Jakie są sposoby na organizację otwartej przestrzeni w domu?
Dom z otwartą przestrzenią to jeden z chętniej wybieranych spośród nowoczesnych projektów. Wpisuje się w potrzeby młodych ludzi i aktualne mody w aranżacji wnętrz. Sprzyja integracji, umożliwia ciekawe zaadaptowanie powierzchni oraz gwarantuje poczucie przestronności w domu. Czy warto decydować się na taką opcję? Jak funkcjonalnie urządzić otwartą przestrzeń, aby nie tylko dobrze się prezentowała, ale również zapewniała komfort domownikom? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!
Projekty domów z otwartą przestrzenią - co je wyróżnia?
Projekt domu z otwartą przestrzenią to szansa na ciekawe, designerskie, ale przede wszystkim funkcjonalne aranżacje. Pozostawienie otwartej przestrzeni jest bardzo popularne w nowoczesnych projektach domu, w których inwestorzy oczekują kuchni otwartej na salon z jadalnią czy przestronnej antresoli.
Z zewnątrz projekty domów z otwartą przestrzenią mogą się bardzo od siebie różnić, chociaż zwykle mają one stosunkowo proste, geometryczne kształty oraz minimalistyczny design.
Projekty domów, w których zastosowano otwartą przestrzeń, mogą mieć kilka pięter, chociaż w tym modelu dostępny jest niejeden projekt domu parterowego. Otwarta przestrzeń świetnie sprawdza się bowiem jako miejsce na zaaranżowanie strefy odpoczynku, a zarazem miejsce spotkań domowników oraz gości. Żeby jednak duże pomieszczenie było rzeczywiście w pełni funkcjonalne, trzeba umiejętnie podzielić otwartą przestrzeń na strefy.
Dom z otwartą przestrzenią - organizacja stref
Dom z otwartą przestrzenią wymaga podzielenia na strefy organizacyjne. Ułatwia to później utrzymanie go w czystości oraz przechowywanie niezbędnych rzeczy. Aby utrzymać poczucie, że wnętrze jest rzeczywiście przestronne, lepiej zrezygnować z nadmiaru przepierzeń.
Wizualne podzielenie przestrzeni można uzyskać, stosując różnorodną kolorystykę. W tym celu możesz pomalować ściany w pomieszczeniu, wykorzystując kilka pasujących do siebie farb. Możesz też zdecydować się na tapetę. Stworzy ona tło dla części jadalnianej, wypoczynkowej, czy strefy do gotowania.
Przy wydzielaniu stref warto sięgnąć również po dywany, które pomogą optycznie rozdzielić poszczególne części pokoju. Dodatkowo przemyśleć trzeba oświetlenie we wnętrzu. Wstawienie lamp stojących, kinkietów czy lamp wiszących jeszcze bardziej podkreśli przeznaczenie danej części otwartej przestrzeni. To szczególnie istotne, jeśli inwestujesz w dom parterowy. Otwarta przestrzeń w nim jest bowiem zwykle centralnym miejscem, które warto zaaranżować w przemyślany sposób.
Jak zadbać o harmonię i spójną stylistykę w domu z otwartą przestrzenią?
Domy z otwartą przestrzenią dają tak wiele możliwości aranżacyjnych, że łatwo zaburzyć harmonię pomiędzy poszczególnymi elementami wnętrza. Umieszczenie w jednym dużym pomieszczeniu łatwo brudzącej się kuchni, spokojnego miejsca do odpoczynku oraz przestrzeni do integracji, a czasem nawet pokoju gościnnego, zwykle jest wyzwaniem.
Aby uniknąć nadmiernego chaosu, możesz w przestrzeni otwartej oraz innych częściach domu zastosować powtarzające się motywy. W tym celu sięgnij na przykład po jeden typ materiału. Możesz z niego zrobić poszewki na poduszki, podkładki na krzesła oraz elementy dekoracyjne. Dobrze również wybrać stosunkowo jednolite pokrycie mebli lub elementy utrzymane w podobnej stylistyce. Sprawdzonym pomysłem jest także wybór jednego, powtarzalnego motywu w dodatkach.
Innym sposobem na zachowanie spójności jest przemyślana kolorystka we wnętrzu. Nie trzeba, a często nawet nie powinno się malować całego pokoju na ten sam kolor, jednak warto umiejętnie połączyć ze sobą barwy, które nie będą się “gryzły”. Bezpiecznym wyjściem jest dobór koloru bazowego i dobranie do niego innych, intensywniejszych barw. W ten sposób kolorystyka zespoli cały dom, a otwarta przestrzeń zostanie harmonijnie wypełniona.
Otwarta przestrzeń w domu i funkcjonalny układ
Otwarta przestrzeń powinna być wyważona. Z jednej strony jej ideą jest to, że zapewnia wiele wolnego miejsca, jednak z drugiej strony nie może być ona zbyt pusta. Projektując, nie możesz zapomnieć o praktycznym podejściu. Aneks jadalny powinien znaleźć się możliwie blisko kuchni, natomiast z dala od niej lepiej sprawdzi się kącik do wypoczynku, w którym będziesz zbierać siły po całym dniu pracy.
Dokładny sposób aranżacji w dużej mierze zależy jednak od tego, w której części domu jest największa otwarta przestrzeń. Inaczej zaaranżujesz budynek, w którym znajduje się otwarta przestrzeń na parterze, a inaczej projekt domu z otwartą przestrzenią nad salonem.
Dom z otwartą przestrzenią na poddaszu
Jednym z trudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania w domu jest poddasze. Otwarta przestrzeń w tym miejscu może zarazem ułatwić wykończenie pomieszczenia, jak i bardzo je utrudnić. W pierwszej kolejności powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, co ma znajdować się na poddaszu. W tym miejscu może sprawdzić się domowe biuro, siłownia, miejsce zabaw, a nawet sypialnia z garderobą.
Zwykle poddasze z otwartą przestrzenią ma skosy, które utrudniają zaaranżowanie wnętrza. Aby w pełni wykorzystać wszystkie metry kwadratowe, warto zdecydować się na meble na wymiar, które będą dobrze dopasowane do specyfiki poddasza. Na poddaszu możesz zastosować uniwersalne porady dotyczące wykorzystania różnych kolorów, spójnych materiałów oraz dywanów.
Jeśli poddasze to stosunkowo niewielka przestrzeń, nie ma sensu wstawiać do niej ścianek działowych. Dużo lepszym pomysłem jest wyeksponowanie słupów, mieczy oraz płatew. Umiejętne ich podkreślone spowoduje, że staną się atrakcyjną dekoracją poddasza oraz będzie wizualnie dzielić przestrzeń na funkcjonalne strefy.
Szukasz domu z poddaszem użytkowym? Sprawdź nasze gotowe projekty!
Dom z otwartą kuchnią, salonem i jadalnią
Dom z otwartym salonem to typowy sposób zaaranżowania wnętrza w nowoczesnym projekcie. Projekt domu z otwartym salonem wymaga jednak mądrego podejścia do planowania przestrzeni. W salonie musi znaleźć się miejsce odpowiadające funkcją jadalni, wygodny zakątek do odpoczynku oraz umiejętne połączenie z kuchnią. Inwestując w większy dom, z łatwością znajdziesz wystarczająco dużo miejsca, aby połączyć wszystkie te funkcje w jednym pomieszczeniu.
Salon, jadalnia i kuchnia w otwartej przestrzeni powinny być wizualnie rozdzielone. Salon od jadani może oddzielać postawiona mniej więcej na środku pokoju kanapa. Przed nią na ścianie może zawisnąć telewizor lub obrazy, czy plakaty, a obok niej świetnie sprawdzą się fotele. W tej części postawisz też stolik kawowy. Za kanapą natomiast możesz umieścić stół z krzesłami. Dzięki temu otwarta przestrzeń w salonie zostanie dobrze wykorzystana.
Czym powinna się natomiast wyróżniać kuchnia otwarta? Przestrzeń ta nie powinna zdominować wizualnie pozostałych elementów w pomieszczeniu. Dobrze sprawdzą się więc w niej jednolite szafki, kolorystycznie dopasowane do ściany. Nie będą one nadmienie przyciągać wzroku osób odpoczywających w salonie. Otwarta przestrzeń sprzyja temu, aby kuchnia oraz salon zostały od siebie oddzielone wyspą lub barkiem. Niekiedy jednak zabudowa kuchenna płynnie przechodzi w salonową, tworząc jeden spójny ciąg. W takiej sytuacji wizualnie dzielić może je na przykład stół.
Dobór mebli do domu z otwartą przestrzenią - o czym pamiętać?
Otwarta przestrzeń w domu stanowi wyzwanie aranżacyjne. Szczególnie trudno dobrać meble, które będą spójnie do siebie pasować. W takim projekcie warto pamiętać o wyborze koloru przewodniego oraz jednej stylistyki, której będziesz się trzymać. Najlepiej sięgnąć po meble w neutralnych barwach, dzięki temu będzie je łatwiej do siebie dopasować.
Nie musisz jednak decydować się na wszystkie meble z tej samej serii. Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie jednego mebla w intensywnym kolorze, na przykład fotelu do czytania. Najważniejsze, aby styl każdego z elementów był podobny.
Jak dobrać oświetlenie do domu z otwartą przestrzenią?
Umiejętnie dobrane oświetlenie również wpływa na wizualny podział przestrzeni. W nowoczesnych projektach domów często wbudowane są duże okna, które zapewniają odpowiednią ilość światła naturalnego. Blisko nich najlepiej stworzyć więc strefę dzienną do wypoczynku. Wieczorem sprawdzi się jednak przemyślane oświetlenie sztuczne.
W części salonowej idealnym rozwiązaniem będzie ciepłe światło, gwarantujące poczucie przytulności. Przy fotelu lub kanapie dobrze sprawdzi się lampa stojąca, która zapewni światło punktowe dobre do czytania. Niezbędne jest jednak główne oświetlenie górne. Pozwoli ono zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczenia w godzinach popołudniowych. Dodatkowe lampy warto zamontować w nad biurkiem, jeśli takie się znajduje, nad stołem oraz w innych typowo użytkowych miejscach, które potrzebują większego źródła światła.
Oświetlenie ma również ogromne znaczenie w części kuchennej. W tym miejscu także powinno znaleźć się główne źródło światła, które zadba o odpowiednią widoczność. Bardzo ważne jest jednak poprawne doświetlenie blatu. W tym celu można zastosować oświetlenie LED umieszczane pod podwieszanymi półkami oraz punktowe oświetlenie w wyciągu.
Oświetlenie kuchni otwartej może być bardziej dekoracyjne, jednak powinno współgrać z lampami z pozostałej części pomieszczenia.
Wady i zalety otwartych przestrzeni w domu
Projekty domów, które mają otwartą przestrzeń o dużej powierzchni, mogą się podobać lub zupełnie nie wpisywać w gusta inwestorów. Sprawdzą się, jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu oraz potrzebujesz przestrzeni do integracji z domownikami oraz gośćmi. Taka przestrzeń dobrze wpisuje się w nowoczesne trendy w aranżacjach wnętrz. Jakie są mocne, a jakie słabsze strony takiego rozwiązania?
Zalety otwartej przestrzeni |
Wady otwartej przestrzeni |
|
|
Dodano: 22.10.2020 | Zaktualizowano: 23.10.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora