Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?
Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etapie wybierania projektu domu. Po wybudowaniu budynku trudniej zmienić ten istotny fragment wentylacji. To jaki wentylator zostanie zamocowany w łazience, ma wpływ na komfort mieszkańców oraz trwałość pomieszczenia. Skoro to tak niewielki, ale istotny element, powinieneś przemyśleć jaki wentylator do łazienki wybrać. Dowiedz się też jak podłączyć wentylator łazienkowy!
Wentylator łazienkowy – co wziąć pod uwagę przy wyborze?
W sklepach znajdziesz różnorodne wentylatory łazienkowe, które różnią się między sobą parametrami. Na co powinieneś zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry wentylator do łazienki?
- wydajność – wpływa ona na to, jak szybko pozbędziesz się pary wodnej i zapachów z pomieszczenia; musi być dopasowana do wielkości łazienki;
- wielkość otworu wentylacyjnego – musi być dobrana do wydajności wentylatora;
- miejsce montażu – zwykle do wyboru masz opcję wentylatora na ścianie lub na suficie;
- dodatkowe funkcje – model wentylatora może mieć wbudowany timer, czujnik wilgotności lub czujnik ruchu, które wpływają na komfort użytkowania urządzenia oraz jego zasilanie;
- dodatkowe elementy – możesz wybrać model z zaworem zwrotnym lub włącznikiem sznurkowym;
- głośność – oczywiście im głośniejszy wentylator, tym mniejszy komfort użytkowania – w miarę możliwości zainwestuj więc w cichy wentylator łazienkowy;
- design – zwróć też uwagę na to, czy dobrany model pasuje do wystroju pomieszczenia.
Wentylator łazienkowy elektryczny to nie wszystko. Sprawdź też: co to jest klimator i czym różni się od klimatyzatora!
Wentylator łazienkowy – jaki wybrać?
Wentylator łazienkowy dostępny jest w wielu wariantach. Różnią się one między sobą sposobem działania. Jakie opcje masz do wyboru?
Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności
Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci to urządzenie, które ma tak zwany higrostat. Powoduje on, że wentylator włącza się automatycznie po przekroczeniu pewnego poziomu wilgotności w powietrzu. Bardzo dobrze sprawdza się on w łazienkach, w których często pojawiają się problemy z odprowadzaniem pary wodnej.
Wentylator łazienkowy z higrostatem zalecany jest w mniejszych pomieszczeniach oraz w mieszkaniach, w których występuje większe narażenie na pojawienie się grzyba.
Wentylator łazienkowy na baterie
Wentylator łazienkowy bezprzewodowy to dobry wybór, jeśli potrzebujesz dodatkowej wentylacji w pomieszczeniu lub nie jesteś w stanie podłączyć standardowego wiatraka do źródła zasilania. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność regularnego wymieniania baterii. Mogą się one stosunkowo szybko zużywać, a jeśli o nich zapomnisz, wentylacja przestanie działać. Może się to przyczynić do pojawienia się grzybów w łazience.
Wentylator łazienkowy z zaworem zwrotnym
Wentylator łazienkowy z klapą zwrotną wyposażony jest w zawór, który chroni przed wstecznym ruchem powietrza z kanału wentylacyjnego. Dzięki temu nie pozwala, aby w pomieszczeniu nagromadziło się chłodne powietrze oraz nieprzyjemne zapachy. Zaletą takiej wentylacji jest też kwestia estetyczna. Taki zamknięty model bowiem znacznie lepiej prezentuje się w nowoczesnej łazience. Nie wymaga też tak częstego czyszczenia.
Wentylator łazienkowy z wyłącznikiem czasowym
Wentylator łazienkowy z timerem to model, który ma funkcję tzw. opóźnionego wyłączania. Może włączać się w momencie wyłączania światła w łazience lub po naciśnięciu specjalnego przycisku. Nawet jeśli działał już wcześniej, będzie włączony jeszcze przez pewien okres, a następnie sam się wyłączony. Do dobra opcja, jeśli zdarza Ci się zapomnieć o wyłączeniu wentylatora przy wychodzeniu z łazienki.
Wentylator łazienkowy z czujnikiem ruchu
Wentylator łazienkowy na pilota ma tę wadę, że jeśli zapomnisz go wyłączyć, będzie niepotrzebnie „zżerać” prąd. Pod tym względem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc model z czujnikiem ruchu. Włącza się on w momencie, kiedy wchodzisz do łazienki i wyłącza zwykle jakiś czas po zgaszeniu światła. Taki wentylator jest bardzo komfortowy w użytku. Sprawdza się też doskonale wtedy, kiedy nie masz możliwości podłączenia wentylatora pod włącznik.
Przeczytaj: Wentylacja grawitacyjna - czym jest i jak działa?
Wentylator łazienkowy – gdzie go zamontować?
Gdzie powinien znajdować się wentylator łazienkowy? Montaż najczęściej narzucony jest przez rozkład projektu domu lub mieszkania. Wpływ na umiejscowienie możesz mieć tylko wtedy, jeśli zdecydujesz się na indywidualnie wykonany projekt.
Wentylację mocuje się w miejscu kratki wentylacyjnej, dlatego zanim zabierzesz się za montaż, powinieneś ją zdjąć. Kratka taka znajduje się praktycznie w każdej łazience.
Najlepiej trzymać się następujących zasad:
- wentylator musi być umiejscowiony jak najwyżej,
- wentylator musi znajdować się naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza – co najmniej 30 mm od sklepienia ściany i sufitu.
Warto wiedzieć! Jeżeli wentylator ma zostać zamocowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz wody, kocioł gazowy lub inne podobne urządzenia niewyposażone w przewód powietrzno-spalinowy, obowiązkiem instalatora jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.
Najczęściej opcje są dwie: wentylator łazienkowy sufitowy lub wentylator ścienny łazienkowy. Większość dostępnych na rynku modeli mocuje się na ścianie. Nie każde jednak urządzenie da się powiesić w taki sposób. Niekiedy bowiem musi on znajdować się na ścianie skośnej lub bezpośrednio nad prysznicem lub wanną. Wtedy wentylator musi być wyposażony w łożysko kulkowe.
Jeśli zdecydujesz się na wentylator łazienkowy nad prysznicem, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest on odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wilgoci. W tym miejscu najlepiej sprawdzi się model 12V z tzw. bezpiecznym napięciem. Montaż tego rodzaju wentylatora wymaga również zamocowania transformatora.
Zgodnie z przepisami wentylator nad wanną lub kabiną prysznicową musi być oddalony od ich dna o co najmniej 2,4 cm. Jeżeli nie da się utrzymać takiej odległości, powinieneś zdecydować się na model z obudową, która chroni przed wodą.
Wentylator powinien znajdować się możliwie blisko źródła pary lub nieprzyjemnych zapachów, jednak w takiej odległości, aby osoby, którą się kąpie, nie była w stanie dotknąć wentylacji.
Jeśli nie jesteś pewien, który wentylator będzie najlepszą opcją, zwróć uwagę na uniwersalne wentylatory kanałowe. Nadają się one do montażu zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.
Wentylator łazienkowy – jakie wymiary będą odpowiednie?
Wentylatory łazienkowe dostępne są w kilku wariantach. Ich wymiary porównuje się, biorąc pod uwagę średnicę rury przyłączeniowej do kanału wentylacyjnego:
- wentylator łazienkowy 100 mm,
- wentylator łazienkowy 120 mm,
- wentylator łazienkowy 150 mm.
Wielkość średnicy wpływa bezpośrednio na wydajność urządzenia. Zasada jest prosta: im większa średnica, tym większa wydajność.
Jakie parametry wydajnościowe możesz uzyskać w praktyce?
- Wentylatory o średnicy ok. 100mm mają przeważnie wydatek od 80m3/h do 125m3/h - przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach do 8-10m2 (przy standardowej wysokości 2,6m
- Wentylatory o średnicy ok. 125mm mają przeważnie wydatek od 175m3/h do 215m3/h - przeznaczone są do pomieszczeń powyżej 10m2 do max 16m2 (przy standardowej wysokości pomieszczenia 2,6m).
- Wentylatory o średnicy ok. 150mm mają przeważ nie wydatek od 250m3/h do 320m3/h - przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach powyżej 16m2.
Wydatek wentylatora powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Nie powinieneś sugerować się wielkością otworu, który w ścianie zostawił montażysta. Niekiedy nie ma bowiem potrzeby dopłacać do bardziej wydajnych wentylatorów. Z drugiej strony jednak nie powinieneś oszczędzać na zbyt mało wydajnym modelu.
Jeśli wentylator nie będzie wystarczająco wydajny, w łazience będzie gromadzić się nadmiar wilgoci. Urządzenie będziesz musiał włączyć więc na dłuższy czas, co zwiększy koszty zużycia prądu. Zbyt mocno działający wentylator będzie natomiast nadmiernie wychładzał pomieszczenie.
Warto wiedzieć: Wentylacja mechaniczna - czy warto w nią inwestować? Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?
Wentylator łazienkowy – jak dopasować go do stylu wnętrza?
Jeśli zależy Ci na estetyce pomieszczenia, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność urządzenia, ale również na jego wygląd. Czasy, kiedy w sklepach dostępne były wyłącznie niezbyt piękne plastikowe kratki wentylacyjne – dawno minęło. Wciąż jednak najpowszechniejszy są modele białe, które łatwo wtapiają się w otoczenie, jeśli zamocowane są na tle jasnych kafelków lub pomalowanej na biało ściany.
W nowoczesnych – minimalistycznych i industrialnych projektach – bardzo dobrym wyborem może być kontrastujący z kolorem ściany wentylator łazienkowy czarny. Wygląda on szczególnie atrakcyjnie, jeśli zdecydujesz się na model z klapą.
Poza kolorystyką musisz jeszcze podjąć decyzję co do tego, jaki będzie kształt wentylatora. Do wyboru masz:
- wentylator łazienkowy prostokątny,
- wentylator łazienkowy okrągły.
W nowoczesnych projektach domu zwykle wybiera się bardziej kanciaste modele, podczas gdy w klasycznych wnętrzach lepiej wyglądać będzie raczej wentylator okrągły.
Wentylator łazienkowy – jak go podłączyć?
Jeśli lubisz majsterkować, z powodzeniem możesz zrobić to samodzielnie. Jak się za to zabrać? Jak zamontować wentylator łazienkowy – krok po kroku?
1. Wykonaj przygotowania do podłączenia wentylatora
Od najbliższej puszki instalacyjnej do otworu wentylacyjnego musisz poprowadzić kabel zasilający. Jeśli wentylator nie będzie uruchamiany automatycznie, powinieneś poprosić o pomoc elektryka, który połączy urządzenie z go z włącznikiem.
2. Wykonaj otwarty pod kołki mocujące
W tym kroku musisz wywiercić otwory. Zrobisz to wiertarką z włączonym udarem. Pamiętaj jednak, żeby na czas wykonywania odwiertów wyłączyć przepływ prądu w wentylatorze. Wcześniej przyłóż kratkę do miejsca, w którym ma być zamocowana i zaznacz miejsca odwiertów.
3. Zamocuj kabel zasilający
Przez wykonane otwory musisz przeprowadzić kabel zasilający. Następnie przymocuj wentylator do ściany przy pomocy kołków rozporowych, a kiedy już to zrobisz, zamocuj wentylator zgodnie z załączoną do niego instrukcją.
4. Zamocuj maskownicę i przetestuj działanie wentylatora
Na końcu musisz już tylko zamocować maskownicę. W zależności od modelu musisz zrobić to przy pomocy śrubek lub na zatrzaski. Po włączeniu zasilania upewnij się, że urządzenie działa prawidłowo.
Musisz wiedzieć jeszcze, że w zależności od konkretnych funkcjonalności, sposoby mocowania urządzenia mogą odrobinę różnić się od siebie.
Nie przegap: Dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?
Jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgotności?
Podłączenie wentylatora z czujnikiem wilgotności nie różni się znacząco od podłączenia standardowych wentylatorów. Jedyną niewielką różnicą jest to, że na kostce przyłączeniowej dostępne jest dodatkowe wejście do podłączenia dodatkowego przewodu LT. Jest to wejście odpowiedzialne za kontrolowanie opóźnienia czasowego.
Jak podłączyć wentylator łazienkowy z wyłącznikiem czasowym?
Podłączenie wentylatora z wyłącznikiem czasowym przebiega podobnie jak podłączenie z czujnikiem wilgotności. W tym przypadku również dostępne jest podłączenie dodatkowego przewodu LT, który ma inną funkcję.
Jak podłączyć wentylator łazienkowy do światła?
W tym przypadku, jak i w dwóch poprzednich najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy elektryka. Pamiętaj, że niepoprawne przyłączenie może spowodować, że wpłynie to na cały układ elektryczny w mieszkaniu.
Dodano: 10.11.2021 | Zaktualizowano: 12.11.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora