Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Balustrady balkonowe – drewniane, kute czy stalowe? Jakie wybrać balustrady na balkon

Balustrady balkonowe – drewniane, kute czy stalowe?

Balustrady balkonowe pełnią ważne funkcje użytkowe. Montuje się je przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na balkonie. Takie barierki mają także istotny wpływ na estetykę budynku. Balustrada balkonowa może być dzisiaj wykonana z rozmaitych materiałów m.in. drewna, stali, szkła, a nawet tworzywa sztucznego. Dowiedz się, którą z nich wybrać, by pasowała do stylistyki domu, a także była trwała i bezpieczna.

Balustrady balkonowe – co warto wiedzieć o balustradach?

Balustrady balkonowe są niezbędnym zabezpieczeniem balkonów we wszelkiego rodzaju budynkach – jednorodzinnych, wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Potocznie mówimy na nie barierki, ponieważ ich podstawową funkcją jest zapewnienie bariery ochronnej przed upadkiem z wysokości osób i przedmiotów znajdujących się na balkonie.

O montażu balustrady balkonowej musisz pomyśleć, jeśli wybierzesz np. projekt domu piętrowego lub projekt domu z poddaszem użytkowym, w którym przewidziano balkony, loggie lub okna francuskie.

Największą popularnością cieszą się gotowe balustrady balkonowe, choć są producenci, którzy wykonują je także na specjalne zamówienie. Bez względu na sposób ich wykonania w pierwszej kolejności trzeba wybrać materiał, z jakiego mają być zrobione. Do wyboru są balustrady:

  • drewniane,
  • ze stali nierdzewnej
  • metalowe,
  • ze szkła,
  • z tworzywa sztucznego.

Jeśli chodzi o wzory, balustrady balkonowe mogą mieć wypełnienie jednolite lub ażurowe. Najpopularniejsze są konstrukcje wypełnione pionowymi lub poziomymi tralkami.

Warto wiedzieć: Loggia a balkon – czym się różnią?

Balustrady balkonowe w domu jednorodzinnym – co mówią przepisy?

Przed wyborem balustrady na balkon warto znać przepisy, które regulują pewne kwestie, jeśli chodzi o parametry takiej konstrukcji. Są one wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z nimi balustrada balkonowa powinna być:

  • wytrzymała na obciążenia technologiczne i montażowe,
  • w domach jednorodzinnych mieć wysokość minimum 0,9 m,
  • zakończona nieostrym elementami,
  • wykonana w sposób zapewniający skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób znajdujących się na balkonie.

Przepisy mówią także, że jeśli balustrada zrobiona jest ze szkła, musi być to materiał odporny na uderzenia i po stłuczeniu rozpadający się na drobne, nieostre kawałki.

Balustrady balkonowe drewniane – czy to dobry pomysł?

Balustrady balkonowe drewniane zdobią wiele polskich domów, szczególnie tych o tradycyjnej architekturze. Najpopularniejsze wzory takich barierek składają się z prostych desek ułożonych pionowo lub poziomo. Takie konstrukcje pasują nawet do nowoczesnych budynków.

Balustrady balkonowe drewniane

Do projektów domów drewnianych, szczególnie domów w stylu góralskim, chętnie wybierane są drewniane balustrady o bardziej fantazyjnych konstrukcjach np. ze szczebelkami ułożonymi w kształcie litery X lub z artystycznie rzeźbionymi tralkami.

Jakie drewno na balustrady balkonowe będzie najlepsze?

Balustrady drewniane na balkon powstają z suszonego drewna, które jest heblowane, szlifowane, a następnie impregnowane i pokrywane lakierem lub farbą. Są więc atrakcyjne wizualnie i odporne na czynniki zewnętrzne. Jednak by jak najdłużej utrzymywały swoje walory konstrukcyjne i estetyczne, należy je regularnie konserwować.

Drewniane balustrady na balkonie

Balustrady balkonowe drewniane zewnętrzne są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Promienie słoneczne, deszcz, śnieg i mróz niestety wpływają negatywnie na naturalne drewno, powodując z czasem jego gnicie i próchnienie. Z tego względu deski na balustrady balkonowe powinny być wykonane z gatunków drzew odpornych na takie czynniki.

Najlepiej sprawdzają się m.in. modrzew, sosna, świerk i drzewa egzotyczne. Bez względu na wykorzystany rodzaj drzewa balustrady balkonowe z drewna muszą być też solidnie zaimpregnowane.

Sprawdź: Impregnat do drewna – jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

Balustrady balkonowe kute – najważniejsze informacje

Szukając solidnych i dekoracyjnych barierek, warto zwrócić uwagę na balustrady balkonowe kute. Wykonuje się je z prętów stalowych i wzbogaca o kute elementy kowalstwa artystycznego. Takie barierki mogą być proste lub gięte. Najpopularniejsze wzory balustrad kutych nawiązują do motywów roślinnych lub orientalnych.

Balustrada kuta na balkonie

Barierki z prętów zabezpiecza się przed korozją w procesie cynkowania ogniowego, a także pokrywając je lakierem. Z tego względu są one dość trwałe i przez długie lata nie wymagają żadnych prac renowacyjnych.

Balustrada kuta balkonowa

Kute balustrady balkonowe, szczególnie te gięte i z elementami dekoracyjnymi najczęściej wybierane są do domów dworków, okazałych rezydencji oraz budynków w stylu klasycznym.

Nowoczesne balustrady balkonowe – wzory i rodzaje

Do domów w stylu nowoczesnym, zwłaszcza tych o minimalistycznej bryle najlepiej pasują nowoczesne balustrady balkonowe. Polecane są tutaj szczególnie konstrukcje ze stali nierdzewnej, aluminium i szkła.

Jeśli chodzi o wzory, nowoczesne balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej mają bardzo proste konstrukcje składające się z zazwyczaj wąskich tralek w kolorze srebrnym, ułożonych poziomo lub pionowo. Podobne wzory mają balustrady metalowe na balkon – te nowoczesne jednak mają zazwyczaj szersze tralki.

Balustrady balkonowe szklane

Popularne są również balustrady balkonowe szklane, w których duże tafle szkła stanowią jedyny element konstrukcyjny lub są mocowane punktowo na słupkach stalowych. W każdym przypadku zastosowane jest szkło hartowane. Może być przezroczyste i wówczas nadaje całej konstrukcji lekkości oraz pozwala lepiej doświetlić wnętrze. Może być też wykonane ze szkła mlecznego, które chroni nie tylko przed słońcem, ale i przed wzrokiem ciekawskich przechodniów.

Balustrada szklana na balkonie

Więcej informacji: Szklana balustrada - czy warto ją montować na balkonie?

Balustrady balkonowe poziome czy pionowe?

Najpopularniejsze barierki na balkonach mają zazwyczaj konstrukcję ażurową (czyli niepełną), na którą składają się pionowe lub poziome tralki. Balustrady balkonowe poziome najlepiej prezentują się na większych balkonach oraz na okazałych budynkach, szczególnie tych w stylu nowoczesnym.

Pionowe tralki stosowane są najczęściej na małych balkonach, w balkonach francuskich, a także w starszym budownictwie. Proste pionowe balustrady balkonowe, zwłaszcza o gęstym ułożeniu tralek, sprawdzają się też w domach zamieszkanych przez małe dzieci, ponieważ uniemożliwiają maluchom wspinanie się na barierkę.

Balustrady balkonowe – ceny

Cena balustrady balkonowej zależy przede wszystkim od materiału, z jakiej jest wykonana barierka. Przykładowo, 1 metr bieżący balustrady kutej kosztuje około 500 zł, z kolei tej drewnianej – około 300 zł. Również około 300-400 zł zapłacimy za najprostszą balustradę ze stali nierdzewnej. Droższe są natomiast modne balustrady balkonowe ze szkła osadzonego na słupkach stalowych – ich cena wynosi od 400 do 600 zł.

Jeśli chodzi o wyjątkowo tanie balustrady balkonowe, należą do nich konstrukcje wykonane z tworzywa sztucznego np. polichlorku winylu PVC. Ceny takich barierek wynoszą około 200 zł za jedno przęsło o długości 180 cm. Niedrogie są także balustrady panelowe – za ich metr bieżący trzeba zapłacić 250 zł.

Jak mocować balustrady balkonowe?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak montować balustrady balkonowe, wyjaśnijmy, kiedy wykonuje się taki montaż. Najlepiej zrobić to przed położeniem hydroizolacji i materiałów wykończeniowych na płycie balkonowej.

W pierwszej kolejności montuje się słupki barierki do kotew umieszczonych trwale w otworach w płycie balkonowej. Następnie do słupków mocuje się pozostałe elementy balustrady, czyli przęsła i poręcze.

Wiele osób pyta, jak prawidłowo zamontować balustrady balkonowe – czy od góry płyty balkonowej, czy od jej czoła. Warto więc wiedzieć, że eksperci polecają drugą metodę, ponieważ zapewnia ona lepszą trwałość konstrukcji.

Sprawdź także: Budowa balkonu – od czego zacząć i ile kosztuje?

Balustrady balkonowe – jakie wybrać by służyły przez lata?

Pod względem trwałości uznaniem cieszą się przede wszystkim balustrady balkonowe z profili ze stali nierdzewnej oraz aluminiowe. Są to materiały wytrzymałe i odporne na korozję oraz czynniki zewnętrzne, nie wymagają także wielu zabiegów konserwacyjnych. Są z nich produkowane zarówno klasyczne przęsła, jak i balustrady francuskie i półokrągłe.

Balkon balustrada

Trwałe i estetyczne są także panelowe balustrady balkonowe ze stali malowanej proszkowo lub natryskowo. Ich konstrukcja przypomina ogrodzenia panelowe i ma podobną wytrzymałość oraz odporność na czynniki atmosferyczne.

A jakie wybrać wypełnienie na balustrady, by służyły przez wiele lat? Dobrym wyborem będą szklane balustrady balkonowe, a także te wykonane z desek kompozytowych WPC.

Plastikowe deski na balustrady balkonowe – jakie warto wziąć pod uwagę?

Deski kompozytowe na balustrady balkonowe powoli wypierają te drewniane, ponieważ są od nich znacznie trwalsze i praktyczniejsze. Choć przypominają z wyglądu naturalne drewno, zrobione są z mączki drewna i dodatków chemicznych, dlatego są odporne na gnicie, pleśń, grzyby oraz insekty.

Wykazują się dobrą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji jak naturalne drewno. Deski kompozytowe WPC są tak trwałe, że są sprzedawane także jako deski tarasowe, dlatego warto rozważyć ich wykorzystanie do wykonania balustrady balkonowej.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

REKLAMA
Zamknij