Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?
Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i trwały. Nic więc dziwnego, że projekty garaży drewnianych cieszą się obecnie dużą popularnością. Jak się okazuje, pasują nie tylko do budynków w stylu skandynawskim, ale i do tych bardziej nowoczesnych. Jak zbudować garaż drewniany i o czym warto pamiętać przy wyborze projektu? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
Garaż drewniany – kiedy warto go wybrać?
Garaże drewniane stały się najnowszym trendem w projektowaniu, który zdominował rynek nieruchomości. Piękne, funkcjonalne i wytrzymałe, podnoszą wartość Twojego domu, także pod względem estetycznym.
Projekty domów z garażem drewnianym mogą zostać dostosowane niemal do każdego budynku, dlatego można powiedzieć, że cechuje je także wszechstronność. Ponadto taki wybór wyróżnia trwałość i solidność.
Garaże drewniane to obiekty, które posłużą przez wiele lat, a przy tym sprawiają, że Twoja działka będzie prezentować się niezwykle atrakcyjnie.
Zależy Ci na harmonii w Twoim ogrodzie? Garaż drewniany pozwoli Ci na uzyskanie takiego efektu. Z łatwością dopasujesz go do domu jednorodzinnego, altany ogrodowej czy pergoli. Całość będzie spójna i estetyczna, a samo drewno doskonale dopasuje się do naturalnej stylistyki. Czy możesz wyobrazić sobie piękniejszy ogród?
Garaż drewniany – czy wymaga pozwolenia na budowę?
Zanim rozpoczniesz budowę garażu na Twojej działce, musisz sprawdzić, jakich formalności należy dopełnić. Samowola budowlana jest karana i może skutkować nawet nakazem rozbiórki. Na szczęście garaż drewniany jest możliwy do postawienia bez pozwolenia. Znaczenie będzie mieć jednak jego powierzchnia.
Garaż drewniany do 35m2 możesz wybudować jedynie na zgłoszenie. Oznacza to, że musisz tylko zgłosić zamiar budowy w urzędzie gminy lub miasta. Zgoda w tym przypadku nie jest wymagana. Bez problemu znajdziesz projekty garaży drewnianych do 35m2, które pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni.
A czy garaż drewniany o powierzchni 35m2 nie będzie zbyt mały? O to nie musisz się obawiać. Taki metraż jest wystarczający, aby pomieścić dwa samochody. Jeśli jednak zależy Ci na większym garażu, to wówczas musisz najpierw uzyskać pozwolenie na budowę. Czas oczekiwania na wydanie decyzji przez urząd wynosi najczęściej do 30 dni.
Sprawdź: Garaż bez pozwolenia – jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2021 roku?
Garaż drewniany – jaki projekt wybrać?
Wybór drewnianej bramy garażowej może okazać się solidną, długoterminową inwestycją, która może zarówno poprawić estetykę domu, jak i zwiększyć jego wartość odsprzedaży. To, jaki projekt garażu drewnianego wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb, ale i preferencji.
Podstawa to odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujesz garażu na jedno, czy też dwa auta. Miej na względzie, że w przyszłości sytuacja może się zmienić. Dzieci dorosną i być może także zdecydują się na własny samochód. Rozbudowa garażu może wówczas okazać się niemożliwa bądź kosztowna.
Projekt garażu drewnianego może także uwzględniać elementy dodatkowe. W końcu garaż często pełni wiele funkcji. Nierzadko znajduje się w nim spiżarnia czy nawet miejsce do majsterkowania.
To może Cię zaciekawić: Rozbudowa domu – na czym polega i kiedy można rozbudować dom?
Garaż drewniany z wiatą
Garaż drewniany z wiatą to praktyczny wybór. Dodatkowa, zadaszona przestrzeń z pewnością może zostać wykorzystana i to nie tylko na zaparkowanie auta. To także dobre miejsce do grillowania. Wiata garażowa może przecież pełnić funkcję altany ogrodowej. Wystarczy ustawić w niej stół i ławy.
Jeszcze inne rozwiązanie to garaż drewniany z drewutnią. Jeśli palisz w piecu drewnem lub często organizujesz ogniska na Twojej posesji, to z pewnością potrzebujesz miejsce do składowania drewna.
Garaż drewniany dwustanowiskowy
Projekt garażu drewnianego dwustanowiskowego może przybierać różne formy. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie wybierane najczęściej, szczególnie w przypadku większych rodzin. Możliwość garażowania obu aut to duża zaleta.
Co ciekawe, na garaż drewniany dwustanowiskowy decydują się nawet osoby, które dysponują tylko jednym samochodem. Dlaczego?
Garaż jest również miejscem przechowywania. Dodatkowa przestrzeń zapewni miejsce na trzymanie opon samochodowych i wielu innych niezbędnych przedmiotów, na które nie ma miejsca w domu.
Garaż drewniany z pomieszczeniem gospodarczym
Zdecydowana większość garaży jest połączona z pomieszczeniami gospodarczymi. Najczęściej znajduje się w nich spiżarnia, kotłownia lub pralnia. Skoro drewniany garaż ogrodowy zapewnia dodatkową powierzchnię, to dlaczego jej nie wykorzystać?
Każdy, kto mieszka w domu z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że miejsca do przechowywania nigdy nie jest za wiele.
Garaż drewniany jednospadowy
Projekt garażu drewnianego jednospadowego na ogół nie wymaga pozwolenia na budowę, ponieważ nie przekracza 35m2. Taki wybór ma zatem wiele zalet. Z pewnością jego budowa jest tańsza niż ma to miejsce w przypadku garażu dwustanowiskowego z płaskim dachem.
Ponadto nie każdy potrzebuje dużego garażu. Projekt garażu drewnianego z dachem jednospadowym także może okazać się atrakcyjny, o ile postawisz na minimalistyczne rozwiązania.
Drewniany garaż – ile kosztuje?
Zapewne zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje garaż drewniany. Cena garażu drewnianego jest zależna nie tylko od jego wielkości, ale i gatunku drewna wykorzystanego do budowy.
Na ogół cena garażu drewnianego waha się w przedziale od 10 do 30 tys. złotych. Koszt ten dotyczy garażu dwustanowiskowego i nie uwzględnia bramy garażowej czy montażu.
Dowiedz się więcej: Budowa garażu – ile kosztuje budowa garażu?
Garaż drewniany – jakie powinien mieć wymiary?
Wymiary garażu powinny zostać dostosowane do możliwości, jakie zapewnia dana działka i do potrzeb jego użytkowników. Garaż drewniany o wymiarach 3 x 5m to typowy garaż jednostanowiskowy, który nie zapewni zbyt wiele miejsca.
Zdecydowanie częściej kierowcy decydują się na garaż drewniany o wymiarach 5 x 6m. Jeśli zależy Ci na dodatkowej przestrzeni do wykorzystania, to warto postawić na garaż drewniany o wymiarach 7 x 5 m lub 6 x 6 m.
Garaż drewniany – jak zbudować go krok po kroku?
Jak zrobić garaż drewniany samodzielnie i czy jest to w ogóle możliwe? Wiele zależy od gatunku drewna, na jaki się zdecydujesz. Sama konstrukcja garażu drewnianego nie jest skomplikowana, lecz jej wykonanie wymaga sporo pracy. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zbudować drewniany garaż krok po kroku.
- Krok pierwszy to przygotowanie podłoża. I tym miejscu pojawia się pytanie, jaki fundament pod garaż drewniany będzie najlepszy. Zalecana jest betonowa wylewka o grubości 10-15 cm.
- Malowanie elementów konstrukcyjnych. Należy je wykonać przed przystąpieniem do składania garażu. Jeśli poszczególne elementy zostały zaimpregnowane już wcześniej, to możesz ten krok pominąć.
- Montaż podwalin za pomocą kotew metalowych. Najlepiej użyć tych, których średnica wynosi minimum 12 mm. Rozstaw powinien zaś wynieść ok. 1,20 m. Pamiętaj, aby ustawić podwaliny równo z licem ściany fundamentowej.
- Montaż słupów ścian do podwalin. W tym celu wykorzystaj metalowe kątowniki.
- Nie zapomnij o stolarce okiennej. Wykonaj otwory tam, gdzie chcesz, aby znalazły się okna i drzwi. Otwory muszą być większe od planowanego rozmiaru drzwi czy okien, co znacząco ułatwi ich montaż.
- Kiedy szkielet będzie już gotowy, pora wykonać pokrycie ścian. Do tego celu najlepiej użyć deski boazeryjnej.
- Na koniec należy jeszcze wykonać konstrukcję dachu. Prace trzeba rozpocząć od montażu krokwi, a następnie przejść do stworzenia pokrycia dachowego.
A jak ocieplić drewniany garaż? Do tego celu można wykorzystać m.in. wełnę mineralną. Dobrze sprawdzi się także pianka PUR.
Sprawdź także: Dom z garażem w piwnicy – kiedy warto się zdecydować na jego budowę?
Garaż drewniany – zalety i wady
Nie da się ukryć, że żaden materiał ani powierzchnia nie dorówna wyglądowi drewna. Chociaż drewno jest droższe, ma ponadczasowy wygląd, dlatego drewniane bramy garażowe są zawsze poszukiwane.
Ponadto drewno to materiał pochodzenia naturalnego. Możesz więc mieć pewność, że budując drewniane bramy garażowe, w żaden sposób nie szkodzisz środowisku. Taki wybór nie jest jednak wolny od wad. Co zatem przeważa?
Garaż drewniany – zalety | Garaż drewniany – wady |
drewno to materiał naturalny, który nie szkodzi środowisku | wysoka cena w porównaniu do innych materiałów |
wysoka trwałość drewna | konieczność konserwacji |
estetyczny i naturalny wygląd | skomplikowany montaż |
wysoka izolacja cieplna |
Garaż drewniany czy z innego materiału – jaki wybrać?
Garaż drewniany to niejedyny wybór, na jaki możesz się zdecydować. Alternatyw masz całkiem sporo. Należy do nich chociażby garaż murowany, garaż blaszany czy garaż z płyty warstwowej. Czy zatem drewno to na pewno najlepszy z możliwych wyborów? To zależy, czego dokładnie oczekujesz.
Jeśli priorytetem jest dla Ciebie cena, to garaż drewniany powinieneś sobie odpuścić. Jest on dość drogi, a zdecydowanie tańszy okaże się garaż z płyty.
Jedna z najczęściej wybieranych opcji to garaż blaszany. Jakie ma zalety? Zaliczyć można do nich m.in. prostotę i szybkość montażu. Jeśli posiadasz gotowe części, to możesz go postawić w ciągu jednego dnia. Kolejna z jego zalet to mobilność.
Garaż blaszany na ogół nie jest na stałe przytwierdzony do ziemi, dlatego można zmieniać jego położenie. Rzadko kiedy jednak ta funkcja okaże się przydatna. W końcu jak często zmieniamy położenie garażu? Nie da się też zaprzeczyć, że estetyka garażu blaszanego pozostawia wiele do życzenia. Jest on staromodny, a przy tym niezbyt atrakcyjny wizualnie.
Jak zatem widzisz, garaż drewniany przeważa nad innymi materiałami głównie pod względem estetyki. Inne aspekty, takie jak trwałość czy funkcjonalność, zazwyczaj będą na podobnym poziomie. Różnicuje je również cena. Garaż drewniany jest dość drogi, nadal to jednak tańszy wybór niż garaż murowany.
Zastanawiasz się nad wyborem garażu? Najlepiej pomyśleć o nim już na etapie wyboru projektu domu. W ten sposób zyskasz pewność, że będzie pasować do budynku, dzięki czemu całość będzie stanowić spójną i atrakcyjną wizualnie całość.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora