Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Układanie instalacji elektrycznej w domu to nie lada wyzwanie i będąc laikiem, nie powinno się robić tego na własną rękę. Podczas projektowania całej instalacji najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowców. Mimo wszystko warto poznać kilka zasad związanych z układaniem instalacji elektrycznej, by choćby móc nadzorować pracę osoby, która będzie się tym w naszym domu zajmować. Jak prawidłowo przeprowadzić przewody elektryczne? Podpowiadamy!

Do stworzenia bezpiecznej i bezawaryjnej instalacji elektrycznej potrzebny jest dobry projekt domu, który uwzględni przewidywane obciążenia i potrzeby mieszkańców budynku. Niebagatelne znaczenie ma również odpowiedni dobór i prawidłowe ułożenie przewodów.

Instalacja elektryczna – przepisy i najważniejsze informacje

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych muszą być zgodne z obowiązującymi w Polsce normami. Do najważniejszych należy norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”, która zawiera postanowienia dotyczące rozwiązań technicznych w modernizowanych lub nowo powstających budynkach. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego np. to, w jaki sposób powinny zostać poprowadzone i zabezpieczone przewody elektryczne w drewnianym domu, regulują przepisy Prawa budowlanego.

Dotyczą one instalacji elektrycznych do 1kV. Z punktu widzenia mieszkańców obiektu mieszkalnego w zakresie użytkowania prądu najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. W tym kontekście szczególną rolę odgrywa etap planowania. Wykonując instalację, należy przewidzieć, w jaki sposób będą użytkowane poszczególne pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć ewentualnych modyfikacji i konieczności zmiany planu instalacji w przyszłości.

ofe-5847238-961 w-961-testAB

Jak poprowadzić przewody elektryczne

Montaż przewodów elektrycznych w domu – od czego zacząć?

Podstawą wykonania instalacji elektrycznej jest uprzednio przygotowany projekt. Nie chodzi tutaj o projekt architektoniczny czy projekt aranżacji domu, lecz o profesjonalny projekt instalacji elektrycznej. Niestety decydując się na taki projekt, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba będzie z tego tytułu ponieść. W projekcie instalacji elektrycznej określona jest specyfika montażu poszczególnych przewodów, liczba odbiorników prądu, jak i dokładne ich rozmieszczenie. Z reguły projekt powstaje przy współpracy z inwestorem i jest dołączony do projektu budowlanego.

Schemat instalacji elektrycznej w domu

Projekt instalacji elektrycznej powinien zostać przygotowany przez fachowca posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aby jednak wybrany specjalista mógł przygotować schemat, który znajdzie zastosowanie w naszym domu, musi mieć dostęp do projektu przyszłych wnętrz, niekoniecznie dokładnego, wystarczy orientacyjny. Dzięki niemu zyska wiedzę, jak zaplanować trasy przewodów elektrycznych czy prawidłowo rozmieścić oprawy oświetleniowe i gniazda wtyczkowe.

Projekt powinien zostać wcześniej skonsultowany również z architektem wnętrz, gdyż określa on kwestie takie jak, gdzie ma być źródło światła, czy gdzie ma być podpięta kuchenka indukcyjna. Brak przepływu informacji między ekipami technicznymi może skutkować błędami w zakresie wykonawstwa, które później trudno będzie naprawić. Dlatego inwestor powinien stale trzymać rękę na pulsie i nadzorować pracę podwykonawców.

W czasie prowadzenia robót należy bezwzględnie trzymać się projektu, a w razie chęci wprowadzenia jakichkolwiek zmian, należy w pierwszej kolejności nanieść je na rysunki. Dlaczego? Znajomość układu przewodów elektrycznych, które nie są widoczne po wykończeniu ścian, może przydać się w przyszłości, kiedy np. będziemy chcieli przeprowadzić remont. Wszelkie zmiany w projekcie instalacyjnym powinny zostać wcześniej uzgodnione z certyfikowanym projektantem.

Jak poprowadzić przewody – wskazówki

Uniwersalne wytyczne, jak poprowadzić przewody elektryczne w domu, pomogą w prawidłowy sposób przygotować projekt instalacji. Zgodnie z nimi przewody powinny być układane równolegle do krawędzi ścian i podłóg, co ułatwi zapamiętanie ich usytuowania, nawet po zakryciu. Jest to istotne w przypadku wieszania szafek np. w kuchni, aby nie wwiercić się w przewody poprowadzone przez ścianę. Dużym ułatwieniem może okazać się dokumentacja w postaci szkicu, zdjęć lub filmu. Należy mieć na uwadze, że centra RTV oraz podłączenia komputerów wymagają wielu gniazd, dlatego warto założyć 3-4 podwójne gniazda, by uniknąć dodatkowych rozgałęziaczy.

Najczęściej montowane są kable płaskie, wielożyłowe, które umieszcza się w bruzdach ściennych, a dokładnie w tynku na grubości 2 cm. Przymocowuje się je za pomocą uchwytów wykonanych z tworzywa sztucznego lub blaszek w przypadku szerszych przewodów. Przewody ukrywane pod tynkiem są okrągłe i umieszczane w karbowanych rurach. Wszystko jest chowane w wykutych bruzdach ściennych.

Odrębnym sposobem jest również ułożenie kabli w elastycznych rurach z tworzywa sztucznego, które mocuje się na ścianach, przy podłogach i sufitach. Kable w pokojach powinny być układane w odpowiedniej odległości od krawędzi i drzwi, zawsze poziomo lub pionowo i łączone od gniazda do gniazda systemem pierścieniowym. Układanie po skosie nigdy nie daje pewności bezpieczeństwa podczas przymocowywania konstrukcji do ścian. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może skutkować trudnościami przy modernizacji i rozbudowie całej instalacji elektrycznej.

Jak poprowadzić przewody elektryczne

Szczególne miejsca przy instalowaniu przewodów elektrycznych

Miejscami szczególnymi z punktu widzenia elektryki są pomieszczenia, które mają stały kontakt z wodą. Tak więc łazienka, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze potrzebują odpowiednio zabezpieczonych przewodów, aby nie uszkodzić całej instalacji zawilgoconym powietrzem lub kroplami wody. Najlepszym rodzajem będą w tym przypadku przewody YDYp 3x2,5 mm2 z drugą klasą izolacji. Jak poprowadzić przewody elektryczne w domu? Gniazdka powinny znajdować się na wysokości 1-1,4 m oraz min. 60 cm od krawędzi wanny, brodzika czy zlewu. Ważne, aby w łazience wyłącznik różnicowoprądowy nie był większy niż 30 mA, a napięcie dotykowe mieściło się w zakresie do 25 lub 12 V. Dodatkowo, w takich pomieszczeniach, nie powinno się umieszczać puszek łączeniowych, wyjątek stanowią bryzgoszczelne.

Błędy przy instalacji elektrycznej – jak ich unikać?

Wyróżniamy dwa rodzaje błędów związanych z instalacją elektryczną: pierwsze zagrażają bezpieczeństwu użytkowników, z kolei drugie wpływają na funkcjonalność i estetykę instalacji. Jednych, jak i drugich powinno się bezwzględnie unikać. By do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów w zakresie instalacji elektrycznej, najlepiej wybrać sprawdzonego fachowca z aktualnymi uprawnieniami (uprawnienia elektryczne eksploatacyjne i dozorowe do 1 KV oraz pomiarowe), który wie, jak prawidłowo układać przewody elektryczne w domu.

Przed zleceniem takiej osobie usługi warto dokładnie sprawdzić jej referencje i dotychczasowe realizacje. Po dokonaniu wyboru wykonawcy powinno się spisać z nim umowę na wykonanie robót elektrycznych, w której zostanie jasno określony zarówno zakres, jak i oczekiwana jakość prac. W dokumencie powinna się również znaleźć kwota za wykonanie usługi.

O czym należy pamiętać, układając przewody elektryczne w domu?

Montaż instalacji po kosztach i bez przestrzegania przepisów może mieć przykre w skutkach konsekwencje. Należy wystrzegać się tego typu posunięć, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo ekip technicznych, ale przede wszystkim przyszłych mieszkańców. Jesteś inwestorem i nie do końca wiesz, jak rozprowadzić przewody elektryczne w domu? Na pewno musisz dopilnować, aby użyte zostały przewody o odpowiednim przekroju żył (taką informację znaleźć można w projekcie instalacji elektrycznej).

W przypadku, gdy przekrój nie przekracza 10 mm², powinno się zastosować przewody miedziane. Zwróć szczególną uwagę, czy w pobliżu materiałów łatwopalnych, instalacja jest odpowiednio zabezpieczona (ryzyko pożaru). Sprawdź, czy przewody elektryczne nie zostały ułożone poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych (ryzyko zalania) ani nie stykają się z rurami gazowymi (ryzyko wybuchu).

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij