Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Rozdzielnica elektryczna - jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną w domu jednorodzinnym?

Rozdzielnica elektryczna

Rozdzielnica elektryczna to niezwykle ważne urządzenie, którego większość osób nie docenia. Część zapewne nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Aby uświadomić sobie jego rolę, rozejrzyj się teraz po swoim domu. Jak dużo przedmiotów, urządzeń czy sprzętów, które posiadasz, wymaga dostępu do energii elektrycznej? Z pewnością jest ich całe mnóstwo, a większość z nich cały czas pozostaje podłączona do sieci. Im więcej urządzeń, tym większe ryzyko przeciążenia sieci, zwłaszcza domowej. Aby uniknąć awarii niezbędna jest właśnie rozdzielnica elektryczna. Dowiedz się, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną w domu jednorodzinnym.

Rozdzielnica elektryczne - co to jest?

Rozdzielnice elektryczne to dość szerokie pojęcie, które obejmuje różnorodne urządzenia przełączające używane do ochrony systemu zasilania przed przeciążeniami. Oznacza to, że definicja ta może obejmować urządzenia służące zarówno do regulacji, liczenia, jak również sterowania systemem zasilania. 

W małej, uproszczonej formie, tym właśnie są bezpieczniki i przełączniki niskiego napięcia w Twoim domu. Domowa rozdzielnica elektryczna przyjmuje najczęściej postać skrzynki służącej do zasilania instalacji elektrycznej. W jej wnętrzu znajduje się mnóstwo obwodów kablowych i bezpieczniki, które regulują ich pracę. 

System rozdzielnic jest bezpośrednio połączony z systemem zasilania. Umieszcza się go zarówno po stronie wysokiego, jak i niskiego napięcia transformatora mocy. Służy m.in. do odłączania zasilania sprzętu w celu testowania i konserwacji oraz do usuwania usterki.

Musisz wiedzieć, że rozdzielnice elektryczne odgrywają istotną rolę w zwiększaniu efektywności energetycznej i bezpieczeństwa obiektu, ponieważ są zaprojektowane do kontrolowania przepływu energii. Można zatem powiedzieć, że rozdzielnica elektryczna w domu ma za zadanie zapobiegać awariom prądu.

Rozdzielnica elektryczna - z czego jest zbudowana?

Rozdzielnica elektryczna to zbiór urządzeń zabezpieczających obwód (wyłączników, bezpieczników lub przełączników) zamontowanych we wspólnej metalowej obudowie. Urządzenia zabezpieczające obwody rozdzielają energię do różnych sekcji obiektu. Zapewniają również ochronę osób i sprzętu w całym obiekcie, ograniczając przepływ prądu przez system do bezpiecznego poziomu.

Schemat domowej rozdzielnicy elektrycznej jest nieco prostszy niż ma to miejsce  w przypadku rozdzielnic stosowanych w przemyśle. Niemniej, ogólna zasada działania jest taka sama. Jednym z najważniejszych elementów rozdzielnicy jest urządzenie przerywające prąd (przełączające), zwane także wyłącznikiem.

Wyłącznik może być obsługiwany ręcznie bądź automatycznie. W tym drugim przypadku wyłącznik rozpoznaje usterkę za pomocą przekaźnika zabezpieczeniowego i uruchamia się, zanim dojdzie do uszkodzenia, chociażby w wyniku wyładowań atmosferycznych. Aby uchronić przed nimi instalację warto pomyśleć także o instalacji odgromowej. 

Istnieje pięć podstawowych typów wyłączników automatycznych

  • olejowe, 
  • powietrzne, 
  • gazowe, 
  • hybrydowe,
  • próżniowe. 

Każdy typ spełnia zasadniczo tę samą funkcję, a kluczową różnicę stanowi ich mechanizm operacyjny. Na przykład wyłącznik olejowy opiera się na parowaniu oleju w celu wyrzucenia strumienia płynu wzdłuż ścieżki łuku, przerywając go, podczas gdy wyłącznik powietrzny wykorzystuje podmuch sprężonego powietrza do przerwania łuku. 

Rozdzielnica to coś więcej niż tylko wyłącznik automatyczny. Oprócz tego komponentu i funkcjonalności, system musi również być w stanie przenosić i przełączać go do różnych podsystemów. Z tego też względu schemat domowej rozdzielnicy elektrycznej uwzględnia także przyrządy pomiarowe, sterownicze i sygnalizacyjne. Dopełnienie układu elektrycznego stanowią przewody izolacyjne i wsporcze.

Sprawdź też: Jak poprowadzić przewody elektryczne?

ofe-5847238-961 w-961-testAB

Co powinna zawierać rozdzielnica elektryczna?

Jak powinna zostać wyposażona domowa rozdzielnica elektryczna? Składa się ona z kilku elementów, do których zaliczyć można:

  • rozłącznik izolacyjny - pełni zazwyczaj także funkcję głównego wyłącznika,
  • lampki sygnalizacyjne - informują o braku napięcia w rozdzielnicy,
  • wyłączniki różnicowoprądowe - weryfikują, czy nie wystąpiło zwarcie w obwodzie, a jeśli je wykryją, to natychmiast odłączają jego zasilanie;
  • ogranicznik przeciwprzepięciowy - chronią domową instalację przed skutkami przepięć, do których dochodzi najczęściej w wyniku wyładowań atmosferycznych;
  • wyłącznik nadmiarowo-prądowy - ten element zabezpiecza przed skutkami zwarć elektrycznych. Wyłącznik nadprądowy zastępuje tradycyjne wkładki topikowe.

Rodzaje rozdzielni elektrycznych

Rozdzielnice dzieli się głównie na dwa typy zależne od miejsca ich instalacji: zewnętrzne i wewnętrzne. Rozdzielnice elektryczne zewnętrzne montuje się, gdy konieczny jest dostęp do zasilania na otwartej przestrzeni, np. podczas budowy domu w stanie surowym zamkniętym.

Wówczas przy mniejszych pracach budowlanych może sprawdzić się także rozdzielnica elektryczna przenośna. Konieczne jest również, aby wykazywała odporność na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Jeśli chcesz zamontować rozdzielnicę w domu, to oczywiście wybrać musisz rozdzielnicę elektryczna wewnętrzną.

Rodzaje rozdzielni elektrycznych wyróżnia się także pod względem sposobu instalacji. Najbardziej popularna jest w tym przypadku rozdzielnica elektryczna natynkowa, w której to przewody prowadzone są rurkami. Rozdzielnica elektryczna podtynkowa stosowana jest to za to częściej w domach jednorodzinnych

Rozdzielnice elektryczne podzielić można także biorąc pod uwagę zasady ich konstrukcji. Wówczas dzieli się je m.in. na rozdzielnice szafowe i tablicowe.

Rozdzielnia elektryczna - ile kosztuje?

Cena rozdzielnicy elektrycznej nie jest wysoka. Popularne modele kosztują nawet ok. 100 złotych. Koszt wzrasta wraz ze stopniem ich skomplikowana. Uwzględnić należy również cenę za montaż rozdzielnicy elektrycznej, gdyż to zadanie lepiej pozostawić fachowcowi. 

Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną?

Zastanawiasz się, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną? Najlepiej, gdy zostawisz to zadanie elektrykowi. Musisz bowiem wiedzieć, że rozdzielnice elektryczne posiadają różnego typu wejścia zasilania. W większości przypadków będą to przepusty, które znajdują się zarówno w górnej, jak i w dolnej części obudowy. Aby przeprowadzić przez nie przewody, należy je zatem najpierw wyłamać. 

We wnętrzu rozdzielnicy znajduje się mnóstwo elementów, które zamontowane są na specjalnej szynie DIN. Jeśli chcesz podłączyć rozdzielnicę elektryczną, musisz najpierw dołożyć do szyny górną krawędź, a następnie docisnąć dolną. W większości przypadków w rozdzielnicy elektrycznej znajdować się będą przygotowane szyny N i PE, do których trzeba podłączyć obwody odpływowe oraz przewody zasilania energii elektrycznej. Teraz pora na montaż szyny, na której znajduje się cały aparat i podłączenie pozostałych przewodów. Jak widzisz, podłączenie rozdzielnicy elektrycznej nie jest czasochłonne, ale nie należy też do prostych czynności.

Gdzie zamontować rozdzielnicę elektryczną?

W którym miejscu najlepiej zamontować rozdzielnicę elektryczną? Tego typu oprzyrządowanie montuje się najczęściej w ścianie lub na jej powierzchni. Pamiętaj o tym, aby zapewnić do niego łatwy dostęp. W celu zamontowania rozdzielnicy elektrycznej musisz wykuć w ścianie otwór o odpowiedniej wielkości. Kiedy będzie już gotowy, umieść w otworze rozdzielnicę i przykręć ją za pomocą szyn lub kołków. Na koniec wypełnij wolne przestrzenie pianą montażową. 

Dowiedz się więcej: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Rozdzielnica elektryczna - jak dobrać odpowiedni przekrój przewodów?

Aby rozdzielnica elektryczna mogła poprawnie działać, konieczne jest dobranie odpowiedniego przekroju przewodów. Dlaczego jest to tak istotne? Za małe przekroje staną się powodem zwarć oraz przeciążeń. Będą jednocześnie prowadzić do niepotrzebnych wyłączeń.

Z kolei zbyt duże mogą stać się przyczyną problemów z wykonaniem połączeń. Jednocześnie taki wybór okaże się po prostu nieefektywny. Co musisz mieć na uwadzę dobierająć odpowiedni przekrój przedowód? Będzie to:

  • obciążalność długotrwała,
  • spadki napięć,
  • warunki zwarć,
  • wytrzymałość mechaniczna,
  • przeciążalność,
  • ochrona przeciwpożarowa.

Jeśli nie jesteś pewien, jak dobrać odpowiedni przekrój przewodów do rozdzielnicy elektrycznej w domu jednorodzinnej, poradź się fachowca. Unikniesz dzięki temu problemów z zasilaniem. 

Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym - jaką wybrać?

Wybór rozdzielnicy elektrycznej do domu jednorodzinnego powinien zostać podyktowany m.in. miejscem jej montażu. Co to oznacza? Musisz zliczyć wszystkie obwody w budynku, a także doliczyć osprzęt dodatkowy, a także niezbędne urządzenia ochronne. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Chociażby możliwość przyszłej rozbudowy ilości obwodów. W praktyce zaleca się zwiększyć obliczoną ilość miejsca o niej więcej 20 proc. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rozdzielnica nie będzie za mała.

Jaka rozdzielnica elektryczna do domu sprawdzi się najlepiej? Zazwyczaj będzie to rozdzielnica wewnętrzna i podtynkowaRozdzielnica elektryczna to urządzenie, które pełni istotną funkcję dla zasilania nie tylko w domu jednorodzinnym, ale w każdym miejscu wymagającym dostępu do sieci. Rozdzielnice domowe będą jednak najmniej skomplikowane pod względem budowy. Odpowiednio dobrane pozwolą uniknąć zwarć i przeciążeń sieci.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij