Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Płytki drewnopodobne – łazienka, kuchnia czy salon? Gdzie układać płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne. Gdzie układać płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne montowane są najczęściej w pomieszczeniach, w których położenie paneli lub drewnianych desek byłoby niewydajne np. w kuchni czy łazience. W tych miejscach podłoga nierzadko narażona jest na kontakt z wodą, a ta jest prawdziwym wrogiem naturalnego surowca. Wielbiciele ciepłych kolorów i drewnianych deseni w takiej sytuacji najczęściej decydują się na płytki podłogowe drewnopodobne, które swoim wyglądem niczym nie odbiegają od dębowych desek.

Wielbicieli drewna, którzy z myślą o budowie domu wybierają projekty domów drewnianych, z całą pewnością nie przekona fakt szukania zamienników w postaci płytek drewnopodobnych. Jednak jeśli jesteś na etapie urządzania lub remontu domu i zastanawiasz się nad zmianą wykończenia podłóg, warto wziąć tę opcję pod uwagę. Szczególnie gdy lubisz drewniane dodatki lub podłoga w innych pomieszczeniu wykończona jest właśnie w ten sposób. Naturalne drewniane deski, choć są niezwykle efektowne, potrafią być też niesamowicie problematyczne. Sprawdź, jak łatwo możesz je zastąpić.

Płytki drewnopodobne – czym są?

Płytki drewnopodobne podłogowe to zwyczajna ceramika podłogowa wykonana z terakoty lub gresu. Podobnie jak tradycyjne kafelki, płytki drewnopodobne mogą mieć różne właściwości techniczne, które są uzależnione od konkretnego modelu.

Swoim wyglądem niczym nie odbiegają od naturalnego drewna, a dodatkowo mogą przypominać nie tylko rodzime dęby czy sosny, ale również bardziej egzotyczne gatunki. Przeglądając oferty sklepów budowlanych czy hurtowni, widać, że oferta płytek drewnopodobnych jest niemal nieograniczona.

Płytki drewnopodobne - salon

To, jaki wzór będzie miała nasza podłoga, w dużej mierze zależy nie tylko od narysowanych słojów, ale również sposobu ułożenia kafli. Najczęściej decydujemy się ułożyć płytki drewnopodobne w jodełkę, co jeszcze mocniej uwypukla ich drewniany charakter oraz sprawia, że wyglądem przypominają parkiet.

Płytki drewnopodobne – rodzaje i wzory

W zależności od materiału wykonania płytek drewnopodobnych możemy wyróżnić te wykonane z terakoty oraz gresu.

Terakota jest zdecydowanie tańsza, ale również odznacza się mniejszą trwałością i odpornością na zarysowania lub uszkodzenia. Płytki gresowe drewnopodobne wyróżniają się dużą wytrzymałością, dlaczego najczęściej swoje zastosowanie znajdują na tarasie lub balkonie. Jednak na tym nie koniec. Przeglądając ofertę kafli drewnopodobnych, musimy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych parametrów.

Jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do naturalnej, drewnianej podłogi, powinniśmy zastosować możliwie najmniejszą ilość fugi. W tym wypadku warto wybrać płytki drewnopodobne rektyfikowane, które zostały poddane dodatkowej obróbce mechanicznej. Dzięki temu wszystkie boki są równo ścięte, a poszczególne kafle nie różnią się między sobą wielkością.

Płytki drewnopodobne kuchnia

Zanim wybierzemy konkretny rodzaj kafelek, musimy wcześniej poznać ich sposób położenia. Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę najczęściej mają inne wymiary niż te, które położymy w tradycyjny sposób. W sklepach często można spotkać też duże kafle, które wyglądają tak, jakby składały się z kilku mniejszych płytek ułożonych w jodełkę. Wybierając ten rodzaj kafli, najprawdopodobniej zaoszczędzimy sobie wiele pracy. 

W przypadku płytek drewnopodobnych tekstura – podobnie jak rozmiar płytki, pozostaje nie bez znaczenia. W sklepach znajdziemy gładkie płytki drewnopodobne, jak i te, które mają wyraźnie zaznaczoną teksturę w postaci mocno zarysowanych słojów.

Na wygląd poszczególnych płytek, ma również wpływ sposób ich wykończenia. Płytki drewnopodobne połyskujące odbiegają od naturalnego wyglądu drewnianych podłóg, ale dodają płytkom wyjątkowej elegancji.

Płytki drewnopodobne połyskujące

Jedną z ostatnich kwestii, którą powinniśmy wziąć pod uwagę na samym początku procesu wybierania kafli, jest ich kolor. W przypadku tego rodzaju kafelek najczęściej spotykane to płytki drewnopodobne dębowe, ale sporo osób wybiera też te, które przypominają buk czy sosnę.

Płytki podłogowe drewnopodobne – gdzie je układać?

Płytki drewnopodobne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, jednak w szczególności wszędzie tam, gdzie położenie drewnianych desek jest niemożliwe.

Mowa tu w szczególności o kuchni i łazience, ponieważ te miejsca są najmocniej narażone na działanie wilgoci oraz wszelkiego rodzaju chemii, których drewno nie lubi.

Więcej informacji: Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Płytki drewnopodobne do łazienki

Płytki drewnopodobne w łazience wyjątkowo dobrze komponują się z jasnymi oraz szarymi ścianami. Mogą stanowić jedynie element wykończenia podłogi np. jako płytki drewnopodobne pod prysznicem, ale również być głównym materiałem, z którego wykonamy podłogę w naszej łazience.

Płytki drewnopodobne - łazienka

Płytki łazienkowe drewnopodobne bez problemu mogą być używane z ogrzewaniem podłogowym. Gres podobnie jak terakota ma dobre przewodnictwo cieplne, a dodatkowo nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury.

W łazience płytki drewnopodobne i białe to jeden z popularniejszych duetów, jeśli chodzi o wykończenie. Jasne odcienie świetnie komponują się z każdym rodzajem drewna, zarówno tym ciepłym, jak i zimnym, wpadającym w biel lub szarość. Przy pomocy tych dwóch kolorów z łatwością stworzysz łazienkę w stylu skandynawskim, jak i nowoczesnym.

Jeśli zależy Ci na tym, aby podłoga przypominała prawdziwe drewno, wybierz płytki drewnopodobne bezfugowe, które po ułożeniu będą przypominać długie deski.

Płytki drewnopodobne i szare to drugie znane połączenie w łazience, które sprawdzi się w wielu domach. Niektórzy, zamiast tradycyjnych kafli decydują się położyć na ścianę beton lub jego imitację i wykończyć czarnymi dodatkami. W tym zestawie drewnopodobne płytki dodają wnętrzu przytulności.

Płytki drewnopodobne do łazienki

Płytki drewnopodobne w łazience, czy to dobry pomysł? Kolor drewna jest pewnego rodzaju klasyką, która nigdy nie wychodzi z mody. Niezależnie od tego, z jakim kolorem zostanie połączona, to zawsze będzie się dobrze prezentować. Dodatkowo warto wspomnieć, że drewnopodobne płytki to niesamowity hit już od kilku sezonów i nic nie zapowiada, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Sprawdź: Łazienka w drewnie – czy warto wykorzystać drewno w łazience?

Płytki drewnopodobne do salonu i kuchni

Płytki drewnopodobne w salonie i kuchni mogą być niezwykle ciekawym pomysłem na aranżację. Kuchnia, to zaraz po łazience drugie pomieszczenie, w którym gromadzi się najwięcej wilgoci. Podłoga w tym miejscu jest mocno narażona nie tylko na przypadkowe zachlapania, ale też na mechaniczne uszkodzenia powstałe np. w wyniku upadku talerza.

Drewnopodobne plytki do kuchni

Czasami zdarza się, że kuchnia, a raczej aneks kuchenny jest połączony z salonem, który nie wymaga już takiej ochrony. Jak to racjonalnie pogodzić, wybierając podłogę? Płytki drewnopodobne w kuchni bez wątpienia spełnią swoje zadanie, chociaż w tym wypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na te o gładkim wykończeniu. Porowata powierzchnia matowych kafelek szybciej przyciąga brud, który wnika w strukturę płytki. Z drugiej strony warto pamiętać też o tym, aby nie kupować zbyt śliskich płytek, które po zachlapaniu wodą zwiększą ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Płytki drewnopodobne do salonu również świetnie spełnią swoje funkcje. Chociaż pomieszczenie to nie jest tak bardzo narażone na ciężki do usunięcia brud, to mimo wszystko jest szczególnie wystawione na niebezpieczeństwo uszkodzenia.

Salon to miejsce, w którym najczęściej przebywamy, a dodatkowo to właśnie tutaj przyjmujemy gości, którzy podczas wizyty nierzadko mają na sobie obuwie. Piasek czy inne, drobne zanieczyszczenia mogą skutecznie porysować naszą podłogę. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał, który wykończy również inne, newralgiczne miejsca w naszym domu, czego przykładem mogą być płytki schodowe drewnopodobne.

Płytki do salonu

Płytki na schody wewnętrzne drewnopodobne pozwolą uzyskać efekt drewnianych schodów, jednak bez ryzyka, że miękkie drewno zostanie uszkodzone. Drewno sprawia, że dom ma duszę i niezaprzeczalnie dodaje mu uroku, jednak jest znacznie droższe i wymaga częstej konserwacji. Jeśli dodatkowo w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta domowe, warto przemyśleć wykonanie żelbetonowych schodów i wykończyć je kaflami.

Płytki do salonu drewnopodobne mogą mieć tę samą barwę, co te użyte przy aneksie kuchennym. Dzięki temu zyskamy wrażenie, że pomieszczenie jest znacznie większe, ale też trudniej będzie nam oddzielić strefę kuchenną od jadalnianej.

Innym rozwiązaniem jest montaż płytek drewnopodobnych w salonie w zupełnie innym kolorze. Jednak jest to bardzo ryzykowna opcja, którą należy gruntownie przemyśleć. Płytki w salonie drewnopodobne mogą mieć dwie różne barwy, jednak należy pamiętać o tym, aby nie łączyć ze sobą dwóch gatunków o zupełnie różnej temperaturze koloru.

Dowiedz się więcej: Jak połączyć płytki i panele?

Płytki tarasowe drewnopodobne

Płytki drewnopodobne na taras to świetna alternatywa dla desek wykonanych z drewna i kompozytu. Jeśli wybierzemy te mrozoodporne i nienasiąkliwe to będą nam doskonale służyć przez długi czas. Ważne jednak, aby wybierając płytki na taras drewnopodobne, zwrócić szczególną uwagę na to, czy absorbują one wilgoć i wodę. Nasiąkliwość na poziomie mniejszym niż 3 proc. da nam pewność, że płytka nie zostanie uszkodzona pod wpływem nacisku przenikniętej wody.

Pytki drewnopodobne mrozoodporne na taras w odróżnieniu od drewnianych desek, nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, ani regularnej impregnacji. Ich kolor pasuje za to do większości balkonów i tarasów i mogą stanowić świetne tło dla roślin czy ogrodowych mebli.

Płytki elewacyjne drewnopodobne

Jednym z dobrych sposobów na wykorzystanie płytek drewnopodobnych jest ich montaż na elewacji budynku. Płytki elewacyjne zewnętrzne drewnopodobne mogą łudząco dobrze przypominać klasyczne drewno, a dodatkowo być dobrą metodą na niewielkie odświeżenie wyglądu naszego domu.

Płytki drewnopodobne na elewacji będą świetnie wyglądać zarówno na budynku zaprojektowanym w stylu klasycznym, jak i na projektach domów nowoczesnych. Za ich pomocą można wykończyć tylko jedną ścianę, np. tę gdzie znajduje się balkon czy wyjście na taras, ale również przestrzeń pomiędzy oknami lub przy drzwiach wejściowych.

Projekt domu Kevin

Projekt domu - płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne elewacyjne podobnie jak te, które są wykorzystywane na tarasie, muszą być mrozoodporne i wytrzymałe na duże wahnięcia temperatur.

Jak dobrać płytki drewnopodobne zewnętrzne do elewacji swojego domu? Z całą pewnością znajdziesz najlepszą propozycję dla siebie. Na rynku dostępne są zarówno płytki o gładkiej, jak i chropowatej strukturze z widocznymi sękami oraz w wielu kolorach. Wśród najbardziej popularnych można znaleźć: delikatny beż, który pasuje zwłaszcza do nowoczesnych i klasycznych domów, ciepłe drewno oraz szare.

Płytki drewnopodobne – czy nadają się na ścianę?

Płytki drewnopodobne na ścianę sprawdzą się tak samo dobrze, jak te podłogowe. Co ciekawe, najczęściej w sklepach można znaleźć jeden typ płytek i samodzielnie zadecydować, w którym miejscu mają zostać zamontowane.

Płytki drewnopodobne na ścianę

Płytki drewnopodobne na ścianie mogą łączyć się z tymi podłogowymi, tworząc ciekawy wzór. Świetnie wygląda to szczególnie w łazienkach np. pod prysznicem czy jako zabudowa geberitu.

Płytki drewnopodobne – wymiary i cena

Płytki drewnopodobne to zdecydowanie tańsze rozwiązanie w porównaniu do drewnianych desek, chociaż ich finalny koszt w dużej mierze uzależniony jest gatunku. Tanie płytki drewnopodobne mogą kosztować nawet 25 zł za 1 m2. A jak wygląda cena pozostałych?

Płytki drewnopodobne 30 × 120 to jeden z popularniejszych rozmiarów, który swoim wyglądem przypomina panel. Świetnie sprawdzi się w salonie, ale też w łazience pod prysznicem. Płytki drewnopodobne 120 × 30 to koszt od 60 do nawet 240 zł, a płytki drewnopodobne 120 × 20 mogą kosztować od 30 do 300 zł.

Cena uzależniona jest przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana płytka (gresowe są droższe) oraz jej właściwości. 

Sprawdź także: Płytki lustrzane - w jakich aranżacjach sprawdzą się modne płytki lustrzane?

Płytki ceramiczne drewnopodobne – do jakich aranżacji pasują?

Płytki drewnopodobne, podobnie jak drewniane deski są na tyle plastyczne, że bez problemu odnajdą się w wielu aranżacjach. Jednak najlepiej będą wyglądały w naturalnych wnętrzach, w których jest obecna wiklina, rattan, ale też meble wykonane drewna lub innych podobnych surowców. W takim miejscu idealnie sprawdzą się płytki drewnopodobne jasne, które sprawią, że przestrzeń wyda nam się większa, niż jest w rzeczywistości, a dodatkowo pojawi się w niej więcej światła.

Jasne płytki drewnopodobne dobrze będą wyglądać również w eklektycznych wnętrzach. W połączeniu z modnymi kolorami ostatniego sezonu takimi jak: granat, butelkowa zieleń czy miętowa szarość, stworzą niesamowicie stylowy duet. Podobnie jak płytki drewnopodobne białe, które stanowią dobre tło do mocnych i nasyconych kolorów.

Właściciele loftowych wnętrz również mogą pokusić się o położenie kafli imitujących drewno. W zimnym i industrialnym pomieszczeniu sprawdzą się płytki drewnopodobne szare, które podkreślą surowy charakter wnętrza, ale też będą doskonale współgrać np. z betonową ścianą.

Jak układać płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne jak układać? Wzór, który chcemy stworzyć z płytek podłogowych, zależy przede wszystkim od naszej wyobraźni, ale również od rodzaju kafelki. Jak już wspominaliśmy, na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów i kształtów płytek drewnopodobnych i to właśnie te cechy determinują sposób ich położenia.

Jak układać płytki drewnopodobne? Kafle najczęściej mają po prostu przypominać panele lub deski podłogowe, dlatego układa się je na tzw. zakładkę. Najlepiej, jeśli wybierzemy płytki rektyfikowane, które umożliwią nam zastosowanie minimalnej ilości fugi, która nie będzie tak widoczna, jak przy standardowych płytkach.

Płytki drewnopodobne, jaka fuga będzie najlepsza? Ważne, aby kolor wypełnienia był maksymalnie zbliżony do koloru płytki. W przypadku jasnych kafli świetnie sprawdzi się szara fuga o tonacji nieco ciemniejszej od barwy płytki.

Więcej informacji: Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

REKLAMA
Zamknij