Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Grzejniki panelowe – wszystko, co musisz wiedzieć o grzejnikach płytowych!

Grzejniki panelowe

Grzejniki panelowe, znane również jako grzejniki płytowe, to najpopularniejsze kaloryfery, jakie są dzisiaj montowane w polskich domach. Trudno się temu dziwić – są niedrogie, efektywne w ogrzewaniu pomieszczeń i przede wszystkim estetyczne. Przed ich zakupem warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze takich urządzeń, a także kiedy kaloryfery panelowe będą lepszym rozwiązaniem niż grzejniki żeberkowe.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę, jaki jest przewidziany w budynku model dystrybucji ciepła. Choć wciąż największą popularnością cieszą się grzejniki montowane na ścianach, w nowo budowanych obiektach proponowane są dość często alternatywne rozwiązania np. ogrzewanie podłogowe lub system dystrybucji gorącego powietrza.

Grzejniki panelowe – najważniejsze informacje

Grzejniki panelowe, inaczej płytowe, to nowoczesna alternatywa dla żeliwnych i aluminiowych kaloryferów żeberkowych. Ich charakterystyczną cechą jest budowa – grzejniki panelowe są bowiem zbudowane ze stalowych płyt, między którymi umieszczone są kanały wodne w formie spirali.

Najczęściej spotkać można kaloryfery jedno-, dwu- i trzypłytowe. Są one osłonięte panelem płaskim lub profilowanym imitującym ożebrowanie, dzięki któremu zwiększa się powierzchnia grzejna urządzenia, a więc także jego moc grzewcza. Grzejniki panelowe dzięki takiej konstrukcji są minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo uniwersalne, ponieważ ładnie prezentują się we wnętrzach w każdym stylu.

Kolejną cechą wyróżniającą grzejniki panelowe jest wydajność – bardzo szybko się bowiem nagrzewają i efektywnie oddają ciepło. Wpływ na to ma między innymi ich budowa, ale także mała pojemność wodna, która powoduje, że kaloryfer szybko reaguje na zmiany zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu.

W sprzedaży spotkać można przede wszystkim grzejniki płytowe przystosowane do pracy w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania, w których obieg wody wymuszony jest pracą pompy. Można jednak kupić również elektryczne grzejniki olejowe oraz grzejniki na podczerwień, które również mają konstrukcję panelową.

Poszczególne modele różnią się kilkoma istotnymi parametrami:

  • wielkością – standardowe wymiary grzejników panelowych to 50 cm x 100 cm, ale spotkać można także kaloryfery o wysokości już od 20 cm i ponad 60 cm, a także o różnej szerokości,
  • liczbą płyt,
  • kolorem – najpopularniejsze są kaloryfery białe,
  • obudową – może być płaska lub profilowana, a także dekoracyjna,
  • mocą grzewczą,
  • sposobem podłączenia - grzejniki panelowe mogą mieć podłączenie boczne lub dolne.

Wśród inwestorów grzejniki panelowe opinie mają dobrych, solidnych i przede wszystkim uniwersalnych urządzeń – można je stosować w instalacjach c.o. z obiegiem zamkniętym lub otwartym, z kotłem na paliwo stałe, piecem gazowym lub olejowym, a także korzystając z miejskiej sieci grzewczej.

Dowiedz się więcej: Ogrzewanie na podczerwień – co to jest i czy warto się na nie zdecydować?

Grzejniki panelowe pionowe czy poziome – jakie wybrać?

W zależności od potrzeb możesz wybrać grzejniki panelowe poziome lub pionowe. Wbrew pozorom to, jakie grzejniki panelowe wybierzesz, będzie miało znaczenie nie tylko estetyczne. Specjaliści zalecają, by kaloryfery umieszczać pod parapetem okna, a więc muszą być to konstrukcje poziome. Wówczas lepiej działa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu i konwekcja.

Jeśli jednak masz w domu okna panoramiczne, możesz wybrać grzejniki panelowe pionowe do zawieszenia np. na bocznych ścianach – w takim wypadku warto wybrać urządzenia o nieco wyższej mocy.

Przy wyborze grzejnika należy zwrócić uwagę także na liczbę płyt. Największą wydajnością odznaczają się grzejniki panelowe pojedyncze, a więc jednopłytowe, które znaczną ilość ciepła oddają przez promieniowanie. Są one także najcieńsze, ponieważ ich grubość wynosi około 6 cm. Grzejniki panelowe podwójne mają grubość około 10 cm, a potrójne 15 cm.

W rozróżnieniu poszczególnych modeli pomagają oznaczenia kaloryferów np. 11 oznacza grzejniki z jedną płytą i pojedynczym ożebrowaniem (tzw. radiatorem), natomiast 33 – grzejniki 3-panelowe z potrójnym ożebrowaniem.

Warto tutaj przypomnieć, że o ile liczba płyt wpływa na wydajność urządzenia, o tyle ożebrowanie zwiększa moc grzewczą grzejnika. Z tego względu przy wyborze kaloryfera najlepiej kierować się parametrami dotyczącymi właśnie mocy grzewczej i maksymalnej temperatury określonymi przez producenta.

Jak odpowietrzyć kaloryfery różnego rodzaju? Po czym poznać zapowietrzony grzejnik?

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Grzejniki panelowe – stalowe czy z innego materiału?

W sprzedaży znaleźć można głównie grzejniki panelowe stalowe, które wykonane są najczęściej blachy stalowej walcowanej na zimno. Dotyczy to zarówno kaloryferów na wodę, jak też grzejników olejowych. Grzejniki aluminiowe panelowe w zasadzie nie są produkowane- zazwyczaj składają się z żeberek, które jednak w nowoczesnej wersji mają płaską powierzchnię i są połączone w taki sposób, że przypominają panel.

Na pytanie, co wybrać – grzejniki aluminiowe czy panelowe stalowe, odpowiedź jest dość trudna, ponieważ oba rodzaje urządzeń mają swoje wady i zalety. Na pewno grzejniki stalowe płytowe są bardziej estetyczne, ale też cięższe i bardziej podatne na rdzę. Z kolei te z aluminium są lekkie, mają niską bezwładność cieplną i są mniej narażone na korozję, a do tego lepiej nadają się do obiegu otwartego.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Grzejniki elektryczne panelowe – jaką mają moc grzewczą?

Grzejniki elektryczne olejowe panelowe to nowoczesne urządzenia, które są bardzo popularne w Skandynawii. Ich płaska, minimalistyczna konstrukcja znacznie lepiej prezentuje się od standardowych modeli żeberkowych. Wyposażone są w termostat i wypełnione ekologicznym olejem o podwyższonych właściwościach termicznych, dlatego zapewniają wysoki komfort cieplny, przy niedużym zużyciu prądu.

W sprzedaży są modele o różnej mocy – od 350 do ponad 2000 W. To, jaka moc grzejnika panelowego olejowego będzie najlepsza, najlepiej określić według prostej zasady, że na ogrzanie 1 m2 pomieszczenia potrzebne jest około 100 W mocy. Specjaliści jednak radzą, by wybierać urządzenia mocniejsze i z regulacją mocy.

Grzejniki panelowe czy żeberkowe – które są lepsze?

Wiele osób zastanawia się, jakie grzejniki lepsze - panelowe czy żeberkowe. Kiedyś panował pogląd, że żeberkowe zapewniają lepszy komfort cieplny ze względu na większą powierzchnię grzejną. Dzisiaj zmieniło się podejście, ponieważ także kaloryfery płytowe dzięki nowoczesnej konstrukcji są pod tym względem bardzo efektywne. Niektórzy uważają, że wręcz najlepsze są właśnie grzejniki panelowe.

Najważniejsze, by odpowiednio dobrać moc grzewczą urządzenia do parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania i temperatury wody w obiegu. Najczęściej moc grzejników panelowych jest podawana dla temperatury w pomieszczeniu 20oC, temperatury wody zasilającej 75oC i wody na powrocie 65oC. Są jednak instalacje, które wymagają zastosowania grzejnika o mocy dopasowanej do innych parametrów np. 90/70/20oC lub 55/45/20oC.

Grzejniki panelowe dekoracyjne – jak dopasować je do aranżacji?

Grzejniki płytowe nawet w standardowej wersji są estetyczne, ale w sprzedaży są także warianty bardziej dekoracyjne. Najczęściej grzejniki panelowe ozdobne mają formę wiszących konstrukcji pionowych o fantazyjnych kształtach lub składających się z podłużnych paneli. Takie modele dostępne są w różnych kolorach – grafitowym, złotym, srebrnym, brązowym, a nawet czerwonym, zielonym, czy niebieskim.

Większość osób wybiera takie ładne grzejniki panelowe do salonu, gdzie pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Warto jednak zwrócić uwagę także na bardzo atrakcyjne grzejniki łazienkowe panelowe, które często mają formę efektownych ażurowych konstrukcji, pięknie prezentujących się na tle płytek.

Dekoracyjne kaloryfery są dość drogie, dlatego dużą popularnością cieszą się znacznie tańsze ozdobne osłony na grzejniki panelowe. Zazwyczaj mają formę płaskiej i pokrytej ozdobnymi malunkami płyty, którą mocuje się do grzejnika na magnesy lub zatrzaski. Jest to dobry sposób na zamaskowanie kaloryfera z profilowanym panelem. Bardzo efektownie wyglądają również ażurowe osłony, które można dokupić głównie na poziome, podokienne grzejniki panelowe do kuchni, pokoju i przedpokoju.

Przeczytaj: Grzejniki dekoracyjne – jak zaaranżować grzejniki, aby stały się dekoracją we wnętrzach?

Ile kosztują grzejniki panelowe?

Standardowe grzejniki panelowe tanie, ponieważ za najprostszy model o wymiarach 50 x 100 cm zapłacimy od około 200 do 500 zł. Na cenę kaloryfera wpływa głównie jego wielkość, moc, a także jakość wykonania i marka.

Więcej trzeba zapłacić za dekoracyjne grzejniki panelowe – ceny najbardziej designerskich modeli wynoszą od około 1000 do nawet 2000 zł.

Jak połączyć dwa grzejniki panelowe?

Zdarza się, że konieczne jest połączenie dwóch grzejników w pomieszczeniu w celu uzyskania lepszych warunków cieplnych. Jak połączyć ze sobą dwa grzejniki płytowe do jednego obwodu?

Należy pamiętać, że w typowych dwururowych systemach instalacji c.o. grzejniki łączy się równolegle. Niezbędne jest też zamontowanie specjalnych zaworów lub kryz dławiących do regulowania przepływu wody grzejnej. Jeśli instalacja jest jednorurowa, należy wybrać grzejniki panelowe pokojowe wyposażone w zawory rozdzielaczowe i połączyć je szeregowo.

Jak wyczyścić grzejniki panelowe?

Panelowe grzejniki są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości ze względu na swoją płaską powierzchnię. Nie ma więc tutaj problemu z usuwaniem kurzu z przestrzeni między żeberkami, jak ma to miejsce w przypadku kaloryferów żeliwnych lub aluminiowych.

A jak czyścić grzejniki panelowe? Zewnętrzne osłony najlepiej regularnie przecierać wilgotną i miękką szmatką. Dwa razy do roku warto także zdjąć zewnętrzne panele i górną kratkę (tzw. grill), aby wyczyścić wnętrze kaloryfera. Najpierw warto usunąć kurz przy pomocy specjalnej szczotki do czyszczenia grzejników, a potem przetrzeć wewnętrzne elementy miękką ściereczką zmoczoną wodą z płynem do mycia naczyń.

To może Cię zaciekawić: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Jak odpowietrzyć grzejniki panelowe?

Regularnego odpowietrzania wymagają zarówno nowe, jak i stare grzejniki panelowe. Jest to proste, ponieważ takie kaloryfery wyposażone są w odpowietrzniki, które znajdują się u góry urządzenia.

Najpierw należy zakręcić termostat do pozycji zamkniętej. Potem specjalnym kluczykiem lub wkrętakiem trzeba powoli odkręcać odpowietrznik, aż usłyszy się charakterystyczny świst wydobywającego się powietrza. W takim momencie warto podstawić pojemnik, ponieważ po odpowietrzeniu zacznie z grzejnika wydobywać się woda. Wtedy należy zakręcić odpowietrznik i z powrotem odkręcić termostat.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij