Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Klimatyzator przenośny – czym jest i jak działa klimatyzator przenośny?

Kiedy upały dają się we znaki, każdy z nas szuka sposobu na ochłodzenie się. W takiej sytuacji popularne wiatraki coraz częściej zastępują klimatyzatory przenośne. Wybór klimatyzatorów jest tańszy od klimatyzacji i nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Czy jednak zapewni zbliżony poziom chłodzenia?

Klimatyzator przenośny - zdjęcie 1

Twój projekt domu nie uwzględniał klimatyzacji? Co teraz zrobić? Czy składać wniosek o możliwość zamontowania jej montażu, czy zdecydować się na klimatyzator przenośny? Sprawdzamy, jakie zalety przynosi to drugie rozwiązanie.

Klimatyzator przenośny - co to jest?

Klimatyzator przenośny to samodzielny przenośny system idealny do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Zazwyczaj ustawiany jest na podłodze i dostarczany z zestawem instalacyjnym do szybkiej konfiguracji. Większość modeli ma również kółka, dzięki czemu można je przenosić do różnych pomieszczeń, co czyni je przyjemną alternatywą dla jednostek okiennych.

Klimatyzator domowy przenośny ma niewielki rozmiar i prostą budową. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wiatraka, który zapewnia jedynie nawiew. Klimatyzator przenośny realnie chłodzi pomieszczenie, a ciepło odprowadza na zewnątrz. 

Klimatyzator przenośny - rodzaje

Klimatyzatory przenośne usuwają ciepłe powietrze i wilgoć z powietrza oraz wypuszczają ciepłe powietrze na zewnątrz przez zestaw okienny. Ale co z wilgocią? Istnieje kilka sposobów, w jakie klimatyzatory radzą sobie ze skroploną wodą:

  • Modele w pełni samoobsługowe - zaawansowane przenośne klimatyzatory automatycznie odparowują wilgoć z węża wylotowego wraz z ciepłym powietrzem. 
  • Klimatyzatory z odpływem grawitacyjnym - są podłączone do węża odpływowego. Wystarczy podłączyć wąż do portu odpływowego i skierować wodę do odpływu lub innego miejsca.
  • Klimatyzatory obsługiwane ręcznie - standardowe klimatyzatory przenośne mają pojemniki, które należy okresowo opróżniać – od nawet co 8 godzin do tylko raz w miesiącu. W zależności od wilgotności i czasu użytkowania, woda będzie gromadzić się wewnątrz urządzenia i wystarczy je wyłączyć, opróżnić pojemnik, a następnie wymienić go przed ponownym rozpoczęciem chłodzenia.

Jeszcze inny podział klimatyzatorów przenośnych dotyczy ich konstrukcji. Dostępne są klimatyzatory przenośne dwururowe, jak również z jedną rurą. Co je różni?

  • Przenośne klimatyzatory jednoprzewodowe - pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują, chłodzą je i zwracają większość powietrza z powrotem do pomieszczenia. Podczas tego procesu niewielka ilość powietrza zostanie wykorzystana do schłodzenia urządzenia, a następnie zostanie wydmuchana z węża wylotowego klimatyzatora.
  • Klimatyzatory przenośne z dwoma wężami - zasysają powietrze z zewnątrz przez jeden wąż, a następnie używają tego powietrza do chłodzenia urządzenia. Gorące powietrze jest następnie wydmuchiwane przez drugi wąż.

Dowiedz się więcej: Klimator – co to jest i czym klimator różni się od klimatyzatora?

Klimatyzator przenośny - jak działa?

Jak działa klimatyzator przenośny? Przenośne klimatyzatory usuwają ciepłe powietrze i wilgoć z pomieszczenia. Gdy się ochładzają, powietrze musi być odprowadzane w inne miejsce – zazwyczaj na zewnątrz przez dołączony zestaw okienny.

Zestawy okienne mają suwak okienny i węże wylotowe, które można łatwo skonfigurować do odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz. Wybrane modele mogą być również wentylowane w suficie podwieszanym lub przez ścianę.

Po skonfigurowaniu węża wylotowego i zestawu okiennego możesz po prostu podłączyć klimatyzację i rozpocząć chłodzenie!

Klimatyzator przenośny - najważniejsze funkcje dodatkowe

W sklepach dostępne są również klimatyzatory przenośne z funkcja grzania. W tym przypadku ich działania zbliżone jest do klimatyzacji - nie tylko chłodzą, ale i w razie potrzeby mogą również ogrzać pomieszczenie.

Przydatna funkcja przenośnych klimatyzatorów to także tryb pracy nocnej oraz osuszenie

Czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać?

Zastanawiasz się, czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać? Zazwyczaj nie jest to konieczne. Klimatyzator przenośny ma hermetyczny układ, który nie wymaga uzupełniania czynnika chłodniczego.

Klimatyzator przenośny z rurą

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać do domu, a jaki do mieszkania?

Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania okaże się najlepszym wyborem? W tym przypadku można postawić na mały klimatyzator przenośny - i tak służy on wyłącznie do chłodzenia pojedynczego pomieszczenia. Jeśli nie jest ono duże (ma np. 10-15 m2), to mniejszy klimatyzator w zupełności wystarczy.

W domu, do salonu o większym metrażu, lepiej postawić na większy model. Także i wydajność chłodzenia powinna być większa. Wydajność chłodzenia na poziomie 4 kW to bardzo przyzwoity wynik.

Czy cichy klimatyzator przenośny jest w ogóle dostępny? Nic tak nie irytuje jak hałas, zwłaszcza w nocy. Na szczęście nie musisz się tym przejmować. Przenośne klimatyzatory nie są głośne. Zazwyczaj generują hałas na poziomie 40-60 decybeli.

Dobry klimatyzator przenośny wyposażony jest również w tryb pracy nocnej. Wówczas generuje mniej hałasu i z czasem może zmniejszać swoją wydajność.

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – który wybrać?

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny - który będzie lepszym wyborem? Na ogół to modele stacjonarne są bardziej wydajne - chłodną pomieszczenie szybciej i bardziej odczuwalnie. Jeśli zatem masz taką możliwość, aby wybrać klimatyzator stacjonarny, to nie powinieneś się wahać.

Sprawdź: Klimatyzacja domowa - ile kosztuje i jak wybrać klimatyzację do domu?

Klimatyzator przenośny - jak zamontować?

Jak zamontować klimatyzator przenośny? Montaż nie jest trudny i zajmie jedynie chwilę. Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce - pomieszczenie powinno mieć wyjście na zewnątrz, najlepiej przez okno. To właśnie przez okna będzie wyprowadzona rura, która odprowadzi ciepłe powietrze. Wlot i wylot powietrza powinny znaleźć się w odległości ok. 50 cm od okna, aby nie zablokować przepływu powietrza.

A co z podłączeniem rury klimatyzatora przenośnego? Wystarczy zamontować odpowiednią końcówkę do otworu wylotowego klimatyzatora. Przeważnie połączenie to odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu adaptera. Podłączoną rurę należy już tylko wyprowadzić na zewnątrz przez okno (lub ew. drzwi balkonowe).

Co istotne, rury od klimatyzatora przenośnego nie powinno się zginać pod większym kątem niż 45 stopni.

Jak i czym wyczyścić klimatyzator przenośny?

Jak wyczyścić klimatyzator przenośny? Można zrobić to samodzielnie. Do tego celu dobrze jest wyjąć poszczególne części i namoczyć je w wodzie z mydłem. Przy mniejszych filtrach najlepiej sprawdzi się mała szczotka, a nawet odkurzacz. Konieczne jest także zastosowanie specjalnego środka bakteriobójczego. Należy go dokładnie spłukać.

Klimatyzator przenośny - cena

Czy klimatyzator przenośny jest drogi? Oczywiście wiele zależy od wybranego modelu. Na cenę wpływa wielkość urządzenia, wydajność, a niekiedy także marka. Tani klimatyzator przenośny to koszt od ok. 1000 złotych. Zdecydowana większość modeli kosztuje od 1700 do 2500 złotych. Za droższe klimatyzatory przenośne trzeba zapłacić już powyżej 3000 złotych.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator przenośny?

Ważne jest dobranie odpowiedniej mocy do powierzchni pomieszczenia. W mniejszych pomieszczeniach, na przykład w sypialni poradzi sobie klimatyzator o mocy chłodzenia 3.0 kW. Średni pobór chłodzenia wynosi najczęściej w tym przypadku ok. 1.0 kW. W dużych pokojach, np. w salonie w domu, lepiej sięgnąć po moc ok. 4.0 kW.

Warto sprawdzić również, jaki poziom hałasu dany klimatyzator emituje, a także, czy wyposażony jest w tryb pracy nocnej.

Większość przenośnych klimatyzatorów korzysta z typowego domowego zasilania 115/120 V i nie wymaga specjalnego okablowania ani gniazd. Oczywiście, ponieważ klimatyzatory mogą pobierać znaczną ilość energii, należy zachować ostrożność, aby nie przeciążać obwodu wieloma urządzeniami o wysokim zużyciu energii.

Czy warto zainwestować w klimatyzator przenośny?

Czy warto kupić klimatyzator przenośny? Klimatyzator przenośny to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w domu lub w pomieszczeniu, gdzie nie można zamontować klimatyzacji. Nie będzie on jednak, ani bardziej wydajny, ani sprawniejszy od klimatyzacji typu split.

Co więcej, wiąże się z koniecznością zamontowania go w pomieszczeniu, w którym znajduje się okno lub drzwi balkonowe. Nie wszędzie zatem da się go zastosować.

A czy warto? Jeśli latem doskwiera nam upał, to klimatyzator przenośny powinien sobie z tym poradzić. Jest to zatem praktyczny wybór.

Wady i zalety klimatyzatorów przenośnych

Zalety klimatyzatorów przenośnych Wady klimatyzatorów przenośnych
  • niewielki rozmiar i mobilność
  • tańszy od klimatyzacji
  • cicha praca
  • niski koszt użytkowania
  • możliwość ogrzania pomieszczenia
  • mało estetyczny wygląd przez wystającą rurę przez okno
  • można go zamontować tylko w pomieszczeniu z oknem
  • średnia wydajność
  • ograniczona kontrola nad strumieniem powietrza nawiewnego
  • skropliny zazwyczaj są odprowadzane do zbiornika - konieczność opróżniania zbiornika

Klimatyzator przenośny a klimatyzacja - co będzie lepsze?

W zestawieniu klimatyzatora przenośnego i klimatyzacja, w większości przypadków to drugie rozwiązanie będzie lepszym wyborem. Klimatyzacja jest znacznie bardziej wydajna, generuje mniejszy hałas i jest zupełnie bezobsługowa (nie trzeba opróżniać pojemnika ze skroplinami), a przy tym nie zachodzi konieczność odprowadzania rur przez okno, co nie wygląda zbyt estetycznie.

Jest jednak pewno ale. Montaż klimatyzacji jest stosunkowo drogi, a co więcej, wymaga uzyskania pozwolenia. Jeśli zatem chcesz zamontować klimatyzację w bloku, to musisz najpierw uzyskać zgodę od spółdzielni. Ponadto, nie zawsze ja otrzymasz. W takiej sytuacji nie masz zatem większego wyboru i musisz zdecydować się na klimatyzator przenośny. Latem, podczas upałów, liczy się przede wszystkim komfort, a klimatyzator przenośny z pewnością jest w stanie go zapewnić.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
26.07.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
ręka przy pokrętle urządzenia sterującego do ustawiania histerezy
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Co to histereza i jak prawidłowo ją ustawić, aby oszczędzać? Praktyczne wskazówki

Źródło ciepła będzie efektywne i ekonomiczne, jeśli zostaną poprawnie skonfig...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Bufor ciepła – kiedy warto go zastosować?
01.03.2024 r. Jan Susmaga

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Bufor ciepła to element systemu centralnego ogrzewania, który magazynuje ciep...

REKLAMA
Zamknij