Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie

Ogrodzenie gabionowe w ostatnim czasie mocno zyskało na popularności. Chętnie...

Ogrodzenie i bramy
Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia z drewna
20 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego

Płot drewniany dawniej był najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia, zwłasz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka
26 marca 2021 r. Wojciech Rynkowski

Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem wyglądu nieruchomości, stanowiącym jego ramę. Jednoczenie, w zależności od lokaliz...

Ogrodzenie i bramy
Malowanie proszkowe
14 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie
5 maja 2021 r. Daria Rek

Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie

Ogrodzenie gabionowe w ostatnim czasie mocno zyskało na popularności. Chętnie...

Ogrodzenie i bramy
Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia z drewna
20 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego

Płot drewniany dawniej był najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia, zwłasz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka
26 marca 2021 r. Wojciech Rynkowski

Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem wyglądu nieruchomości, stanowiącym jego ramę. Jednoczenie, w zależności od lokaliz...