Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jedni uważają je za urocze gryzonie, inni panicznie się ich boją – szczury i myszy bywają jednak nieproszonymi lokatorami w naszych domach. Sprawdź, jak wyprosić te zwierzątka z własnych czterech ścian raz na zawsze. Czy są na to skuteczne sposoby? Jak sprawdzić, czy w domu jest szczur?

Będąc właścicielem domu jednorodzinnego, a niekiedy także i mieszkania, trzeba wiedzieć, że mogą pojawić się w nim myszy i szczury. Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy te gryzonie szukają schronienia i jedzenia wewnątrz budynków. Jak szczury i myszy mogą dostać się do domu i jak sprawić, by się z niego wyniosły? Jak się pozbyć szczurów z piwnicy czy z łazienki?

Jak rozpoznać, że w domu jest szczur albo mysz?

Jeśli zobaczysz w domu gryzonia, nie będziesz mieć wątpliwości co do tego, czy jest to szczur, czy mysz. Myszy są mniejsze. Dorosłe szczury są gryzoniami, których ciało ma od 22 do 26 cm długości, a ogon od 16 do 20 cm. Ich sierść może być biała, brązowa lub w różnych odcieniach szarości.

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest szczur wędrowny, który występuje niemal na wszystkich kontynentach. Potrafi dostosować się do różnych warunków. Jest gryzoniem wszystkożernym, który świetnie pływa, wspina się i poluje.

W Polsce, obok szczurów wędrownych, często spotyka się również myszy. Na pozór są one podobne do szczurów, choć mniejsze. Poruszają się szybko i zwinnie, a także wydają charakterystyczne piski. Podobnie jak szczury mają długi ogon, a do tego małe łapki i niewielkie oczy. Mają też niewielkie wymiary – długość jej ciała bez ogona to 10-11 cm. Są wszystkożerne, tak jak szczury.

Jak rozpoznać szczura w domu i jak zidentyfikować mysz? Dowodem na ich obecność są przede wszystkim odchody czy ślady ostrych zębów na żywności. Odgłosy myszy, czyli piszczenie i chrobotanie, to także sygnał, że w Twoim domu mógł się zagnieździć gryzoń. O bytności szczurów i myszy świadczą też pozostawiane przez nie odchody.

Jak wygląda gniazdo szczurów czy myszy? Najczęściej jest to otwór w ziemi. Zarówno gniazda, jak i nory szczury wykopują tam, gdzie mają źródło wody. Można znaleźć je pod stosem kompostu, śmieci, drewna w ogrodzie czy przy niskich krzewach ozdobnych. Do gniazda gryzoni prowadzi wiele nor, do których wejścia są dość duże, mają bowiem około 10 cm szerokości.

Nory i gniazda myszy są znacznie mniejsze i występują nie w ogrodzie czy w pobliżu domu, ale na ogół pod podłogą, na strychu, w piwnicy czy w garażu. Myszy budują gniazda z papieru lub plastiku – wszystkiego, co znajdą w miejscu, w którym się zagnieżdżą.

Kiedy szczury są aktywne? Wiele z nich żeruje w nocy, a w dzień rzadko kiedy można je dostrzec. Podobnie jest z myszami. Co przyciąga szczury? Dlaczego wchodzą do domu? Najczęściej dlatego, że szukają pożywienia, a zimą przyciąga je, podobnie jak myszy, ciepło.

Jak wyglądają odchody szczura i myszy?

Dość jednoznacznym sygnałem mówiącym o tym, że w domu, w garażu, w piwnicy czy w budynku gospodarczym na podwórku znajdują się myszy lub szczury, są ich odchody. Jak rozpoznać szczura w domu? Jak wyglądają odchody tego gryzonia, a jak odchody myszy? Ich odchody się różnią. Te pozostawione przez myszy są małe, spiczaste na obu końcach, z kolei szczurów – są znacznie większe. Jeśli jest ich dużo, mają różną wielkość, być może są to odchody osobników młodych i dorosłych.

Ponadto mocz gryzoni ma silny, charakterystyczny, piżmowy zapach. Smród towarzyszy zwłaszcza bytności szczurów.

Czy warto budować altanę w ogrodzie?

szczur na szafce w kuchni

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Jeśli nie chcesz trzymać w domu myszy czy szczurów w klatce, znajdź odpowiedni sposób, by pozbyć się gryzoni. Przedstawiamy kilka metod na szczury i myszy. Jak pozbyć się szczurów? Spróbuj następujących metod:

 • Kup kota – kot jest naturalnym wrogiem myszy czy szczurów. Gryzonie wyczuwają jego zapach i raczej nie będą mieszkać w domu, w którym trzymamy takie zwierzę.
 • Odstraszacze akustyczne – ich zadaniem jest emisja ultradźwięków, które są nieprzyjemne dla szczurów i myszy. Odstraszacz włącza się na kilka sekund po wykryciu ruchu.
 • Zainstaluj pułapki – chcesz wiedzieć, jak zlikwidować szczury czy myszy? Spróbuj zainstalować różne pułapki, np. zatrzaskowe, które zaprojektowano w taki sposób, by szybko zabić gryzonie, które są w Twoim domu prawdziwymi szkodnikami. Jeśli nie chcesz ich zabijać czy ryzykować zatrzaśnięciem w nich palców, kup pułapki, które mają postać skrzynek z wabikiem i zamykają się po tym, jak gryzoń już do nich wejdzie.
 • Trutki – szczury czy myszy w domu możesz zlikwidować nie tylko za pomocą klasycznych pułapek, lecz także przeprowadzając chemiczną deratyzację. Trutki na gryzonie wysypuje się w pobliżu ich gniazd. Po jej spożyciu szczury i myszy zdychają.

ofe-5847238-71045 w-71045

Jak pozbyć się szczurów w piwnicy?

Piwnica jest miejscem, do którego szczury i myszy mogą przeniknąć najszybciej. Dzieje się tak dlatego, że w wielu przypadkach jest ona domową spiżarnią, a przy tym można się do niej stosunkowo łatwo dostać przez ziemię. Szczury bez trudu przegryzają materiały budowlane, albo trafiają do piwnic kanałami z rurami. Jak zwalczyć szczury, które przedostały się do Twojej piwnicy?

W pierwszej kolejności warto jest wpuścić do piwnicy domowego kota. To naturalny wróg myszy i szczurów, dlatego już sama jego obecność, a zwłaszcza zapach, spowoduje, że gryzonie będą chciały się wyprowadzić.

Jak pozbyć się szczura z piwnicy, gdy nie masz kota? Spróbuj wyłożyć trutkę – w granulkach lub w bloku, ale uwaga! W takiej sytuacji pamiętaj, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Najlepiej na czas deratyzacji w ogóle nie wchodzić do piwnicy. Podobnie powinno być ze zwierzętami domowymi – psami czy kotami.

Budowa piwnicy krok po kroku. Projekt, koszty i potrzebne materiały

Jak wygonić szczury i myszy z ogrodu?

Nadgryzione warzywa w ogrodzie, zniszczone meble ogrodowe, a nawet elewacja budynku? Szczury i myszy w ogrodzie to poważny problem. Ponadto pozostawiają po sobie nory i gniazda, które nie są ozdobą takiego miejsca. Jak wytępić szczury w ogrodzie, na otwartej przestrzeni? Wspominaliśmy o odstraszaczach akustycznych, które reagują na ruch. W tym wypadku mogą one stać się odpowiedzią na to, jak pozbyć się szczurów z ogrodu. Możesz ponadto wykorzystać pułapki wszelkiego rodzaju.

Jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy?

Domowe sposoby na szczury. Jak je odstraszyć?

Trutki, pułapki i elektryczne odstraszacze plus profesjonalna deratyzacja przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników – to niejedyne sposoby na to, by pozbyć się niechcianych gryzoni. Sprawdź, jakie są domowe trutki na szczury i czego gryzonie te boją się najbardziej. Być może znajduje się to w Twoim bezpośrednim otoczeniu. Co to będzie?

Wśród domowych sposobów na szczury wymienia się między innymi znalezienie miejsca, przez które dostają się do wnętrza domu, i zagipsowanie go zaprawą. Zapobiegaj pojawianiu się myszy i szczurów, dbając o sprzątanie resztek jedzenia. Kasze czy ryż powinny być szczelnie pozamykane, najlepiej w słoikach.

Co odstrasza szczury? Domowe sposoby na pozbycie się takich gryzoni obejmują również wykorzystanie zapachów, których szczury i myszy bardzo nie lubią, m.in.:

 • dzikiego rumianku,
 • dziewanny,
 • dzikiej mięty,
 • oleandra,
 • wilczomlecza,
 • świeżych zielonych liści pomidorów,
 • nostrzyku,
 • kwiatów wrotyczu,
 • korony cesarskiej,
 • czosnku.

Ziołowa mieszanka pozostawiona w gnieździe czy w norach w ziemi albo po prostu w miejscach, gdzie widoczne są odchody szczura czy myszy, podziała odstraszająco.

Czego szczury boją się najbardziej? Skutecznym, domowym sposobem na nie może być zapach smarów i oleju. Odstraszająco działają zapachy zawieszki i kostek wrzucanych do muszli klozetowej.

Po czym poznamy, że w domu jest kuna domowa, i jak się jej pozbędziemy?

Czy szczury i myszy w domu są niebezpieczne?

Kluczową kwestią pozostaje to, czy szczur w domu jest niebezpieczny? Czy obecność myszy to rzeczywiście problem? Dla osób, które boją się gryzoni, z pewnością. Musisz jednak wiedzieć też, że dzikie szczury mogą być nosicielami wielu chorób, z włośnicą, wścieklizną, durem brzusznym czy salmonellozą na czele. Źródłem zakażenia dla człowieka jest najczęściej kontakt z żywnością skażoną przez odchody gryzoni.

Najczęściej ani szczury, ani tym bardziej mniejsze od nich myszy nie atakują i nie gryzą ludzi. Kiedy zrobi to szczur? W sytuacji zagrożenia, gdy nie ma żadnej innej drogi ucieczki. Co powinieneś robić, jeśli zostaniesz ugryziony przez szczura? Może być potrzebna interwencja lekarza, który opatrzy ranę i poda niezbędne leki.

Szczury i myszy mogą wyrządzić wiele szkód w Twoim domu i najbliższej okolicy. Mogą one:

Myszy mogą zostawić w jedzeniu swoje odchody i przegryzać czy nadgryzać różne rzeczy. Niestety, są one niebezpieczne dla człowieka, ponieważ mogą przenosić pasożyty i choroby odzwierzęce, jak toksoplazmoza, ospa riketsjowa czy dur szczurzy.

pojemnik z trutką na szczury

Jak pozbyć się szczurów i myszy – podręczne Q&A

Wiesz już, jak się pozbyć szczurów czy myszy, jak rozpoznać, z jakim gryzoniem masz do czynienia, i jak wygląda gniazdo szczura. Zobacz, jak może on dostać się do Twojego domu. Czego powinieneś użyć, jeśli nie chcesz likwidować szczurów, tylko je odstraszyć? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i poznaj odpowiedzi na nie.

Czy szczur wejdzie po rurze PCV?

Szczury to zwinne gryzonie, które bez problemu potrafią wspinać się po pionach kanalizacyjnych, w tym rurach PCV, dzięki swoim małym, czepnym łapkom. W ten sposób są w stanie pokonać nawet kilka pięter.

Czy szczury mogą wejść przez toaletę?

Dla wielu osób wizja szczura w domowej toalecie to prawdziwy koszmar, ale czy szczur może wejść tą drogą? Niestety, jest to możliwe, z uwagi na to, że rury są zbudowane tak, że w pewnym fragmencie w środku jest w nich powietrze.

Czy trutka na szczury może zabić człowieka?

Chemiczna trutka to skuteczny sposób na szczury. Jeśli jednak człowiek nieświadomie ją zje, będzie miał objawy zatrucia, a nawet może umrzeć.

Czy szczur domowy przenosi choroby?

Szczur domowy jest gryzoniem hodowlanym, a opinia o tym, że jest to zwierzę mało higieniczne i przenoszące groźne choroby, stanowi mit. Szczury domowe dbają o higienę, wzajemnie się myjąc i iskając. Mogą chorować, np. na świerzbowiec, ale mało prawdopodobne, by przenosiły chorobę na człowieka.

Co może przegryźć szczur?

Szczur ma bardzo silne, ostre zęby, które rosną całe życie. Może więc bez trudu przegryźć kable, termoizolację czy rury PCV. Jeśli widzisz, że wiele rzeczy jest pogryzionych, znajdź dobry sposób na to, jak wytępić szczury.

Czego się boją szczury?

Szczury najbardziej boją się silnych, ziołowych zapachów, a także zwierząt – zwłaszcza kotów. Czy szczur boi się ludzi? Z pewnością, szczur boi się człowieka tak samo jak psa.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij