Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dwa domy na jednej działce - jak zorganizować budowę dwóch domów?

Jak umieścić dwa domy na jednej działce?

Dysponujesz dużą działką budowlaną, na której stoi Twój dom i rozważasz, czy nie wybudować na niej także domu dla Twoich dzieci? To częste rozwiązanie, na które decydują się młode osoby. Nie powinno to zaskakiwać - ceny gruntów są obecnie bardzo wysokie, a budowa niedużego domu kosztowo nie różni się tak wiele od zakupu czteropokojowego mieszkania. Tylko czy zbudowanie dwóch domów na jednej działce jest zgodne z prawem? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzieć na to i wiele innych pytań!

Zastanawiasz się, jak umieścić dwa domy na jednej działce? Sprawdź, najpierw czy jest to możliwe. Od czego zacząć? Od przepisów prawa budowlanego, ale i zweryfikowania warunków zabudowy, jakie zostały wydane dla Twojej działki. Dopiero na ich podstawie możesz wybrać projekt domu, który spełnia Twoje oczekiwania i jednocześnie wymogi prawne. 

Czy można wybudować dwa domy na jednej działce?

Dwa domy na jednej działce, to wizja, która wydaje się kusząca. Jeśli posiadasz działkę o większej powierzchni, to przynajmniej w teorii rozpoczęcie budowy jest możliwe. Musisz jednak wiedzieć, że samowola budowlana podlega w Polsce karze grzywny. W ostateczności może nawet dojść do rozbiórki nieruchomości. Zanim więc rozpoczniesz prace budowlane, musisz upewnić się, że będzie się ona odbywać zgodnie z prawem. Sprawdź zatem, czy na jednej działce można wybudować dwa domy.

W jaki sposób to zweryfikować? Musisz uzyskać dostęp do warunków zabudowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pamiętaj jednocześnie, że wybudowana nieruchomość powinna spełniać normy dotyczące zachowania odległości budynku od granic działki i pozostałych obiektów, które znajdują się na działce. 

Co, gdy wybudowanie drugiego domu na jednej działce nie będzie możliwe? Alternatywą wydaje się rozbudowa domu już istniejącego. 

Jak wybudować drugi dom na swojej działce?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wybudować drugi dom na działce? Musisz zweryfikować, czy takie działanie umożliwiają zapisy planu miejscowego. Nierzadko znajdują się w nim zapisy dotyczące ograniczeń intensywności zabudowy czy też jej gabarytów. W planie miejscowym znajduje się zazwyczaj informacja dotycząca także sposobu usytuowania budynku. Pod uwagę należy wziąć również wielkość działki.

Czy pozwala ona na zachowanie wymaganych odległości? Jeśli okaże się, że plan pozwala na budowę drugiego domu na działce, pozostaje sprawdzić przepisy techniczno-budowlane. Określają one m.in. nasłonecznienie pomieszczeń mieszkalnych.

Co to dla Ciebie oznacza? Nowo wybudowany dom nie może ograniczać dostępu światła dziennego do istniejącego już domu. O tym, czy na jednej działce mogą stać dwa domy, decyduje zatem wiele czynników.

Dwa domy na jednej działce a przepisy prawne

Wiesz już, że przepisy prawne nie określają jednoznacznie, czy akurat Twój dom może powstać na danej działce. Musisz najpierw się z nimi dokładnie zapoznać, a następnie dostosować do nich projekt drugiego domu, który zamierzasz wybudować na działce.

Co oprócz projektu będzie niezbędne? Dopełnić należy formalności. Podstawa to zgłoszenie i pozwolenie na budowę. W ten sposób dowiesz się, czy można wybudować dwa domy na jednej działce.

Zgłoszenie i pozwolenie na budowę dwóch domów na jednej działce

Zdarza się, że plan zagospodarowania przestrzennego dla Twojej działki nie będzie wydany. Co wtedy? W takim przypadku musisz wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy. Oceni ona, czy możliwe jest wybudowanie drugiego domu na działce. Zweryfikuje chociażby, czy odstępy pomiędzy budynkami zostaną zachowane.

Sprawdzi także, w jakiej odległości ma znajdować się nowy budynek od granicy działki. Na tej podstawie wyda decyzję. Jeśli będzie pozytywna, to możesz przystąpić do zakupu projektu budowlanego. Z gotowym projektem udajesz się następnie do starostwa z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Określenie własności gruntu przy dwóch domach na jednej działce

Dwa domy na jednej działce mogą budzić pewne wątpliwości pod względem własności gruntu. Skoro budujesz dom na działce rodziców, to jak prezentuje się kwestia własności? Dom jest Twój czy rodziców? A co z ziemią? Czy możesz bez żadnego dokumentu wybudować dom na działce, która prawnie nie jest Twoja?

Rozwiązać tego typu kwestie można na kilka sposobów. Najprostsza z nich to podpisanie umowy cywilnoprawnej. Rodzice przekażą w niej zgodę na zbudowanie domu na ich terenie. Inne rozwiązanie to ustanowienie użytkowania ziemi w formie aktu notarialnego.

Ten krok wiąże się jednak z poniesieniem kosztów, ponieważ ta forma prawna podlega opodatkowaniu. Z tego też względu niewiele osób się na nią decyduje. Możesz jednak znaleźć jeszcze inną drogę, a jest nią podział działki. Podział ten powinien jednak nastąpić na etapie przed rozpoczęciem budowy. Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie. Wówczas będziesz budować już dom na działce, która należy do Ciebie. 

Nie zawsze podział działki będzie możliwy. Musisz sprawdzić, to w zapisach planu miejscowego. Przeniesienie udziału we własności nieruchomości (z rodziców na dzieci) sprawi, że dom powstanie już na wspólnym gruncie. Jak widzisz przepisy dotyczące budowy domu na jednej działce są dość zawiłe. W razie konieczności skonsultuj się zatem z prawnikiem.

Czy warto podzielić działkę stawiając na niej dwa domy?

Czy dwa domy jednorodzinne na jednej działce to dobry pomysł? Jeśli wziąć pod uwagę koszty, to jak najbardziej. Ceny gruntów od lat idą w górę. Niewiele osób może pozwolić sobie na zakup ziemi, jeśli dodać do tego także koszt budowy domy, to okaże się, że potrzebujesz zawrotnej sumy.

Posiadanie własnej ziemi znaczący ogranicza wydatki. Nie każdy dysponuje ziemią, którą może przekazać swoim dzieciom. Często się jednak zdarza, że rodzice posiadają dużą działkę budowlaną, na której swobodnie można wybudować drugi dom. Dlaczego zatem nie skorzystać z takiej możliwości? 

Pewne wątpliwości może budzić kwestia relacji między rodzinami. Młode małżeństwa chcą być niezależne, a stała obecność rodziców jednego z małżonków może być dla nich krępująca lub uciążliwa. Dwa domy na jednej działce nie zawsze więc będa najlepszym wyjściem. Wiele zależy od rodzaju stosunków w rodzinie. Czy są poprawne? Czy obie rodziny będą szanować swoją prywatność? Warto najpierw przemyśleć tego typu kwestie. 

Warunki zabudowy dla dwóch domów na jednej działce

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu to dokument, który okaże się nie tylko przydatny, ale i niezbędny. Warunki zabudowy na dwa domy na jednej działce będą dotyczyć zwłaszcza wspomnianych już odległości czy poziomu nasłonecznienia.

Ma to duże znaczenie, chociażby dla kwestii bezpieczeństwa związanych m.in. z ochroną przeciwpożarową. Wiele zależy także od otoczenia. Nieco inne mogą być warunki zabudowy dla domu zbudowanego pod lasem, a inne dla osiedla domów jednorodzinnych.

Jak zbudować dwa domy na jednej działce?

Skoro już wiesz, co musisz sprawdzić na etapi przed budową drugiego domu na tej samej działce, pora przejść do konkretów. Kilkukrotnie w tym artykule padło stwierdzenie dotyczące zachowania odległości budynku od granicy działki. Ile konkretnie wynosi?

Zgodnie z przepisami dom murowany, którego okna skierowane są w stronę niezabudowanej działki, możesz wybudować już 4 metry od granicy działki. Jeśli ściana budynku, która ma znaleźć się przy granicy działki, nie posiada okien i drzwi, to odległość ta może zostać zmniejszona do 3 metrów.

Wywnioskować można z tego, że odległość między domami murowanymi musi wynosić minimum 8 metrów. Będzie ona jeszcze większa, jeśli zdecydujesz się zbudować dom drewniany, który ma powstać obok domu murowanego. Wówczas dystans sięga minimum 12 metrów.

A co, gdy obok siebie mają zostać wybudowane domy drewniane? W tym przypadku odległość między nimi powinna wynosić min. 16 metrów. Warto wiedzieć, że nieco inne przepisy obejmują domy jednorodzinne, które mają zostać wybudowane w sąsiedztwie lasu. Zgodnie z nimi musisz zachować odstęp 12 metrów od granicy lasu. Odległość 2 domów na jednej działce jest więc zależna od wielu czynników.

Dwa domy na jednej działce to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jeśli także się nad nim zastanawiasz, sprawdź najpierw, co na ten temat mówią przepisy. Chcesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na budowie? Przeczytaj nasz artykuł: Jak zaoszczędzić na budowie i urządzaniu nowego domu? . Pamiętaj jednocześnie, że każdorazowo musisz zgłosić zamiar rozpoczęcia prac budowlanych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Działka
Podział działki rolnej
4 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Niezależnie od powodu, z jakiego dokonywany jest podział działki rolnej, zaws...

Działka
Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
19 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?

Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jes...

Działka
Przyłącze energetyczne
25 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Przyłącze energetyczne – ile kosztuje i jak wypełnić wniosek o przyłączenie działki do sieci energetycznej?

Podczas budowy domu niezbędny jest dostęp do prądu. Agregat posłuży jako rozw...

Działka
Kategorie geotechniczne
18 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Czym są i jakie obiekty obejmują kategorie geotechniczne gruntu?

Kategorie geotechniczne określane są dla gruntów i budynków przed rozpoczęcie...

Działka
Podział działki rolnej
4 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Niezależnie od powodu, z jakiego dokonywany jest podział działki rolnej, zaws...

Działka
Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
19 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?

Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jes...

Działka
Przyłącze energetyczne
25 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Przyłącze energetyczne – ile kosztuje i jak wypełnić wniosek o przyłączenie działki do sieci energetycznej?

Podczas budowy domu niezbędny jest dostęp do prądu. Agregat posłuży jako rozw...

Działka
Kategorie geotechniczne
18 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Czym są i jakie obiekty obejmują kategorie geotechniczne gruntu?

Kategorie geotechniczne określane są dla gruntów i budynków przed rozpoczęcie...