Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Układanie instalacji elektrycznej w domu to nie lada wyzwanie i będąc laikiem, nie powinno się robić tego na własną rękę. Podczas projektowania całej instalacji najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowców. Mimo wszystko warto poznać kilka zasad związanych z układaniem instalacji elektrycznej, by choćby móc nadzorować pracę osoby, która będzie się tym w naszym domu zajmować. Jak prawidłowo przeprowadzić przewody elektryczne? Podpowiadamy!

Do stworzenia bezpiecznej i bezawaryjnej instalacji elektrycznej potrzebny jest dobry projekt domu, który uwzględni przewidywane obciążenia i potrzeby mieszkańców budynku. Niebagatelne znaczenie ma również odpowiedni dobór i prawidłowe ułożenie przewodów.

Instalacja elektryczna – przepisy i najważniejsze informacje

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych muszą być zgodne z obowiązującymi w Polsce normami. Do najważniejszych należy norma PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”, która zawiera postanowienia dotyczące rozwiązań technicznych w modernizowanych lub nowo powstających budynkach. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego np. to, w jaki sposób powinny zostać poprowadzone i zabezpieczone przewody elektryczne w drewnianym domu, regulują przepisy Prawa budowlanego.

Dotyczą one instalacji elektrycznych do 1kV. Z punktu widzenia mieszkańców obiektu mieszkalnego w zakresie użytkowania prądu najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność. W tym kontekście szczególną rolę odgrywa etap planowania. Wykonując instalację, należy przewidzieć, w jaki sposób będą użytkowane poszczególne pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć ewentualnych modyfikacji i konieczności zmiany planu instalacji w przyszłości.

Jak poprowadzić przewody elektryczne

Montaż przewodów elektrycznych w domu – od czego zacząć?

Podstawą wykonania instalacji elektrycznej jest uprzednio przygotowany projekt. Nie chodzi tutaj o projekt architektoniczny czy projekt aranżacji domu, lecz o profesjonalny projekt instalacji elektrycznej. Niestety decydując się na taki projekt, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba będzie z tego tytułu ponieść. W projekcie instalacji elektrycznej określona jest specyfika montażu poszczególnych przewodów, liczba odbiorników prądu, jak i dokładne ich rozmieszczenie. Z reguły projekt powstaje przy współpracy z inwestorem i jest dołączony do projektu budowlanego.

Schemat instalacji elektrycznej w domu

Projekt instalacji elektrycznej powinien zostać przygotowany przez fachowca posiadającego odpowiednie uprawnienia. Aby jednak wybrany specjalista mógł przygotować schemat, który znajdzie zastosowanie w naszym domu, musi mieć dostęp do projektu przyszłych wnętrz, niekoniecznie dokładnego, wystarczy orientacyjny. Dzięki niemu zyska wiedzę, jak zaplanować trasy przewodów elektrycznych czy prawidłowo rozmieścić oprawy oświetleniowe i gniazda wtyczkowe.

Projekt powinien zostać wcześniej skonsultowany również z architektem wnętrz, gdyż określa on kwestie takie jak, gdzie ma być źródło światła, czy gdzie ma być podpięta kuchenka indukcyjna. Brak przepływu informacji między ekipami technicznymi może skutkować błędami w zakresie wykonawstwa, które później trudno będzie naprawić. Dlatego inwestor powinien stale trzymać rękę na pulsie i nadzorować pracę podwykonawców.

W czasie prowadzenia robót należy bezwzględnie trzymać się projektu, a w razie chęci wprowadzenia jakichkolwiek zmian, należy w pierwszej kolejności nanieść je na rysunki. Dlaczego? Znajomość układu przewodów elektrycznych, które nie są widoczne po wykończeniu ścian, może przydać się w przyszłości, kiedy np. będziemy chcieli przeprowadzić remont. Wszelkie zmiany w projekcie instalacyjnym powinny zostać wcześniej uzgodnione z certyfikowanym projektantem.

Jak poprowadzić przewody – wskazówki

Uniwersalne wytyczne, jak poprowadzić przewody elektryczne w domu, pomogą w prawidłowy sposób przygotować projekt instalacji. Zgodnie z nimi przewody powinny być układane równolegle do krawędzi ścian i podłóg, co ułatwi zapamiętanie ich usytuowania, nawet po zakryciu. Jest to istotne w przypadku wieszania szafek np. w kuchni, aby nie wwiercić się w przewody poprowadzone przez ścianę. Dużym ułatwieniem może okazać się dokumentacja w postaci szkicu, zdjęć lub filmu. Należy mieć na uwadze, że centra RTV oraz podłączenia komputerów wymagają wielu gniazd, dlatego warto założyć 3-4 podwójne gniazda, by uniknąć dodatkowych rozgałęziaczy.

Najczęściej montowane są kable płaskie, wielożyłowe, które umieszcza się w bruzdach ściennych, a dokładnie w tynku na grubości 2 cm. Przymocowuje się je za pomocą uchwytów wykonanych z tworzywa sztucznego lub blaszek w przypadku szerszych przewodów. Przewody ukrywane pod tynkiem są okrągłe i umieszczane w karbowanych rurach. Wszystko jest chowane w wykutych bruzdach ściennych.

Odrębnym sposobem jest również ułożenie kabli w elastycznych rurach z tworzywa sztucznego, które mocuje się na ścianach, przy podłogach i sufitach. Kable w pokojach powinny być układane w odpowiedniej odległości od krawędzi i drzwi, zawsze poziomo lub pionowo i łączone od gniazda do gniazda systemem pierścieniowym. Układanie po skosie nigdy nie daje pewności bezpieczeństwa podczas przymocowywania konstrukcji do ścian. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może skutkować trudnościami przy modernizacji i rozbudowie całej instalacji elektrycznej.

Jak poprowadzić przewody elektryczne

Szczególne miejsca przy instalowaniu przewodów elektrycznych

Miejscami szczególnymi z punktu widzenia elektryki są pomieszczenia, które mają stały kontakt z wodą. Tak więc łazienka, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze potrzebują odpowiednio zabezpieczonych przewodów, aby nie uszkodzić całej instalacji zawilgoconym powietrzem lub kroplami wody. Najlepszym rodzajem będą w tym przypadku przewody YDYp 3x2,5 mm2 z drugą klasą izolacji. Jak poprowadzić przewody elektryczne w domu? Gniazdka powinny znajdować się na wysokości 1-1,4 m oraz min. 60 cm od krawędzi wanny, brodzika czy zlewu. Ważne, aby w łazience wyłącznik różnicowoprądowy nie był większy niż 30 mA, a napięcie dotykowe mieściło się w zakresie do 25 lub 12 V. Dodatkowo, w takich pomieszczeniach, nie powinno się umieszczać puszek łączeniowych, wyjątek stanowią bryzgoszczelne.

Błędy przy instalacji elektrycznej – jak ich unikać?

Wyróżniamy dwa rodzaje błędów związanych z instalacją elektryczną: pierwsze zagrażają bezpieczeństwu użytkowników, z kolei drugie wpływają na funkcjonalność i estetykę instalacji. Jednych, jak i drugich powinno się bezwzględnie unikać. By do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów w zakresie instalacji elektrycznej, najlepiej wybrać sprawdzonego fachowca z aktualnymi uprawnieniami (uprawnienia elektryczne eksploatacyjne i dozorowe do 1 KV oraz pomiarowe), który wie, jak prawidłowo układać przewody elektryczne w domu.

Przed zleceniem takiej osobie usługi warto dokładnie sprawdzić jej referencje i dotychczasowe realizacje. Po dokonaniu wyboru wykonawcy powinno się spisać z nim umowę na wykonanie robót elektrycznych, w której zostanie jasno określony zarówno zakres, jak i oczekiwana jakość prac. W dokumencie powinna się również znaleźć kwota za wykonanie usługi.

O czym należy pamiętać, układając przewody elektryczne w domu?

Montaż instalacji po kosztach i bez przestrzegania przepisów może mieć przykre w skutkach konsekwencje. Należy wystrzegać się tego typu posunięć, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo ekip technicznych, ale przede wszystkim przyszłych mieszkańców. Jesteś inwestorem i nie do końca wiesz, jak rozprowadzić przewody elektryczne w domu? Na pewno musisz dopilnować, aby użyte zostały przewody o odpowiednim przekroju żył (taką informację znaleźć można w projekcie instalacji elektrycznej).

W przypadku, gdy przekrój nie przekracza 10 mm², powinno się zastosować przewody miedziane. Zwróć szczególną uwagę, czy w pobliżu materiałów łatwopalnych, instalacja jest odpowiednio zabezpieczona (ryzyko pożaru). Sprawdź, czy przewody elektryczne nie zostały ułożone poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych (ryzyko zalania) ani nie stykają się z rurami gazowymi (ryzyko wybuchu).

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Odpowietrzanie kanalizacji w domu
14.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

System wodno-kanalizacyjny składa się z wielu połączonych ze sobą naczyń i ru...

Instalacje
Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?
21.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Piorun ma niszczycielską siłę, dlatego powinieneś chronić przed nią swój dom. Rozwiązaniem jest zainstalowanie piorunochro...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Instalacje
Odpowietrzanie kanalizacji w domu
14.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

System wodno-kanalizacyjny składa się z wielu połączonych ze sobą naczyń i ru...

Instalacje
Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?
21.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Piorun ma niszczycielską siłę, dlatego powinieneś chronić przed nią swój dom. Rozwiązaniem jest zainstalowanie piorunochro...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
05.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Reklama
Zamknij