Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dom w stylu dworkowym - dlaczego warto wybrać projekt domu w stylu dworku?

Projekty domów w stylu dworku polskiego

Domy w stylu dworkowym wzorowane są i inspirowane szlacheckimi rezydencjami, które popularne były w Polsce w okresie renesansu. Domy szlacheckie pierwotnie obejmowały nie tylko mieszkanie dla rodziny szlacheckiej, ale i pomieszczenia gospodarcze. Takie dwory i dworki wznoszono do lat 20. XX wieku, ale można je też spotkać we współczesnej architekturze mieszkalnej na obszarach wiejskich i podmiejskich.

Cenisz sobie tradycję w budownictwie domów czy stylizacji wnętrz? Wybierz projekty domów w stylu dworku polskiego, aby przenieść się do czasów, gdy w Polsce panowała szlachta. Estetyka tradycyjna cechująca dworki polskie ukształtowana została w „złotym polskim okresie”, czyli w czasach renesansu. Jeśli jesteś zafascynowany dworami, jakie budowała polska szlachta, nic nie stoi na przeszkodzie, by wznieść dla siebie taki dom również dzisiaj.

Dom w stylu dworkowym - czy wciąż cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów?

Styl dworkowy narodził się w wyniku poszukiwania przez Polaków własnego sposobu w budowaniu dawnych domostw. Dworki były okazałe, reprezentacyjne i budziły zachwyt wśród otoczenia. Ten narodowy styl w architekturze polskiej został całkowicie zaakceptowany przez Polaków przed wielu laty.

Dworki polskie budowane były jeszcze w latach 20. XX wieku. Wiele z nich przetrwało do czasów współczesnych, co więcej, to właśnie na nich wzorowane są niektóre dzisiejsze domy. Styl dworkowy znajduje szerokie uznanie do dziś i nic nie wskazuje, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

W XIX i XX wieku w stylu dworkowym wznoszono wiele obiektów budowlanych na terenie Polski. Były to zarówno wiejskie rezydencje w majątkach szlachciców, jak i miejskie wille, które w wielu polskich miastach nadal można jeszcze podziwiać. W formie dworków budowano stacje kolejowe, szkoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej.

Dzisiejsi inwestorzy w wielu przypadkach są zafascynowani stylem dworkowym w rodzimym budownictwie i chcą do niego nawiązywać. Dlaczego tak się dzieje? Owa fascynacja takimi projektami zwykle wynika z tego, że inwestor chce wyrazić swoje poczucie przynależności narodowej i patriotyzm, a także dać wyraz pragnieniu stabilizacji.

Jeśli i Ty chcesz wyrazić swoje uczucia poprzez budowę domu w stylu dworkowym albo po prostu Tobie i Twojej rodzinie przypadł on do gustu, wybierz z oferty Extradom.pl odpowiedni dla siebie projekt – nawiązujący do tradycji polskiej architektury, a przy tym elegancki, funkcjonalny i piękny.

Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy domów w stylu dworkowym?

Do najbardziej charakterystycznych cech domów w stylu dworku polskiego zaliczana jest zwarta, regularna bryła. Takie obiekty budowane były i nadal są na planie prostokąta. Nieodłącznym elementem architektonicznym takich dworków był ganek, który wspierał się na kolumnach. Reprezentacyjny szeroki front mieścił wejście usytuowane centralnie.

Poza tym ważną cechą charakteryzującą dworki szlacheckie i współczesne domy w stylu dworkowym jest symetrycznie ukształtowana elewacja i dość obszerny, górujący nad niskimi ścianami dach, głównie czterospadowy. Okna są niewielkie, z wyprofilowanymi szprosami, a ściany zwieńczone gzymsem.

Domy w stylu dworkowym mają powtórzony ten sam element w kolumnach i froncie ganku, a dach nie ma wysuniętego okapu. Możesz odnieść słuszne wrażenie, że szerokie wejście do domu oraz dach górujący nad ścianami mają dodawać majestatu takiej siedzibie. I rzeczywiście tak się dzieje.

Wspomniane elementy były od zawsze obecne w architekturze dworkowej, na której bazie stworzono też współczesne projekty domów w stylu dworku polskiego. Trudno sobie bez nich wyobrazić harmonijnie stworzoną rezydencję na miarę naszych czasów.

Jeśli Twój dom w stylu dworkowym ma imponować i być spełnieniem twoich marzeń o miejscu do życia czerpiącym z tradycji szlacheckiej, pamiętaj, by dach nie był zbyt płaski, a ściany za wysokie. Okna nie mogą być tak naprawdę przeszkleniami w ścianach budynku, a kolumny ganku nie mogą być zbyt cienkie. To podstawowe zasady, które nasi architekci również biorą pod uwagę przy projektowaniu domów w stylu dworkowym.

Projekty domów w stylu dworkowym – kogo mogą zainteresować?

Zainteresowanie projektami domów w stylu dworkowym wyrażają przede wszystkim Ci inwestorzy, którzy hołdują tradycji i chcą budować domy według dawnych zasad. Dworek polski jest dla nich spełnieniem marzeń, które pochodzić mogą jeszcze z dzieciństwa. Wybierz projekt domu z Extradom.pl utrzymany w tradycyjnym stylu dworku szlacheckiego, jeśli inspirują Cię polskie tradycje.

Projekty domów w stylu dworkowym odpowiadają na oczekiwania zwłaszcza rodzin z dziećmi, a także rodzin wielopokoleniowych, chcących zamieszkać w jednym domu. To także ciekawa propozycja dla restauratorów, hotelarzy czy potomków dawnych rodów szlacheckich, którzy chcą zbudować dla siebie wiernie odtworzoną bryłę dworku polskiego. Jeśli planujesz budowę takiego obiektu, wybierz projekt, który będzie dostosowany pod względem funkcjonalnym do wymagań współczesnej polskiej rodziny.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru projektu domu w stylu dworkowym?

Nieco problematyczne przy wyborze projektu domu w stylu dworkowym może być to, że ma on prostą, zwartą konstrukcję. Zazwyczaj jest to dom z poddaszem użytkowym, choć tradycyjnie nie powinno być ono użytkowe, tylko służyć jako pomieszczenie do przechowywania przeróżnych rzeczy. Pamiętaj, że początkowo dworki szlacheckie budowane były z drewna na podmurówce kamiennej lub z cegły oraz kryte gontem. Później zaczęto wznosić je w konstrukcji murowanej, tynkowano je i bielono, a dach kryty był czerwoną dachówką. Dziś również możesz nawiązać do tej myśli budowlanej.

Zwróć uwagę na to, by obowiązkowy element projektu domu w stylu dworku polskiego, mianowicie ganek, był funkcjonalny dla Ciebie i Twojej rodziny. To charakterystyczny element dworku. Początkowo wejście do domu akcentowano gankiem z portykiem i tympanonem, a później parą kolumn z tympanonem. Aby dom wyglądał okazale, kolumny także powinny takie być, a cały obiekt powinien mieć zachowaną pełną symetrię.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze projektu domu w stylu dworkowym jest jego funkcjonalność. Dach czterospadowy, który jest cechą charakterystyczną dla tego typu domów, ogranicza niestety powierzchnię użytkową poddasza. Można jednak i na to znaleźć odpowiednie rozwiązanie, np. zastąpić go dachem mansardowym, w którym każda połać składa się z dwóch części o innym kącie nachylenia.

Możesz też wybrać projekt zakładający budowę ścianki kolankowej, dzięki której dach zostanie podwyższony, a Ty zyskasz pełną swobodę w aranżacji poddasza, również na pomieszczenia typowo mieszkalne. Dom, niezależnie od jego stylu – czy będzie to typowy dworek szlachecki, czy ultranowoczesny budynek mieszkalny – powinien ponadto mieć odpowiedni rozkład pomieszczeń, który będzie zoptymalizowany pod kątem wieku i stanu zdrowia domowników.

Jaki jest koszt budowy domu w stylu dworkowym?

Z uwagi na to, że domy w stylu dworkowym to budynki o prostej bryle, koszty budowy domu nie będą zbyt wysokie. Najdroższe okazuje się wykonanie reprezentacyjnego, wspierającego się na kolumnach ganku, a także dachu czterospadowego, którego pokrycie dachówką będzie droższe niż wykonanie nowoczesnego domu z dachem płaskim czy dwuspadowym.

Mamy w ofercie wiele różnych projektów domów w stylu dworkowym, z których możesz wybierać. Wiele z nich odznacza się niskimi kosztami budowy, a wprowadzone w nich energooszczędne i ekologiczne rozwiązania pozwolą Ci w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji budynku mieszkalnego.

Projekty domów w stylu dworku polskiego

Jak urządzić dom w stylu dworkowym?

Decyzja podjęta? Budujesz dom w stylu dworku polskiego? Pora teraz przemyśleć, jak urządzić nieruchomość tego typu. Czy w takim przypadku konieczne jest posłużenie się stylem klasycznym w aranżacjach wnętrz? Niekoniecznie. Wnętrze poszczególnych pomieszczeń w domu w stylu dworkowym możesz urządzić zgodnie ze swoimi preferencjami. Użyj materiałów i dekoracji, które sprawią po prostu, że poczujesz się w nim dobrze.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, by estetyka zewnętrzna domu harmonijnie współgrała z jego wnętrzem, skorzystaj z klasycznej myśli dekoracyjnej. Projekty aranżacji, jakie przedstawiamy wraz z gotowymi projektami domów w stylu dworkowym, być może dostarczą Ci ważnych inspiracji do tego, by samemu tak zaaranżować dom, w którym poczujesz się jak szlachcic.

W poprzedniej epoce domy w stylu dworkowym miały specyficzny układ pomieszczeń, który jednak nie musi być powielany w nieruchomości postawionej przez ciebie dzisiaj. Wnętrza były przechodnie – z wejścia przechodziło się do sieni, a z niej do pozostałych pomieszczeń. Dziś już takich rozwiązań się nie stosuje. Najczęściej miejsce sieni w nowoczesnych projektach domów wzorowanych na domki polskie zajmuje reprezentacyjny hol lub salon, który ułatwia komunikację z kuchnią i pozostałymi pomieszczeniami.

Podczas urządzania domu w stylu dworku polskiego nie musisz ograniczać się do tych samych materiałów wykończeniowych, które wykorzystywali nasi pradziadowie. Lepiej wybrać materiały nowoczesne, które także mogą budować atmosferę typową dla minionej epoki, zwiększając przy tym funkcjonalność domu.

Strefę dzienną Twojego domu powinny tworzyć salon, oddzielna jadalnia i funkcjonalna kuchnia. Parter jest też dobrym miejscem na to, by zbudować kominek, który w dworkach szlacheckich miał swoje centralne miejsce w głównej izbie. Na poddaszu możesz zaaranżować i zaplanować pomieszczenia mieszkalne i tak zwaną strefę nocną dla wszystkich domowników.

Dowiedz się także, jak ciekawie urządzić sypialnię na poddszu.

Projekty domów w stylu dworku polskiego

Nowoczesne technologie w budowie domów dworkowych

Domy dworkowe aktualnie budowane są nieco inaczej niż jeszcze 100–150 lat temu, a to gównie za sprawą rozwoju i pojawienia się nowych rozwiązań budowlanych i architektonicznych. Budowa domu na podmurówce kamiennej to coś, co było praktykowane w czasach polskiego renesansu. Obecnie jednak dom typu dworek wybudujesz na bazie nowoczesnych materiałów budowlanych, które pozwalają na wznoszenie domów energooszczędnych i ekologicznych.

W dawnych dworach szlacheckich kolumny przy ganku, a także opaski okienne i gzymsy nie były jedynie estetycznymi detalami architektonicznymi, ale stanowiły element konstrukcyjny ścian, dlatego trzeba je było wykonywać z solidnych materiałów nośnych. Obecnie jednak bez straty na estetyce można budować kolumny z gotowych szalunków z impregnowanego kartonu.

Szalunki wypełniane są mieszanką betonową bezpośrednio na budowie, a dzięki temu tuby pozostają lekkie i nie sprawiają konstruktorom żadnych trudności z ustawieniem ich w pożądanym miejscu. Z kolei do wykonania charakterystycznych dla stylu dworkowego nadokienników czy gzymsów stosuje się dziś płyty styropianowe i profile elewacyjne zrobione z samogasnącego styropianu. Później są one wzmocnione siatką zbrojącą.

Słowem – dom w stylu dworkowym wznosi się dziś z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów budowlanych usprawniających pracę. Ściany domów-dworków budowane są tak, by odznaczały się dobrymi parametrami izolacji termicznej, co pozwala zmniejszać koszty ogrzewania w czasie wieloletniej eksploatacji budynku mieszkalnego.

W tradycyjnych dworkach szlacheckich okna były niewielkie, ale dziś w projektach wzorowanych na dworkach wprowadza się w tym zakresie pewne modyfikacje. Stosowane są między innymi standardowej wielkości okna pionowe oraz przeszklenia dachowe – w tym także lukarny przykryte dwuspadowymi daszkami lub w formie wolich oczek, ale powiększonych. Na poddaszach użytkowych domów wzorowanych na dawnych dworkach polskich do doświetlenia pomieszczeń stosuje się też przeszklenia połaciowe.

Projekty domów w stylu dworku polskiego

Dlaczego warto się zdecydować na projekt domu w stylu dworku polskiego?

Zastanawiasz się, czy styl dworkowy to dobry wybór? Czy nie lepiej jednak sięgnąć po gotowe projekty nowoczesnych domów, jakie również znajdziesz na Extradom.pl? Nie możemy udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz od tego, jaką działką dysponujesz i jakie potrzeby mają przyszli domownicy takiego domu.

Atutem domów w stylu dworku polskiego pozostaje to, że są budowlami charakterystycznymi, imponującymi, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Doskonale wpisują się też w polski krajobraz, zwłaszcza jeśli zamierzasz wybudować swój nowoczesny dworek w stylu szlacheckim z dala od miasta, na tle pięknej zieleni wiejskiej.

Domy w stylu dworku polskiego posiadają walory społeczne – pozwalają wyrazić patriotyzm i wrócić do korzeni: pięknych, polskich tradycji, które dla wielu Polaków są bardzo istotne. Niepowtarzalny urok i z drugiej strony również ponadczasowość architektury dworkowej sprawiają, że warto zdecydować się na projekt domu właśnie w takim stylu. Można go lekko zmodyfikować, wykorzystać tradycyjne materiały budowlane i dowolnie zaaranżować, dzięki czemu dopasujesz nowoczesny dworek polski do swoich potrzeb.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
9 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
6 maja 2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Projekt domu
Cohousing
12 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Co to jest cohousing? Poznaj wady i zalety inwestycji we wspólnoty mieszkaniowe

Cohousing to nadal rozwijająca się na polskim gruncie koncepcja, której istot...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
9 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
6 maja 2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Projekt domu
Cohousing
12 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Co to jest cohousing? Poznaj wady i zalety inwestycji we wspólnoty mieszkaniowe

Cohousing to nadal rozwijająca się na polskim gruncie koncepcja, której istot...