Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Szafa na wymiar – ile kosztuje szafa na wymiar i w co warto ją wyposażyć?

Szafa na wymiar – ile kosztuje i w co warto ją wyposażyć?

Szafa na wymiar to praktyczny i pojemny mebel, w którym możemy przechować wiele rzeczy – ubrań, urządzeń AGD i nie tylko. Jak zaprojektować funkcjonalny mebel? W co warto wyposażyć szafę na wymiar i ile kosztuje jej wykonanie? Przedstawiamy praktyczny poradnik!

Optymalne zagospodarowanie przestrzeni to bardzo ważny aspekt, na który powinien zwrócić uwagę każdy inwestor, niezależnie od tego, jaki projekt domu wybrał. Jest to istotne nie tylko w przypadku niewielkich, parterowych domów, ale także przestronnych, luksusowych willi.

Przestrzeń, w której wszystkie przedmioty i sprzęty mają swoje miejsce, jest komfortowa i zapewnia domownikom maksymalną wygodę. Jednym z pomysłów aranżacyjnych, który warto zastosować, jest montaż szafy na wymiar

Szafa na wymiar – kiedy warto się na nią zdecydować?

Masz do zagospodarowania wnękę, miejsce pod schodami, skos na poddaszu lub inne miejsce? A może dysponujesz niewielką przestrzenią w swoim mieszkaniu i chcesz maksymalnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy powierzchni? Szafa na wymiar to doskonały pomysł, jeśli chcesz sprytnie zaaranżować wnętrze i zwiększyć jego funkcjonalność.

Sypialnia na poddaszu, spiżarnia, garderoba, pralniaszafa w zabudowie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz miejsca do przechowywania różnych przedmiotów i sprzętów. Możesz umieścić w niej ubrania, chemię gospodarczą, zapasy żywności, odkurzacz i deskę do prasowania, a także wiele innych rzeczy. 

Jak zaprojektować szafę na wymiar?

Zlecić firmie czy stworzyć we własnym zakresie? Jakie mamy opcje przy planowaniu szafy na wymiar? Projekt można zrobić samodzielnie – zaplanuj na kartce wymiary szafy oraz inne potrzebne parametry. Zabudowa może sięgać do samego sufitu – to bardzo częste rozwiązanie, które pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Płyta użyta do budowy szafy powinna być 1-2 cm mniejsza od wysokości pomieszczenia. Szerokość szafy będzie uzależniona od dostępnej przestrzeni. Z kolei przy wyznaczaniu głębokości szafy weź pod uwagę indywidualne preferencje inwestora. Płytka szafa może mieć nawet 30 cm, z kolei przy montażu drążka warto zaplanować głębokość minimum 60 cm.

W dalszej kolejności należy zaplanować układ półek, drążków i szuflad w środku mebla. Projektowanie szafy na wymiar możemy też zlecić profesjonalnej firmie lub skorzystać z praktycznych programów dostępnych w internecie.

Sprawdź też: Jakie łóżko do sypialni wybrać i na co zwrócić uwagę?

Projektowanie szafy na wymiar online – jak to działa?

W internecie znajdziemy wiele programów, które umożliwiają zaprojektowanie funkcjonalnej i pojemnej szafy na wymiar online. Oprogramowanie może być obsługiwane np. z poziomu przeglądarki lub pobrane na dysk komputera.

Jak obsłużyć konfigurator szafy na wymiar? Projekt online zacznijmy przygotowywać od podania wymiarów mebla, a dokładnie – miejsca, które chcemy zabudować. Oprogramowanie umożliwia wybór liczby drzwi, sposobu rozmieszczenia półek, szuflad, drążków oraz innych elementów znajdujących się we wnętrzu szafy.

Programy dostępne online zdecydowanie ułatwiają projektowanie mebla – samodzielnie wybierają np. rodzaj zawiasów, kółka, łożyska i inne akcesoria niezbędne do stworzenia mebla. 

Jakie są rodzaje szaf na wymiar?

Istnieje wiele rodzajów szaf na wymiar – są one dopasowane do potrzeb inwestorów, a także dostępnej przestrzeni. Pierwsza propozycja to klasyczna szafa wnękowa na wymiar, którą można zabudować wolną przestrzeń między ścianami. Świetnie sprawdza się w każdym pomieszczeniu – sypialni, garderobie, salonie lub przedpokoju. Ze względu na to, że ich bazę stanowią dwie przeciwległe ściany, nie trzeba w nich montować ścianek bocznych

Kolejnym meblem często wybieranym przez inwestorów jest szafa na wymiar narożna, typu L. Meble tego typu są montowane na dwóch prostopadłych do siebie ścianach. Podobnie jak w przypadku klasycznej szafy wnękowej, również tutaj nie musi być ścianek bocznych, chociaż można uwzględnić je w projekcie. 

Na poddaszach sprawdzi się najlepiej szafa na wymiar ze skosem. Skosy można zabudować drzwiami przesuwnymi, a w środku zamontować drążki i półki. Innym rozwiązaniem jest oparcie konstrukcji szafy o ścianę ze skosem oraz ścianę przeciwległą do niej. Dobrze zaprojektowana szafa ze skosem może być zamontowana w dowolnym miejscu pomieszczenia. 

Jeśli chodzi o konstrukcję mebla, szafa przesuwna na wymiar może przyjąć formę szafy z jedną lub dwiema ściankami bocznymi. Inwestorzy mogą także zdecydować się na szafę z pawlaczem, który jest wyposażony w oddzielne drzwi, np. przesuwne. Niezależnie od rodzaju, szafa przesuwna na wymiar sprawdzi się we wnętrzach, w których jest potrzebne dodatkowe miejsce do przechowywania. 

ofe-5847238-70033 w-70033

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Chcesz zdecydować się na pojemny i praktyczny mebel, jakim jest szafa na wymiar? Koszt może wahać się od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wycena szafy na wymiar będzie zależeć od wielu czynników – wymiarów mebla i zabudowy, rodzaju zastosowanych materiałów, organizacji wnętrza szafy. Im większa i bardziej skomplikowana szafa na wymiar, tym cena wyższa.

Ile dokładnie kosztuje szafa na wymiar? Średnia cena dwudrzwiowej szafy z laminatu to ok. 1500-2000 zł. Oczywiście w przypadku mebli z lustrem, wieloma półkami i szufladami na samodomykających się zawiasach, koszt wzrasta. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług firmy zewnętrznej przy projektowaniu i montażu szafy na wymiar, cena za metr mogą być bardzo zróżnicowane.

Większość firm uzależnia koszt usługi od rodzaju materiału, rodzaju okuć, liczby drzwi oraz elementów wnętrza. Jeśli interesuje Cię dokładny koszt szafy na wymiar, kalkulator dostępny na stronie producenta powinien rozwiać Twoje wątpliwości. 

Szafa na wymiar – jaki jest czas oczekiwania na jej wykonanie?

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług firmy zewnętrznej, czas oczekiwania na montaż będzie uzależniony między innymi od dostępności materiałów służących do budowy całej konstrukcji. Należy też wziąć pod uwagę doświadczenie i rynkową renomę danej firmy – czas może się wydłużyć, jeśli szafę będzie montować sprawdzona ekipa. Z reguły na wykonanie szafy czeka się kilka tygodni. 

Dowiedz się więcej: Na co zwracać uwagę wybierając firmę budowlaną?

Projekt szafy na wymiar – z obudową czy bez?

Szafa wnękowa może opierać się na konstrukcji złożonej z boków, pleców, sufitu i dna, ale równie dobrze wszystkie elementy wewnętrzne można przymocować do ścian. Wybór zależy od możliwości finansowych inwestora – szafy z obudową są nieco droższe niż meble bez tych elementów. Na szafę z pełną obudową warto zdecydować się, jeśli mamy do czynienia z nierównymi ścianami. 

Szafa na wymiar – jaki materiał wybrać na zabudowę szafy?

Interesuje Cię szafa drewniana na wymiar? Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się meble do zabudowy, jest płyta wiórowa oraz płyta MDF. Są one powszechnie wykorzystywane przy produkcji mebli, sprawdzają się również jako elementy konstrukcyjne szaf na wymiar.

W sprzedaży znajdziemy płyty wiórowe laminowane, fornirowane oraz foliowane, a bogaty wybór rodzajów wykończenia sprawia, że każdy inwestor dopasuje rozwiązanie spełniające jego potrzeby. Płyty MDF występują też w wersji lakierowanej, co zapewnia nowoczesny efekt na wysoki połysk. W czasie produkcji szaf na wymiar używa się także płyt pilśniowych oraz HDF, które świetnie nadają się do tworzenia pleców lub regałów

Szafa na wymiar a rodzaj drzwi – jaki wybrać?

Wybór drzwi do szafy na wymiar nie ogranicza się jedynie do tradycyjnych, przesuwnych skrzydeł. Obecnie inwestorzy mogą decydować się na różne sposoby otwierania szafy na wymiar drzwi otwierane, a nawet składane.

Zacznijmy od skrzydeł przesuwnych – ich podstawowym atutem jest to, że po otwarciu nie zabierają miejsca w pomieszczeniu, sprawdzą się zatem nawet w niewielkich wnętrzach. Drzwi przesuwne mogą jednak ograniczać nasz wgląd do środka szafy. Z kolei drzwi otwierane ukazują całe wnętrze szafy, jednak wymagają większej przestrzeni.

Nie zaleca się montowania bardzo szerokich drzwi rozwiernych – mogą być ciężkie i niewygodne w otwieraniu. Ostatni wariant – szafy na wymiar z drzwiami składanymi lub łamanymi to alternatywa dla poprzednich rodzajów. Drzwi umożliwiają wgląd do wszystkich części szafy, a po otwarciu nie przeszkadzają tak, jak drzwi otwierane

Jak odpowiednio dobrać fronty do szafy na wymiar?

Rodzaj drzwi to nie jedyny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę, decydując się na montaż szafy na wymiar. Fronty meblowe – kolejny element – powinny być nie tylko estetyczne, ale także odporne na uszkodzenia. Najczęściej są one wykonywane z płyty MDF, HDF, płyty wiórowej lub sklejki.

Płyty można zabezpieczyć lakierem, co przedłuża ich trwałość. Coraz bardziej popularne stają się także płyty pokryte warstwą akrylu. Wiele osób decyduje się również na fronty lustrzane – mogą być umieszczone na całej szafie lub tylko na jednym module drzwi. Lustro optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że wyda się bardziej przestronne.

Warto wiedzieć: Meble do pokoju dziecka - jak odpowiednio dobrać meble do pokoju dziecięcego?

Projekt wnętrza szafy na wymiar – w co ją warto wyposażyć?

Żeby szafa na wymiar (np. z lustrem) była funkcjonalna i pozwoliła na przechowanie wielu rzeczy, warto wyposażyć ją w drążki do wieszania odzieży, półki oraz szuflady. Na drążku można zawiesić koszule, sukienki czy okrycia wierzchnie, półki pozwolą na szybki dostęp do t-shirtów, spodni czy innych elementów garderoby, a szuflady mogą służyć do przechowywania bielizny, pasków lub innych dodatków.

Wybierając wyposażenie, zwróćmy uwagę na przeznaczenie szafy. W przypadku mebli, które będą służyć do przechowywania sprzętów AGD, np. żelazka czy odkurzacza, lepiej pozostawić jedną część w bez półek – wówczas zmieści się zarówno mop, jak i inne wysokie przedmioty. Z kolei szafa w pomieszczeniu gospodarczym może być wyposażona jedynie w półki – bez drążków i szuflad. 

Jakie dodatkowe akcesoria warto zamontować w szafie na wymiar?

Jeśli chcesz umieścić w niej szuflady, wybierz samodomykające się, ciche zawiasy. Walory praktyczne szafy podniosą również dodatkowe kosze do przechowywania, np. metalowe lub rattanowe.

Przyda się także oddzielna szuflada na buty lub specjalne uchwyty, na które można nałożyć obuwie. Jeśli w szafie chcemy również przechowywać biżuterię oraz dodatki, zaplanujmy w projekcie wysuwane tace z przegródkami. Organizację wnętrza ułatwią również specjalne wkłady do szuflad

Szafa na wymiar – gdzie powinna się znajdować w domu?

Wnękową szafę możesz umieścić w dowolnym pomieszczeniu – tam, gdzie chcesz wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, a jednocześnie potrzebujesz miejsca do przechowywania. Najpopularniejszym pomieszczeniem, w którym montuje się szafę na wymiar, jest przedpokój.

Mebel może posłużyć do przechowywania okryć wierzchnich, czapek i szalików, ale zmieszczą się w nim również sprzęty AGD. Szafa na wymiar do przedpokoju może być wykończona np. lustrzanym frontem. Taki zabieg nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale także sprawi, że nie będziesz musiał wieszać dodatkowego lustra w pomieszczeniu. Szafa do przedpokoju na wymiar może być wnękowa lub narożna.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym sprawdzi się szafa na wymiar, będzie sypialnia. Pojemny mebel umożliwi przechowanie ubrań, dodatków, ale również ręczników czy pościeli. Szafa do sypialni na wymiar spełni oczekiwania domowników, jeśli wyposażymy ją w komplet akcesoriów – szuflady, kosze wysuwane, półki na odzież oraz drążki. 

Jak dopasować szafę na wymiar do wystroju wnętrza?

Nowoczesna szafa na wymiar sprawdzi się w pomieszczeniach utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych – skandynawskim, industrialnym, retro czy glamour. Wystarczy odpowiednio dobrać kolor i rodzaj frontów, a mebel stanie się idealnym uzupełnieniem wystroju wnętrza.

Szafa na wymiar w stylu skandynawskim może być utrzymana w jasnej kolorystyce. Białe lub beżowe fronty będą się komponować z pastelowymi ścianami i świetnie kontrastować z drewnianą podłogą. Z kolei we wnętrzu w stylu glamour najlepiej sprawdzi się szafa lustrzana, która będzie odbijać światło. Uzupełnieniem wystroju może być kryształowy żyrandol oraz pikowane meble z welurową tapicerką.

Przestrzeń w szafie na wymiar – jak dobrze ją zorganizować?

Marzysz o funkcjonalnej szafie na wymiar. Wnętrze powinno być dobrze zorganizowane, tak, żeby odpowiadać potrzebom inwestora, a także umożliwiać szybkie odnalezienie potrzebnych rzeczy.

Utrzymanie porządku ułatwią specjalne przegródki oraz organizery do szuflad. Można w nich przechować skarpetki, bieliznę oraz inne elementy garderoby. Przydadzą się także wieszaki na kilka par spodni oraz pantografy, czyli opuszczane drążki.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

REKLAMA
Zamknij