🔥 Gorące rabaty -300, -400, -500 zł! Sprawdź, czy Twój projekt jest dziś w promocji! 👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Małe domy jednorodzinne - czym się charakteryzują?

Małe domy jednorodzinne - czym się charakteryzują?

Małe domy jednorodzinne cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego - to bez wątpienia doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku, która zapewni znacząco więcej przestrzeni przy podobnych nakładach finansowych (o ile jesteś już w posiadaniu działki budowlanej). Budowa domu jednorodzinnego, nawet przy mniejszej powierzchni, rodzi mnóstwo pytań, dlatego poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, które z pewnością okażą się przydatne. 

Za projekty małych domów jednorodzinnych uważa się zazwyczaj takie, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100m2. Co więcej, są to domy parterowe. Kto powinien zdecydować się na taki wybór? Jakie zalety i wady mają małe domy parterowe?

Jakie są aspekty ekonomiczne budowy małego domu jednorodzinnego?

Dlaczego Polacy wolą kupować małe domy jednorodzinne? Przede wszystkim z uwagi na względy ekonomiczne. Jest wiele czynników, które mają wpływ na całkowity koszt inwestycji budowlanej, a jednym z nich jest niezaprzeczalnie wielkość budynku. Mniejszy dom, to nie tylko mniejsza inwestycja w materiały budowlane, ale również krótszy czas budowy, a co za tym idzie mniejszy koszt robót budowlanych.

Zależności tego typu są oczywiste, warto jednak wziąć je pod uwagę, wybierając projekt domu jednorodzinnego, zwłaszcza w przypadku ograniczonego budżetu inwestycji. Ponadto należy pamiętać, że im mniejszy dom i mniejsza jego powierzchnia zabudowy, tym mniejszą powierzchnię będzie mogła mieć działka pod jego budowę. Biorąc pod uwagę ceny gruntów budowlanych, zwłaszcza w atrakcyjnych dzielnicach podmiejskich, ograniczenie metrażu działki może przyczynić się do znacznych oszczędności.

Jaka jest charakterystyka małych domów jednorodzinnych? Pośród projektów małych domów jednorodzinnych, znaleźć można wiele ofert atrakcyjnych budynków parterowych. Odpowiednio zaprojektowane małe domy parterowe, o prawidłowym rozmieszczeniu pomieszczeń odznaczają się dużą funkcjonalnością i są komfortowe dla użytkowników. Niewątpliwą ich zaletą jest również znacznie niższy koszt budowy zwłaszcza gdy porównasz je z domami piętrowymi. Oszczędność wynika tutaj z braku potrzeby budowy schodów i stropu nad parterem, które są elementami stosunkowo kosztownymi i czasochłonnymi w budowie.

Warto wspomnieć również o niższych kosztach eksploatacyjnych niewielkich budynków jednorodzinnych. Oczywistym jest, że im mniejszy dom, tym mniej energii potrzeba zużyć na jego ogrzanie i mniej ciepła przenika przez jego przegrody budowlane. Mały dom parterowy to jednocześnie mniejsza liczba pokoi, które musisz urządzić. Wszystko to sprawia, że taki wybór z pewnością okaże się mniej kosztownym wyzwaniem aniżeli budowa domu piętrowego.

Małe domy jednorodzinne

Funkcjonalność małego budynku jednorodzinnego

Decydując się na budowę małego domu jednorodzinnego, nie należy obawiać się potencjalnych problemów z funkcjonalnością budynku. Dopóki każdy z domowników ma odpowiednią ilość przestrzeni dla siebie (np. każde z dzieci ma swój własny pokój), komfort domu, nawet przy minimalnym metrażu, zależeć będzie w największej mierze od odpowiedniego strefowania, rozmieszczenia pomieszczeń i zachowania prawidłowych proporcji między nimi.

Pierwszą zasadą o jakiej należy pamiętać jest to, że dom powinien być wyraźnie podzielony na strefę dzienną i nocną. W skład strefy dziennej wchodzą kuchnia, jadalnia i salon, a strefę nocną stanowią sypialnie i salon łazienkowy. Pomieszczenia w obrębie stref powinny być odpowiednio połączone i skomunikowane ze sobą, unikając tworzenia korytarzy i niewykorzystanych przestrzeni, co jest bardzo istotne przy niewielkim metrażu domu. Ważnym jest również, by jak najbardziej optymalnie podzielić powierzchnię domu na pomieszczenia i wypełnić je sprzętami i meblami w taki sposób, by jak największa powierzchnia pozostała otwarta dla aktywności mieszkańców.

Szczegółowy plan budynku pozostaje oczywiście kwestią preferencji użytkowników, jednak pamiętając o wymienionych powyżej uniwersalnych zasadach, można wybrać projekt domu, który będzie doskonale służył przez dekady. Duże znaczenie dla funkcjonalności ma także brak schodów. Takie rozwiązanie czyni je bezpiecznym i jednocześnie wygodnym dla dzieci i osób starszych.

Jaka jest zalecana powierzchnia działki dla małego domu jednorodzinnego?

Przyjmuje się, że powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 40% działki. Wychodząc z tego założenia, za minimalną powierzchnię komfortowej działki na mały dom jednorodzinny uznaje się 700m2 i ponad 22 metrów szerokości. Może być ona nieco mniejsza należy jednak pamiętać, że pod uwagę należy wziąć również zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań. Znaczenie ma także kształt działki. Najlepsza okaże się działka prostokątna, ew. kwadratowa. Takie kształty zapewniają bowiem największe możliwości aranżacyjne.

Sama powierzchnia działki to nie wszystko. Istotne może okazać się również jej położenie. Większość inwestorów szuka działek zorientowanych na północ. Dzięki temu wjazd na teren będzie znajdował się od strony północnej. Pozostaje jeszcze pytanie, ile kosztuje działka na mały dom jednorodzinny? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Cena działki zależy od jej położenia. Najdroższe będą działki usytuowane w mieście. Zazwyczaj, im dalej od miasta, tym ceny działek spadają. Dla przykładu ceny działek lub gruntów  w województwie mazowieckim wynoszą średnio 247 zł/m2, a w województwie pomorskim już znacząco mniej, bo 132 zł/m2. Jeszcze mniej zapłacą osoby w województwie warmińsko-mazurskim - 53 zł/m2.

Ile kosztuje budowa małego domu jednorodzinnego?

Wiesz już, jakie są ceny działek, pora zatem zastanowić się, ile kosztuje wybudowanie i wykończenie małego domu jednorodzinnego. Nie ulega wątpliwości, że ceny mogą być bardzo zróżnicowane, także i w tym przypadku koszt budowy małego domu jednorodzinnego jest zależny od lokalizacji. Ale nie tylko. Zasadniczy wpływ na ostateczną cenę mają zastosowane materiały oraz wybrany styl architektoniczny. Warto wiedzieć, że prostsza bryła okaże się najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Ponadto, tańsze są domy bez podpiwniczenia.

Warto przy tym sprawdzić, ile kosztują materiały do małego domu jednorodzinnego. Na niektórych nie należy oszczędzać. Mowa przede wszystkim o materiałach izolacyjnych, czy materiałach, z których wykonana jest konstrukcja dachu bądź stropy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastąpić okna drewniane oknami PCV. Możesz także zdecydować się na gonty zamiast dachówki ceramicznej. Przeglądając projekty domów zwróć uwagę na małe domy jednorodzinne tanie w budowie. Zapewne okażą się dobrym połączeniem niższej ceny i funkcjonalności. Taki dom wybudować możesz już za ok. 270-290 tys. złotych. Mowa o stanie deweloperskim - konieczne będzie jeszcze jego urządzenie.

Jak zagospodarować przestrzeń małego domu jednorodzinnego?

Nie wiesz jak zagospodarować przestrzeń małego domu jednorodzinnego? Z pomocą przychodzą gotowe wizualizacje wnętrz małych domów jednorodzinnych, dzięki którym możesz się zainspirować. Wiele zależy od stylu, na jaki się zdecydujesz. A możliwości masz przecież pod tym względem bardzo dużo. Dla przykładu, wnętrze małego domu jednorodzinnego w skandynawskim stylu cechuje użycie naturalnych materiałów, wśród których zdecydowanie przeważa drewno. W pomieszczeniach duży nacisk kładzie się na dostęp do światła i jasne barwy: biel, beż oraz odcienie szarości. Istotną rolę odgrywa również przestronność.

Wnętrze małego domu jednorodzinnego w stylu klasycznym może wydawać się za to już bardziej bogate, zwłaszcza gdy mowa o dodatkach. Nadal to biel jest tu dominującym kolorem, ale ciepło rodzinnego domostwa, zastępuje atmosfera luksusu. Najważniejszy pokój to bez wątpienia dużych rozmiarów salon. Także łazienka powinna cechować się większym metrażem, a jej główny punkt stanowi niezabudowana wanna. A jak prezentuje się wnętrze małego domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnym? Zdecydowanie powinieneś postawić w nim na kolor i nie bać się odważniejszych barw. Ma być przede wszystkim radośnie, ale i minimalistycznie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim nowoczesna kuchnia, w której nie może zabraknąć wyspy kuchennej. Salon jest zaś zazwyczaj połączony z jadalnią.

Dla kogo mały dom jednorodzinny będzie idealnym rozwiązaniem?

Mały dom jednorodzinny to doskonałe rozwiązanie dla rodzin 2+1 bądź 2+2. W takim przypadku, każdy z domowników będzie miał do dyspozycji oddzielny pokój tylko dla siebie: rodzice wspólną sypialnię z garderobą, a dzieci swoje pokoje sypialniane. Nawet mniejsze domy posiadają zazwyczaj dwie łazienki, co dodatkowo podnosi komfort życia domowników. Mały dom parterowy to także dobre rozwiązanie dla osób starszych, którym schody znacząco utrudniają poruszanie się. Kto zatem nie powinien decydować się na mały dom jednorodzinny? Nie jest to dobry wybór dla rodzin wielopokoleniowych. Powód może wydawać się dość oczywisty - zbyt mała ilość miejsca. Podobnie będzie w przypadku rodzin wielodzietnych.

Małe domy jednorodzinne

Wady i zalety domu parterowego

Dom parterowy, jak każde rozwiązanie, ma swoje wady i zalety. Do jego największych zalet zaliczyć można:

  • niższy koszt budowy,
  • niższe koszty eksploatacji
  • krótki czas budowy,
  • większy zakres rodzinnej integracji,
  • większa przestronność i brak ograniczeń w poruszaniu się (brak schodów),
  • dostęp do naturalnego światła na tym samym poziomie do większości pomieszczeń.

A jakie wady ma dom parterowy? Najczęściej przytaczane to:

  • mniejsza powierzchnia,
  • konieczność wyboru większej działki,
  • ograniczenia dotyczące aranżacji.

Zobacz przykłady projektów małych domów jednorodzinnych

Rozważasz budowę małego domu jednorodzinnego. W takim razie z pewnością przyda Ci się gotowy projekt. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawe propozycje

Dom parterowy Mokka

Projekt Mokka to świetny wybór dla osób, które posiadają średniej szerokości działkę i szukają niedużego domu parterowego. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 98,84 m². Dom składa się z trzech pokoi sypialnych, salonu z jadalnią, otwartej kuchni i łazienki. Doskonale odpowie na potrzeby czteroosobowej rodziny. Niższe koszty budowy zapewni prosta bryła, której nie brak uroku.

Dom parterowy Mokka

Projekt domu Tryton

Projekt domu Tryton charakteryzuje się typową bryłą, a jego konstrukcja przykryta jest dachem namiotowym. Dom ma kształt zbliżony do kwadratu przez co wydaje się bardzo nowoczesny. Na jego wnętrze składa się 98,96 m powierzchni użytkowej, co przekłada się na aż 3 pokoje sypialniane. Przy domu przewidziany został taras, który umili wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Dom parterowy Tryton

Projekt domu Nila 2

Nowoczesna propozycja dla osób, które stawiają na oryginalny design. Projekt domu Nila 2 sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. W dużej mierze jest to zasługą płaskiego dachu. Pow. użytkowa tego domu wynosi 116,51 m². Przestronna część dzienna składa się salonu, jadalni i kuchni ze spiżarnią, a strefa intymna z 3 sypialni i łazienki. Największa sypialnia posiada własną garderobę i łazienkę, co gwarantuje komfort rodzicom.

Projekt domu Nila 2

Projekt domu Karmelek

Uroczy projekt Karmelek, który przypadnie do gustu osobom ceniącym proste rozwiązania i subtelną stylistykę. Pow. użytkowa domu wynosi 96,5 m². Składają się na nią trzy pokoje sypialne i strefa dzienna z kuchnią oraz łazienką. Uwagę przyciągają elementy wykonane z kamienia, które stanowią główną ozdobę bryły budynku. Z tyłu umieszczony został niewielki, ale za to bardzo przytulny taras.

Projekt domu Karmelek

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Dom na zgłoszenie
Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
17 czerwca 2021 r. Partner .

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Przepisy i formalności
Dom na zgłoszenie
Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja
17 czerwca 2021 r. Partner .

Ocieplenie jako naturalna klimatyzacja

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Rustykalny dom – czym cechują się domy rustykalne?
2 czerwca 2021 r. Adrianna Bartusik

Rustykalny dom – czym cechują się domy rustykalne i kiedy warto je wybrać?

Niektórym wydaje się, że wiejski klimat wnętrz można uzyskać, jedynie budując...

Projekt domu
Dom szeregowy – poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej
20 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Dom szeregowy – poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej

Dom szeregowy, nazywany również segmentem, jest obiektem połączonym jedną lub...

Projekt domu
Dom z basenem
29 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom z basenem – jak wybrać najlepszy projekt domu z basenem?

Planujesz wybudować dom z basenem, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu projektu nieruchomości? Luksusowe re...

Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
25 lutego 2021 r. Daria Rek

Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?

Domek Brda to dla niektórych z nas symbol dziecięcych, letnich kolonii nad je...

Projekt domu
Rustykalny dom – czym cechują się domy rustykalne?
2 czerwca 2021 r. Adrianna Bartusik

Rustykalny dom – czym cechują się domy rustykalne i kiedy warto je wybrać?

Niektórym wydaje się, że wiejski klimat wnętrz można uzyskać, jedynie budując...

Projekt domu
Dom szeregowy – poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej
20 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Dom szeregowy – poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej

Dom szeregowy, nazywany również segmentem, jest obiektem połączonym jedną lub...

Projekt domu
Dom z basenem
29 kwietnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom z basenem – jak wybrać najlepszy projekt domu z basenem?

Planujesz wybudować dom z basenem, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu projektu nieruchomości? Luksusowe re...

Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
25 lutego 2021 r. Daria Rek

Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?

Domek Brda to dla niektórych z nas symbol dziecięcych, letnich kolonii nad je...