Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?

Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?

Chcesz wydajnie i ekologicznie zadbać o swój przydomowy ogródek? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kompostownik ogrodowy. Dzięki niemu wykorzystasz organiczne resztki, które zalegają w Twoim śmietniku oraz podwórku, do późniejszego ożywienia gleby oraz rosnących w niej roślin. Tylko jak zrobić kompostownik w prosty i niedrogi sposób? Mamy na to kilka pomysłów! Sprawdź, jak zrobić kompostownik domowy i ile właściwie to kosztuje.

Ogród to przestrzeń, w której możesz odpocząć, ale i poświęcić czas uprawie roślin. Jeśli ekologia ma dla Ciebie znaczenie, to z pewnością zainteresuje Cię to, w jaki sposób zrobić domowy kompostownik. Bardziej zaawansowane konstrukcje można zaplanować już na etapie budowy domu, ale równie prosto można go stworzyć na naszym ogrodzie, a jeśli mieszkamy w bloku, nawet balkonie! Wskazówki znajdziesz poniżej.

Po co nam kompostownik w ogrodzie?

Kompostowanie to naturalny proces przetwarzania materii organicznej, takiej jak liście i resztki żywności, w cenny nawóz, który może wzbogacić glebę i rośliny. Wszystko, co rośnie, w końcu się rozkłada – kompostowanie po prostu przyspiesza proces, zapewniając idealne środowisko dla bakterii, grzybów i innych rozkładających się organizmów do wykonywania swojej pracy.

Powstała w wyniku rozłożona materia, która często wygląda jak żyzna gleba ogrodowa, nazywana jest kompostem, a przez rolników niekiedy „czarnym złotem”, ponieważ jest bogata w składniki odżywcze i może być wykorzystywana w ogrodnictwie, także w tym przydomowym. 

Nie wiesz, czy kompostownik w ogrodzie to aby na pewno dobry pomysł? Przyjrzyj się więc korzyściom, jakie zapewnia.

  • Kompost przywraca glebie cenne składniki odżywcze, pomagając w utrzymaniu jakości i żyzności gleby.
  • Kompost jest łagodnym, wolno uwalniającym się naturalnym nawozem, który nie uszkadza roślin, jak nawozy chemiczne.
  • Poprawia również teksturę i cyrkulację powietrza w cięższych glebach i pomaga zwiększyć retencję wody w glebach piaszczystych.
  • Dostarcza materię organiczną i składniki odżywcze, które poprawiają wzrost roślin i prowadzą do lepszych plonów.
  • Nie musisz kupować nawozów chemicznych. Kompost jest bezpłatny!
  • Kompost pomaga utrzymać wilgotność gleby, dzięki czemu mniej podlewasz, a tym samym mniej płacisz za wodę.

A to nadal nie wszystko. Jesienią w ogrodzie często zalegają opadłe z drzew liście. Nie wiesz, co z nimi zrobić? Palenie liści w ogrodzie nie jest legalne, w sam raz nadadzą się za to do przydomowego kompostownika!

W jakim stylu Twój ogród będzie się najlepiej prezentował?

kompostownik ze świeżymi resztkami

Jakie wymagania musi spełniać kompostownik?

Wiesz już, że warto zrobić przydomowy kompostownik. Nie możesz jednak postawić go w dowolnym miejscu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, mały kompostownik o wielkości do 10 m3 musi być oddalony o 7,5 m od granicy posesji. Co więcej, powinien się znaleźć min. 15 metrów od domu sąsiada i min. 10 metrów od chodnika lub ulicy. 

Ciekawostkę stanowi fakt, że z tytułu jego posiadania można uzyskać ulgę. W tym celu należy zgłosić fakt kompostowania bioodpadów w urzędzie miejskim.

Jak zgłosić posiadanie kompostownika? Najprościej wybrać się do urzędu i wypełnić otrzymaną na miejscu deklarację. Ulga przyznawana jest przez gminy lub samorządu, dlatego nie w każdym mieście będzie możliwe jej uzyskanie.

Czy kompostownik balkonowy również musi spełniać określone wymogi?

Kompostownik balkonowy najczęściej jest bardzo mały, dlatego też nie dotyczą go opisane wyżej wymogi. Nie oznacza to jednak, że każdy może dowolnie postawić podobną konstrukcję na balkonie czy tarasie.

Nie powinien on przeszkadzać sąsiadom. W praktyce zatem trudno odgadnąć, że niewielki kompostownik okaże się uciążliwy dla naszych sąsiadów, być może warto się z nimi uprzednio skonsultować.

Sprawdźmy razem aktualny cennik wiercenia studni głębinowych

W jakim miejscu powinien stać kompostownik?

Idealne miejsce na kompost jest suche i zacienione. Zaleca się zwłaszcza ustawienie kompostownika od strony północnej lub północno-zachodniej, gdyż dzięki temu będzie osłonięty od wiatru w większości regionów.

Pod uwagę warto wziąć także łatwy dostęp do pojemnika. Raz na jakiś czas trzeba go przecież podlewać (zwłaszcza w czasie suszy) czy napowietrzać materię organiczną. Dobrze jest zatem zaplanować dojazd dla taczki, co ułatwi wykonanie niektórych czynności. Trzeba też pamiętać o przepisach dotyczących umiejscowienia kompostownika, o których wspomnieliśmy już powyżej.

  • Czy kompostownik może stać na słońcu? Nie powinien znajdować się na oświetlonym terenie, ponieważ latem będzie szybko wysychał, nawet przy częstym podlewaniu. Pełne nasłonecznienie dla kompostownika nie jest zatem dobre.
  • Czy kompostownik powinien mieć dno? Powinien się on znaleźć na przepuszczalnym podłożu, który zapewni mu kontakt z ziemią. Pozwala to na przedostawanie się do kompostownika bakterii i innych organizmów, które przyspieszają rozkład.
  • Jak przygotować podłoże? Najlepszy wybór to tzw. pryzma kompostowa. Co to jest? To stos formowany do produkcji kompostu, którego szerokość wynosi najczęściej ok. 3 metrów, a wysokość 1,5 m. Inny wybór stanowi ażurowy pojemnik, który zapewni kontakt z glebą.

Odpowiednią podstawę możemy też przygotować przy pomocy dostępnych w prawie każdym ogrodzie materiałów. Na samym dnie najlepiej umieścić pocięte gałęzie, które będą stanowić warstwę drenażową. Na gałęziach warto ułożyć ziemię ogrodową, a na niej odpadki układane na przemian z warstwami ziemi. Pamiętaj też o pozostawieniu przerwy między deskami. Dzięki temu przepływ powietrza nie zostanie zakłócony. 

Oto nasze pomysły na to, jak ciekawie urządzić mały ogród przydomowy

kompostownik w skrzyni

Jak zrobić kompostownik domowy na ogrodzie? Instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo zbudować kompostownik? Nie jest to trudne zadanie, ale najpierw musisz wybrać, który wariant z podanych poniżej najbardziej Ci odpowiada. Kompostownik w dole, a może kompostownik z drewna? Możliwości jest kilka, dlatego warto poznać je wszystkie.

  • Jak zrobić kompostownik w dole?

Jedną z form kompostowania w domu jest zakopywanie odpadów organicznych bezpośrednio w glebie. Kompostowanie w rowach może pomóc pobliskim roślinom rozwinąć oszczędzające wodę systemy korzeniowe. Ponadto jest bezwonny i niewidoczny.

Jak zrobić kompostownik w ziemi? Kompostowanie w rowach może być łatwiejsze niż utrzymywanie stosu: wystarczy wykopać dół, wypełnić go odpadami organicznymi i zasypać ziemią.

Kompost można wykopywać o każdej porze roku, o ile gleba na podwórku pozostaje elastyczna i łatwa w zarządzaniu. Jednak ta metoda najlepiej nadaje się do jednorazowego zastosowania materiałów i generalnie nie jest praktyczna, jeśli chcesz kompostować materiały na bieżąco, chyba że masz dużo miejsca i chcesz regularnie rozkopywać swoje podwórko.

  • Jak zrobić kompostownik z drewna?

Zastanawiasz się, jak zrobić kompostownik drewniany? Oczywiście jest to możliwe, musisz jedynie wyposażyć się w odpowiednie deski. Konkretnie przydadzą się cztery drewniane paliki, kilka płaskich desek, czarna folia i siatka. Deski mogą mieć od 100 do 140 cm długości. 

Od czego zacząć? Paliki wbij w ziemię, a następnie przymocuj do nich z trzech stron siatkę, a do niej z kolei czarną folię. Czwarta ściana powstanie natomiast z desek. Układaj je od wewnątrz, a na końcu zaimpregnuj, zabezpieczenie drewna na lata ma przecież duże znaczenie. Na dno kompostownika możesz wsypać warstwę torfu.

  • Jak zrobić kompostownik z palet?

Czy to dobry materiał do tego typu prac? Jak najbardziej, w ten sposób Twój kompostownik powstanie szybko i bez zbędnych kosztów. Najprostszy powstanie przez połączenie czterech europalet. Należy je ze sobą połączyć przy użyciu łączników do drewna (zespalaj je wierzchnią stroną do środka). Do tego celu użyj wiertarkowkrętarki.

Jeszcze łatwiejsze będzie wykonanie kompostownika z beczki. Wystarczy nabyć plastikową beczką, w której wytniesz dno. Dobrze jest nawiercić na całej długości otwory, dzięki temu zapewniony zostanie odpowiedni poziom wentylacji.

  • Jak zrobić kompostownik murowany?

Jak zrobić kompostownik z cegieł? Budowa murowanego kompostownika jest już nieco bardziej skomplikowana. Cegły należy ustawić naprzemiennie, jednak nie mogą tworzyć pełnych ścian, a jedynie regularne otwory, które umożliwią przepływ powietrza. Na jeden ścianie zostaw większy otwór, aby móc wybierać dojrzały kompost. Murowany kompostownik powinien mieć do 100 cm wysokości.

  • Jak zrobić kompostownik betonowy?

Odpowiedź na pytanie, jak szybko zrobić kompostownik, stanowią też betonowe pustaki. Betonowy kompostownik można postawić niemal tak samo, jak murowany, z tym że materiał będzie inny. 

Jak ergonomicznie zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

kompost na łopatce ogrodowej

Jak zrobić kompostownik na balkon?

Jak zrobić mały kompostownik? Oczywiście możesz pokusić się o zrobienie balkonowego kompostowniku z drewna lub palet. Jeśli jednak Twój balon jest naprawdę mały, to najprostszym rozwiązaniem będą worki foliowe na śmieci. Włóż jeden worek w drugi i ułóż go w kącie. Nie jest to może długotrwałe rozwiązanie, ale na sezonowy kompost wystarczy.

Rekultywacja trawnika: jak odnowić stary trawnik i dać mu drugie życie?

Ile kosztuje kompostownik?

Ile kosztuje kompostownik? To zależy, z jakiego materiału będzie wykonany, niemniej nie jest to droga inwestycja. Koszt kompostownika domowego możesz zmniejszyć, jeśli wykonasz go samodzielnie. Za drewniany kompostownik zapłacisz nawet już od 200 złotych. Droższa będzie wersja murowana czy betonowa. W tych przypadkach musisz przygotować się na wydatek rzędu 700-800 złotych.

Kompostownik to ekologiczny sposób na organiczny nawóz. To niedroga inwestycja, którą z pewnością docenisz. Możesz go zrobić także w małym przydomowym ogrodzie i to w prosty oraz szybki sposób. 

W jaki sposób przeprowadza się pielęgnację trawnika?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij