🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak urządzić sypialnię połączoną z łazienką?

Jak urządzić sypialnię połączoną z łazienką?

Sypialnia z łazienką to nie tylko sposób na własne spa w domowym zaciszu, ale również nieprawdopodobny fenomen w dziedzinie, jaką jest wnętrzarstwo. Chociaż ma tyle samo zwolenników co przeciwników, to jedno trzeba jej przyznać — wygląda iście królewsko!

Jak urządzić sypialnię z łazienką?

Jeszcze jakiś czas temu aneks kuchenny połączony z dużym pokojem wzbudzał wiele kontrowersji. Zapach unoszący się z kuchni obecny w całym domu, otwarta przestrzeń i widoczny bałagan, który tworzy się podczas przygotowywania posiłków, sprawił, że pomysł ten miał wielu przeciwników. Obecnie aneksy kuchenne spotkać można nie tylko w małych mieszkaniach, ale również w dużych apartamentach czy nawet w domach jednorodzinnych.

Podobnie może wyglądać sytuacja dotycząca sypialni połączonej z łazienką. Chociaż na razie jest to luksus, na który mogą pozwolić sobie jedynie właściciele domów, to być może za jakiś czas, deweloperzy, stawiając kolejne bloki mieszkalne, będą projektować również takie mieszkania.

Sypialnia połączona z łazienką potrzebuje nie tylko dużej ilości miejsca, ale również rozwiązanie to wymaga, aby mieszkaniu znajdowała się przynajmniej jeszcze jedna łazienka, tak aby pozostali domownicy oraz goście, mogli z niej korzystać.

Projektując dom z łazienką w sypialni, można skorzystać z dwóch możliwości — umieścić łazienkę w pokoju i zrobić z tego jedno pomieszczenie lub wybudować ją tuż przy sypialni i połączyć np. przesuwanymi drzwiami.

Sypialnia z łazienką w jednym pomieszczeniu

Łazienka w sypialni wielu osobom kojarzy się jedynie z katalogami wnętrzarskimi lub zdjęciami zamieszczonymi w broszurach reklamowych luksusowych hoteli. Aktualnie jednak sypialnia z otwartą łazienką obecna jest w wielu projektach domów jednorodzinnych czy willowych.

Łącząc te dwa pomieszczenia w jedno, zyskać można sporo miejsca, czego efektem będzie duża, otwarta przestrzeń. Rozwiązanie master bedroom, czyli właśnie połączenie sypialni z łazienką zakłada, że w jednym pomieszczeniu wydziela się strefę do spania oraz kąpieli. Podziału tego można dokonać za pomocą szyb (zwłaszcza w nowoczesnych i surowych wnętrzach), ale również przy pomocy ozdobnej futryny czy łuku.

Szklana ściana doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy zechcemy posiadać np. prysznic w sypialni. W niektórych projektach strefa kąpielowa może zostać umieszczona np. za wezgłowiem łóżka, dzięki czemu w naturalny sposób oddziela się te dwie strefy.

Inwestorzy nierzadko decydują się też na zbudowanie dwupoziomowego pomieszczenia i jedną z przestrzeni umieszczają nieco wyżej, co zapewnia większą intymność. Rozwiązaniem w stylu glamour jest umieszczenie wolnostojącej wanny tuż obok łóżka. Taka metoda świetnie sprawdzi się w przytulnych wnętrzach, gdzie wanna stanowić będzie prawdziwą ozdobę.

Sypialnia połączona z łazienką

Sypialnia z łazienką jako osobne pomieszczenie

Pomysł na sypialnię z łazienką można również zrealizować w dwóch osobnych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie z całą pewnością zapewni większą intymność oraz sprawi mniejsze trudności związane z jej urządzaniem. Warto całe wnętrze zaaranżować we wspólnej stylistyce, nawet jeśli ma być to większa ilość pomieszczeń np. sypialnia z łazienką i garderobą.

Chcąc zachować spójność, można zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych, które umożliwią otwarcie łazienki na sypialnię, lub w razie potrzeby — jej kompletne odseparowanie. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie również wymaga posiadania minimum jeszcze jednej łazienki, z której będą mogli korzystać pozostali domownicy.

W jaki sposób połączyć sypialnię z łazienką

Sypialnię z łazienką można połączyć w bardzo sprytny sposób, w zależności od stylu, w jakim urządziliśmy mieszkanie.

 • Szkło — szklana ściana doskonale sprawdzi się w prostych, minimalistycznych wnętrzach.
 • Przesuwne drzwi — wygodny i estetyczny sposób oddzielenia pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy zależy nam na utrzymaniu intymności.
 • Ścianka działowa — uniwersalny sposób, który swoje zastosowanie znajdzie w pomieszczeniach urządzonych prawie w każdym stylu.
 • Łuki i ozdobne futryny — doskonale sprawdzą się w kamienicach lub domach wybudowanych w stylu górskich, lub wiejskich chat.
 • Różne poziomy jednego pomieszczenia — możliwe na etapie projektowania własnego domu.
 • Brak wyraźnego oddzielania — inwestorzy często świadomie decydują się nie stawiać żadnego, widocznego odgrodzenia, montując wannę lub prysznic tuż obok łóżka.

Jak połączyć sypialnię z łazienką

Wady i zalety połączenia sypialni i łazienki

Posiadanie łazienki w sypialni niesie za sobą sporo zalet, a największą z nich zdecydowanie jest wygoda. Dzięki bliskiemu położeniu toalety czy wanny, domownik zyskuje znacznie większy komfort użytkowania, zwłaszcza w sytuacjach, gdy często korzysta z łazienki w nocy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt poczucia prywatności, a dodatkowo niezwykle przyjemna jest świadomość, że łazienka pozostaje tylko do naszej dyspozycji.

Niestety jak każde rozwiązanie, również to posiada sporo wad, o których warto wspomnieć. Największą niedoskonałością jest miejsce. O ile sypialnia z łazienką wcale nie musi być dużym pomieszczeniem, o tyle warto, aby w domu znalazła się minimum jeszcze jedna łazienka, z której będą korzystać pozostali domownicy czy też goście.

Dodatkowo problemem może być wentylacja grawitacyjna, która jest niezbędna, do uniknięcia powstawania grzybów czy pleśni. Drzwi od sypialni, w której znajduje się łazienka, powinny być wentylowane, czyli posiadać otwory, a domownicy muszą pamiętać o częstym wietrzeniu tego pomieszczenia.

W jakich wnętrzach można urządzić sypialnię z łazienką?

Sypialnia połączona z łazienką świetnie sprawdzi się jednakowo w domu jednorodzinnym, kamienicy, czy dużym apartamencie. Warto, jeszcze na etapie poszukiwań odpowiedniego projektu, sprawdzić, czy zakłada on aranżację łazienki wraz z sypialnią.

Projekt domu parterowego sypialnia z łazienką na parterze

Jednym z przykładów domu, który posiada łazienkę w sypialni, jest projekt Pogodna z garażem 2-st. [A] WRF1985. W tym domu znajduje się mała sypialnia z łazienką oraz garderobą. Dom w projekcie jest budynkiem parterowym.

Projekt domu sypialnia z łazienką

Na stronie Extradom, znaleźć można również projekty, w których znajduje się sypialnia z łazienką na poddaszu. Przykładem takiego rozwiązania jest projekt Dom z widokiem WAH1596 czy też projekt Alan z basenem z garażem 1-st. [A] WRF1312.

W jakim stylu zaaranżować łazienkę połączoną z sypialnią?

Łazienka połączona z sypialnią będzie dobrze wyglądać prawie w każdym stylu. Warto pamiętać jednak o tym, aby estetyka panująca w sypialni i w łazience była spójna, a jedno pomieszczenie płynie przenikało w drugie.

 • Styl nowoczesny, skandynawski — nowoczesna sypialnia z łazienką wykonana w stylu skandynawskim powinna zostać wykonana w jednolitej kolorystyce. Towarzyszyć jej mogą elementy drewniane lub betonowe. Bardzo modne stały się również dekory wykonane z kamienia.
 • Styl industrialny — jest bardzo zbliżony do stylu nowoczesnego. Łazienka wykonana w ten sposób jest stosunkowo ciemna, co niestety może niezbyt dobrze wyglądać w połączeniu z sypialnią.
 • Tradycyjny i klasyczny — łazienka wykonana w stylu klasycznym doskonale będzie się prezentować w jednym pomieszczeniu z sypialnią. W tej stylistyce można zastosować podobne lub te same meble (np. szafka pod umywalką wykonana w ten sam sposób co komoda w sypialni).
 • Styl rustykalny — sprawia, że wnętrze staje się bardzo przytulne i komfortowe. Idealnie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w łazience.
 • Glamour — ten styl uchodzi za niezwykle modny, bardzo często wykorzystywany przy okazji zdjęć umieszczanych w folderach reklamowych. Pomieszczenie wykonane w tym stylu wygląda niezwykle luksusowo za sprawą połączenia różnej stylistyki — klasycznej, nowoczesnej i pałacowej.
 • Vintage — styl retro powoduje, że pomieszczenia, stają się zdecydowanie bardziej przytulne. Łazienka utrzymana w tej konwencji, z całą pewnością przyczyni się do powstawania przyjemnej i odprężającej atmosfery.

Sypialnia z łazienką - aranżacje

Sypialnia z łazienką aranżacje

W internecie znaleźć można mnóstwo przykładowych aranżacji, które mogą stać się inspiracją do wcielenia ich w życie w naszym projekcie. Oglądając je, warto pamiętać jedynie o tym, że łazienka, która połączona jest z sypialnią, powinna doskonale współgrać z tym pomieszczeniem.

Na co zwrócić uwagę decydując się na łazienkę z sypialnią?

Decydując się na takie rozwiązanie, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią. Otwory w drzwiach od sypialni, wentylacja grawitacyjna czy też częste wietrzenie pokoju, to tylko niektóre sposoby na ochronę przed wystąpieniem grzyba czy pleśni.

Izolacja przeciwwilgociowa powinna być zastosowana w taki sam sposób jak w normalnej łazience. Powierzchnia, na której znajduje się wanna czy kabina prysznicowa powinna być twarda i stabilna, a okoliczne miejsce zabezpieczone przed zachlapaniem.

Czy warto zdecydować się na połączenie sypialni z łazienką?

Sypialnia z łazienką to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które obecnie są na etapie wybierania projektu domu lub mogą pozwolić sobie na znaczny remont.

Urządzenie łazienki w sypialni jest bardziej kosztowne od standardowego rozwiązania, jednakże nie jest to bardzo duży wydatek, biorąc pod uwagę fakt, że zyskać możemy poczucie luksusu, a nasz dom z całą pewnością stanie się nieszablonowy. Jednym mankamentem mogą okazać się dodatkowe zabezpieczenia, które należy zastosować po to, aby uchronić sypialnię przed wilgocią.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
4 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
8 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?
21 maja 2021 r. Daria Rek

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóst...

Sypialnia
Jaki materac wybrać?
4 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Jaki materac wybrać aby spać komfortowo? Doradzamy w wyborze materaca na łóżko

Jaki materac wybrać, przed wyborem odpowiedniego materacu do łóżka, musimy so...

Sypialnia
Tapety do sypialni
14 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Tapety do sypialni – na co zwrócić uwagę wybierając tapetę do sypialni?

Chcesz przeprowadzić błyskawiczną metamorfozę wnętrza? Tapety do sypialni to...

Sypialnia
Mała sypialnia
8 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Mała sypialnia – inspiracje i podpowiedzi aranżacji małej sypialni

Mała sypialnia nie musi oznaczać ciasnoty, niewygody i problemów z aranżacją...

Sypialnia
Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka?
21 maja 2021 r. Daria Rek

Zagłówek do łóżka — jak zrobić zagłówek do łóżka i na co zwrócić uwagę?

Zagłówek do łóżka oprócz nieocenionych walorów estetycznych spełnia też mnóst...