Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zbudować ścianę na planie łuku?

Jak zbudować ścianę na planie łuku?

Ściana łukowa to ciekawe rozwiązanie, gdy chcesz nadać wnętrzom dynamiki i jednocześnie wprowadzić do nich element ozdobny. Najczęściej stosowana jest jako sposób oddzielenia poszczególnych pomieszczeń, jednak równie dobrze wprowadzić można ją na zewnątrz budynku. Efekt końcowy w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanych materiałów. Które z nich okażą się zatem najlepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy, jak zbudować ścianę na planie łuku.

Marzysz o subtelnym wnętrzu, którego oryginalna forma w ciekawy sposób poprowadzi Cię przez kolejne pomieszczenia? W takim razie możesz zapoznać się z projektami domów nietypowych lub rozważyć budowę ściany na planie łuku. Gdzie taka ściana sprawdzi się najlepiej?

Gdzie można wybudować ściany łukowe?

Nie ma zbyt wielu ograniczeń pod tym względem. W praktyce zależy to od rodzaju materiału, jaki zastosujesz do wybudowania ściany łukowej. Jeśli będzie to np. cegła to taką ścianą możesz wybudować na zewnątrz domu, chociażby tuż nad drzwiami frontowymi. W ten sposób wejście do Twojego domu nabierze zupełnie innego charakteru i doda mu bardziej luksusowego charakteru, który przywodzi na myśl styl pałacowy.

Inwestorzy najczęściej decydują się na umieszczenie ściany łukowej wewnątrz pomieszczeń. Skąd taki zamysł? Ściana łukowa doskonale odgradza od siebie kolejne pomieszczenia bez utraty na przestronności. Obecnie chętnie stosuje się ją jako przejście w strefie dziennej pomiędzy salonem a kuchnią. Dzięki temu wyraźnie wyodrębnisz obie przestrzenie, a Twoje wnętrze na straci na lekkości. Taki krok może okazać się także bardzo wygodny.

Z jakich materiałów zbudować ścianę łukową?

Ścianę łukową można wykonać z bardzo wielu materiałów budowlanych. Tak naprawdę dużo ważniejsza jest w tym przypadku technika aniżeli sam budulec. Z pewnością postawić należy na materiały, które pozwalają na wykonanie łuku przegrody o odpowiednim promieniu. Z tego też względu ekipy budowlane chętnie sięgają po beton komórkowy w postaci bloczków.

Takie rozwiązanie to najprostszy krok do postawienia ściany o właściwym wyprofilowaniu. Bloczki z betonu komórkowego cechuje lekkość, a przy tym trwałość. Na uwagę zasługuje jednocześnie ich łatwość obróbki. Bez problem można je przycinać czy szlifować, co pozwoli na uzyskanie pożądanego kształtu.

Inna metoda na wybudowanie łukowej ściany to ustawienie rusztu z profili stalowych, a następnie obudowanie go płytami gipsowo-kartonowymi. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie we wnętrzu. Dużą zaletę stanowi fakt, że można je umieścić w dowolnym na miejscu na stropie, nie zachodzi przy tym konieczność jego wzmacniania. Warto wiedzieć, że w tym przypadku płyty gipsowo-kartonowe wygina się na morko. Alternatywę stanowi zastosowanie elastycznych płyt giętych na sucho. 

Ścianą łukowa możesz postawić także z cegły. Ten materiał ma wiele zalet, do których zalicza się m.in. odporność na czynniki atmosferyczne oraz atrakcyjny wygląd. Co więcej, jest to materiał ekologiczny. Najpierw zacząć trzeba od wyznaczenia na podłożu biegu ściany. Później wystarczy już ułożyć cegły na zaprawie zgodnie z wcześniejszym planem.

Jeśli powstaną nierówności, to łatwo można je usunąć stosując zaprawę bądź przy pomocy odpowiedniego tynku. Ściana łukowa z cegły świetnie zaprezentuje się także we wnętrzu, gdyż nada ciekawego klimatu.

Rodzaj wybranego materiału do budowy ściany łukowej może zostać podyktowany przeznaczeniem pomieszczenia. Dla przykładu, w łazience dobrze jest wykorzystać płyty łazienkowe z twardego polistyrenu ekstrudowanego, które zostaną wzmocnione specjalną siatką zbrojącą z włókna szklanego, a także elastyczną zaprawą.

Wówczas w przykręcony do podłoża profil wstawia się ponacinane płyty, co pozwala na ich odpowiednie wygięcie. Poszczególne płyty łączy się klejem oraz spina stalowymi kształtownikami. Na koniec ściankę wystarczy utrwalić szpachlą z wtopioną siatką zbrojącą

Jak zbudować ścianę na planie łuku?

Jakie są sposoby wzniesienia ściany łukowej?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na wzniesienie ściany łukowej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej wybranym z nich. Pierwszy to montaż ściany na listwach startowych. Uchodzi on za stosunkowo szybki, a co najważniejsze najmniej pracochłonny, co ma duże znaczenie, gdy zależy Ci na czasie. Aby ułożyć łuk na ścianie, należy najpierw przeciąć listwy na pół. Kiedy już to zrobisz, musisz je zamocować do podłoża, najlepiej przy użyciu kołków.

Pamiętaj, aby zrobić to zgodnie z wytyczonym kształtem ściany. W listwach obok siebie trzeba następnie ułożyć szklane pustaki, które zostaną wypełnione zaprawą. Teraz pora na pręty, które wzmacniają stabilność łukowej ściany. Należy je umieścić wzdłuż zewnętrznych krawędzi ściany. Konieczna może okazać się dobowa przerwa w pracy. Najlepiej zrobić ją po wymurowaniu ok. czterech rzędów luksferów. Skąd taka potrzeba? Aby pustaki mogły równomiernie osiąść.

Inny sposób to murowanie luksferów w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku cegieł, czyli przy użyciu zaprawy. Najpierw trzeba jednak zaopatrzyć się w stalową ramę. W tym celu można wykorzystać m.in. stalowe ceowniki. W ramie umieszcza się kształtki, a ich oddzielenie od siebie umożliwią tzw. krzyżyki dystansowe.

Niezbędne będzie również pozostawienie szczeliny pomiędzy ramą a szklaną częścią. Za optymalną uznaje się szczeliną 20-milimetrową. Wypełnia się ją ściśliwym materiałem.

Aby wybrać optymalny sposób wzniesienia ściany łukowej najlepiej skontaktować się z fachowcami. Samodzielnie jej postawienie będzie dość trudnym zadaniem, dlatego lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Wówczas w zależności od miejsca, w którym powstać ma dana ścianka łukowa, dobiorą odpowiednie materiały, jak i sposób jej wzniesienia.

Budowa ściany łukowej krok po kroku

Wiesz już, jakie materiały wykorzystuje się najczęściej do budowy ściany łukowej i jakie są sposoby na jej wzniesienie. Wypadałoby zatem jeszcze przeanalizować, jak wygląda budowa ściany łukowej krok po kroku. Zacząć należy od precyzyjnego wyznaczenia przebiegu łuku. Ten krok jest uznawany za jeden z najważniejszych. Gdy już na tym etapie zajdą jakieś nieprawidłowości, to ściana łukowa nie będzie mieć właściwego kształtu.

Najlepiej zrobić to bezpośrednio w miejscu, w którym wzniesiona ma zostać przegroda. Jeśli ściana powstaje z bloczków z betonu komórkowego, to do ich docinania warto wykorzystać tekturowy szablon, na którym narysujesz szkic przebiegu ściany łukowej.

Taki krok sprawi, że bloczki będą przygotowywane w miejscu ich późniejszego wmurowania. Jak to zrobić? Ustaw bloczki na szablonie i zaznacz od razu krzywiznę muru, a następnie dotnij poszczególne elementy, aby dopasowały się w kształt wyrysowany na szablonie. Ten sposób pozwala na wymurowanej zaokrąglone ściany z bardzo wysoką precyzją. Zaprawę nałożoną na spoiny poziome i pionowe łatwo zeszlifujesz w miejscach, gdzie będzie wystawać poza krawędzie bloczków.

Wady i zalety ścian łukowych

Czy ściana łukowa to dobry pomysł? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od efektu jaki chcesz osiągnąć. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania można zaliczyć jego efekt wizualny. Ściana łukowa wprowadza nieco łagodny i subtelny charakter do wnętrz i nie zabiera przy tym dużo miejsca, dlatego pozostawia wrażenie przestrzeni.

Stanowi przy tym praktyczny sposób na oddzielenie od siebie poszczególnych stref w pomieszczeniach. Zaletę stanowi też fakt, że ściana łukowa może zostać wykonana z wielu materiałów, masz więc pod tym względem szerokie pole popisu. Zdaniem wielu osób najlepiej prezentuje się ściana z cegły. To częsty element umieszczany w nowoczesnych domach.

A jakie są wady ściany łukowej? Nie można zapominać, że nietypowy kształt ścian wymaga przemyślanego wykończenia. Kształt łuku nie będzie pasować do każdej przestrzeni, co więcej nie należy przesadzać z jego ilością, bo może wprowadzić to chaos. Wykonanie ściany łukowej wymaga jednocześnie większej ilości prac, co przekłada się na kwestie finansowe. W tym przypadku nie montuje się drzwi, dlatego niektórym może przeszkadzać brak prywatności.

Ściana łukowa to ciekawy element aranżacji wnętrz, który pozwala nieco odczarować monotonnie. Jeśli zależy Ci na oryginalnych rozwiązaniach, to z pewnością warto rozważyć taki wybór. Jej wykonania lepiej nie podejmować jednak samodzielnie, gdyż może okazać się zbyt skomplikowane dla niedoświadczonego majsterkowicza. Dobrze jest także podpytać fachowców, który materiał okaże się dobrym wyborem w tym przypadku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij