Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Instalacja elektryczna w domu drewnianym.

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te wykonane w technologii drewnianej. Bardzo często wybierane są na budynki wypoczynkowe lub letniskowe. Niezależnie jednak od tego, czy dom jest całoroczny, czy nie, musi mieć odpowiednio zamontowaną instalację elektryczną. Bez takiej funkcjonowanie w budynku będzie bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe. Instalacja elektryczna w domu drewnianym musi być nie tylko niezawodna, lecz także w pełni bezpieczna. Jak ją wytyczyć i zamontować?

Przepisy dotyczące instalacji elektrycznej w domu wykonanym z drewna

Instalacja elektryczna w domu wykonanym z drewna musi być przede wszystkim zamontowana w zgodzie z obowiązującymi normami.

Powinna być oparta przede wszystkim na przepisach zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015, poz. 1422). Dokument zawiera ogólne wymogi dla instalacji elektrycznych, w tym to, by zapewniała ona energię o odpowiednich parametrach technicznych czy ochronę przed porażeniem prądem, a także odnoszące się do usytuowania przewodów i kabli.

Inwestorzy często zadają sobie też pytanie, czy istnieją przepisy określające, czy instalacja elektryczna może być montowana w podłodze. Warto zwrócić uwagę na Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 Nr 109 poz. 719, które określa, w domach drewnianych nie można instalować opraw oświetleniowych oraz osprzętu instalacji elektrycznych takiego jak wyłączniki, przełączniki, gniazda wtyczkowe, bezpośrednio na podłożu palnym.

Instalacja elektryczna w drewnie powinna opierać się też na ogólnej normie PN-IEC 60364-5-51. Norma ta określa, w jaki sposób powinno się wykonać instalację i jak dobrać odpowiednie jej parametry, a także jakie środki zapewniające bezpieczeństwo jej użytkowania wybrać. Musi być wydajna, nie mogą występować przepięcia.

Bardzo istotne jest to, by należycie zabezpieczyć instalację elektryczną na wypadek pożaru – tak, by do niego nie doszło lub aby się nie mógł rozprzestrzeniać.

ofe-5847238-961 w-961-testAB

Projektowanie instalacji elektrycznej w domu drewnianym

Przede wszystkim należy zaplanować liczbę gniazd wtyczkowych, wypustów oświetleniowych, łączników i wydzielonych obwodów do większych odbiorników energii. W domach drewnianych dobrą praktyką jest zmniejszenie liczby gniazd wtyczkowych w jednym obwodzie – np. z 10 do 6. Jeśli z kolei niektóre gniazda będą wykorzystywane np. do zasilania ogrzewania elektrycznego, to każde takie gniazdo trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Ze względu na to, że drewno wyróżnia się specyficzną konstrukcją przegród, projektowanie instalacji elektrycznej będzie zadaniem nieco bardziej wymagającym niż w domu murowanym – pod uwagę trzeba brać między innymi ryzyko wystąpienia awarii.

Instalacja elektryczna w domu letniskowym bardzo często wykonywana jest jako natynkowa. Jednak wielu inwestorów nie zgadza się na montaż tego typu. Ważne jest wtedy, by na jak najwcześniejszym etapie zapoznać się z projektem i konstrukcją przegród – pozwoli to znaleźć miejsca, w których będzie możliwe poprowadzenie przewodów.

W czasie planowania i projektowania instalacji elektrycznej trzeba też wiedzieć, jakie zabezpieczenia przewidziano w rozdzielnicy elektrycznej. Instalator musi też wiedzieć, do których miejsc ma doprowadzić przewody elektryczne. Mając takie wszystkie informacje, może przygotować schemat instalacji elektrycznej w domu drewnianym.

Instalacja elektryczna w domu szkieletowym

Właściwe prowadzenie instalacji w domu drewnianym zależy w dużej mierze od tego, czy mamy do czynienia z budynkiem szkieletowym czy z bali. Elektryka w domu szkieletowym powinna być wykonywana z uwzględnieniem specyfiki ocieplenia ściany – ściana zbudowana jest z wewnętrznej i zewnętrznej izolacji oraz zabudowy, np. z płyt gipsowo-kartonowych.

W domu wybudowanym w technologii szkieletowej zarówno puszki, jak i przewody powinny być zamontowane w rusztach instalacyjnych. Dzięki temu nie dojdzie do przerwania ciągłości przegrody budowalnej. Grubość rusztów instalacyjnych nie może przekraczać 5 cm.

Normy określają też odległość tras pionowych i poziomych instalacji. Trasy poziome powinny przebiegać w odległości ok. 30 cm poniżej sufitu oraz 300 i 100 cm nad podłogą. Z kolei trasy pionowe piony – w odległości 15 cm od ościeżnicy lub zbiegu ścian.

Instalacja elektryczna w ścianach szkieletowych powinna też uwzględniać położenie gniazd wtyczkowych – powinny one znajdować się w dolnej poziomej strefie instalacyjnej.

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Instalacja poprowadzona w domu z bali

Inaczej instalacja powinna być rozprowadzona w domu z bali – przede wszystkim ze względu na to, że konstrukcja ścian jest w tym przypadku jednowarstwowa. Warto zadbać o to, by instalacja elektryczna w domu z bali była nie tylko funkcjonalna, lecz także estetycznie się prezentowała – dlatego rzadko stosowanym sposobem jest prowadzenie przewodów po ścianach lub w szczelinach między balami.

Najlepszym, najbezpieczniejszym i jednocześnie najbardziej estetycznym rozwiązaniem będzie tu rozprowadzenie przewodów wewnątrz bali. Przewody powinny być umieszczone w rurach osłonowych. Przez przygotowane wcześniej otwory w balach wprowadza się przewody do puszek instalacyjnych łączników oświetlenia i gniazd wtyczkowych.

Cennik usług elektrycznych 2023. Ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Prowadzenie i montaż

Montaż instalacji elektrycznej w drewnianym domu powinien rozpocząć się od określenia rodzaju okablowania. Jednym z możliwych jest okablowanie ukryte – trzeba w tym wypadku pamiętać, by druty były umieszczone wewnątrz metalowej rury, a te z kolei łączyły się ze sobą hermetycznie. Główne etapy układania takiej instalacji to przede wszystkim:

  • obliczenie długości linii i oznakowanie tras przewodów,
  • odpowiednie przygotowanie ścian i sufitów, chociażby poprzez wywiercenie w nich otworów,
  • ułożenie metalowych rur – uwagę trzeba zwrócić tu przede wszystkim na to, by kabel nie zajmował więcej niż połowa przestrzeni w  rurze,
  • montaż metalowych skrzynek i puszek połączeniowych, gniazd i przełączników.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w domu drewnianym

Instalacja elektryczna w domu drewnianym musi być montowana ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa. Warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą cieszyć się w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem, nieskutkującym zagrożeniem pożarem. Zaleca się graniczenie liczby gniazd wtyczkowych znajdujących się w jednym obwodzie, a także liczby wypustów oświetleniowych w jednym obwodzie.

Ważne jest także, by pamiętać, że przewody powinny być prowadzone w giętkich rurach osłonowych, z tworzywa nierozprzestrzeniającego ognia i samogasnącego. Zaleca się także, aby nie skręcać ze sobą połączenia żył przewodów – może skutkować to wzrostem ich temperatury. Przewody najlepiej łączyć ze sobą za pomocą żelowanych złączek. Dobrze jest też, by instalacja elektryczna w domu drewnianym prowadzona była bez puszek rozgałęźnych.

Warto pamiętać również o tym, że w domach drewnianych wskazane jest wykorzystanie przewodów miedzianych. Kolejna zasada, którą warto stosować, by instalacja była w pełni bezpieczna, jest zachowanie pewnego zapasu długości przewodów i rurek osłonowych.

Istotne jest także wykonanie uziemienia jeszcze na etapie budowy domu. Przede wszystkim taka ochrona instalacji elektrycznej będzie zapobiegała niebezpiecznym przepięciom, które mogą prowadzić nie tylko do uszkodzenia poszczególnych sprzętów elektrycznych, lecz także do pożaru budynku.

Ile kosztuje wykonanie takiej instalacji?

Na ostateczny koszt wykonania instalacji elektrycznej wpływa wiele czynników. Im projekt instalacji będzie bardziej skomplikowany, tym cena będzie wyższa. Inne elementy, które wpływają na ostateczny koszt instalacji elektrycznej w domu drewnianym, to między innymi:

  • rodzaj użytych materiałów,
  • metraż domu,
  • sposób rozprowadzenia instalacji.

Warto pamiętać, że cena będzie też inna w zależności od regionu kraju.

Instalatorzy, tworząc kosztorys wykonania instalacji elektrycznej, często podają cenę za punkt elektryczny – im jest ich więcej, tym cena będzie wyższa. Cena za punkt może wahać się od 50 do nawet 130 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupy materiałów. Na koszt złoży się także montaż gniazdek elektrycznych. Za najprostsze gniazdka trzeba zapłacić około 20 zł, za trójfazowe i siłowe nawet 90 zł.

Więcej o gniazdkach elektrycznych przeczytasz w tym artykule!

Ogólnie przyjmuje się, że dla domu o powierzchni 100 m2 koszt za wykonanie instalacji elektrycznej będzie wahał się w granicach 10 tys. zł.

Czy można samodzielnie poprowadzić instalację elektryczną w domu drewnianym?

Każdy właściciel domu drewnianego – letniskowego czy całorocznego – powinien wiedzieć, ze instalację może poprowadzić samodzielnie. Czy jednak rozwiązanie to na pewno jest najlepsze? Instalacja elektryczna w domu drewnianym musi być zamontowana zgodnie z przepisami i normami, a także być całkowicie bezpieczna. Z pewnością trzeba takiej pracy poświęcić dużo czasu i uwagi, by nie przeoczyć jednej z wielu istotnych kwestii.

Problematyczne może okazać się na przykład podłączenie urządzeń i poszczególnych elementów. W czasie samodzielnego wykonywania instalacji elektrycznej w domu drewnianym ważne jest też, by trzymać się instrukcji i wykonywać poszczególne etapy montażu po kolei. W ten sposób instalacja będzie działała niezawodnie.

Ze względu na to, że samodzielna praca pochłania wiele czasu i energii, a prowadzenie instalacji elektrycznej wymaga dużej wiedzy teoretycznej i doświadczenia, w wielu przypadkach lepiej powierzyć to zadanie do wykonania profesjonaliście.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Szambo betonowe wkopane w ziemię i gotowe do podłączenia
27.07.2023 r. Jan Susmaga

Odległość szamba od granicy działki, budynku, studni. Ile musi wynieść?

Szambo jest sposobem na zapewnienie odprowadzania nieczystości z domu, kiedy...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Szambo betonowe wkopane w ziemię i gotowe do podłączenia
27.07.2023 r. Jan Susmaga

Odległość szamba od granicy działki, budynku, studni. Ile musi wynieść?

Szambo jest sposobem na zapewnienie odprowadzania nieczystości z domu, kiedy...

REKLAMA
Zamknij