Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Zielony dach – rodzaje, warstwy i konstrukcja. Jak zrobić zielony dach?

Zielony dach – rodzaje, warstwy i konstrukcja.

Zielone dachy dotąd cieszyły się popularnością głównie w przestrzeniach komercyjnych, powoli jednak zaczynają pojawiać się również na dachach domów. Imponująca, bujna roślinność na dachu to marzenie wielu osób. Czy w każdym przypadku można je zrealizować? Przeczytaj, jakie są zalety tego rozwiązania i jak zrobić zielony dach.

Projekt domu energooszczędnego jest tym, co interesuje Cię najbardziej? Chętnie stawiasz na nowoczesne rozwiązania? W takim razie na pewno zainteresuje Cię zielony dach!

Zielony dach – co to jest i jakie ma zalety?

Co to są zielone dachy? Zielony dach to warstwa roślinności posadzona na systemie hydroizolacji, który jest instalowany na dachu płaskim lub lekko nachylonym. Zielone dachy są również nazywane dachami wegetatywnymi lub eko-dachami. Systemy zielonych dachów mogą występować w wersji modułowej, dzięki czemu każdy element systemu można zainstalować oddzielnie, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. 

Zielone dachy mogą zapewnić szeroki wachlarz korzyści. Dlaczego warto zakładać zielone dachy? Oto ich najważniejsze zalety:

 • estetyka – zielone dachy wyglądają pięknie – tego nie można im odmówić. Zielona przestrzeń umieszczona na dachu to miejsce, które nierzadko budzi zachwyt;
 • zarządzanie wodą opadową – latem zielone dachy zatrzymują nawet do 90% wody opadowej;
 • ekologia – zielone dachy mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu i cząstek stałych. Blokują także produkcję smogu, co ma znaczenia zwłaszcza w dużych miastach;
 • polepszenie jakości powietrza – rośliny na zielonych dachach filtrują szkodliwe gazy czy też pochłaniają zanieczyszczenia powietrza;
 • nowa przestrzeń rekreacyjna – zielone dachy mogą pełnić funkcję placu zabaw, tarasów restauracyjnych i wielu innych;
 • efektywność energetyczna – większa izolacja, jaką zapewniają zielony dachy może zmniejszyć ilość energii potrzebnej do obniżenia temperatury budynku, ponieważ dachy są miejscem największych strat ciepła podczas okresu zimowego. Zielony dach wpływa zatem na termomodernizację budynku;
 • redukcja promieniowania elektromagnetycznego – zielone dachy są w stanie zmniejszyć przenikanie promieniowania elektromagnetycznego o 99%;
 • tłumienie hałasu – zielone dachy wykazują doskonałe tłumienie hałasu, szczególnie w przypadku dźwięków o niskiej częstotliwości. Ekstensywny zielony dach może zredukować dźwięk z zewnątrz o 40 decybeli, podczas gdy intensywny zielony dach może zredukować dźwięk o nawet 50 decybeli.

Jak zatem widzisz lista korzyści wynikających z posiadania zielonego dachu jest bardzo duża. A to nadal nie wszystko!

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

Zielone dachy – jakie są ich rodzaje?

Zielone dachy dzielą się na trzy główne kategorie – ekstensywne, intensywne i odwrócone. Są one zróżnicowane pod względem ilości użytkowanej roślinności, ale nie tylko. Co jeszcze je różni?

Dach zielony ekstensywny

Ekstensywny zielony dach ma płytkie podłoże ze skromnym obciążeniem dachu, ograniczoną różnorodnością roślin i minimalne wymagania podlewania. Ekstensywne zielone dachy rosną naturalnie i bez ograniczeń, troszcząc się o siebie tak, jak ma to miejsce w ich naturalnym środowisku, a zatem wymagają jedynie corocznego odchwaszczania i nawożenia. 

Ekstensywne dachy zielone to przestrzeń nieużytkowa. Pełnią funkcję naturalnych ogrodów.

Zielony dach ekstensywny

Dach zielony intensywny

Intensywne zielone dachy mają więcej gleby i głębsze podłoże, które mogą wspierać, oraz bardziej zróżnicowany wybór roślin, w tym małe drzewa. W związku z tym mają większe obciążenia strukturalne i wymagają częstszej konserwacji i podlewania. Wiążą się także z większym nakładem pracy, ponieważ konieczne jest oddzielenie różnych rodzajów roślin i utrzymanie prawdziwego ogrodu.  

Dachy intensywne to także dachy użytkowe. W praktyce oznacza to, że mieści się na nich najczęściej strefa rekreacyjna, np. w postaci placu zabaw.

Zielony dach intensywny

Dach zielony odwrócony

Zielony dach odwrócony zazwyczaj kojarzony jest z typowym dachem zielonym. Nie musi tak jednak być. Najczęściej to właśnie na dachu odwróconym instaluje się dachy intensywne. Czym się charakteryzuje? Odwróconą kolejnością montowania warstw. W tym przypadku to termoizolacja montowana jest na hydroizolacji.

Dach zielony – z jakich warstw się składa?

Wszystkie trzy rodzaje dachów wymagają specjalnych warstw pokrycia dachowego, których nie ma na zwykłych dachach. Podstawowa anatomia zielonego dachu składa się z warstwy wegetacyjnej, warstwy filtracyjnej, warstwy drenażowej, warstwy wodoodpornej, izolacji termicznej, warstwy paroizolacyjnej i strukturalnego podparcia dachu.

Każda z tych warstw spełnia określoną funkcję, utrzymując rośliny przy życiu i chroniąc strukturę znajdującą się pod nimi. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym z nich.

Warstwa wegetacyjna

Warstwa wegetacyjna to po prostu warstwa roślinności. Musi ją cechować stabilność strukturalna na wymaganym poziomie. Osiąga się ją poprzez zastosowanie odpowiedniego podłoża, które zawiera składniki mineralne.

Warstwa filtracyjna

Kolejna warstwa zielonego dachu spełnia funkcję filtracyjną. Przyjmuje ona postać geotekstyliów (zazwyczaj w postaci włókien). Włókna te układa się między warstwą wegetacyjną, a warstwą drenującą.

Warstwa drenująca

To, w jakim stopniu drenaż będzie wydajny, zależy głównie od grubości warstwy podłoża wegetacyjnego, a także ilości i zagęszczenia roślin, jakie się na nim znajdują. Ogólna proporcja w przypadku dachu intensywnego wynosi 1:2. Warstwa drenująca wykonana jest przeważnie z kruszyw pochodzenia miralnego. Zdarza się także, że do jej wykonania wykorzystywany jest żwir kopalniany.

Warstwa izolacji wodoszczelnej

Warstwa ta musi być odporna na przerastanie korzeni roślin. Zapewnić może ją m.in. specjalny środek chemiczny, który dodawany jest do warstwy wierzchniej bitumu lub wkładka z folii miedzianej.

Zielony dach – jaką musi mieć konstrukcję?

Najczęstsza konstrukcja pod dach zielony to wspomniany już dach odwrócony. W tym przypadku warstwę izolacji termicznej umieszcza się nad izolacją przeciwwodną. Dzięki temu warstwa hydroizolacyjna może pracować w stałej temperaturze. Warstwa termiczna zapewnia jej zaś dodatkową ochronę, chociażby przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jaki spadek może mieć zielony dach? Niezbyt duży. Optymalny będzie spadek na poziomie 1–3°. Wówczas nie będzie dochodziło do spiętrzania wody, nie trzeba będzie także obawiać się, że woda odparuje zbyt szybko.

A ile waży zielony dach? To zależy od zagęszczenia roślin i nie tylko. Jego waga wynosi od 40 kg/m2 nawet do 80 kg/m2.

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości

Jak zrobić zielony dach krok po kroku?

Proces instalacji zielonego dachu jest bardzo złożony, nawet przy pomocy wykwalifikowanych wykonawców. Chociaż większość tej pracy, tj. tworzenie różnych kontenerów modułowych, będzie wykonywana przez wykonawcę, są pewne zadania, które można wykonać samodzielnie. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujesz się wykonać jakąkolwiek pracę samodzielnie, robisz to na własne ryzyko.

Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy zielony dach jest odpowiedni dla Ciebie jest to, czy Twój dach będzie płaski, czy pochyły. W przypadku dachu spadzistego konstrukcja zmniejsza ryzyko ewentualnego pogorszenia się jakości wody, wymagając w ten sposób mniejszej liczby warstw ochronnych.

Najpierw oczywiście potrzebny będzie projekt. Jak zaprojektować zielony dach? Nie jest to zadanie proste i musisz powierzyć je specjaliście. Kiedy, już masz projekt zielonego dachu, możesz przejść do jego budowy/instalacji. Poniżej przeczytasz, jak wygląda budowa zielonego dachu.

Krok pierwszy: ocena dachu

Pierwszym z kroków jest zatrudnienie inżyniera konstrukcji, który oceni, czy Twój dom lub budynek jest w stanie utrzymać ciężar zielonego dachu, jaki zamierzasz zainstalować. Na przykład pojedynczy kontener modułowy może ważyć nawet 15-20 kilogramów, co może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, jeśli dach nie jest wystarczająco wytrzymały konstrukcyjnie.

Drugi krok: ułożenie warstwy żywicy

Po uzyskaniu niezbędnych danych i zgody na kontynuację projektu należy ułożyć warstwę żywicy powszechnie używanej do sadzenia. Spowoduje to skierowanie nadmiaru deszczu do systemów odwadniających.

Krok trzeci: wybór tac do uprawy roślin

Każda z wybranych roślin musi być uprawiana przez co najmniej cztery miesiące przed instalacją, co pozwoli na odpowiednią hodowlę na zielony dach. Warto kupić je za pośrednictwem wykonawcy.

Krok czwarty: montaż korytka

Po przygotowaniu obrzeży ochronnych wzdłuż dachu można zamontować korytka. Tace są układane w rzędach zaczynając od najniższej części dachu.

Krok piąty: umieszczenie donic

Gdy już zaczniesz umieszczać donice, możesz przymocować je do siebie na krawędziach tac. Zapewni to, że Twój zielony dach pozostanie zabezpieczony w jednym kawałku, ale pozwoli Ci przesuwać każdą z donic według własnego uznania.

Zielony dach

Krok szósty: usunięcie elewatorów gleby

W tym momencie elewatory gleby powinny zostać usunięte. Są one używane do ograniczania wysokości, do której rośliny rosną przed instalacją i umożliwiają przepływ wody, składników odżywczych i innych zdrowych organizmów z sadzarki do sadzarki. Zwróć uwagę, że jeśli wykonasz ten krok samodzielnie, będziesz musiał wyciągnąć elewator gleby pod kątem, aby uniknąć uszkodzenia roślin.

Krok siódmy: przymocowanie obrzeża do dachu

Po ustawieniu wszystkich tacek obrzeże należy przymocować do dachu, a rośliny podlać. Chociaż zwykle nie musisz dostarczać tym roślinom wody, pomaga im to się zadomowić.

Zielony dach – jakie rośliny się na nim sprawdzą?

Wybór roślin zależy od wielu czynników, w tym klimatu, składu i głębokości podłoża, nośności, wysokości i nachylenia dachu, oczekiwań dotyczących konserwacji oraz obecności lub braku systemu nawadniającego. 

Jakie rośliny na zielony dach sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych? Będzie to m.in.:

 • Kocimietka Faassena,
 • Liliowiec ogrodowy,
 • Dyptam jesionolistny,
 • Róże - w tym głównie odmiany róż wielkokwiatowych,
 • Sosna czarna, pospolita lub kosodrzewina, 
 • Wierzba płożąca
 • Goździk sinym,
 • Wiesiołek czworokątny,
 • Kocimietka Faassena,
 • Lawenda wąskolistna.

A jaka gleba na zielony dach będzie potrzebna? Podłoże do uprawy nie jest tym samym materiałem, które jest używany do produkcji roślin domowych lub ogrodów. Tradycyjna gleba jest ciężka i szczelna po wielokrotnych deszczach, co ogranicza zatrzymywanie wody i napowietrzanie korzeni roślin. Podłoże do uprawy zielonego dachu składa się z kruszyw mineralnych i niewielkiej ilości materiału organicznego. 

Zielony dach – jaka elewacja do niego pasuje?

Do koloru zielonego pasuje niemal każdy odcień, dlatego masz w tym aspekcie pełną dowolność. Jaki kolor domu do zielonego dachu zapewni najlepszy efekt? Będzie to chociażby czerń, szarość lub odcienie czerwieni.

Zielony dach - jaka elewacja

Wydaje się jednak, że każda elewacja okaże się tu dobrym pomysłem, dlatego możesz postawić na rozwiązania standardowe, lub puścić wodze fantazji.

Dach zielony – gdzie jeszcze się sprawdzi? 

Zielony dach na tarasie to równie dobry pomysł, podobnie jak dach zielony nad garażem podziemnym. W praktyce najczęściej znajduje się nad budynkami użyteczności publicznej, np. biurowcami.

Na taki wybór coraz częściej decydują się także restauracje, które chcą się wyróżnić, a także apartamentowce. Nie ma większych ograniczeń pod tym względem poza solidną konstrukcją dachu. Zielony dach stanowi niemałe obciążenie.

Jak dbać o zielony dach?

Rodzaj i intensywność pielęgnacji zielonego dachu zależy w dużej mierze od jego rodzaju. W przypadku dachu ekstensywnego potrzebne będzie jego nawożenia ok. 2 razy do roku. Najlepiej wykonać tę czynność w kwietniu, a następnie powtórzyć ją we wrześniu. Dzięki temu rośliny będą odpowiednio odżywione, co zapewni ich atrakcyjny wygląd. Konieczne jest również ręczne usunięcie chwastów.

Zielonych dachów ekstensywnych nie trzeba dodatkowo podlewać, o ile zapewnione zostało dobre ukorzenienie. Jeśli jednak obawiasz się odwodnienia zielonego dachu podczas upałów, to wówczas możesz podlać rośliny, które się na nim znajdują.

W przypadku dachu intensywnego podlewanie będzie niezbędne przez cały rok. Kluczowe znaczenie może mieć także przycinanie roślin (nawet 2-4 razy w roku).

Ile kosztuje zielony dach?

Koszt zielonego dachu jest bardzo zróżnicowany w zależności od rodzaju i w wielu czynników, takich jak głębokość podłoża, wybrane rośliny, wielkość instalacji czy sposób nawadniania. Intensywne zielone dachy zazwyczaj wymagają większych inwestycji. Zainstalowany ekstensywny zielony dach z wodoodpornymi membranami można zainstalować od 300 zł za m2. Nawet dwa razy droższe będą dachy intensywne.

Ile kosztuje zielony dach?

Chociaż zielone dachy zwykle wymagają większych inwestycji początkowych, należy pamiętać, że mogą one przedłużyć żywotność membrany dachowej i zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia budynku. Taka inwestycja po części zatem się zwróci, a przy tym zapewni niesamowity efekt wizualny. 

Co wpływa na koszty budowy dachu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Jak wykonać ścianę z cegiełek za pomocą tynku gipsowego GAMMA?
Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
Ściany, sufity, tynki
Jak wykonać ścianę z cegiełek za pomocą tynku gipsowego GAMMA?
Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach kopertowy
3 marca 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dach kopertowy
3 marca 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...