Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Szambo plastikowe – czym się kierować przy wyborze szamba plastikowego?

Szambo plastikowe

Kwestia odprowadzania ścieków w gospodarstwie domowym może zostać rozwiązana na kilka różnych sposobów – jednym z nich jest szambo plastikowe. To stosunkowo wygodny wybór, z którym wiąże się wiele zalet. Co warto wiedzieć o zbiornikach z PCV? Kiedy sprawdzą się, a kiedy trzeba będzie rozważyć inne opcje? Dowiedz się więcej na ten temat.

Projekt szamba można kupić wraz z projektem domu. Osoby poszukujące najlepszych rozwiązań chętnie sięgają także po przydomowe oczyszczalnie ścieków, jednak nie zawsze parametry danego terenu pozwalają na taką instalację.

Szambo plastikowe – czym właściwie jest?

Szambo plastikowe to po prostu nowoczesny zbiornik na ścieki wykonany z tworzywa sztucznego. W zależności od modelu może być jedno-, dwu- lub trzykomorowy. Propozycje producentów pozwalają dopasować pojemność zbiornika do specyfiki gospodarstwa domowego, jednak to nie jedyna cecha, na którą trzeba zwrócić uwagę. Parametry są w tym przypadku odmienne od szamba betonowego

Idąc z duchem czasu, możesz zdecydować się na ekologiczne szambo plastikowe. Szambo tego typu jest chętnie wykorzystywane przy domach jednorodzinnych i domkach letniskowych.

Szambo plastikowe – jakie są najpopularniejsze wymiary szamba plastikowego?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie duże czy małe szambo plastikowe na działkę, weź pod uwagę potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Różne wielkości pojemników pozwalają znaleźć rozwiązanie na miarę każdej posesji. Dostępne są zarówno opcje standardowe, jak i przeznaczone do bardzo ograniczonych powierzchni.

Najpopularniejsze wymiary szamba plastikowego to:

 • szambo plastikowe 2 m3,
 • szambo plastikowe 3 m3,
 • szambo plastikowe 4 m3,
 • szambo plastikowe 6 m3,
 • szambo plastikowe 8 m3,
 • szambo plastikowe 10 m3,
 • szambo plastikowe 12 m3.

Możliwości jest zatem wiele. Co więcej, różne kształty zbiorników sprawiają, że decydując się na przykład na szambo plastikowe 10 m3, wymiary możesz dopasować do specyfiki działki.

ofe-5847238-71060 w-71060

Szambo plastikowe – pojemność

Jaką pojemność szamba wybrać? Wszystko zależy od przewidywanej ilości wytwarzanych ścieków. W przypadku małego lub użytkowanego sporadycznie domku szambo plastikowe 3000 l okaże się wystarczające. Dysponując większym domem mieszkalnym i kilkuosobową rodziną, zdecyduj się na szambo plastikowe 8000 l lub nawet 10 000 l – mniejszy zbiornik trzeba częściej opróżniać, co generuje koszty i nie jest funkcjonalne.

Eksperci podpowiadają, że zbiornik powinien mieć taką pojemność, by wywóz szamba nie był konieczny częściej niż co dwa tygodnie. Orientacyjne szacunki wskazują, że jeden domownik zużywa dziennie 150 – 200 l wody. Oznacza to, że małe szambo plastikowe 1000 l powinno być wystarczające dla jednoosobowych gospodarstw, choć wiele zależy jeszcze od przyzwyczajeń.

Dowiedz się więcej: Jakie badania gruntu należy wykonać przed wyborem rodzaju fundamentów?

Ile kosztuje szambo plastikowe?

W przypadku plastikowych zbiorników na szambo, cena z reguły jest korzystna. Ewentualne różnice pomiędzy modelami o podobnej pojemności wynikają z typu zastosowanego tworzywa, grubości ścianek i dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych. W poniższej tabeli przedstawione zostały rodzaje zbiorników na szambo plastikowych, ceny orientacyjne i typy zbiorników.

Pojemność Cena z podziałem na rodzaj zbiornika
jednokomorowy dwukomorowy trzykomorowy
szambo plastikowe 1000 lcena orientacyjna 400 – 1000 zł - -
szambo plastikowe 2000 lcena orientacyjna 1700 zł 2000 zł -
szambo plastikowe 3000 lcena orientacyjna 2000 zł 3000 zł 3700 zł
szambo plastikowe 4000 lcena orientacyjna 2500 zł 3500 zł 4000 zł
szambo plastikowe 6000 lcena orientacyjna 3000 zł 4300 zł 5300 zł
szambo plastikowe 8000 l – cena orientacyjna 4500 zł 5500 zł 6500 zł
szambo plastikowe 10000 lcena orientacyjna 5500 zł 6800 zł 7500 zł

Przed dokonaniem zakupu zastanów się, czy tanie szambo plastikowe jest rzeczywiście lepszym wyborem. Jeśli wybierzesz szambo plastikowe 10 m3, cena zakupu będzie wyższa, jednak zaoszczędzisz przy kosztach eksploatacji.

Szambo plastikowe – cena z montażem

W przypadku szamba plastikowego cena zakupu to tylko część kosztów. Do wartości zbiornika doliczyć należy jeszcze koszt montażu. Ile środków wymaga przeprowadzenie niezbędnych prac przy instalacji plastikowych zbiorników na szambo? Cena uzależniona jest od wielkości pojemnika, specyfiki gruntu, a nawet regionu kraju.

Zdarza się, że zbiorniki na szambo plastikowe montują dwie firmy: jedna przygotowuje wykop, druga osadza i podłącza zbiornik. Szambo plastikowe jest nieco tańsze w montażu niż betonowe. Koszt zwykle nie przekracza 2000 zł.

Firmy wykonujące montaż często transportują zbiorniki plastikowe na szambo na miejsce docelowe. Wówczas do kosztów instalacji należy doliczyć jeszcze kilkaset złotych.

Jak i gdzie usytuować szambo plastikowe na działce?

Szambo plastikowe powinno być usytuowane w taki sposób, aby rurociąg prowadzący ścieki przebiegał bez niepotrzebnych zmian kierunku. Nie powinien mieć kontaktu z żadnymi przewodami, w tym gazowymi, elektrycznymi i telefonicznymi. Najlepiej wybrać miejsce odległe od terenów rekreacyjnych, na przykład tarasu, aby w upalne dni do domowników nie docierał nieprzyjemny zapach. Bezpieczny dystans to minimum 2 metry od granicy działki i 5 m od okien i drzwi.

Zadbaj także o to, by właz do wybierania nieczystości znajdował się w zasięgu węża pojazdu asenizacyjnego stojącego na twardym podłożu – z reguły to około 20 metrów.

Sprawdź co warto wiedzieć o kanalizacji: Błędy popełniane w instalacji kanalizacyjnej

Jak zamontować szambo plastikowe krok po kroku?

Jak zamontować szambo plastikowe? Niektórzy decydują się na usługi świadczone przez profesjonalne firmy, jednak w przypadku zbiorników z tworzyw sztucznych taką pracę można przeprowadzić również samodzielnie.

W tym celu wystarczy:

 • wykopać dół o odpowiedniej głębokości, uwzględniając położenie przewodu kanalizacyjnego i wymiary zbiornika,
 • wykonać podsypkę żwirową,
 • zamontować zbiornik i połączyć go szczelnie z przewodami kanalizacyjnymi,
 • napełnić zbiornik wodą, by podczas zasypywania nie został zgnieciony,
 • przysypać zbiornik piaskiem,
 • teren wyrównać ziemią i obsadzić trawą.

Prócz wiedzy, jak zakopać szambo plastikowe, warto poznać szczegóły techniczne na temat przygotowania reszty terenu. Jeśli nad zbiornikiem będziesz parkować auto, ułóż dodatkowo płyty wzmacniające.

Jak zakotwić szambo plastikowe?

Jeśli na Twojej działce jest wysoki poziom wód gruntowych, będzie konieczne przeprowadzenie dodatkowych prac. Zapobiegną one wypchnięciu pustego zbiornika, na przykład po usunięciu ścieków, przy nawodnionym podłożu. 

Jak zakotwić szambo plastikowe? Najprościej jest przykryć je płytą żelbetową. Można także zamocować je kotwami do betonu lub przygotować betonowe obciążenie.

Montaż szamba plastikowego na podmokłym terenie

Montaż szamba plastikowego na podmokłym terenie wymaga precyzyjnego posadowienia zbiornika. Tylko równe usytuowanie zapewni stabilność. Zanim przykleisz pokrywę, dobrze oczyść powierzchnię, a następnie poczekaj z zasypaniem, aby klej zdążył się związać. Jest to kluczowe dla zachowania sprawnego działania szamba plastikowego. Wysoki poziom wód gruntowych może w przeciwnym razie przyczynić się do nieszczelności.

Czy konieczne jest pozwolenie na szambo plastikowe?

Jeśli chcesz zamontować na swojej działce szambo plastikowe, pozwolenie w większości przypadków nie będzie konieczne. Warunkiem jest jednak, aby był to zbiornik bezodpływowy o pojemności nieprzekraczającej 10m3. 

Jedyne formalności, których musisz wówczas dopełnić, to zgłoszenie budowy w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Urząd ma 21 dni na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Po tym czasie możesz spokojnie przystąpić do działania.

Warto wiedzieć: Jak ochronić dom przed wilgocią za pomocą instalacji drenażowej?

Jakie są wady i zalety szamb plastikowych?

Szamba plastikowe mają sporo zalet, jednak nie są również pozbawione wad. Poznaj najważniejsze cechy, na które trzeba zwrócić uwagę, rozważając za i przeciw.

Zalety Wady
 • Ekonomiczne rozwiązanie.
 • Lekkość konstrukcji, ułatwiająca transport i montaż.
 • Bezproblemowa eksploatacja: konieczność wymiany filtrów zaledwie co pół roku.
 • Trwałość.
 • Możliwość ponownego wykorzystania po oczyszczeniu.
 • Szeroki asortyment pojemności i wymiarów.
 • Ryzyko wypychania zbiornika przy wysokim poziomie wód gruntowych.
 • Brak odporności na korozję i wpływ chemikaliów.
 • Mała wytrzymałość na obciążenia, która zwiększa ryzyko pęknięcia, na przykład przy zaparkowanym pojeździe.
 • Brak możliwości zmian przy instalacji – wszystkie nadstawki i otwory są mocowane fabrycznie.

Z niektórymi mankamentami można sobie poradzić. Kwestię wytrzymałości na obciążenia opanujesz, stosując się ściśle do zaleceń producenta.

Zbiornik na szambo plastikowe: jednokomorowy czy dwukomorowy?

W większości przypadków zbiornik jednokomorowy stanowi optymalny wybór. Szambo dwukomorowe plastikowe sprawdzi się, gdy na danej działce można legalnie odprowadzić część oczyszczonej wody ze zbiornika do gleby. Ten sposób działania jest jednak wykluczony na terenach podmokłych.

Szamba plastikowe czy betonowe? Które lepiej wybrać?

Udzielenie odpowiedzi na pytanie, jakie szambo: betonowe czy plastikowe wybrać, wymaga przeanalizowania kilku parametrów. Na korzyść szamb plastikowych niewątpliwie działa cena: mimo że sam zbiornik kosztuje więcej, jego montaż jest tańszy i mniej kłopotliwy.

W dylemacie: szambo plastikowe czy betonowe na korzyść tego pierwszego przemawia również wyższa szczelność. Beton jest chłonny i często uwalnia nieczystości na zewnątrz. Próby uszczelniania nie zawsze działają, a dodatkowo są kosztowne. Szambo plastikowe może natomiast nie sprawdzić się na podmokłych terenach, choć dostępne rozwiązania z reguły umożliwiają jego zakotwienie.

Nie masz dostępu do kanalizacji? Postaw na przydomową oczyszczalnię ścieków!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij